Hobbywing 100A V3 ESC Governor Ayari Nasil Yapilir ?

Sorun çözülmüştür :thumbup:

Hobbywing 100A V3 esc governor hk

Emre Kaman' Alıntı:
Bundan sonra esc governoru yaptığınız bu standardizasyona göre takılacaktır.

Emre abi, HW130 v4-de standardizasyonu yapdıkdan sonra 141*1000 gibi bir rakam elde etmiş oldum. 1000 yerine qaliba 100 olması gerekmiyomu?? ama neden 1000 yazılı proqram kartında anlamış deyilim. Ben hesablamaları 100ile yapıcam.

Şimdi diyelim ki ben 2100 RPM kafa turu istiyorum. Benim ana dişli 106t piniyon ise 10t, bu da eder 10.6 gear ratio. %50 qazda 141*100 motorun devri oluyorsa bu da eder 14100, ana rotorun da RPM-mi 14100/10.6=1330.

%50 qazda 1330 RPM ediyorsa 79~80% qazda da 2100 RPM-i yakalamış durumdayım.

Sorum şöyle ki bu hesablama yöntemim doğrumu? Çünki HV130 v4-ün kendi manüelinde bir köşede bir kısımda ana palin RPM-ni hesablamak için bi formül vermiş ama ben o formül ile 5300 küsür gibi bi RPM alıyorum :rolleyes:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ferid ben hic bisey anlamadim, hw'de o tarz ayarlamalar yok, ana disli pinyon vs. Castle gibi degil governoru. İstersen adim adim gidelim, yukardaki anlattigimiz siralamayi takip et.

Emre Kaman' Alıntı:
Ferid ben hic bisey anlamadim, hw'de o tarz ayarlamalar yok, ana disli pinyon vs. Castle gibi degil governoru. İstersen adim adim gidelim, yukardaki anlattigimiz siralamayi takip et.

Emre abi, sayenizde sıralamayı biliyorum :) Standartize yapmak aşamasını da biliyorum, 50% qazda 0 pitch 20 saniye palli çalışdırdım heliyi. HW-nin proqram box-unda log yerinde resimdeki gibi bi rakam yazdı.

Castlede gov ayarı yapmak çok basit biliyorum. İstenilen rakamı yazıyosun, dişli oranını giriyosun. HW-nin menüsünde bu tarz ayarlamalar evet yok. Ben onca matematiği kafada hesablama için yazdım, yani 2100 RPM yakalamk için yüzde kaç qaz kullanmak lazım HW-da :rolleyes:

O zaman sorum bu şekilde olsun. Resimdeki rakam neyi ifade ediyor? ve 80% qazda hangi rpm-i ala bileceyim?

Ferid bu ekrani inan ki ilk defa goruyorum. Sen kalibrasyonu (standardizasyon) program karti takili iken mi yaptin acaba?

Simdi headspeed hesaplamak icin kullandigimiz MrMel hesaplayici oldukca pratik. Bununla yaklasik bir deger elde edip, daha sonra takometre ile, veya unitenin rpm gorme ozelligi varsa bunu teyit edebilir ve ince ayarlamalar yapabilirsin. Hesaplayicinin guncel adresi su:

Kullanim detayi icin su konuya bakabilirsin.

Bu arada motor kv ve kullandigin pil hucre sayisini da verir misin?

Emre Kaman' Alıntı:
Ferid bu ekrani inan ki ilk defa goruyorum. Sen kalibrasyonu (standardizasyon) program karti takili iken mi yaptin acaba?

Emre abi, MrMel hesaplayıcıdan da haberim var. Ama helifreakda adamlar bu proqram boxdaki rakamla hesablama yapıyolar.

Proqram box takili olmadan yapdım standardizasyonu. Daha sonra ESC-yi box-a takıb R/P tuşunua basdıkda uçuş esnasındaki mininimum voltajı, ESC-nin temperaturu ve resimde paylaşdığım rakamı gösteriyor.

Ekipmanım şu şekilde: Motor Scorpion HkIII 4035 560kv, Pulse Ultra 12s 3700mah 45C, 10t pinyon

Bu da hf-dakı yorumlardan resimler

Valla Ferid sen benden ilerdesin bu konuda [emoji1] v4 ile gelen log ozelliklerini hic kullanmadim ben [emoji1] Governoru unite uzerinden kullandigim icin esc governoruna ilgimi kaybetmisim demek ki...

Anladigim kadariyla cikan degeri disli oranina bolunce %50 thr ile verdigi devri gorup, ona gore oranlama yapmak gerekiyor, dogru mu?

Ben yine de mrmel ile yaklasik bir deger hesaplayip, olcum yapip, onun uzerinden gitmeyi tercih ederim saniyorum. [emoji1]

Benim hesabima gore verdigin oranlarla %80 devirde 2125-2150 arasi bisey alman lazim. Bunu olcerek tam devri yakalayabilirsin, %78 olur, %82 olur, orasini Allah bilir [emoji1]

Zaten senin verdigin degere gore de %80 thr ile 2128 rpm cikiyor sonuc.

Emre Kaman' Alıntı:
Benim hesabima gore verdigin oranlarla %80 devirde 2125-2150 arasi bisey alman lazim. Bunu olcerek tam devri yakalayabilirsin, %78 olur, %82 olur, orasini Allah bilir [emoji1]

Zaten senin verdigin degere gore de %80 thr ile 2128 rpm cikiyor sonuc.

Emre abi, elimde takometre yok o yüzden 80% de takılmayı düşünüyorum artık. 1-2 tık oynama fazlalık yapmayacak diye umuyorum. Çünki kırımdan sonra bi sefer uçurdum o da %80-de. Ben memnun kaldım da helinin memnun olacağını zaman göstericek :laugh: