HobbyKing'den Lİ-PO Getirmek ve Gümrük Sınırı-Sorunu

Çok teşekkür ederim. Dün canlı destek hattına bağlanıp sordum. 11 başarılı siparişten sonra böyle bir hakkımız olduğu söylendi. 11 başarılı sipariş sonucu sanırım platinium üye olunuyormuş.
Mehmet hocamın linkinde bahsettiği hususlarda örneğin iki alışveriş arası 2 ay zorunluluğu hala geçerlimi?
Şayet dikkat edilen bir husussa bende arkadaşımın üzerine ikinci bir sipariş geçerim. Hal böyle olunca hobbykingde platinium üyelik en erken 2 yıldan fazla bir süreç işliyor.

Gokhan Aygun' Alıntı:
Çok teşekkür ederim. Dün canlı destek hattına bağlanıp sordum. 11 başarılı siparişten sonra böyle bir hakkımız olduğu söylendi. 11 başarılı sipariş sonucu sanırım platinium üye olunuyormuş.
Mehmet hocamın linkinde bahsettiği hususlarda örneğin iki alışveriş arası 2 ay zorunluluğu hala geçerlimi?
Şayet dikkat edilen bir husussa bende arkadaşımın üzerine ikinci bir sipariş geçerim. Hal böyle olunca hobbykingde platinium üyelik en erken 2 yıldan fazla bir süreç işliyor.
Yok allahtan 2 aylık döneme bakan kimse yok :laugh: Rahat olabilirsin Gokhan ;)

Konu bayağı eski ama tüm sorular burda toplandığı için burdan yazmak daha doğru olur diye düşündüm.
Hobbykingden 2 tane pil aldım ama gümrük sınırını 1 dolar kadar geçti. Bu gün baktığımdada gümrük sunum ücreti kesilmiş ve zimmet alınmış şekilde istanbul ukimde Mehmet bey gümrük vergisinin bölge gümrük müdürlüğünden veya kapıya gelen kuryeye ödenebildiğini söylemiş bu ödeme şeklini PTT mi belirliyor yoksa biz talep edebiliyormuyuz? Çünkü açıkçası ben gidip ödemek istemiyorum geldiklerinde vermek daha zahmetsiz olacak.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Koray Polat' Alıntı:
Konu bayağı eski ama tüm sorular burda toplandığı için burdan yazmak daha doğru olur diye düşündüm.
Hobbykingden 2 tane pil aldım ama gümrük sınırını 1 dolar kadar geçti. Bu gün baktığımdada gümrük sunum ücreti kesilmiş ve zimmet alınmış şekilde istanbul ukimde Mehmet bey gümrük vergisinin bölge gümrük müdürlüğünden veya kapıya gelen kuryeye ödenebildiğini söylemiş bu ödeme şeklini PTT mi belirliyor yoksa biz talep edebiliyormuyuz? Çünkü açıkçası ben gidip ödemek istemiyorum geldiklerinde vermek daha zahmetsiz olacak.

koray bey, daha önce gümrükden geçerek gelen bir ürünümde çıkan bedeli kargocu bana teslim ederken talep etmişdi bende vermiştim, gidip ödememe gerek kalmamışdı, bildiğim kadarı ile herhangi bir başvuru yapmanıza gerek olmuyor, eğer ülkeye girmesine engel bir durum yoksa adresinize getiren kişi ücreti talep ediyor.

Volkan Güneş' Alıntı:
koray bey, daha önce gümrükden geçerek gelen bir ürünümde çıkan bedeli kargocu bana teslim ederken talep etmişdi bende vermiştim, gidip ödememe gerek kalmamışdı, bildiğim kadarı ile herhangi bir başvuru yapmanıza gerek olmuyor, eğer ülkeye girmesine engel bir durum yoksa adresinize getiren kişi ücreti talep ediyor.
Ben de PTT alışverişi sırasında 2 defa gümrük ödemek zorunda kaldım ve Volkan'ın da belirttiği şekilde evde kargoyu teslim alırken ödemiştim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gümrük zimmete almış ama şu anda herhangi yansıtılmış bir bedel yok.Sadece damga vergisi ve inceleme ücreti yazıyor.Çıkıştan sonra yansıtılır mı bilemem ama sisteme göre borç 4,6 lira görünüyor.
Belki gümrüksüz elinize ulaşabilir.Belki memurun o an için , dün akşamki performans durumuna göre , keyfiyyen kargonuz geri de gidebilir.Herşey mümkün , ;D

Onlarca alışveriş yapmama rağmen gümrüğe hiç takılmamıştım hep ayarlıyor bir şekilde tek tek alarak hallediyordum gel gör ki bu pillerin kargo ücreti olduğu için 1 tane almak çok anlamsız olacaktı 2 tane alıyım dedim. Almadan öncede buraya biraz göz attım 1 dolar geçtiği için siparişten sonra konuşur düşürtürüm dedim ama mümkün değilmiş ki zaten buranın tamamını okusaydım mümkün olmadığını anlayacaktım :) Şimdilik istanbul içinde geziyor gibi görünüyor en son olarak Arnavutköy'de görünüyor. Hala vergi görünmüyor bakalım ne olacak.

Tam emin değilim ama bir yerde okuduğumda şöyle ifade etmişti. Eğer ürün fiyatı doğru girilmiş ise gümrükte gümrük bedeli belirlenip direk dağıtıma çıkıyor gelince ödüyorsunuz, ama ürünün fiyatı ile arasında uyuşmazlık olması durumunda farklı uygulama oluyor tebligat ile haber veriliyor diye. Dediğim gibi çok emin değilim. Benim de lipo siparişim var aktif takip ettiğim 30 TL olarak gümrüğü belirlenmiş ve dağıtıma çıkacak gibi duruyor :)

Arnavutkoy'e gecmis ve ucret hala 4,6 gorunuyorsa gumruk kesilmemis olma olasiligi son derece yuksek. Geldigi zaman sadece 4,6 TL ile kurtulacak gibi gorunuyor.

Ankara'ya geldi bu sabah hala gümrük vergisi görünmüyor heralde dediğiniz gibi 4,6 tl ödiycem. Açıkçası 2. seferdir pil alıyorum ilki aliexpressten aldım 1 ay bekledikten sonra kargo hollandadan geri dönmüş. İptal edip para iadesi aldım. Ondan sonra bu pilleri aldım, toplamda 40 gündür pil bekliyorum. Quadı yaptım bitirdim 40 gün önce hala pil bekliyorum.

Bence de 4.6 TL ödeyeceksiniz gibime geliyor.Türkiye'de yaşamadığım için kesin olarak bilemiyeceğim fakat benim bildiğim yurtdışından gelen tüm paketler İstanbul UPİM'de gümrük muayenesinden geçiyor ve gümrük vergisi olacaksa orada belirleniyor.Yanılıyor muyum acaba?

Kargo öğlen geldi 4.60 TL ödemesi çıktı. İlk defa pil aldım ve kutusu kesesi felan bayağı güzel bir paketi varmış böyle düşünmemiştim alışmıştım ben aliexpressin beyaz köpüğüne... :)

Koray Polat' Alıntı:
Kargo öğlen geldi 4.60 TL ödemesi çıktı. İlk defa pil aldım ve kutusu kesesi felan bayağı güzel bir paketi varmış böyle düşünmemiştim alışmıştım ben aliexpressin beyaz köpüğüne... :)
Hadi gözün aydın Koray :thumbup: Paketleme gerçekten çok şıkmış %p

Takip ekranında eğer herhangi bir rakam varsa artık gümrükten geçmiş demektir. Yani gümrüğe sunulma bedeli 4 TL ve damga vergisi 60 Kuruş gibi rakamlar varsa sorun yok demektir. Ödeme kapıda yapılır.
Ancak geçenlerde şöyle bir sorun yaşadım. Kargom gümrükten geçti. 50 TL gibi bir de vergi yazıldı. Ama bir türlü dağıtıma çıkmadı. Ben de UKİM'e gittim. Meğer Cumartesi dağıtıma çıkmış. Bizim hastanenin kargo odası Cumartesi günü kapalı olunca geri dönmüş. (Daha önce bir kere Cumartesi kargo gelmişti. Beni cepten aradılar. Kargoyu aldım 1 TL verdim. 40 Kuruş verdi dağıtıcı para üstü olarak! :) ). Oraya gittiğimde paketi açmadan hemen ödemeyi yaptırıp paketi teslim ettiler.