Kendi Yakıtımızı Nasıl Yapabiliriz ?

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Yakıt yapmak inanılmaz kolay. Çünkü tüm malzeme hacimsel olarak oranlanıyor.
Piyasadan bulunabilen malzeme ile ancak hint yağlı yakıt yapabiliyoruz. Klotz yağ isterseniz oldukça pahalıya geliyor ve kendimizin yapmasının maliyet açısından bir anlamı kalmıyor.

Şöyle yapıyoruz:
Diyelim ki bir litre (1000 mL) yakıt yapacağız. Ben yağı % 17 olarak koyuyorum. Daha düşük kullanan da var % 20'ye çıkan da. Genelde 4 zamanlı motorlar daha yüksek yağ oranı istiyor ama istisnaları da var. Bence güvenli bölge % 16 - 18 arası. Zaten evde yapacağınız yakıtta bu yüzdeleri ucu ucuna tutturamazsınız. Mutlaka oynamalar olacaktır.
1000 mL yakıtta % 17 yağ olacaksa bu 170 mL yağ demektir.
Sonra nitro oranına karar vereceğiz. Hep aynı oranda kalmak iyi bir alışkanlık. Karbüratörün küçük iğnesi ile sürekli oynamanız gerekmez.
Diyelim ki % 15 nitrolu yakıt yapacaksınız. O zaman 150 mL nitromethan kullanacaksınız.
170 + 150 = 320
1000 - 320 = 680
Yani 680 mL methanol gerekiyor.
Ben 2 litrelik mutfak ölçü kaplarından kullanıyorum. Sürahi gibi bir şey. Önce nitromethan'ı ölçüp kaba aktarıyorum. Sonra hint yağını ölçüp kaba aktarıp biraz çalkalıyorum. En son methanol'ü ölçüp kaba aktarıp, ağzını sıkıca kapatıp iyice çalkalıyorum. Oldu bitti...
Daha fazla yakıt yapacaksanız ölçüleri ona göre artırırsınız. Örneğin elimdeki kaplar 3.8 litrelik (galon) ticari yakıt kapları olduğu için ben genelde 3 litre yakıt yaparım. Yani 510 mL yağ, 450 mL nitromethan ve 2040 mL methanol şeklinde.
Son bir ekleme.
Eğer saf aseton ya da saf eter bulabilirseniz (eter zor ama aseton saf olarak bulunuyor) % 1 - 2 oranında katabilirsiniz. Yani methanol'den azaltıp aseton koyacak şekilde. Bir litre yakıt için bu durumda 20 mL aseton ekleyip methanolü 680 yerine 660 mL olarak koyarsınız.

Daha onceki benzer paylasim icin :

Kendi Yakıtımızı Yapalım :
Yakıtta izopropil alkol

Çok kısa bir not:

Dün gece acilen yakıt yapmam gerekti. Yarım litre nitro, yarım litre hint yağı ve iki litre metanol. Toplam iki dakika! Yüzde 17 nitrolu yakıt oldu. Bu formülü çok tuttum %p

Paylasim icin tesekkurler abi :thumbup: Oranlari bilip, malzemeleri de temin edince gercekten de kolaymis :hoppa:

Ben de izopropil alkol testleri konusunda aseton'u sormuştum. Ne gibi bir etkisi oluyor acaba?

Hint yağını da hep %20 olarak kullanıyorum. Egsozdan biraz fazla yağ atıyor, temizlikte biraz uğraştırıyor ama, fakir tarafta kalırsam garanti oluyor.

Asetonun rölantiyi düzenli hale getirdiği söylenir genel olarak.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Bey merakla açtım
Kendi yakıtımız (ethanol) diye
Meğer uçak yakıtı (Methanol) muş %p :yuppi:

Emeğinize sağlık

Sümer abi belli bir miktarda sentetik yağ karıştırsak sence hazır yakıtlar gibi bir randıman alabilir miyiz dersin ?

Bu karışım uçaklarda tamamdır ama glow helilerde pek randıman vermiyor malesef. :rolleyes:

Türker Akgün' Alıntı:
Sümer abi belli bir miktarda sentetik yağ karıştırsak sence hazır yakıtlar gibi bir randıman alabilir miyiz dersin ?

Bu karışım uçaklarda tamamdır ama glow helilerde pek randıman vermiyor malesef. :rolleyes:

Öyle bir şey mümkün değil. Malzeme kalitesizliği nedeniyle olur ancak.

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Ynt: Kendi Yakıtımızı Nasıl Yapabiliriz ?

Sümer abinin başka bir tarifi

https://www.rckolik.com/index.php?topic=5923.0

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Kendi Yakıtımızı Nasıl Yapabiliriz ?

rafet odabaş' Alıntı:
Sümer abinin başka bir tarifi

Iyi hatirlattin Rafet :thumbup: Bir sekil bu konuyu indeks ilave etmeyi atlamisiz. Gercekten bu konuda da guzel paylasimlar olmustu :RCKolik: Hemen gerekli linkleri ilave edelim :RCKolik:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Öyle bir şey mümkün değil. Malzeme kalitesizliği nedeniyle olur ancak.
Sebebini bilemiyorum ama ben zamanında helide yapma yakıt denemiş fakat başarı sağlayamamıştım Sümer abi. :(

Glow motorlar için hazır yakıtlarda da heli ve uçak ayrımı var. Eğer yanlış hatırlamıyorsam aralarındaki fark kullanılan yağla alakalıydı.

O sebeple sormuştum sentetik yağın bir etkisi var mıdır diye :rolleyes:

Helikopter motoru özellikle soğutma açısından uçak motoruna göre dezavantajlı. O nedenle daha yüksek yağ oranı gerektiriyor. Ayrıca bana göre mutlaka hint yağı içermeli yakıt. Çünkü en kaliteli sentetik yağ bile aşırı ısınmaya karşı hint yağı kadar koruyucu değil.

Çok kısa bir not:
Dün gece acilen yakıt yapmam gerekti. Yarım litre nitro, yarım litre hint yağı ve iki litre metanol. Toplam iki dakika! Yüzde 17 nitrolu yakıt oldu. Bu formülü çok tuttum...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Çok kısa bir not:
Dün gece acilen yakıt yapmam gerekti. Yarım litre nitro, yarım litre hint yağı ve iki litre metanol. Toplam iki dakika! Yüzde 17 nitrolu yakıt oldu. Bu formülü çok tuttum...

Abi daha fazla kolaylastirma istersen ;D

Sümer abi kıymetli bilgilerin için teşekkürler,
Castor oil diye geçen yağ çeşidi hint yağı diye biliyoruz ama bu biraz maliyetli gibi, motor yağı olarak kullanmak için olanını göremedim.
Ayrıca sentetik yağ da kullanılıyor nildiğim kadarıyla helikopterler için, hangisini kulanmak gerekiyor nitro motor için?