Iris+ quadcopter

acamurcu

Uye
Herkese Selamlar,
Yaklaşık bir aydır multicopterler hakkında araştırma yapıyorum. RCkolik konu başlıklarında ilgili konuların hemen hemen çoğunu okudum. Çok faydalı oldu. Youtube ta yüzlerce video izledim. Quad, hexa, octo vesaire multicopterlerin montajı, parçaları, ayarları derken yeni başlayan olarak hazır toplanmış bir Quad satın almaya karar verdim. ( RTF deniliyor bunlara, yani Ready to Fly, neler öğrenmişim :). Zamanla kendi multicopterimi toplamayı düşünüyorum. Önce tecrübe edinmeli diye düşündüm. Hedefim bir Hexacopter toplayıp mesleki amaçla kullanmak.

Yedek batarya ve parçalarla birlikte 820 USD ödeyeceğim. Büyük ihtimalle + % 20 gümrük vergisi. Şimdilik gimbal ve kamera siparişi vermedim. Dediğim gibi önce iyi bir pilot olmak gerektiğine karar verdim.

Siparişimi vermeden önce sizlerin değerli yorumlarını almak için bu konu başlığını açtım.

Saygılar

Iris+ quadcopter

Çok yanlış bir seçim olduğunu belirtmeliyim.

Hiç bilinmeyen bir marka, bu ürünle ilgili destek alabileceğiniz community (forum, tartışma platformları) ortamlarının azlığı ve olası firmanın kapanması durumunda yedek parçalarının temininde yaşayacağınız zorluklar daha en başında karşılaşacağınız sıkıntılardır.

Eğer RTF istiyorsanız ve ticari anlamda da çekim yapmak niyetindeyseniz Phantom 2 Vision+ öneririm. Yurtdışı fiyatı $1.199'a kadar düştü. Normal china, hong kong post tarzı kargo ile getirtirseniz takılma ihtimali düşük, ama her zaman takılabilir bunu unutmayın. En önemli kural fiyatını düşük göstertmeniz yönünde olacaktır. Bence $400 göstertebilirsiniz. Bunun üzerinde 20% gümrük vergisi ödersiniz. Bu ürün için ortalama 80 - $100 arası vergi ödemiş olursunuz.

P2 Vision+ önermemin sebebi tamamı ile tak çalıştır, uçur mantığında olmasından dolayıdır..

Gimbalı, kamerası, uzun mesafe arttırıcısı hepside kendine ait özel üretilen, orjinal parçalarıdır. Gayette ticari çekimler gerçekleştirilir. Hatta Android veya iOS tabanlı akıllı telefonunuz varsa ortalama 400 - 700 metre arasında FPV (First Person View) yaparsınız. Yani telefona anlık havadaki görüntüyü aktarırsınız.

Ama yok biraz daha ucuz olsun, bende zaten Gopro var derseniz Phantom 2 - v2 (Vision değil Phantom 2'nin geliştirilmiş versiyonu olan 2. sürümüdür) Bunun da fiyatı 550 - $600 civarında..

Bunu set halinde H3 3D gimbal ile almanızı tavsiye ederim. Bu setler aşağıda vereceğim sitede mevcut, sipariş öncesinde mutlaka normal posta ile göndermelerini, vergi ödememek için ürün fiyatını düşük göstermelerini belirtin. (DHL, UPS, USPS, Aramex) kesinlikle bu taşıma firmalarıyla ürün satın almayın, 100$ ve üstünde ise %100 takılır. Çok fahiş rakamlar tahsil ederler.

Alışveriş yapabileceğiniz siteler:

Not: Malum yılbaşı yaklaşıyor. Sipariş için acele edin, aksi halde gelmesi Şubatı bulabilir. (Yeni yılın gelmesi ile insanlar birbirine manyak gibi hediye sipariş ediyor. Bu sebeple olağandışı durumu kargo firmaları mevcut kapasiteleri ile kaldıramıyor.)

Satın aldıktan sonra aklınıza takılan bir durum olursa yine yazın lütfen, elimizden geldiğince yanıtlarız.

Kolay gelsin,

Iris+ quadcopter

Gokhan Guloglu' Alıntı:
Çok yanlış bir seçim olduğunu belirtmeliyim.

Hiç bilinmeyen bir marka, bu ürünle ilgili destek alabileceğiniz community (forum, tartışma platformları) ortamlarının azlığı ve olası firmanın kapanması durumunda yedek parçalarının temininde yaşayacağınız zorluklar daha en başında karşılaşacağınız sıkıntılardır.

Gökhan beyin belirttiği noktaların çoğuna katılsam da yukarıdaki ifadeye katılmadığımı söylemek zorundayım.

3DRobotics firması, ArduPilot Mega, Pixhawk v.b. kontrolcüleri resmi olarak üreten ve açık kaynak kodlu bu projenin geliştirilmesine destek veren firmadır. APM kontrolcüsü ise 2012 ve 2014 yıllarında UAV Outback Challange isimli, otonom arama ve kurtarma görevlerinden oluşan senaryolardan oluşan yarışmada birinci olmuştur. APM projesini ortaya çıkaran DIY Drones isimli topluluk ise, çeşitli firmaların buglarını bulacak, onların ürünlerini yeniden tasarlamaya itebilecek kadar büyük ve bilgili bir topluluktur.

DJI firması, askeri geçmişten gelen tecrübe ile ürettiği ve büyük ölçüde "fool-proof" ürünleri ile kolay kullanım sağlamıştır ve yapmaktan ziyade uçmaya odaklanmış kullanıcıların tercihi doğal olarak olabilir. Biraz daha okuma ve araştırma gerektirdiğini kabul etsem de özellikle son geliştirmeleri(autotune v.b) ile kullanımı son derece kolaylaştırılmış olan APM platformu, DJI'ın son kullanıcıya yönelik ürünlerinin belki de hiç sahip olamayacağı bir çok özelliği, özellikle açık kaynak kodlu olması sebebi ile üretilen klonları vasıtası ile son derece düşük bir maliyet ile elde etmeye olanak tanımaktadır.

Pixhawk kullanıcılarına(IRIS'in kontrolcüsüdür ve aslında temel olarak APM'nin daha güçlü ve 32bitlik işlemcili versiyonudur) çok fazla rastlamamış olsam da, yurtiçinde de APM kullanarak oluşturulmuş ve başarı ile uçan bir çok APM projesi ve kullanıcısı mevcuttur.

Iris+ quadcopter

Zafer SAHIN' Alıntı:
Gökhan beyin belirttiği noktaların çoğuna katılsam da yukarıdaki ifadeye katılmadığımı söylemek zorundayım.

3DRobotics firması, ArduPilot Mega, Pixhawk v.b. kontrolcüleri resmi olarak üreten ve açık kaynak kodlu bu projenin geliştirilmesine destek veren firmadır. APM kontrolcüsü ise 2012 ve 2014 yıllarında UAV Outback Challange isimli, otonom arama ve kurtarma görevlerinden oluşan senaryolardan oluşan yarışmada birinci olmuştur. APM projesini ortaya çıkaran DIY Drones isimli topluluk ise, çeşitli firmaların buglarını bulacak, onların ürünlerini yeniden tasarlamaya itebilecek kadar büyük ve bilgili bir topluluktur.

DJI firması, askeri geçmişten gelen tecrübe ile ürettiği ve büyük ölçüde "fool-proof" ürünleri ile kolay kullanım sağlamıştır ve yapmaktan ziyade uçmaya odaklanmış kullanıcıların tercihi doğal olarak olabilir. Biraz daha okuma ve araştırma gerektirdiğini kabul etsem de özellikle son geliştirmeleri(autotune v.b) ile kullanımı son derece kolaylaştırılmış olan APM platformu, DJI'ın son kullanıcıya yönelik ürünlerinin belki de hiç sahip olamayacağı bir çok özelliği, özellikle açık kaynak kodlu olması sebebi ile üretilen klonları vasıtası ile son derece düşük bir maliyet ile elde etmeye olanak tanımaktadır.

Pixhawk kullanıcılarına(IRIS'in kontrolcüsüdür ve aslında temel olarak APM'nin daha güçlü ve 32bitlik işlemcili versiyonudur) çok fazla rastlamamış olsam da, yurtiçinde de APM kullanarak oluşturulmuş ve başarı ile uçan bir çok APM projesi ve kullanıcısı mevcuttur.

Örnekler ve verilere dayandırılan herşeye saygım sonsuzdur. Benim iletmek istediğim açık kaynak kodlu olması ve şimdi asıl olay patlıyor, (Basic, new user) segmentine yönelen kullanıcıların bununla uğraşmak istememeleri, uğraşamayacakları yönünde olmasıydı..

Yani iOS ve Android tarafına döneceğiz belki ama 2 grup var. Birisi kapalı kutu, muazzam işleyen bir sistem diğeri de root kısmına eriş, o kodu değiştir, bununla yama yap vs vs..

Gün içerisinde bazen 4-5 saat bu tarz root, çekirdek vs işlerine girip, en sonunda sıyıran arkadaşlarım var benim.. DJI firmasını en anlaşılır kılmak adına Naza v1 - v2 ürünlerini gösterebiliriz. DJI = IOS :saygilar:

APM vs kontrolcüler de çok stabil ve çok iyi olabilir, ancak ben Arduino gibi bir yazılımı açıp, hardware programmer'lık yapmak istemeyeceğim için, yapılmışı ve kanıtlanmışı ver iken yeni kullanıcıya DJI firmasını önerdim.

Tabii illa ki ben yaparım, macerayı çok severim, ingilizcem de hiç fena değil. Çatır çatır yazar, cevabımı alırım diyenler için alternatif her zaman fazla.. Yine de bu ürün için $800+ çok yüksek bir rakam.. Bu ürün maalesef kontrolcüsü kendini ispat etmiş, mount edilebilen onlarca yan ürün desteği sağlanan, binlerce satılmış bir Phantom 2 değil.

Forumlar zaten bu yüzden var. Bizde de vardı bir ara forum biliyorsunuz meşhur muhterem gitti de van münüt dedi, ama forumun mantığını anlayamadan kalktı gitti :thumbup:

Sevgiler,

Iris+ quadcopter

Öncelikle görüş ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Multicopter satınalma yada toplama amacım mesleki amaçlı. Hobi ikinci planda ancak sitedeki heli ve model uçakları inceleyince içim kıpır kıpır olmadı değil. Neyse, 3DR firmasıyla yazışmalarım oldu. Aerial Mapping konusunda tecrübelerini paylaştılar. Amacım yüksek çözünürlükte ortometrik hava fotoğraflarından 3D harita ve nokta bulutu oluşturmak. Bu yüzden gopro serisi kameraların bu iş için uygun olmayacağını, Nikon Coolpix A, Sony RX100 gibi Cmos sensörlü kameraları tercih etmemi önerdiler. Teknik destek olarak gerçekten iyiler. Her soruma yanıt verdiler.

Iris+ quadcopterin yük kapasitesi 400 gr civarında. Hafif bir kamera ve gimbal kullanarak tam yük kapasitesine ulaşıyorum, daha sonra yapılacak eklentiler olursa uçuş süresi sorunu yaşayacağım. 15 dakikada 12-15 hektarlık bir alanı tarayabiliyorum. Bunuda "mission planer" adlı açık kaynak program ile autoplot değerlerini girerek denedim. vs vs.

Copter toplayacak tecrübeye henüz sahip değilim. Bir aydır copterler hakkında araştırma yapıyorum. Daha önce UAV ler hakkında çok fazla bilgim yoktu. Bu yüzden ilk önce hazır bir sistem alarak başlamak istedim. Belki bu yüzden birkaç yüz dolar fazla ödeyip bir an öncede uygulamaya geçmek istememdendir.

Birde aralık ayını bekleyeceğim sipariş vermek için tabi bu ürün için fikir değiştirmezsem. Amerikada "black friday" dedikleri yeni yıl promosyonları oluyormuş. UAVblog.com sitesinden bir haber okudum. 3DRobotics 100 USD bir haftalık inidirim kampanyası yapacakmış.

Bu arada X8 Octo-quad dedikleri 8 motorlu quadlara taktım. Her propta ikişer motor var. İşte bu tür bir copteri yavaş yavaş toplamak isterim.

Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.