İkinci el uçak modelimi SHGM nasıl kayıt edebilirim ?

Erol KANBAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba, P51 Mustang 10 cc Nitro motorlu model uçağı daha önce hiç ucurmamis ve kayit ettirmemis bir arkadaştan aldım. Shgm sitesinden gerekli kategorilerden pilotluk iznini aldım fakat sisteme nasıl kayıt edicem bulamadım. Daha doğrusu model uçakta kayıt edilmesi zorunlu mu yoksa drone için mi geçerli sizlere sormak istedim nasıl bir yol izlenmeli. Bu arada benden önceki sahibi de modeli toplayan ama uçurmayan bir yakınından almış. Kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim. İyi geceler.

Bu konuda bir açıklık yok. Kayıt sadece 500 gram üstü kameralı multikopterler için yapılır şeklinde bir genelleme var. İHA deyince kameralı veya kamerasız model uçaklar, helikopterler ve çok rotorlu uçan araçlar işin içine giriyor. Bu konuya açıklık getirilmediği sürece soru sormaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Twitter üzerinden bir uçağımın fotoğrafını paylaşıp "sizce bu bir IHA mıdır" diye sorduğumda aldığım yanıt "eğer 500 gramın üstündeyse evet" şeklindeydi. Yani var olan düzenleme 500 gramın üstündeki kalkış ağırlığına sahip tüm uçan nesneleri IHA olarak görüp kayıt istiyor. Haa bugüne kadar herhangi bir model uçak uçuşu sırasında birisi gelip kayıt sordu mu? Benim bildiğim hayır.
Kayıt olayına gelince... Aşağıdaki fotoğrafta SHGM'nin ilgili sayfasının görüntüsü var. IHA üretim ithalat kaydı başlığından giriş yaparak elinizdeki uçağı kaydedebilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

O linkten şöyle bir sayfaya ulaşıyorsunuz.

ARF olarak ya da mağaza dışı kayıtsız olarak alınan uçakları üretim şeklinde kaydedebilirsiniz.

Twitter üzerinden bir uçağımın fotoğrafını paylaşıp "sizce bu bir IHA mıdır" diye sorduğumda aldığım yanıt "eğer 500 gramın üstündeyse evet" şeklindeydi. Yani var olan düzenleme 500 gramın üstündeki kalkış ağırlığına sahip tüm uçan nesneleri IHA olarak görüp kayıt istiyor. Haa bugüne kadar herhangi bir model uçak uçuşu sırasında birisi gelip kayıt sordu mu? Benim bildiğim hayır.
Kayıt olayına gelince... Aşağıdaki fotoğrafta SHGM'nin ilgili sayfasının görüntüsü var. IHA üretim ithalat kaydı başlığından giriş yaparak elinizdeki uçağı kaydedebilirsiniz.

O linkten şöyle bir sayfaya ulaşıyorsunuz.

ARF olarak ya da mağaza dışı kayıtsız olarak alınan uçakları üretim şeklinde kaydedebilirsiniz.
Teşekkürler hocam bende çok dolaştım o sayfayı ama nasıl o kısmı göremedim şaşırdım doğrusu. Galiba bakmak ve görmek arasındaki fark böyle bir şey

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu konuda bir açıklık yok. Kayıt sadece 500 gram üstü kameralı multikopterler için yapılır şeklinde bir genelleme var. İHA deyince kameralı veya kamerasız model uçaklar, helikopterler ve çok rotorlu uçan araçlar işin içine giriyor. Bu konuya açıklık getirilmediği sürece soru sormaya devam edeceğiz gibi görünüyor.
Hocam sistemli bir işimiz yok ki ortaya atılıyor bi laf kim ne anlarsa

Bu konuda bence en büyük eksiklik bizim talimatnameyi okumamış olmamız çünkü direk çeviriye yakın bir talimatname olması sebebiyle aslında tüm cevaplar mevcut. Mesela ;
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Talimat, Türk Hava Sahasında uçacak İHA’ları, ilgili sistemleri,
bunları ithal edecek, satışını yapacak, işletecek ya da kullanacak gerçek ve tüzel kişileri, bu
kapsamda görev alacak personeli, İHA ekibini ve hava sahası kullanımı ile verilecek hava trafik
hizmetlerini kapsar.
(2) Aşağıdaki İHA ve sistemleri bu Talimatın kapsamı dışındadır:
a) Devlet insansız hava araçları,
b) Yalnızca kapalı alanlarda kullanılan İHA ve sistemleri,
c) Yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler,
ç) Azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’lar.

Peki iha nedir?
j) İnsansız hava aracı (İHA) : İHAS’ın bir bileşeni olarak işletilen, aerodinamik kuvvetler
aracılığıyla sürekli uçuş yapma yeteneğinde olan, üzerinde pilot bulunmaksızın uzaktan İHA
pilotu tarafından kontrol edilerek veya otonom operasyonu İHA pilotu tarafından planlanarak
uçurulan ya da havada kalabilen hava aracını,

Yani evet ayrım yok 500 gram üstü uçan her şey kayıt edilmeli. Bunun dışında diğer konu da şöyle bir bilgi paylaşayım kaçak uçuş yapıyorsunuz diyelim bir şekilde bir kolluk kuvveti geldi (kolluk kuveti gelmesi için ya şikayet olmadı yada geçen bir ekip fark etmiş olmalı bu durum özellikle ülkemizin doğu kesimlerinde çok daha titiz olmakta) bakar eğer kayıtlı bir iha ise sadece kaçak uçuş cezası alırsınız onu da sivil havacılık verir. 10000TL ye yakın ancak kayıtsız bir cihaz ise bu durumda çok daha büyük bir sorun olur çünkü kayıt sistemi özellikle terör ve benzeri olayların önüne geçmede etkin kullanılıyor. Kayıtsız olması şu anki durumda en büyük sıkıntı diyebilirim.

Son olarakta tüm maddelerden bence önemli olanları anlattığım videom mevcut biraz uzun olmakla birlikte bir kez izlemenizi tavsiye ederim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol