Hobbyking Müşteri Mağduriyeti

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar.20 Eylül 2017 günü Hobbyking avrupa depodan Turnigy buji ısıtıcı ve bu ürün için şarj kablosu sipariş vermiştim.Takipli kargo aşırı pahalı olduğu için ve ben de öğrenci olduğum için kargo takipsiz olarak sipariş verdim.Bulunduğum yere teslimat normalde en fazla 5-7 gün sürüyor.Aradan 20 gün geçmesine rağmen hala ürün ortada yok.Müşteri hizmetleri ile yazıştım ve "kargo takipsiz olduğu için para iadesi yapamadıklarını" söylüyorlar.Üstelik ürün teslim edilemezse para iadesi yapmayacaklarını sipariş sayfasında hiçbir yerde yazmıyor.Nasıl sahtekarlık yaptıklarını görün ve ibret olsun. :mad:
Kargo dahil ödediğim para $8.84.Belki çok bir para değil ama nasıl bir sahtekar olduklarını görün diye bu konuyu açıyorum.Bu saatten sonra da hiçbir şekilde bu firmadan alışveriş yapmayı düşünmüyorum! Saygılarımla.

Ödemeyi nasıl yapmıştın peki ? PayPal kullanmadın mı ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ödemeyi nasıl yapmıştın peki ? PayPal kullanmadın mı ?
Paypal sadece kredi kartıyla ödeme kabul ediyor Mehmet abi.Öğrenci olduğumdan ve kredi kartım olmadığından dolayı PayPal kullanamıyorum.Websitelerinde bulunan ödeme yöntemiyle ödemiştim.Worldpay diye bir ödeme sistemi.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Paypal sadece kredi kartıyla ödeme kabul ediyor Mehmet abi.Öğrenci olduğumdan ve kredi kartım olmadığından dolayı PayPal kullanamıyorum.Websitelerinde bulunan ödeme yöntemiyle ödemiştim.Worldpay diye bir ödeme sistemi.
Paypal ile ödeme yapmış olsan, inan bu şekilde davranamazlardı :angry:

Benim bildiğim geri ödeme alabilmek için enaz 1 ay kadar beklemek lazım.Hobbykingten bende çok alışveriş yaptım bu konularda biraz gıcıklar fakat adamlar haklı takipsiz kargoda yapabilecekleri bir şey yok,takipsiz kargoların kaybolduğu çok oluyor.Bence bu durumlarda benzer ürün banggood ta varsa oradan alın.Müşteri hizmetleri çok çok iyi.

Ömer F.' Alıntı:
Benim bildiğim geri ödeme alabilmek için enaz 1 ay kadar beklemek lazım.Hobbykingten bende çok alışveriş yaptım bu konularda biraz gıcıklar fakat adamlar haklı takipsiz kargoda yapabilecekleri bir şey yok,takipsiz kargoların kaybolduğu çok oluyor.Bence bu durumlarda benzer ürün banggood ta varsa oradan alın.Müşteri hizmetleri çok çok iyi.
Ayrıca Banggood'da sipariş sırasında sadece $1.5 gibi bir fark ödeyerek Takip numarası alınabiliyor %p

Takipsiz kargolarda teslim süresi 60 günü bulabilir. Bu normaldir. Ben yıllardır bu siteden alışveriş yapıyorum. Epey de para harcadım. Bazen arızalı ürün çıkabiliyor. Çözülemeyen hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar.

geçen hafta 4.de takipsiz kargo ile 20 $ 'lık parçam şimdi teslim edildi.Biraz sabredin teslim edilir :agreed:

Ayrıca Banggood'da sipariş sırasında sadece $1.5 gibi bir fark ödeyerek Takip numarası alınabiliyor %p
Hatta ben çok cüzi bir miktara sigorta da ekliyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok siparişler oldu zamanında hem uzakdoğu hem avrupa... Hepsi teslim edildi. Ama takipsizde 50 günü bulanlar oldu bende de...

Paypal ile ödeme yapmış olsan, inan bu şekilde davranamazlardı :angry:
Mehmet abi benim bildiğim PayPal firması Türkiyedeki faaliyetlerini durdurmuştu.Gerçi farklı ülke üzerinden kaydolup kullanan arkadaşlar var ama ben para iadesinin Türkiye için mümkün olacağını sanmıyorum.Yakın bir zamanda paypal ile yurtdışından para transferi almışmıydınız? Veya kesin bir bilginiz var mı konu hakkında?

Ömer F.' Alıntı:
Ömer hocam, 2011 yılından bu yana ben de birçok defa Hobbyking'den alışveriş yaptım sorun yaşamamıştım taa ki bugüne kadar.Müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmelerde bana 1 ay dan hiç bahsetmediler.Sadece 14 iş günü dediler, ki 14 gün zaten doldu.Avrupa depodan verdiğim siparişler en geç 5-7 gün içinde elime geçiyordu normalde.Takipsiz kargoyu 2.defa kullandım.İlkinde sorun olmamıştı.Adamların böyle davranmaları canımı sıktı.Madem para iadesi mümkün değil sipariş sayfasında belirtmeleri lazımdı.Yaptıkları apaçık müşteriyi aldatma ve sahtekarlıktır,başka birşey değil.
Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Takipsiz kargolarda teslim süresi 60 günü bulabilir. Bu normaldir. Ben yıllardır bu siteden alışveriş yapıyorum. Epey de para harcadım. Bazen arızalı ürün çıkabiliyor. Çözülemeyen hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar.
Bana söyledikleri 14 iş günüydü Deniz abi.Ürünün gelmemesi durumunda hiçbir şekilde iade yapamayacaklarını söylüyorlar(ürünün geldiği yere iade edilmesi haricinde) ki ürünün teslim edilememesi gibi bir durum olmaz.Ürün gelmiyorsa genellikle İstanbul'daki PTT çalışanları tarafından hortumlanıyor paketler.Daha önce takipli kargom bile kayboldu tecrübem olduğundan biliyorum.KKTC'ye gelen paketlerin hiç kaybolduğunu tecrübe etmedim, duymadım da şuana kadar.

Özkan Çıkıkçı' Alıntı:
geçen hafta 4.de takipsiz kargo ile 20 $ 'lık parçam şimdi teslim edildi.Biraz sabredin teslim edilir :agreed:
Umarım teslim edilir Özkan hocam ama bundan sonra tercih etmeyi düşünmüyorum bu firmayı.Normalde süre doldu çünkü.
Rasim Öztürk' Alıntı:
Çok siparişler oldu zamanında hem uzakdoğu hem avrupa... Hepsi teslim edildi. Ama takipsizde 50 günü bulanlar oldu bende de...
Avrupa depodan gelen postalar 2 günde Türkiye'ye geliyor Rasim abi.Daha önceki alışverişlerimde sipariş tarihinden sonra 5-7 gün içinde elimde oluyordu siparişim.Zaten bu ilk siparişim değil daha önce Hong Kong depodan çok alışveriş yaptım.Beni mağdur edip üste çıkmaları sinirlerimi bozdu kusura bakmayın.

Bu arada Banggood'da para iade prosedürü nasıl işliyor? Daha önce Aliexpress de birçok siparişim oldu.Para iadesi almak için kırk dereden su getiriyorduk hatta satıcılar çileden çıkarıyordu bizi.Banggood'da da öyle mi? Sigorta işi nasıl oluyor acaba? Kaç günde veriyorlar iadeyi sigortalı olunca? Çözüm odaklılar mı?

Tamer biraz daha sabret, paketin gelecektir inşallah.20 gün çok değil, biliyorum sinir bozucu ama takipsiz kargo bir anlamda çöpe atılan para gibidir, çünkü alırken olası her riski kabul etmişsin anlamına gelir.Kazara gelirse o zaman yerden para bulmuş gibi olursun. :laugh:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Tamer biraz daha sabret, paketin gelecektir inşallah.20 gün çok değil, biliyorum sinir bozucu ama takipsiz kargo bir anlamda çöpe atılan para gibidir, çünkü alırken olası her riski kabul etmişsin anlamına gelir.Kazara gelirse o zaman yerden para bulmuş gibi olursun. :laugh:
Aslında haklısınız Hakan abi.Mecbur kalmasam inanın tercih etmezdim takipsiz kargoyu ama tercih etmemin sebebini sıralayacak olursam birincisi hong kong depoda yoktu, ikinci sebebi ise fiyat farkı çok fazlaydı.Küçüçük birşey için $21-22 kargo parası çıktı hal böyle olunca ben de takipsiz kargoya $2-2.5 gibi bir rakam ödedim.İnşallah gelir Allah'a kaldı işimiz...

5-7 gün çok kısa bir süre, okadar dert etmeyin ebnce, ayrıca kargo ücreti pahalı olması nedeniyle takipsiz kargo seçilmesi durumunda ben hobbykingin iade etmemesine suç bulmam, çünkü sizin gibi hobbykingde takip edemiyor takipsiz kargoyu ve emin olun kargosu eline ulaşığda ulaşmadı deyip parasını geri isteyen çok kişi vardır, o nedenle para iade etmemesi gayet normal. burda bir müşteri mağduriyeti görmüyorum o nedenle.. bence sabırlı olun gelicektir.

Volkan Güneş' Alıntı:
5-7 gün çok kısa bir süre, okadar dert etmeyin ebnce, ayrıca kargo ücreti pahalı olması nedeniyle takipsiz kargo seçilmesi durumunda ben hobbykingin iade etmemesine suç bulmam, çünkü sizin gibi hobbykingde takip edemiyor takipsiz kargoyu ve emin olun kargosu eline ulaşığda ulaşmadı deyip parasını geri isteyen çok kişi vardır, o nedenle para iade etmemesi gayet normal. burda bir müşteri mağduriyeti görmüyorum o nedenle.. bence sabırlı olun gelicektir.
Volkan abi merhaba.Diğer mesajlarımı tekrar okuyun lütfen.Sipariş vereli 5-7 gün olmadı.5-7 gün maximum teslimat süresi ayrıca adamların belirlediği süre 14 iş günü.Avrupa depodan gelen siparişler için.Avrupa depodan verdiğim siparişler en geç 5-7 gün içinde elimde olduğu şuana kadar.Siparişi 19 Eylül'de verdim.1 gün sonra kargoya verildi.22 gün oldu hala ortada yok paket.Bu kadar uzun sürmesi normal değil.Ne yazık ki sizinle aynı fikirde değilim Volkan abi.Bu sahtekarlıktan başka birşey değil.Madem ki kargo ulaşmazsa bu müşterinin sorumluluğunda ve para iade edilmiyor o zaman bunu sipariş sayfasında belirtmesi gerekir ki biz de kararımızı ona göre verelim.Saygılar!.