Klon Heli Team

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Bu takıma aslında fahri olarak üyeliği olan bir çok arkadaş varken, Klon Team niye olmasın diye düşünürken, Align Team hortlamışken :laugh:, foruma pek yaramamış olan bayram rehavetinde ilk üyesini kendim yaparak "Klon Heli Team"ı kuruverdim. Klon sever tüm arkadaşların katılımını bekliyorum :D .

Üyelik şartları :
1 - Uçan ya da uçmuş bir klon helikopteriniz olması
2 - Yok iki :) .

Klon tanımını kısaca açmak istiyorum;
Eğer bir firma, bir tasarımı ilk olarak kendisi ortaya çıkarıyorsa(benzerleri olabilir ama belirgin biçimde ayırıcı özelliklere sahip bir tasarımdan bahsediyoruz) ve 3. parti firmalar bu tasarımı 0 ya da çok az farkla kopyalıyorsa, bu 3. parti firmaların ürettikleri helileri klon olarak adlandırıyoruz. Mesela ALZRC çok kaliteli kitler üretmesine rağmen, ALZRC'nin 450 sınıfı helileri klon ama 480 devil sınıfı helileri(en azından kendi görüşüme göre) orjinaldir. Durum özet olarak böyle ... :).
[attachimg=2]
1 - Zafer ŞAHİN :: ( )
* Tarot 450 Sport (Trex 450 Sport)
2 - Emre KAMAN :: ( )
* HobbyKing HK-450GT (Trex 450 SE V2)
* ALZRC Devil 480 (Stretch Trex 450 Pro V2)
3 - Kağan KAZANCI :: ( ) ( )
* HK450 Pro FBL(Trex 450 Pro FBL)
* JS TZ-V2 .50 Nitro(JR Vibe 50 + TT Raptor Hibrit)
4 - Ergün GÜRER :: ( )
* HK / Tarot / Align Trex 450 DFC
* Tarot / Align Trex 500 EFL
5 - Tevfik SIKILI :: ( )
* ALZRC 450Pro V2 FB(Trex 450 Pro FB)
6 - Levent UYGUN :: ( )
* KDS 450C(Trex 450 SE V2)
7 - Celalettin YAZKAN :: ( )
* JS TZ-V2 .50 Nitro(JR Vibe 50 + TT Raptor Hibrit)
8 - Mehmet ÖZER :: ( )
* CopterX 450 SE V2(Trex 450 SE V2)
* Tarot 450 FBL(Trex 450 Pro FBL)
* ALZRC 450 Pro FB(Trex 450 Pro FB)
9 - Gökhan Cünlü :: ( )
* Tarot 450 PRO DFC, Copterx Black Angel
10 - Fatih Yıldırım :: ( )
* Tarot 450 PRO
11 - Safa Can :: ( )
* Copterx 450 se v2

Fahri Üyeler (keşke benim de klon helim olsa diyenler :laugh: ) :
1 - Hakan ÜLGENALP
2 - Mehmet KÜÇÜKSARI

Tabii ki herkes helilerinin yapılandırmasından kısaca bahsedip, bir iki de fotoğraf koyarsa çok iyi olur ...

Ekli dosyalar

• KHT.png
    KHT.png
    28.3 KB · Görülme: 94
  • KHT_V2.png
    KHT_V2.png
    84 KB · Görülme: 148
Klon Heli Team

İlk Klon maceram Trex 450 SE V2 klonu olan HK 450GT ile başladı ve başladığı gibi bitti. Bir aceminin asla almaması gereken bir kitti ve hiç uçmadan ıskartaya çıkardım.

Sonra Tarot 450 Sport kiti aldım. Bir kaç ufak tefek hatasına rağmen fena bir kit değil. İlk montaj esnasında yanlardaki aluminyum gövde parçalarını traşladım(yuvasına oturmuyordu) ve kafa şafta çok zorlayarak geçtiğinden dolayı(uçmaya engel bir durum olmasa da montaj esnasında insanı sinir ediyor) kafayı ALZRC ile değiştirdim. İlk uçuşunu ASSAN GA-250 gyro ile yaptı ve mekanik değil ama gyro'nun yanlış gain ayarları nedeni ile çakıldı. Daha sonra uzun bir süre uçmadı.

Frankenstein'in canavarına dönen helinin şu anki durumu :

- ALZRC - Tarot hibriti olan FB (çubuklu) kafa, Levent Abi(UYGUN) tarafından FBL kafaya çevrildi.
- Şaftın geçtiği rulman yatakları ve ana dişli ALZRC
- İniş takımı ve kuyruk HK

Yapılandırma ise şu şekilde
- Turnigy Typhoon 2218 Motor
- Turnigy PLUSH 40A ESC
- Bavarian Demon 3SX ünite
- MG90D Cyclic Servolar
- GoTeck GS-D9257 Tail Servo
- Turnigy 2200Mah 30C piller
- Frsky V8FR-II + Taranis alıcı-verici

Bu hali ile hiç uçmadı ama bayramdan sonraya yetişmesi için inşaat devam ediyor .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Klon Heli Team

İftiharla katılırım :lollol:

HobbyKing HK-450GT (Trex 450 SE V2)
ALZRC Devil 480 (Stretch Trex 450 Pro V2)

Devil hakikaten güzel kitti, plastik parçaların kalitesi daha iyi olsa Align kadar iyi derdim. Ana dişli hariç bütün dişlileri Align ile değiştirmiştim. HK450 ile çok uğraştım, çok kahrını çektim, o da benim çok kahrımı çekmiştir. Belki 20 kere kırmışımdır o heliyi :D

Klon Heli Team

Zafer hocammmmm !!! , heliye dönüş emareleri görüyorum.... :bravo: :halay: :halay: , çatır çutur uçar bu Zafer hocam , önü ardı belli olmayan multiye göre , hele hele helikopter klon da olsa , yanında şeytanı görüyorum , ve ağzım açık kalıyor.. :eek: :D , benim titan tamamen orjinal olsa da bu hafta typhoon 2218 motor takıyorum , dehşet bir motor , klon da olsa , kafa turu paller takılı değilken bile beni ürküttü , :lollol: , bu takımın fahri üyesi olmak istiyorum , :yuppi: Klon helicileri buraya beklerken , ayrı bir konu olarak , 450 toplama tecrübeni görmek isterim Zafer hocam...Forumdaki tüm heliciler olarak yanındayız unutma.... :halay: :halay: :yuppi:

Klon Heli Team

İftiharla üye olacağım takım budur işte :RCKolik:

Hk450 pro fbl kit
Align dfc head upgrade
Align 460mx motor
Align rcebl45x esc
Turnigy 313c cyclic servolar
Align ds525m rudder servo
Spektrum ar7200bx ünite

Bu donanım 6s setup ile efsane uçuyor, çok tavsiye ederim. Yaşasın klon team :halay: :halay:

Klon Heli Team

Hakan hocam nereye döndüğümü bir de ben bilebilsem :). Özellikle Arda ve Ergün'ün paylaşımları ile gaza geldim, sonrasında da Levent abi'nin dokunuşu ile heli biraz daha hayat bulunca giriştim heliye :D . Ama multilerden kopmak yok, multiye devam... Elimde şu anda KK 5.5, CC3D, Flip32+, Naze32 ve APM olmak üzere 5 kontrol kartı, 3 tane 250'lik 2 tane 500'lük, 1 tane 450'lik olmak üzere 6 gövde, ve yığınla abur cubur parça var... Büyük ihtimalle bu malzemelerin çoğunluğu hava ile asla(en azından benim elimden) buluşmayacak ama gene de multiye devam ... :D.

450 heli toplama konusu açmayı ben de istiyorum ama kısmet ... :) .

Klon Heli Team

Zaferciğim, bu pazar günü uçsun bu alet. ;) :yuppi:

Klon Heli Team

Bende de klon / toplama 2 adet model var. Beni de ekle Zafer abi.

