Kaptan Sullenberger ve Hudson Nehri...

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Hepiniz A320'yi iki taraflı motor durması sonrası Hudson Nehri'ne emniyetle indiren Kaptan Sullenberger'i hatırlarsınız. Konu ile ilgili bir Jeppesen yaklaşma kartı geçti elime. Paylaşmadan edemedim. Çok hoşuma gitti.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paylaşım için teşekkürle abi :thumbup:

Konuyu bilmeyenler için gerçek uçak iniş görüntülerinin de bulunduğu kısa bir açıklama videosu buldum, ben de onu paylaşayım.

Bu arada Tom Hanks konu ile ilgili filmini hale seyretmeyen varsa, kesinlikle tavsiye ederim %p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çocukluğumda Bilim teknik dergilerini fasikül fasikül biriktirirdim.O dergilerden birinde ayrıntılı olarak incelemesi vardı.Daha filmi bile yokken hatta tek TV kanalının olduğu günlerdi.Yanlış hatırlamıyorsam kalkıştan sonra kanatlarda aşırı buzlanma sebebiyle olan bir kazaydı. :rolleyes:
Filmini izlemedim ama bir ara izlemek isterim.
Edit: Daha bu olay yeni sayılır, ben kaçırmışım ,cehaletimi mazur görün. :)
Ancak , gerçekten nehire düşen trajik bir uçak kazası vardı , aklımda o kalmış :rolleyes:

Olayı hatırlıyorum. Filmi izledikten sonra kaptanın ustalığına ve cesaretine daha bir hayran kaldım. Bu olay ayrıca deneyimin, ustalığın ve insanın kullandığı aracı/makineyi iyi tanımasının ne kadar önemli olduğunun açık bir kanıtı.

Sümer abi biz cahil cahil bakıyoruz karta. :islik:

Sen biraz anlatsan neler olduğunu bize ne güzel olurdu. :laugh: Ben birtek " splash " kısmını anladım mesela. :rolleyes:

Ayrıca Mehmet abi henüz foruma üye olmak için pilot olma zorunluluğu getirmedi, önümüzdeki günlerde inşallah. ;D

Ben para biriktirmeye başladım PPL için. :lollol: :lol: :lol:

Bir uçak kazası raporu belgeseli hayranı olarak, bu bölümü izlemiştim, kalkış sırasına motorlara kuş giriyor ve iki motorda susuyordu, motorları tekrar ateşleme ye yetecek irtifa ve zaman olmadığından, kaptan kanatlardaki yakıtı boşaltıp, uçağı nehire indiriyor , kanatların içi hava dolu olduğu için uçak batmıyor ve herkes kurtuluyor . Gerçekten çok etkilenmiştim.

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türker Akgün' Alıntı:
Sümer abi biz cahil cahil bakıyoruz karta. :islik:

Sen biraz anlatsan neler olduğunu bize ne güzel olurdu. :laugh: Ben birtek " splash " kısmını anladım mesela. :rolleyes:

Ayrıca Mehmet abi henüz foruma üye olmak için pilot olma zorunluluğu getirmedi, önümüzdeki günlerde inşallah. ;D

Ben para biriktirmeye başladım PPL için. :lollol: :lol: :lol:

İyi iyi bi daha paylaşmam böyle şeyler! :p :D

Ali Yalçın' Alıntı:
Bir uçak kazası raporu belgeseli hayranı olarak, bu bölümü izlemiştim, kalkış sırasına motorlara kuş giriyor ve iki motorda susuyordu, motorları tekrar ateşleme ye yetecek irtifa ve zaman olmadığından, kaptan kanatlardaki yakıtı boşaltıp, uçağı nehire indiriyor , kanatların içi hava dolu olduğu için uçak batmıyor ve herkes kurtuluyor . Gerçekten çok etkilenmiştim.

A320'de yakıt boşaltma yani "fuel dump" sistemi yok. Dolayısıyla bu olayda öyle bir şey yapılmıyor. Zaten ona zaman yok. Uçak da kabindeki hava nedeniyle hemen batmıyor ama daha sonra giderek batıyor.

Anladım Sümer abi 2 seneyi geçmiştir izlemişliğim aklımda yanlış kalmış demekki, bilgilendirme için sağol.