İlk balsa modelim(Guppy)

SERKAN KAHRAMAN

Uçmak önemli değil. Konmak önemli.
İlgi Alanı
Hepsi
1 yıl önce başladığım uzun zamandır kenara bıraktığım planörümün kanatlarınıdün birleştirdim.
haftaya kadar tamamlayıp uçurmayı düşünüyorum.

kanat 190 cm.
toplam uçuş ağırlığı 1000g
kanat yükü 33g/dm^2 civarı

olacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk balsa modelim(Guppy)

O zaman şimdiden hayırlı maiden uçuşları Serkan :thumbup:

Teşekkür ederim Mehmet bey.

Sizde aynı sıkıntıları yaşıyor musunuz bilmiyorum ama.
1 yıldır dolabın kenarında kutuiçinde duran kanatlar hiç dikkat şekmedi.
Birleştirdikten sonra(yani dün) eşimin gördüğünde ilk sözleri bu evin içinde mi duracak oldu. :(

Ynt: İlk balsa modelim(Guppy)

Serkan Kahraman' Alıntı:

Birleştirdikten sonra(yani dün) eşimin gördüğünde ilk sözleri bu evin içinde mi duracak oldu. :(
O sorun bende de var excel 2000 uçağım odada yemek masasının üstünde helikopter de kitaplık ta duruyor.

Güzel bir araca benziyor. Sorunsuz sıkıntısız uçuşlar dilerim. Evde uygun bir odanız veya yeriniz varsa tavana asarakta muhafaza edebilirisiniz.. :RCKolik:

İlk balsa modelim(Guppy)

Serkan Kahraman' Alıntı:

Sizde aynı sıkıntıları yaşıyor musunuz bilmiyorum ama.1 yıldır dolabın kenarında kutuiçinde duran kanatlar hiç dikkat şekmedi.
Bu tür sıkıntıları aşmak için kullanmadım her şeyi satmaya başladım Serkan :laugh:

İlk balsa modelim(Guppy)

Serkan Kahraman' Alıntı:

Maalesef benzer sıkıntıları çoğumuz yaşıyoruz. Elimde iki planör (hatta bir tanesinin yedek kanatları), bir adette trainer kanadı ve gövdesi var. En fazla 6 metrekarede çalışma odam var. Bunun önüne geçmek için 2 metreye yakın kanatları mümkünse iki parçalı tercih ediyorum. Yapmış olduğunuz planörün planını incelemiştim. Aslında kanadı iki parça yapmak çok zor değildi. Tabi fotoğraftaki halinden geri dönüş zor. Şahsen ben bu modeli yapsaydım kanadı iki parça yapardım. Hem taşıma konusunda da daha rahat olur.

Sitede planörlerle ilgilenen birisini daha görmek iyi geldi. Yalnızlık hissetmeye başlamıştım. Kalan aşamalar için kolay gelsin. Umarım sıkıntısız bir final sonrası güzel bir uçuş izleriz.

İlk balsa modelim(Guppy)

Nesimi bey yeni avatar guzel olmuş :) Tesekkur ederiz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

İlk balsa modelim(Guppy)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Maalesef benzer sıkıntıları çoğumuz yaşıyoruz. Elimde iki planör (hatta bir tanesinin yedek kanatları), bir adette trainer kanadı ve gövdesi var. En fazla 6 metrekarede çalışma odam var. Bunun önüne geçmek için 2 metreye yakın kanatları mümkünse iki parçalı tercih ediyorum. Yapmış olduğunuz planörün planını incelemiştim. Aslında kanadı iki parça yapmak çok zor değildi. Tabi fotoğraftaki halinden geri dönüş zor. Şahsen ben bu modeli yapsaydım kanadı iki parça yapardım. Hem taşıma konusunda da daha rahat olur.

Sitede planörlerle ilgilenen birisini daha görmek iyi geldi. Yalnızlık hissetmeye başlamıştım. Kalan aşamalar için kolay gelsin. Umarım sıkıntısız bir final sonrası güzel bir uçuş izleriz.

Kanadı iki parça yapmayı ben de düşündüm. Ama ilk balsa deneme... zaten malzemeyi fazla bilmiyorum... Sıkıntı olabllir diye tek parça yaptım. Sonraki denemelerde 2 parçalı yaparım mutlaka. çünkü 2m lik kanadı hem muhfaza etmek hem taşımak zor olacak.

iki parçalı kanadın bağlantı yerini nasıl yapıyorsuunz. Ben araya hk da diy quad yapımı için alüminyum burular var. onlardan koyarım diye düşünmüştüm. sizin tavsiyeniz nedir?

İlk balsa modelim(Guppy)

Serkan Kahraman' Alıntı:
1 yıl önce başladığım uzun zamandır kenara bıraktığım planörümün kanatlarınıdün birleştirdim.
haftaya kadar tamamlayıp uçurmayı düşünüyorum.

Slm. Serkan bey, Ellerinize ve emeğinize sağlık iyi bir çalışma olmuş , inş. ilk uçuş denemenizde sorunsuz keyifli olur. %p şimdiden hayırlı olsun. Bu arada ekipmanlar ve modellerin
evlarimizde kaplamış olduğu alanla ilgili olarak, bir çift kelamda ben edeyim, bu gibi sorunları bizlerde yaşıyoruz zannetmeyinki bir tek sizin başınızda, heli nispeten uçağa göre daha az yer
kaplıyor olması büyük bir avantaj, ama ne yaparsınız ki zevkler ve uğraşlarımıza göre ekonomik açıdan hobi odamız olmadığı için malzemelerimiz sınırlı ortak alanları işgal etmektedir.
Serkan bey lafı fazla uzatmadan, kırımsız uçuşlar dilerim.

İlk balsa modelim(Guppy)

Serkan Kahraman' Alıntı:
iki parçalı kanadın bağlantı yerini nasıl yapıyorsuunz. Ben araya hk da diy quad yapımı için alüminyum burular var. onlardan koyarım diye düşünmüştüm. sizin tavsiyeniz nedir?

Serkan Bey yanlış hatırlamıyorsam bu uçağın planına göre kanat üç parçadan oluşuyordu ve hepsi tek parça olarak birleştiriliyordu. Resimden gördüğüm kadarıyla ilk çalışmanız için güzel bir işçilik çıkarmışsınız. Kanadı ikiye ayırırken araya kontraplak sinirler koymanız gerekeceğini hatırlatayım.

Bahsettiğiniz alüminyum boruları incelemedim ama tavsiyem mümkün olduğunca ince etli borular kullanmaya çalışmanızdır. İmkanlar elveriyorsa karbonfiber boru daha iyi olur. Bendeki planörlerin kanat çubukları birinde alüminyum diğerinde çelik çubuk. Ağırlığı göz önünde bulundurarak sizin kararınız olacaktır. Diğer bir tavsiyemde yapıyı tek çubukla sınırlamamanızdır. Kanat ortasında ana çubuk ve kanat arkasına doğru kısa 3 mm bir çubuk ve buna uygun boru daha sağlıklı bir yapı sağlayacaktır. Hatırladığım kadarıyla plana göre kanat gövdeye lastikle bağlanıyordu. Bunun yerine plastik vida ile bağlamak daha sağlıklı olacaktır. Tabi gövde içine koyacağınız somunların etrafını güçlendirmekte gerekecek.

Tabi bunları yazmak kolay ama iş faaliyete geçtiğinde o kadarda kolay olmuyor ama şunu da akıldan çıkarmamak gerek ki yapmaya çalıştığımız hobi de çok kolay bir uğraş değil. Öyle olsaydı herkes modelci olurdu. Biraz uğraşı ve planlamayla yukarıda yazdıklarımı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Konunun başındaki fotoğrafta bunun kanıtıdır...

İlk balsa modelim(Guppy)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi bey yeni avatar guzel olmuş :) Tesekkur ederiz.

Teşekkürler Mehmet Bey. Eski günlerden. Bu kadar genç değiliz artık ama çok sevdiğim bir fotoğraf olduğu için ve uçuş yaptığım yılları hatırlattığı için avatar olarak genelde bunu kullanıyorum...

İlk balsa modelim(Guppy)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Serkan Bey yanlış hatırlamıyorsam bu uçağın planına göre kanat üç parçadan oluşuyordu ve hepsi tek parça olarak birleştiriliyordu. Resimden gördüğüm kadarıyla ilk çalışmanız için güzel bir işçilik çıkarmışsınız. Kanadı ikiye ayırırken araya kontraplak sinirler koymanız gerekeceğini hatırlatayım.

Bahsettiğiniz alüminyum boruları incelemedim ama tavsiyem mümkün olduğunca ince etli borular kullanmaya çalışmanızdır. İmkanlar elveriyorsa karbonfiber boru daha iyi olur. Bendeki planörlerin kanat çubukları birinde alüminyum diğerinde çelik çubuk. Ağırlığı göz önünde bulundurarak sizin kararınız olacaktır. Diğer bir tavsiyemde yapıyı tek çubukla sınırlamamanızdır. Kanat ortasında ana çubuk ve kanat arkasına doğru kısa 3 mm bir çubuk ve buna uygun boru daha sağlıklı bir yapı sağlayacaktır. Hatırladığım kadarıyla plana göre kanat gövdeye lastikle bağlanıyordu. Bunun yerine plastik vida ile bağlamak daha sağlıklı olacaktır. Tabi gövde içine koyacağınız somunların etrafını güçlendirmekte gerekecek.

Tabi bunları yazmak kolay ama iş faaliyete geçtiğinde o kadarda kolay olmuyor ama şunu da akıldan çıkarmamak gerek ki yapmaya çalıştığımız hobi de çok kolay bir uğraş değil. Öyle olsaydı herkes modelci olurdu. Biraz uğraşı ve planlamayla yukarıda yazdıklarımı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Konunun başındaki fotoğrafta bunun kanıtıdır...

450 ve ya 250 nin kuyruk borularını bile kullanmayı düşündüm. Ama bundan sonra yapacağım modeller için. Heliden tecrübelerimle; ne kadar hareketli parça o kadar problem. İlk modelimde problem olmasın diye tek parça oldu, ama düşündüğümden büyük oldu.
Ağırlık konusunda endişelerim vardı. Genel olarak forumlardan okuduğum kadarı ile ilk modelini yapan arkadaşlar ağırlı problemi ile karşılaşıyorlar. kullanılar gereksiz yapıştıcılar ve daha kuvvetli olsun diye kullanılan gereksiz parçalar modeli olması gerekenin çok üzerine çıkarıyor. Aslında bende zaman zaman gereksiz yapıştırıcı ve malzeme kullandım. Ama acemi şansımı diyelim hedeflediğim ağırlığı çok az farkla yakaladım.
Bir de problemsiz uçarsa daha güzel olacak.

İlk balsa modelim(Guppy)

Ve ilk uçuş

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk balsa modelim(Guppy)

Serkan Kahraman' Alıntı:
Model sonunda maiden uçuşu ile havadaki yerini almış :bravo: Paylaşım için teşekkürler Serkan, eline sağlık %p

Görebildiğim kadarı ile de oldukça başarılı bir uçuş olmuş. Bu arada Kırklareli'de de epey bir modelci varmış, sayende onu da görmüş olduk :halay: