İHA talimatnamesi ve yasal düzenleme hakkında detaylı inceleme

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba yeni sistemdeki ilk videomu paylaşıyorum. Valla bir şeyi yanlış yapacağım diye heyecan yaptım :eek:

Bu haftaki videomun konusu ve içeriği sebebiyle benim açımdan en önemli video oldu. Yayınlanan iha talimatnamesi nedenleri sonuçları ve yaptırımları hakkında benim önemli gördüğüm tüm maddelerden bahsederek paylaşmaya çalıştım.
Video içeriğinde;
İha nedir?(Kapsamını okuyunca multikopter helikopter uçak gibi havada pilot kontrolü veya otonom şekilde uçuş yapabilen tüm sistemleri kapsadığı açıkça belli oluyor)
İha talimatnamesi nedir / neden yayınladı / gerekli miydi?
Neleri kimleri kapsıyor?
İha sınıflaması
Hobi uçuşu nedir?/ ticari uçuş nedir?
Uçuş şartları/ yasakları/ gereklilikleri
Drone sigortası nedir kime zorunlu?
Dronelarda bulunması zorunlu sistemler nelerdir?
İha hobi veya sportif ehliyetleri ve uçuşları
500 gram altı drone uçuş şartları
Uçuş alan gereklilikleri? yasakları?

Gibi bir çok konuda cevap vermeye çalıştım ancak şunu da belirteyim bu maddeler benim önemli gördüğüm maddeler ve benim yorumlarım, ben HER İHA PİLOTUNA 'İHA TALİMATNAMESİNİ' EN AZINDAN BİR KEZ OKUMASINI TAVSİYE EDERİM:bravo:.

Video biraz uzun oldu ne yazık ki ama konuyu bölmek istemedim tüm talimatnameyi okumaya oranla kısa sürüyor, bende kendimi böyle teselli ettim :halay: Umarım faydalı olur ve beğenirsiniz. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bugün 1. videonun altına açıklamada yazdığım ancak foruma eklemeyi unuttuğum bir kısmı fark ettim. 500 gramın altındaki drone'lar video içeriği dışında kaldığı için videodan bahsetmemiştim ancak onların yasadaki yeri hakkında kısa bir bilgi paylaşmak istedim. Umarım birilerine faydalı olur :)
500 gram altında kalan drone'lar için bu talimatname geçerli olmamakla birlikte bu talimatname öncesinde varolan ve yasal olarak bu talimatnamenin bir üstü sayılan sivil havacılık kanunu mevcut (bu talimatname kanun hükmünde kararname ile çıkarılmış ancak yasal olarak kanundan bir adım geride) Bu kanunda kilo ayrımı yapılmaksızın uçuş izinleri bölgenin en yüksek mülki idari amirinin iznine bağlanmış. Bunun anlamıda şu oluyor 500 gramın altında bile olsa yasaklı bölgelerde uçuş yapamazsınız. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi valilikten alınmasında fayda olacaktır.

Bir diğer konuda madem daha üstünde kanun var biz niye talimatnameye baktık sorusu olabilir. Bunun sebebide bu talimatname dayanağı zaten o kanun burada o konuna uygun olarak düzenlenmek zorunda ve detaylı olarak işlemler tanımlanmış olmakta. Bu yüzden burada yazan maddelere uygun davranıldığında kanuna da uyulmuş olmakta :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu haftanın videosunda seriye devam ettim :) Daha önce talimatnameyi detaylı olarak incelemiştim. Şimdi de talimatnamenin online ayağına kayıt nasıl yapılıyor? İha0 hobi/sportif amaçlı ehliyet başvurusu nasıl yapılıyor gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.:saygilar:

Herkese merhaba drone hava sahasının bu haftaki videosunda geçen hafta ilk uçuşunu gerçekleştirdiğimiz hekzakopter sisteminin iha talimatnamesi sonrasında sivil havacılı genel müdürlüğü sistemine kayıt aşamalarını göstermeye çalıştım. Video sonucunda artık yasal olarak kayıtlı ve uçuşa uygun bir sisteme sahip olmuş oluyoruz :)

Son düzenleme:
İlk paylaşım tam da geçiş hazırlıklarına denk gelmişti İzzer hocam. Serinin devamını ile konuyu hatırlamış olduk.

Bu serinin güzel tarafı hep sesini duyduğumuz İzzet hocamızı, eşi ile beraber görme imkanımız oldu :)

Eşinizin de bu hobinin bir parçası olması gerçekten büyük bir şans %p Zaten ne demişler "Her başarılı modelcinin arkasında mutlaka bir bayan vardır " :bravo::bravo:

Bu arada ana konuya hem bu konunun linki hem de videoları taşınmıştır :RCKolik:

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim beğenmenize çok sevindim. Doğrusu ilk anda biraz tereddütte ettim eşimle birlikte çekmeye ama sonrasında böyle karar verdim hem yaklaşan 8 Martta anlamlı olacaktır diye düşündüm. Umarım faydalı olmuştur.:)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bugün 1. videonun altına açıklamada yazdığım ancak foruma eklemeyi unuttuğum bir kısmı fark ettim. 500 gramın altındaki drone'lar video içeriği dışında kaldığı için videodan bahsetmemiştim ancak onların yasadaki yeri hakkında kısa bir bilgi paylaşmak istedim. Umarım birilerine faydalı olur :)
500 gram altında kalan drone'lar için bu talimatname geçerli olmamakla birlikte bu talimatname öncesinde varolan ve yasal olarak bu talimatnamenin bir üstü sayılan sivil havacılık kanunu mevcut (bu talimatname kanun hükmünde kararname ile çıkarılmış ancak yasal olarak kanundan bir adım geride) Bu kanunda kilo ayrımı yapılmaksızın uçuş izinleri bölgenin en yüksek mülki idari amirinin iznine bağlanmış. Bunun anlamıda şu oluyor 500 gramın altında bile olsa yasaklı bölgelerde uçuş yapamazsınız. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi valilikten alınmasında fayda olacaktır.

Bir diğer konuda madem daha üstünde kanun var biz niye talimatnameye baktık sorusu olabilir. Bunun sebebide bu talimatname dayanağı zaten o kanun burada o konuna uygun olarak düzenlenmek zorunda ve detaylı olarak işlemler tanımlanmış olmakta. Bu yüzden burada yazan maddelere uygun davranıldığında kanuna da uyulmuş olmakta :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari