KAYBOLAN ZMR250 QUAD

Bir konuda düzeltme yapmak istiyorum üründen bir tane sipariş edecektim ancak vazgeçtim detaylara dikkat etmek lazımmış ürün bluetooth ile bağlı olduğu sürece iş görmekte
Aynen dediğin gibi İzzet. Bu tür ürünler çıkalı çok oldu aslında, yeni değil yani. Bluetooth çekim mesafesi kadar çekim alanı var ne yazık ki.
sim kart girişli gps cihazları mevcut onlara mesaj atıldığında size konumunu bildiriyor. Böyle bir sistem daha kullanışlı olacaktır. Ürün linki şu an elimde yok bulunca konuya eklemeye çalışırım.
Ben de zamanında çok araştırdım bu tür cihazları.Aslında yurtdışında çok uygun fiyata sim ile çalışan küçük cihazlar var. Ama sorun onları ülkeye getirince Çalışması için kayıt ettirmek.

Eğer bu konuda önereceğin bir cihaz olursa @İzzet Camcıoğlu , kesinlikle alıp denemek isterim :) Gerçi çok yakında Heli fbl ünitelerine GPS modülü de geliyormuş ama bakalım ne zaman.

iCare serbest uçuş modelleri için yapılmıştı, biraz pahalı:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Şu ürün de işe yarar, ancak yagi antenli alıcı ile bulmak gerekiyor:

Bunun için de dediğin gibi ayrı bir FPV Sistemi kurmak gerekiyor abi. Ben en iyisi FBL üniteye takılacak $60 civarı GPS modülünü bekleyeyim :D

Orta dalga verici ile yön bulmak mümkün. Bir transistorlu radyo ile yön bulunur. Ancak güçlü bir orta dalga vericiyi küçük olarak yapabilmek zor.

Daha önce piyasada satılan 2 km menzilli telsiz seti düşünmüştüm, ancak denemedim. Bir telsiz kabı çıkarılıp yalnızca devreyi modele sabitleyip, devamlı sinyal versin diye düşünmüştüm. Hatta modele cep telefonu takmayı da düşünmüştüm :lol:

%p
Aynen dediğin gibi İzzet. Bu tür ürünler çıkalı çok oldu aslında, yeni değil yani. Bluetooth çekim mesafesi kadar çekim alanı var ne yazık ki.

Ben de zamanında çok araştırdım bu tür cihazları.Aslında yurtdışında çok uygun fiyata sim ile çalışan küçük cihazlar var. Ama sorun onları ülkeye getirince Çalışması için kayıt ettirmek.

Eğer bu konuda önereceğin bir cihaz olursa @İzzet Camcıoğlu , kesinlikle alıp denemek isterim :) Gerçi çok yakında Heli fbl ünitelerine GPS modülü de geliyormuş ama bakalım ne zaman.

Benim görüp düşündüğüm cihaz İmei kayıt konusunda güvenilir satıcılardan 100 150 tl arası temin ediliyor. Benim deneyimim yok ama cihaza attığın mesajla konumunu yolluyor. Bana çok mantıklı geliyor çünkü kaza anında pil fırlayabiliyor böyle durumda sistemde elektrik kalmadığı için sorun oluyor. Ancak bu cihaz kendi güç kaynağı olması küçük ve hafif olması sayesinde iş görebilir diye düşünüyorum. İlerleyen dönemde alıp deneyebilirim o zaman tecrübelerimi de paylaşırım :):saygilar::saygilar:

Bazı sitelerde bu gibi cihazlar bir iki hafta sonra kapanır diye yazıyorlar. Kopya imei olduğu için. İzzet bey'in de dediği gibi güvenilir bir satıcı gerekli.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Hakan Bey çok çok geçmiş olsun,

Benim de bu şekilde iki acı tecrübem olmuştu, birincisini zaten mehmet abi manşetten en üstteki linkten paylaşmış :)

İkincisi ise sizdeki gibi zmr 250 (sp racing f3 kartlı bir quad)