Modelleri yazarken marka sırasını, üzerinde bulunan parça miktarına göre sıralayayım :lol:

1-) HK / Tarot / Align Trex 450 DFC:

Bu modeli ilk 2011 yılında, flybarlı ve belt drive olarak almıştım. Model kırım görmedi dersek yalan olur :) Önce torque tube dönüştü, hala kuyruk tutmayınca hk 401 gyro yerinde spartan quark taktım. Sonra spartan quark'ı sattım, Tarot DFC kafa ve tarot zyx taktım. Üzerindeki hobbyking servoları hitec hb65 mg servolar ile değiştirdim. Sert throttle ile bir iki kez dişli sıyırtınca üzerindeki torque tube dişlilerini align ile değiştirdim. Sonra hızlı funnellarda bir yöne sürekli kuyruğun kaçtığını gördüm ve "grip flip" modifikasyonu yaptım. Artık satıyorum :laugh:

Elektroniği şu şekilde:
Tarot zyx-s / satellite
hitec hb65 mg metal dişli cyclic servolar x3
align ds520 tail servo
Turnigy Typhoon 2215H Brushless 450-Size Heli Motor 3550kv
TowerPro H40A Brushless Speed Controller

Bununla bi mangal yelleme denemesi de oldu :p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2-) Tarot / Align Trex 500 EFL

Bu modeli de tarot kit olarak aldım, ardından tarot DFC olmayan FBL kafa ile direkt flybarless olarak topladım. Bu model ile hiç kırım görmedim, herhalde kendine has bi uğuru var. İlk acil başarılı otorotasyonum, kuyruk palini ilk kez taşa çarptırıp dişli sıyırttığım model bizzat kendisidir :laugh: Yine de satıyorum :lollol:

Elektroniği şu şekilde:
Tarot zyx / receiver + satellite
3x Hitec hs 225 metal dişli cyclic servo
align ds520 kuyruk servosu
Turnigy Typhoon 500H Heli Motor 1800kv
Turnigy Brushless ESC 85A w/ 5A SBEC

En son Eskişehir buluşmasındaki uçuşu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Klon Heli Team

Align ile basladigim icin hic klone modelim olmadi. Fakat takima fahri uye olarak ben de katilmak isterim Zafer Hocam :thumbup: :halay:

Klon Heli Team

Takıma bende zevkle katılabilirim.

İlk 450 modelim Alzrc 450pro v2 fb, bu modeli daha sonra Alzrc fbl kafa takarak fbl ye çevirmiştim.

İkinci 450 modelimide Alzrc 450 pro fbl almıştım.
Daha sonra fotolarını ekleyebilirim.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Klon Heli Team

Şimdi heli fotoğraflarıma bakarken hatırladım, nasıl unuturum diye kızdım kendime :lol:
Js Tz Frenzy .50 nitro helim vardı

Bunu da ekleyelim lütfen :RCKolik:
Bu takımın en has üyelerinden biriyim, ilk orjinal helikopterimi uzun yıllar sonra almış bir insanım
Bu da ayar tamir yeteneklerimi çok geliştirdi haliyle :lol:

Klon Heli Team

Evet, şu an savaş arkadaşımda olan ve ilk 450 lik modelim olan KDS 450C ile ben de KLON kervanına katılmıştım. :thumbup:
Fakat, KDS ye klon demek ne kadar doğru olur onu da bilemiyorum zira parça kalitesi gerçekten çok iyidir.
%p

Klon Heli Team

Anlaşılan birileri mikroişlemcileri, sim kumandasını falan filan unutmuş hedef saptırma peşinde! [emoji14]
Bu arada arabacıların merakla beklediği, manyeolu motorlarla uyumlu kill switch raflarda yerini aldı bile. [emoji14]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Klon Heli Team

Kağan Kazancı' Alıntı:
Şimdi heli fotoğraflarıma bakarken hatırladım, nasıl unuturum diye kızdım kendime [emoji38]
Js Tz Frenzy .50 nitro helim vardı

Bunu da ekleyelim lütfen :RCKolik:
Bu takımın en has üyelerinden biriyim, ilk orjinal helikopterimi uzun yıllar sonra almış bir insanım
Bu da ayar tamir yeteneklerimi çok geliştirdi haliyle [emoji38]
Ben de tz nin yeni sahibi olarak kendimi eklettireyim bari.