Kayıp Modellerin Bulunması için Teknoloji Artık Yanımızda

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Geçtiğimiz sene içinde çok sevdiğim arkadaşlarımın kaybolan modelleri hem kendilerini hemde bizleri çok üzdü. Modelin kırılması neyse de toptan gitmesi gerçekten büyük zarar. Benim de speed kullanırken ya alıp başını giderse korkum olduğu için kabaca yaptığım arama sonucu şöyle bir cihaza rastladım. Cihazın model uygulamalarıın yanısıra , evcil hayvan , çocuk hatta anahtar uygulamalarıda var :)

Cihazın ismi Loc8tor (Türkçesi yer belirleyici) , web adresi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çalışma mantığı 5 gramlık sinyal vericiyi modelimize yerleştiriyoruz. Kredi kartı büyüklüğündeki alıcı bizde kalıyor. Alıcı üzerinde bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi yaklaştıkça yanan ışıklar bulunuyor. Elimize aleti alıp etrafa doğru tutuyoruz , doğru yönü yakaladığımızda sinyal veriyor. Yaklaştıkça sinyal seviyesi artıyor. Menzili açık arazide 122 metre diyor. Yani modelin yaklaşık nerede olduğunu tahmin edebiliyorsak tek kişi 120 metre çapında bir alanı tarayarak ilerleyebilir.

Pili yaklaşık 7 ay gidiyormuş , vericiyi açmayı kapamayı unuttum derdi yok. Ama pilini değişmeyi unuttum derdi olabilir :) Fiyatı 45 pound olarak verilmiş. Hepsiburada da 189 TL fiyatı var. Genelde kedi köpek bulucu olarak geçiyor. Vericileri ayrıca ek olarak alınabiliyor.

GPS kullanan daha gelişmiş sistemlerde cihaz ücretinin yanısıra aylık ücrette istendiği için en kaliteli ve ekonomik çözüm olarak bunu bulabildim.

Biraz daha bakınıcam daha uzun menzilli birşey bulursam paylaşırım..

gayet mantıklı. yalnız menzil hususu biraz sıkıntılı olabilir. açık arazi de tamam ama engelli arazi kesimi olursa sorun yaşanır.

Uygun antenle 28 mil çapında alandan elinizdeki alıcı ekranına modelin tam koordinatlarını gönderen GPS bazlı bir sistem mevcut. Gps verici , anten ve alıcı toplam fiyatı 300 dolar :)

Cok faydali bir cihaz olacagini dusunuyorum. Menzil yeterliden de fazla bence. Cunku acik arazide model arama deneyimi olanlar bilir, modelin 3-5 metre yanindan gecip modeli goremeyebilirsiniz. Cogu kayip bulma hikayesi daha once kac kere baktigi bolgede sans eseri bulma seklinde mutlu sonla bitmis. Tabi bitemeyenler de var. Bir ben, bir Rasim, bu sene iki kaybimiz var. Menzil 10 metre dahi olsa bulma sansini artiracagini dusunuyorum.
İlker abi speed icin sk720 dusunebilirsin bence. Ben kendi adima cok memnunum, hatta bunu kullanmaya basladiktan sonra baska unite begenmez oldum. En sorun olan durum, bir kere yapiliyor bile olsa gps kalibrasyonu idi, onun da yontemi degisti ve cok kolaylasti. Unitenin diline bir kere alistiktan sonra, artik sifirdan ayar 15dk ve 3 test ucusu kadar basit. Speed ile hakkaten speed ucuslar yapacagini, buyuk bir alan tarayacagini dusunuyorum. Bu durumda cagirinca gelen bir heli cok guzel olur gibi geliyor bana :D
Gerek kendi arastirma ve tecrubelerim, gerekse Alvin'le sohbetlerimizden sonra uniteye iyice kanim kaynadi. Ozellikle zaman zaman gps'in "lock" dan ciktigini zannettigim, yada unitenin titresim uyarisi verdigini zannettigim durumlarin aslinda oyle olmadigini, fonksiyonlarin calismaya devam ettigini ogrendim ve kafamda hic soru isareti kalmadi. Detaylari konusuruz istersen. Sk720 ile ilgili de bir video serisi sozum var hala ama iste, yalan dunya isleri :)

Emre masraf çıkarma şimdi abicim :)

Gene sayfaları gezinirken gördüğüm ardunio kullanıcılarının projelerinde bir gps ve sim kart modülü ile modelin koordinatlarını cep telefonuna sms olarak geçtiği aletler mevcut.
Forumumuzda ki bilim adamlarına bu konuya eğilmelerini tavsiye ederim :)

Vbar kontrol kullanıcıları için şöyle bir zımbırtı mevcut;

Fiyat 95 dolar...

Hız ölçümü yapıyor, helinin koordinatlarını track olarak kaydediyor sonradan incelenebiliyor. Kayıp modelin de son kayıtlı koordinatı vasıtasıyla bulunmasına katkısı var.

Daha fazla bilgi için;

Anladığım kadarıyla kendi hafızasına kaydediyor , helikopteri bulmadan bilgiye ulaşmak mümkün değil. Bize sinyal gönderen ve bu sinyali alacak ararken elimizde olacak bir alıcı lazım.

İlker Sönmez' Alıntı:
Gene sayfaları gezinirken gördüğüm ardunio kullanıcılarının projelerinde bir gps ve sim kart modülü ile modelin koordinatlarını cep telefonuna sms olarak geçtiği aletler mevcut.
Forumumuzda ki bilim adamlarına bu konuya eğilmelerini tavsiye ederim :)
Evet DIY grubumuza bu konuda resmi talebimizi iletelim o zaman :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Anladığım kadarıyla kendi hafızasına kaydediyor , helikopteri bulmadan bilgiye ulaşmak mümkün değil. Bize sinyal gönderen ve bu sinyali alacak ararken elimizde olacak bir alıcı lazım.
Kesinlikle. Benim de gördüğüm Log dosyaları Vbar üzerinde kayıtlı olunca modelden verileri indirmek gerekiyor ki zaten aradığımız durum bu değil ne yazık ki..

İlker Sönmez' Alıntı:

Doğru anlamamışsın İlker abi, adamlar öyle bir özellik yazmazlardı eğer dediğin gibi olsaydı ve tamamen mantıksız bir iş olurdu.

Sensör ünite üzerinden sürekli kumandaya sinyal gönderiyor gps koordinatlarını. Kumanda içinde sürekli kayıt altına alınıyor koordinatlar. Böyle böyle 20 adet uçuşun koordinatları saklanıyor dosyalarında, sonrasında bilgisayara bağlayıp kayıtları sürekli saklamak mümkün, yoksa yenileri en eskisinden başlayarak üzerine kaydediyor.

Kumandayı kaybetmedikçe sorun yok :)

Sonradan dikkat ettim ki Mehmet abi de yanlış anlamış :) Vbar controlü anlatamadık henüz tam :D Sıradan bir kumanda değil diyorum :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Sonradan dikkat ettim ki Mehmet abi de yanlış anlamış :) Vbar controlü anlatamadık henüz tam :D Sıradan bir kumanda değil diyorum :saygilar:
Arkadaş neden kumandaya "Controller" kısmı verilir ki, kafa karıştırmak başka bir amacı olmasa gerek :lollol: :lol: Control deyince insanın aklına hemen FBL ünite geliyor :D

Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere veriyi kumandaya gönderiyor ve log ediyor. Şimdi oldu ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benzer mantıkla ilave $100 GPS sensor ile Spektrum kullanıcıları da Telemetresi var ise akıllı telefonları ile bu işi halledebilirler ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Arkadaş neden kumandaya "Controller" kısmı verilir ki, kafa karıştırmak başka bir amacı olmasa gerek :lollol: :lol: Control deyince insanın aklına hemen FBL ünite geliyor :D
Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere veriyi kumandaya gönderiyor ve log ediyor. Şimdi oldu ;)
Benzer mantıkla ilave $100 GPS sensor ile Spektrum kullanıcıları da Telemetresi var ise akıllı telefonları ile bu işi halledebilirler ;)

Kavramlara alışacağız zamanla :) Kumandanın işi sonuçta sinyal iletimi ve kontrol. Ki önümüzdeki sistem bidirectional, sadece sinyal iletmiyor birçok sinyal de üniteden alıyor. Değişik bir uyumları var.

Neo ile ilgili application sayfasının linkini ben de paylaşmıştım mesajımda, o sayfa civarlarında sol menüden diğer applicationların da kullanımını incelemek mümkün.

Spektrumun tabii T1000 telemetri zımbırtısı da lazım ve t1000+alıcı+ünite gibi bir bağlantı şeması var. Bunda sadece ünite var. Sensörü doğrudan üniteye bağlıyoruz.

Bir de bu var

GPS yok , modeldeki 12 gramlık vericiden aldığı sinyal ile elimizdeki alıcı gideceğin yönü gösteriyor.

İlker hocam,

Paylaştığın firmanın GPS modullü çözümü var ama fiyat olarak birazcık yüksek ne yazık ki....

Kayıp modelin bulunmasına yönelik çok faydalı.

Alınacaklar listesine ekledim : web adresi

Çok mantıklı geldi.