ZMR yi kaybetme sebebim, bir arkadaştan hazır almıştım, ilk defa mini boy quad lara geçiş yapmıştım. tam ayarlarına hakim olmadan failsafe ayarlamadan uçmuştum. havada kumanda kopmuştu ve salına salına usul usul havada benden uzaklaşmıştı, pil'ide ciilop gibi sıfır almıştım daha :)

Neyse yeni martian frame üzeri quad'ımda ilk ayarladığım failsafe oldu, ben failsafe te direk disarm olacak şekilde ayarladım, tabi bu hoş bir çözüm değil ama, benden bir daha uzaklaşmasına izin veremem :)

Bende mini pix siparişi verdim o geldiği zaman onu kurup, freestyle uçuşları mini pix ile yapacağım, varsın kumanda sinyali o zaman kopsun.

Çok geçmiş olsun.

Bu arada bir soru f3 e taktığınız gps ile, kontrolcüye RTL (eve dön) özelliği katılabiliyor mu? Yoksa hower da kalması vs mi sağlanıyor acaba?

ZMR küçük bir cihaz, muhtemelen çalılıkların arasında uykuya dalmıştır.

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ
Oncelikle, konunun sadece quad kaybolma temasindan cikip faydali bilgilerin de paylasilmasi beni mutlu ettigini belirtmeliyim. Zira hepimizin basina gelebilecek bir durum, ve hazirlikli olmak gerekiyor.

Ercan bey, sizin kayiplariniz da uzucu olmus. Benim quadda takili olan GPS inav uzerinden otonom ucuslardaki gibi on ayarli ucus planlamalarina imkan sagliyor. Ancak ben ayarlamarini yapmamistim. Zaten hatalarimdan birisi de bu olmustu. Elimdeki imkani kullanmamak. yaris quad amaci itibariyle otonom ucusda kullanmak pek tercih edilecek bir ucus degil haliyle ancak bu tur durumlarda telemetry ile yerini tespit etmek veya rth ayarlayarak olasi bir aksilik veya istenildigi zaman kurtarma amacli kullanilabilecek bir ozellik haline geliyor. Benim de bu quada gps takma amacim bundan ibaretti aslinda. Ama dedigim gibi kullanmak icin yeterli sabiri gosteremedim.

Hakan Bey çok çok geçmiş olsun,

Benim de bu şekilde iki acı tecrübem olmuştu, birincisini zaten mehmet abi manşetten en üstteki linkten paylaşmış :)

İkincisi ise sizdeki gibi zmr 250 (sp racing f3 kartlı bir quad)

ZMR yi kaybetme sebebim, bir arkadaştan hazır almıştım, ilk defa mini boy quad lara geçiş yapmıştım. tam ayarlarına hakim olmadan failsafe ayarlamadan uçmuştum. havada kumanda kopmuştu ve salına salına usul usul havada benden uzaklaşmıştı, pil'ide ciilop gibi sıfır almıştım daha :)

Neyse yeni martian frame üzeri quad'ımda ilk ayarladığım failsafe oldu, ben failsafe te direk disarm olacak şekilde ayarladım, tabi bu hoş bir çözüm değil ama, benden bir daha uzaklaşmasına izin veremem :)

Bende mini pix siparişi verdim o geldiği zaman onu kurup, freestyle uçuşları mini pix ile yapacağım, varsın kumanda sinyali o zaman kopsun.

Çok geçmiş olsun.

Bu arada bir soru f3 e taktığınız gps ile, kontrolcüye RTL (eve dön) özelliği katılabiliyor mu? Yoksa hower da kalması vs mi sağlanıyor acaba?

ZMR küçük bir cihaz, muhtemelen çalılıkların arasında uykuya dalmıştır.

sevgili ercan

sormak istediğim 2 konu var
birincisi althold irtifa sorunu olan cihaz son durumu nasıl
ikincisi mini pix radiolink mini pix mi yoksa pixracer mi almayı düşünuyorsunuz

selam sevgi ve saygılarımla
sakir polay

sevgili ercan

sormak istediğim 2 konu var
birincisi althold irtifa sorunu olan cihaz son durumu nasıl
ikincisi mini pix radiolink mini pix mi yoksa pixracer mi almayı düşünuyorsunuz

selam sevgi ve saygılarımla
sakir polay

Şakir Bey Günaydın,

İlk konunun cevabı esc ler değişince sorun ortadan kalktı, ama işin ilginç tarafı stabilize modda sorun yaşamaz iken, Loiter modda kendisi yükseklik sabitlemek isterken böyle kararsız tepki veriyor olması beni endişelendiriyor. ( ya apm , ya esc ya da benim beceriksizliğim) .

İkincisi bir tane Radiolink mini pix temin ettim, ilk fırsatta toplayacağım. Hatta bendekini toplamadan evvel bir arkadaş topladı ama daha kuramadık, kurduğumuzda buradan sonuçları paylaşırım.

Radiolink mini pix için bir de tavsiye döküman paylaşmış, sanırım stok ayarlar ile ZMR 250 yi uçurmak pek kolay değil ki, böyle bir klavuz yayınlamış diye tahmin ediyorum?

• Beğen
Tepkiler: gokhans1978
sevgili ercan

öncelikle hayırlı olsun

radiolink mini pix orijinal pixracer den daha hesaplı bir model. çok memnun olanlar olduğu gibi bazı eleştirilen hususlar var. camiadaki görüşlere ulaşılabilir.

barometre ilgili sorunu ben de pixracer ile yaşadım. ancak bunu bir büyük oranda bir şekilde çözdüm. çözüm ile ilgili bilgiyi severek sizinle paylaşacağım.
sistem hobbyking thorax hex, motor emax rs 2205 2300kv, littlebee 30a blheli esc üzerine kurulu. ilgili parametrelerin ayarlanmas ıve nihayetinde autotune sürecinden sonra ilgilli params dosyasını da sizinle paylaşacağım.

biraz eski olmakla beraber pixracer konusunda gelişitirici usta leonard hall in ilgili postunu ulaşabilirsiniz

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Çinden aldığım GSM Modülü, Fiyat 27 TL

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buda Arduino NANO Fiyat 13 TL

Kullanmakta olduğum f450 quadcopter için yapmakta olduğum gsm/gps bulucu sistemi
1 adet SIM800L GSM/GPRS Modülü 27TL
1 adet ArduinoNANO 13TL
1 1s 500Mah Lipo Elimde var.
1 adet M8N Gps (Gps Quadcopterde) Elimde var.

Gsm modül yurtdışından geldiği için imei olayını aşmak zaman aldı.
Üretici firmanın teknik servisi ile uzun uğraşlar sonucu imei numarasını nasıl değiştirebileceğimi gösterdi.
Ve Türkiye için bu modeli tavsiye etmedi SIM800C imiş. Aralarındaki fark SIM800C fm radyo yok, SIM800L fm radyo özelliği var.

GSM modül sorunsuz çalışıyor. Kullanmadığım eski bir telefonun imeisi ile değiştirdim.
Module taktığınız sim kartına "KONUMGONDER" diye sms attığımızda,
longitude xxxx latitude xxxxx diye bize sms gönderiyor.
adresine giderek arama kutusuna mesajda gelen bilgileri yazdık mı, Hooop Nokta atışı.

Ağırlık tartmadım, kibrit kutusu büyüklüğünde.
Yakında yapım aşamalarını yeni bir konu da paylaşacağım. 40TL ye işimizi çözdük.
Tabi elinde gps olanlar için. Gps olmadanda konum gönderebiliyor ama 20 metre sapma yapailiyor.
Quadcoptere entegre halinde sorunsuz çalışıyor. GPS ten konum bilgisini alıyor sadece.

Son düzenleme:
Yakında yapım aşamalarını yeni bir konu da paylaşacağım

Sabirsizlikla bekliyorum :thumbup:

Ben de zamaninda koca heliyi kaybettikten sonra bu tip modulleri arastirmistim, ancak o zaman hem fazlasiyla pahaliya cikiyordu, hem de heli icin pek de verimli olmayacakti. Quad icin ise durum farkli.

Ellerinize saglik simdiden, yeni konuda gorusmek uzere :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari