K-Bar ve Trex 250 DFC swash limit problemi...

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet üstadlarım , belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz , benim 250 daha yerdeyken enerji verdiğimde, sebepsiz yere Tarot üniteyi yakmıştı...(bence ESD yüzünden yandı ama bunu ayrı bir konu açmayı planlıyorum) Ben de onun yerine en ekonomik olan K-bar ünite aldım...Mikadonun sayfasından üye olup vistabi yazılımı indirdim , ardından driver yüklemem için Mikado mail adresime link gönderdi , oradan driveri indirip yazılımı kurdum...Buraya kadar herşey yeterince yorucuydu ama doğru olarak yaptığımı düşünüyorum..
Rasim kardeşimin hazırladığı K bar kurulum videosunu hatmettikten sonra alıcı bağlantısı ile bağlantı ayarlarını yaptım.Ayarlarda , Collective sekmesine gelince başıma gelen problemin ciddiyetinin farkına vardım...Aslında bu konuyu açmadan bir kaç telefon görüşmesi yaptım , ilerleme kaydedecek veya çözüm olacak birkaç formül var ama , ben yine de K bar ile 250 sınıf heli kullanmak isteyecek olan olursa diye bu konuyu açma gereği hissettim...
Problem şudur , collective sekmesine ideal değer 80-100 arasında 12-13 derece olmalıdır denmesine rağmen , benim collective açıları +25 , - 27 gibi değerler görüyor :eek:
Şok oldum , oysa ayarlamam gereken değer +- 11* , en fazla 12* ...Sonra collective limitlerine bir ince ayar daha çektim ama o da çözüm olmadı , 20* - 18* gibi kalıyor.Bir de buradan sorayım , ne yapmamız gerek...Kafa pro DFC orjinal kafa...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada Kbar + Spektrum alıcı + Satellite şeklinde bağlantı kullandığını da ilave edelim.

Gelecek cevapları ben de merak ediyorum. En kötü kbar+satellite şeklinde bir deneme daha yaparsın kardeşim ;)

Abi 600'deki ile ayni durum degil mi bu? Servo kollarini, daha dogrusu kollardaki toplari bir ice takma sansin var mi?

Pal tutucuları ters çevirip bir bakar mısın abi. Palleride ters çevirmen gerekecek bu durumda tabi öyle bir ölçüm yapar mısın tekrar

Emre Kaman' Alıntı:
Abi 600'deki ile ayni durum degil mi bu? Servo kollarini, daha dogrusu kollardaki toplari bir ice takma sansin var mi?
Aynen Emre %p

Trex 250'de özellikle sonradan Dfc olanlar vbar ile benzer sıkıntıları yaşamışlar.

Mesela şu arkadaş

Vbar da Collective travel 100 iken +- 30 der ölçüyor imiş. Sonra

Sonra 12.5mm olan servo kol uzunluğunu içeri alarak 10mm düşürmüş ve 50 değerinde +-12 der bulmuş.

Vbar 50 istemiş ama sorun olmadan uçtum demiş.

Hakan bir dene bakalım sen de durum ne olacak

Şurada birşeyler konuşulmuş ama , ingilizcem berbat olduğu için google ile çevirdim , yarım yamalak birşeyler anlamaya çalıştım

Dediğin gibi Emrem , öyle denicez , şu an için en mantıklı yaklaşım o olacak sanırım

Mustafam dediğin tam anlayamadım , hele Emre'nin dediğini bir deneyeyim , sonrasına bakarız...

offf , 250 ile çalışmak zaten ölüm , düşünsenize bir de şimdi horn sökücem.... :(

Konuyu açtık devam edelim.Öncelikle 250 modeli olanlar bu üniteye yaklaşmasın bile arkadaşlar...Tarotu beğenmiyordum , valla bunun yanında skookum muş kıymetini anladım...
Swash için link boylarını kısalttım , yetmedi , servo hornlarını söküp , iki delik içeriye yani merkeze doğru ball'ları taktım..O da ne , her taraftan servoya sürtüp ,bind yapıyor :angry:
250 kullananlar bilir , aleron servo topları uzundur , onları söküp kısalarını takmama rağmen bind devam etti..bende mecburen 2 delik değil de bir delik merkeze doğru ball'ları tekrar taktım...Tabi bu uğraşı tek seferde olmuyor , sök , tak , ölç , olmadı bir daha sök derken 6 tane ball link çöp oldu.. :angry:
Elimde kalan son ball linki de taktıktan sonra ayarlara kaldığım yerden devam ettim...60'a kadar indirdiğim collective menüsünde en son -12*.+12* yi yaklaşık olarak yakaladım..Kuyruk ayarını da yaptım , yönler falan doğru..Netice de ayar kısmını bitirdim ama gece olduğu için test falan yapamadım...İşin en acı yanı ne üniteye ne de üniteden ziyade kafada yapmış olduğum abuk subuk tadilattan dolayı uçmaya güvenim kalmadı...Nasıl oldu , kuyruk tutar mı , kafa dayanır mı yoksa havada ballinki pat diye fırlatır , helikopter kendini mi biçer inanın hiç bir fikrim yok.Çünkü ballinkler gözle görülür derecede servo hornuna dik değil , daha geniş açıyla kavrıyor..Sanki durduğu yerde bile toplardan fırlayacakmış gibi kasıntılı bir görüntü var ....

Neyse , öyle ya da böyle yaptım , iş test uçuşuna kaldı...Hayırlısı olur inşallah...İyi geceler arkadaşlar...... :saygilar:

Su an servo kolunun uzunluğu nedir kardesim. Bir de resim alsak güzel olacak. Dediğin gibi linkler swashplate o kadar acı ile mi giriyor merak ettim şimdi ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Abi fiziksel olarak müdahele işe yaramıyorsa, benim aklıma kumanda dan ''Travel'' bölümünden collective açıların değerlerini düşürmek geldi. Ne kadar sağlıklı olur bilmem ama net sonuç verir. Benim de ara sıra yaptığım bir şey ama bir zararını görmedim :)

Valla Doğukanım aslında end point kısmak aklımda ama biliyorsun ya pek önerilen bir durum değil.Denemek lazım

Fbl unitede endpoint kismak saglikli degil. Kumandada yeptigimiz tek sey kumandayi uniteye kalibre etmek. -100+100 gormedigi zaman kumanda uniteye yanlis bilgi veriyor demektir.