Hobbywing Platinum V3 V4 ESC'ler...

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar selamlar, normalde gerek yok böyle bi başlığa... Ucuz ama güvenilir bir esc olarak bilinen hobbywing, ambalajda da kendini biraz aşmış durumda. O yüzden birkaç foto paylaşmak istedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hobbywing Platinium V3 50A Kutu Açılımı

** ESC miz 450 sınıfındaki uzun kısa bütün modellere uyuyor. Trex450/dominator, Gaui X3, Compass Warp, KDS Chase, hatta Lynx Oxy3 ün bile içine sığabiliyor.

** 2S - 6S lipo destekliyor, 5.2V dan 25.2V a kadar...

** 50A sürekli akım verebiliyor, 10 saniye burst 75A akım verebiliyor.

** Switch mode BEC e sahip, 5.2V 6.0V 7.4V ayarlanabiliyor. Sürekli 7A, peak 15A verebiliyor.

** Giriş ve çıkış kabloları 14awg...

** Boyutları 48mm*30mm*15.5mm ... Ağırlık 49gr...

*** 6-pole motor için 70000rpm e kadar motor hızını destekliyor.
*** Governor elf mode, store mode gibi fonksiyonları var. RPM sensör için harici bir unsura, lehimlemeye ihtiyaç yok. RPM output kablosu çıkıyor, doğrudan üniteye takılabilir.
*** Kazara hold çekmelere karşı autorotasyonda restart fonksiyonu var, tam gaz devam edebiliyor.
*** LCD program box ile ayarlanması çok kolay. Kumanda ile ayar imkanı da var tabii ki ama bip saymaca, zor... Program arayüzü çok daha kolay ve kullanışlı.
*** Low voltage, signal loss gibi durumlara karşı koruma fonksiyonları var.

Hobbyking bu Platinium serisinin kasasını çok beğeniyorum :thumbup: Nedense insana bir güven veriyor. Kutulama da gayet başarılı olmuş gerçekten de %p Sadece keşke bir tık daha küçük yapsalarmış :)

Gerçekten kaliteli görünüyor. Bu markaya oldum olası bir sempatim var, üstelik bir türlü de kullanmak nasip olmamışken. :laugh:

Abi 50A göründüğü kadar büyük değil, X3 içine bile rahatça sığıyor. Hobbywing'in bu V3 serisi gerçekten harika, 50A ve 100A kullandım, taş gibi esc. Program kartı da olursa ayarı 15-20sn sürüyor. 100A 6s'e kadar daha iyi F/P tanımam :D

Ben 50A'yı HK'den almıştım zamanında, böyle kutulu falan gelmemişti. Poşetle gelmişti

İkinci mesaja bir takım özellikleri eklendi :)

Mehmet abi fotolar aldatmasın, OXY3 e bile sığıyor. Konusu var;

Rasim Öztürk' Alıntı:
*** Governor elf mode, store mode gibi fonksiyonları var. RPM sensör için harici bir unsura, lehimlemeye ihtiyaç yok. RPM output kablosu çıkıyor, doğrudan üniteye takılabilir.

Rasim bir şeyi kaçırmışım:) Bende 380 de 100A olanı kullanıyorum, sağolsun Emre' nin açıklaması ve manuelde belirttiği şekilde governor ı store mode a a alıp, pili takıp 20 sn de kalibre etti ama rpm sensörü kullanmadan direk üniteye bağlandığını bilmiyordum. İkon kullanıyorum bağlamaya gerek varmı? yada bağlasam avantajı ne olur :) o kablo boşta duruyor :)

Hobbywing Platinum V3 50A Kutu Açılımı

RPM çıkışı olmayan esc lerde üniteye rpm bilgisi sağlamak için mecburen rpm sensör kullanıyoruz, esc-motor arası üç kablodan ikisine sensörün kablolarını lehimliyoruz, diğer ucunu (servo tipi soket) ünitede rpm girişine bağlıyoruz. Bu tarz biraz lehim işçiliği biraz da ek sensör , kablolama karışıklığı vs sebep oluyor.

RPM çıkışı olan esc lerde (hobbywing, yge vs.) ise çıkan turuncu kabloyu doğrudan üniteye takıyoruz. (Onun öteki ucu içten iki motor-esc arası kabloya bağlı arada kendi dahili sensörü var muhtemelen) Tabii bu sensörler brushless motora giden kablolardaki voltaj değişimlerini saydığından, motorun mıknatıs çifti sayısını ve pinyon/anadişli oranını ünite içinde gerekli yerlere girmek gerekiyor. İkon governor ayarlama işini Emre abi daha iyi bilir, ben vbarda girdim bu değerleri... (kumanda ekranında rpm bilgisi görüntülenmesi için)

Edit: Evet, o boşta duran kabloyu harici bir rpm sensör kullanmıyorsan bağlaman gerekiyor. Bir şekilde üniteye rpm bilgisi sağlaman gerekiyor diyelim özetle... Ki ona göre belli bir değeri korumaya çalışsın.

Rasim Öztürk' Alıntı:
RPM çıkışı olmayan esc lerde üniteye rpm bilgisi sağlamak için mecburen rpm sensör kullanıyoruz, esc-motor arası üç kablodan ikisine sensörün kablolarını lehimliyoruz, diğer ucunu (servo tipi soket) ünitede rpm girişine bağlıyoruz. Bu tarz biraz lehim işçiliği biraz da ek sensör , kablolama karışıklığı vs sebep oluyor.

RPM çıkışı olan esc lerde (hobbywing, yge vs.) ise çıkan turuncu kabloyu doğrudan üniteye takıyoruz. (Onun öteki ucu içten iki motor-esc arası kabloya bağlı arada kendi dahili sensörü var muhtemelen) Tabii bu sensörler brushless motora giden kablolardaki voltaj değişimlerini saydığından, motorun mıknatıs çifti sayısını ve pinyon/anadişli oranını ünite içinde gerekli yerlere girmek gerekiyor. İkon governor ayarlama işini Emre abi daha iyi bilir, ben vbarda girdim bu değerleri... (kumanda ekranında rpm bilgisi görüntülenmesi için)

Edit: Evet, o boşta duran kabloyu harici bir rpm sensör kullanmıyorsan bağlaman gerekiyor. Bir şekilde üniteye rpm bilgisi sağlaman gerekiyor diyelim özetle... Ki ona göre belli bir değeri korumaya çalışsın.

Açıklama için teşekkürler Rasim ama bu konu ünitenin governorını kullanırsak olacak, yoksa esc nin kendi governorını kullandığım için zaten gerekli değil sanırım?

kadir kocaman' Alıntı:
Açıklama için teşekkürler Rasim ama bu konu ünitenin governorını kullanırsak olacak, yoksa esc nin kendi governorını kullandığım için zaten gerekli değil sanırım?

Aynen ESC governorunda gerekmiyor. Yine de VBar Control için ünite governoru kullanılmasa bile, kumanda ekranında rpm görüntüleme için üniteye rpm input gerekli... Takometre falan kullanmıyorsak ekrandan takip etmek kullanışlı. Bu değeri talking telemetry de girerek dilediğimiz zaman kumandada konuşan amcanın söylemesini de sağlayabiliyoruz.

Rasim Öztürk' Alıntı:
...RPM çıkışı olan esc lerde (hobbywing, yge vs.) ise çıkan turuncu kabloyu doğrudan üniteye takıyoruz....
İlave olsun. Castle Phoenix Edge serisinde de aynı güzellik var ;)

Yep ESC de de iki çıkış var ama sanırım ikisi de aynı işigörüyor. Rpm ile alakası yok galiba.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlave olsun. Castle Phoenix Edge serisinde de aynı güzellik var ;)

Scorpionlarda da var ;D

Cahit Kaş' Alıntı:
Yeo ESC de de iki çıkış var ama sanırım ikisi de aynı işi görüyor. Rpm işe alakası yok galiba.

Edit: Yanlış okumuşum, ben hobbywingden bahsediyorsun sandım, ama yep için söyledin sanırım :) Yeplerde rpm verisi yok, diğer çıkış program kartına bağlamak için.

Hobbywing:

100A versiyonunda beyaz-kırmızı-siyah olan üçlü normal sinyal kablosu ve bec, turuncu-kırmızı-siyah olan üçlünün kırmızı-siyah kısmı bec için 2. kablo ve turuncu kablo ise rpm verisi veriyor. 50A'da 4 kablo oluyor, turuncu-beyaz-kırmızı-siyah, beyaz kırmızı siyah kısmı sinyal ve bec oluyor, turuncu yine rpm verisi için. Ayrıca hem 50 hem 100A esclerde bir giriş daha oluyor esc üzerinde, yine bec'e de bağlı olan, o da programlama girişi. Ayrıca bu girişe soğutma fanı da bağlanabiliyor.

Platinum Pro V4
serisi dikkat çekiyor :)

60A sürekli akım verebilen versiyonu, freewheeling özelliğine sahip olarak geliyor. Dahili BEC 5-8V arası ayarlanabiliyor, 7A cont 18A peak verebiliyor. Çok da serin çalışıyor.

Ayrıca KOSMIK alternatifi Pro V4 HV 160A ve 200A de çok fena :yuppi: Fiyat 450 dolar gibin...

Not: Fiyat 300 küsürlere çekilirse tadından yenmez. 450 olacaksa 530 verip kosmik almak daha mantıklı ;D