Kokpit Tarafından Hazırlanan Istanbul YASAK HARİTASI

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bugün Twitter hesabı üzerinden drone’ların nerelerde uçurulamayacağıyla ilgili bir bilgi yayınladı. Buna göre İstanbul üzerinde uçuş neredeyse imkansız.

Eğer elinizde uzaktan kumandalı, kamera taşıyan bir hava aracı yani drone varsa kayıt için sayılı günler kaldı. 1 Mayıs’a kadar SHGM’den elinizdeki drone’u kayıt ettirmeniz gerikiyor. Bugün ise SHGM, Twitter hesabı üzerinden drone’ların nerelerde uçurulamayacağıyla ilgili bilgi yayınladı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

NERELERDE UÇURMAK YASAK

Havalimanlarının pistlerinin 5 deniz mili (yaklaşık 9 kilometre) çevresinde,

Heliport, heliped, hava parkı, SHGM resmi internet sitesinde yayınlanmış olan denize iniş/kalkış alarlarının 5 deniz mili (9 kilometre) yarıçarpı sahasında,

Kalabalık yerleşim sahaları üzerinde,

Türkiye AIP’si ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, tahditli ve tehlikeli sahalarda”,

Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde,

NOTAM ile ilan edilen sahalarda,

Mülki İdare Amirliklerinin yasakladığı alanlarda ve saatlerde.

İŞTE KOKPİT’İN HAZIRLADIĞI İSTANBUL YASAK HARİTASI

Kırmızı renkli sahalar, Atatürk, Sabiha Gökçen Havalimanları ile İstanbul’daki heliportların olduğu 5 deniz mili (9 kilometre) yarı çaplı alanlar, sarı bölgeler askeri tesisler, turuncular ise yerleşim alanlarını gösteriyor.

Henüz İstanbul Valiliğinin, örnekleri Batman, Erzurum, Bingöl, Konya, Şırnak Valilikleri gibi kesin bir drone yasağı yok. Ama görülen o ki İstanbul üzerinde yasal olarak drone uçuracak bir bölge kalmamış durumda.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Orjinal Kaynak:

Talimat "Kalabalık olmayan Bölge" de uçmaya yasak getirmiyor. Talimatta "kalabalık olmayan bölge" tanımı yapılmış

TANIMLAR
m) Kalabalık olmayan bölge: Boş araziler, tarım alanları, ormanlar, denizler ve iç sular gibi içerisinde kalıcı insan yerleşimi ve taşıt bulunmayan bölgeleri,

Bunun dışında uçulacak alan için diğer gerekli şartları yerine getirdikçe Sivil havacılık ve mülki idare çok sorun göstermeyeceğini düşünüyorum.

Uçuş şartları ve alan gereklilikleri
MADDE 19

– (1) İHA0 ve İHA1 sınıfındaki İHA’lar ile NOTAM alınmadan, uçuşa yasak olmayan bölgelerde ve mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından yasaklanmayan yer ve zamanlarda uçulması durumunda;
a) Sadece görerek meteorolojik koşulların sağlandığı durumlarda, gündoğumu-günbatımı saatleri arasında ve en az 2 km görüşe açık havalarda uçuş gerçekleştirilebilir,
b) İHA, yatayda 500 metreyi geçmeyecek şekilde pilotun görüş alanında olmalıdır,
c) Yerden (AGL) 400 feet (120 metre) yüksekliğin üzerine çıkılmamalıdır,
ç) İnsan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçuş gerçekleştirilmelidir.

IHA2 ve IHA3 için birşey yazmıyorum orası başka bir dünyaya doğru kayıyor.

Ama ben bu şartlarda Büyükçekmece gölü ve Deniz üzerinde uçarım diye anlıyorum. :)

SHK bu bölgelerde uçabilir miyim diye soracağım bakalım cevap verecekler mi?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Henüz İstanbul Valiliğinin, örnekleri Batman, Erzurum, Bingöl, Konya, Şırnak Valilikleri gibi kesin bir drone yasağı yok. Ama görülen o ki İstanbul üzerinde yasal olarak drone uçuracak bir bölge kalmamış durumda.
Ben en cok bu kisma koptum :laugh: ;D

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Ama ben bu şartlarda Büyükçekmece gölü ve Deniz üzerinde uçarım diye anlıyorum. :)

SHK bu bölgelerde uçabilir miyim diye soracağım bakalım cevap verecekler mi?
Gelecek cevabi biz de merakla bekliyoruz Ercan ;)