Köpük Kanat kesme aleti nasıl yapılır ?

Cihan kul

Yeni Uye
Merhaba, wingdragon sp v2 kanatlarının kırılmadık yeri kalmadı. bu nedenle yeni kanat kesmeyi düşünüyorum. Internette bolca kesme aleti videoları var ama basıl yapıldığına dair birşey bulamadım.kesme aletini nasıl yapabilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

Köpük Kanat kesme

Merhaba Cihan,

Kendim böyle bir alet hiç yapmadım ve kullanmadım. Ama aşağıdaki kaynak hızlı baktığımda güzel gibi geldi, detaylı inceleme fırsatım olmadı :embarras:

Bu işi bizzat kullanan arkadaşlarımız eminim benden daha çok yardımcı olacaklardır. ;)

----------------
Orjinal Ingilizce Kaynak :
A Hot-Wire Foam Cutter From the Home Depot

Türkçe Ceviri :

Andrew Tomasch ın projesi ile straforlarınızı yani köpük malzemelerinizi kolayca kesip şekil verebileceğiniz bir tezgah yapabilirsiniz.
Bu tezgah sayesinde köpük yada benzeri yumuşak parçalarınızı aşağıdaki gibi şekillendirebilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu tezgahın çalışma prensibi şu şekilde;
Trafomuza gelen elektrik akımı trafonun türüne göre tercihen 12V ve 1 A seviyesine indirilir. Bu akımı tel e verirsek, tel ısınır ve köpük malzemeyi kesebilecek sıcaklığa ulaşır. Keseceğimiz malzemeyi de tezgah üzerinde istediğimiz şekilde kesebiliriz.

Gerekli malzemeler;
++ 12 V ve 1 Amper lik Trafo, (Adaptör de kullanılabilir, fakat trafolar 5-10 tl arasında değiştiği için ve bu proje sırasında kullanacağınız kaynak yanabileceği için trafo almakta fayda var.)
++ 2 mm kalınlığında ve 10 cm si 4 ohm direncinde rezistans teli
++ Tabla için istediğiniz ölçülerde mdf yada sunta,
++ L şeklinde Raf demiri, yada buna benzer taha parçada olabilir,(önemli olan esnememesi),
++ Çeşitli ebatlarda (resimlerde daha açıkca belli) tahta parçaları,
++ 2 adet vida ve buna uygun civata (vidalar eğilebilir şekilde olsun, kalın olması! yine fotoğraflarda mevcut)
++ 1 adet sert bir yay, (Tel ısınınca esneyeceği için, sürekli gergin tutmaya yarayacak)
++ çeşitli ebatlarda kablo,
++ 1 adet L şeklinde 2 cm kalınlığında ve 5e 5 uzunluğunda l şeklinde demir parçası,

Öncelikle vidalarımızın 1 tanesinin üst kısmından aşağıdaki gibi eğip, civata ile L şeklinde raf altı demir parçasına baş aşağı gelecek şekilde sabitliyoruz.

L şekileki bu raf altı demirini ise bir tahta ya sabitleyip, tahtamızı da üzerinde kesim yapacağımız sunta yada mdf tablaya sabitliyoruz.

Üzerinde kesim yapılacak olan tablanın alt kısmına L şeklindeki demir braket i sabitliyoruz. Sabitlediğimiz bu demir parça üzerine geriye kalan vidamızı civata ile tutturup üzerine de yayımızı bağlıyoruz. Bu arada bu Yayın uç kısmına bir delik açacağız ve bu delik üste monte ettiğimiz raf demirinin ucundaki civatanın tam altında olacak.

Bu bağladığımız yayın üstte kalan kısmına matkap yardımıyla bir delik açıyoruz. Daha sonra ise rezistans telimizi üstteki civata ile alttaki yay a monte ediyoruz.

Sonrasında da geriye kabloları bu rezistans telimize bağlayıp, devreyi de trafoya bağlamak kalıyor.

Bu proje yi yaparken elektrik konusunda dikkatli davranmak gerekmekte. Yeterli bilgi, alet yok ise yapılmamalı.

İşte kesim tezgahımızın bitmiş hali aşağıdaki gibi olacak.

Köpük Kanat kesme

Bir arkadaşım basit şekilde yaptığı bir düzenekle resistans telle mükemmel kesim yapıyordu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

biraz uğraşıldığında yapılabilecek basit bir düzenekler.Siz yapmayı kafaya koymuşsunuz mutlaka başarırsınız gerçekten çok fazla ekipman isteyen araçlar değil el becerisi lazım zaten el becerisi olmayan RC hobisiyle uğraşmaz. :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Ömer CAN
Köpük Kanat kesme

Tşklr, rezistans telini bulmak zor olucak galiba :)

Köpük Kanat kesme

Rezistans teli izmirde çok var bulamazsanız burdan ben size gönderebilirim

Köpük Kanat kesme

Cihan KUL' Alıntı:
Tşklr, rezistans telini bulmak zor olucak galiba :)
Ütü ve fırım tamiri yapan ya da elektrik malzemesi satan yerlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz diye düşünüyorum ;)

Köpük Kanat kesme

Mehmet, bu kesme aleti biraz kıl testere gibi kullanılabilecek bir alet sanki. Ben kanat kesmek için Celalettin beyinkine benzer bir alet yapmıştım. Yalnız rezistans teli yerine bildiğin bağlama (müzik aleti) teli kullanmıştım. Sıcaklığı ayarlamak için de evlerde kullanılan dimmer kullanmıştım. Hala duruyor.

Cihan, Kocaelinde olduğuna göre istersen ödünç verebilirim.

Köpük Kanat kesme

"Kadir Türkyılmaz", "Omer Erkan" abilerime ilgileri teşekkürler. eğer kendim temin edemezsem sizi rahatsız ederim. :) dimmer olayı çok güzel fikirmiş :thumbup: .Mehmet abinin dediği gibi bir kaç dükkana bakayım ben.

100 wat havya kıl testere demiri 2 tahta parçası 2 kelebek vida 1 meaye kalı olmayan bakır tel ve birazda kabloyla yaptım sadece bi örnek isteyen dahada gelişmişini yapabilir :saygilar:

Köpük Kanat kesme

Omer Erkan' Alıntı:
Mehmet, bu kesme aleti biraz kıl testere gibi kullanılabilecek bir alet sanki. Ben kanat kesmek için Celalettin beyinkine benzer bir alet yapmıştım. Yalnız rezistans teli yerine bildiğin bağlama (müzik aleti) teli kullanmıştım. Sıcaklığı ayarlamak için de evlerde kullanılan dimmer kullanmıştım. Hala duruyor.

Cihan, Kocaelinde olduğuna göre istersen ödünç verebilirim.

Dimmer 220volta
mı bağlanır. Yokda arada trafo veya adaptör getekir mi.

(from AliExpress Android)

Genelde internetten sipariş verirdim parçaları ama çarşıdayken bi bakayım elektrikçilere dedim. Bir tane 12v 35w bi trafo buldum.(30tl) daha yüksek w istiyordum ama 70/80tl para istediler bende 35w alıp denerim dedim. Keşke almayıp internetten baksaymışım. Neyse aldım artık 35w trafoyu. Rezistans teli bulmaya çalıştım en son 0,45 ve 0.50 nikel krom tel buldum. Bi hevesle hızlı bir şekilde teli denemek için birkaç tahta ayarladım ve telleri denedim. Teli 45cm ayarlayınca çok güzel ısınıyor, çok güzel kesimler yapıyor ama 45cm tel yeterli değil. Bugün yine tel aradım kaç mm bilmiyorum eskisinden biraz kalın tel aldım. Bu sefer 60cm tel ayarlayınca çok güzel kesim yapıyor ama 60 da yetersiz :'( Bu tarz düşük w ile uzun tel kullanan oldu mu?(90cm yeterli)

Tel kalınlaştıkça çekeceği akım artmaktadır. Gerilim sabit 12volt, akım artığı için güçte otomatik artacak. Güç=gerilim * akım formülünü ne dayanarak.

Tel rezistanstır. Rezistans da bir direç türüdür. Direnç arttıkça ısı artacaktır.

Mevcut trafo ile kalın tel ince tele göre daha fazla ısınacaktır.

Esasında mevcut trafonuz 90cm köpük yada straforu kesmek için yeterli. Teli bulamazsanız bulunduğunuz çevrede söve işi yapan yer varsa rahatlıkla bulabilirsiniz. Hiç bulamazsanız bilgi verin bende göndere bilirim.

Dimmer şebeke trafo arasına bağlanabilir. Yani 220volt azaltılarak trafo çıkış gücü azaltılır.

Serdar cemek' Alıntı:
......................................Sıcak tel yapabilmek için 12V 1 amper adaptör ve 0.5mm nikel-krom tel aldım ama tel ısınmadı ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim. :RCKolik:

size elinizdeki 12 volt, 1 amper besleme için; 0,30 / maximum 0,35 tel gerekli. ;)

Bu mesaj Yönetim tarafından kopyalanmıştır

NOT: HESAPLAMA YAPMAK İÇİN EXCEL DOSYASI EKTEDİR.

Ekli dosyalar

• krom nikel tel hesabý-1.xlsx
    11.1 KB · Görülme: 46
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
Arkadaşlar bu kesme aletini yaparken 5 amperlik 19 volt laptop şarj adaptörü kullansak rezistans yerine cat6 kablo içi gibi ibr kablo kullansak nasıl bir sonuç verir ?

Son düzenleme: