Köpük Kanat kesme aleti nasıl yapılır ?

Üstadlar hayırlı akşamlar.

Ben köpük kesmek için tel ısıtmaya çalışıyorum. Baya şeyler denedim ama ya tel damla damla eridi. Yada anca kendini ısıttı.

Şimdi bir tane dimmer aldım. +/- kutbu yok bildiğim kadarıyla. 220v bağladım. Ve teli bağladım. Fişe taktığım gibi tel koptu düştü yandı. Kendi kendime heralde en son seviyede diye düşünüp dimmerin düğmesini diğer tarafın sonuna kadar çevirdim. Tekrar fişe takınca tel damla damla eridi.

Denediğim teller saz teli ama açıktan satılan(kaliteli!) tellerden. Ama yarın nikel krom tel elime geçecek. Onlarda da farklı bir durum olmayacak gibi düşünüyorum.

Dimmerin özellikleri
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dimmer bağlantıları

Yardımcı olabilecek var mı? :)

Abi ne yapıyorsun??? Çarpılırsın!!!
Dimmer o iş için değil ki.
Sen uygun krom nikel tel alacaksın ve bir tane de 220 - 12 V trafo edineceksin. Ya da yüksek akım verebilen bir güç kaynağı alacaksın. Tele 220 V verilmez ki doğrudan.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Abi ne yapıyorsun??? Çarpılırsın!!!
Dimmer o iş için değil ki.
Sen uygun krom nikel tel alacaksın ve bir tane de 220 - 12 V trafo edineceksin. Ya da yüksek akım verebilen bir güç kaynağı alacaksın. Tele 220 V verilmez ki doğrudan.
Abi çarpılmamak için önlem alıyorum. Bu dimmerde başlangıç 10v diyor abi. Bende o yüzden aldım aslında. Ama şimdi düşününce 10v ile 220v arasını bir düğme ile ayarlamaya çalışmak bile baya problem.

Elimde bilgisayar güç kaynağı var. Hatta şarj cihazımın güç kaynağı da var. Ama sadece hafif ısıtıyor şarj cihazının güç kaynağı. 12v 500-600w bir güç kaynağı. Eğer 15cm falan yaparsam istediğim gibi ısınıyor ama o da benim işime yaramıyor. Benim istediğim şey 60cm kanat kesmek. Yani 65 cm tel ısıtmak istiyorum. İşin aslı matematikten işimi görecek kadar anlarım ama bu tel ısıtma işini bir türlü anlayamadım. Şu kalınlıkta şu uzunlukta şu voltajı veren bişey alman lazım diyebilecek biri var mı acaba :D (0.20mm nikel krom telim var)

Elektrikli battaniye teli 220v da ısınıyor. Ben battaniyenin içindeki tellerin hepsini 1 metre uzunluğunda böldüm ve hepsini matkapla birleştirip kalın bir tel elde ettim. Fakat anında eridi o kalın tel. Demek ki kalınlık incelik çok fark etmiyor.

12v lipo pil ile denedim, 25v lipo pil ile denedim. Ilıtmak harici bişey yapmadılar.

Her neyse. En azından yaptıklarımı anlatayım da başkaları yapıp riske girmesin. Pek doğru şeyler değiller muhtemelen.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Abi ben bir kere denemiştim ısıtıcının içindeki rezistans teli düzelttim iyice 12v güç kaynağı bağlamıştım çok rahat bir şekilde strafor köpüğü kesmişti belki yararlı olabilir.
Abi çarpılmamak için önlem alıyorum. Bu dimmerde başlangıç 10v diyor abi. Bende o yüzden aldım aslında. Ama şimdi düşününce 10v ile 220v arasını bir düğme ile ayarlamaya çalışmak bile baya problem.

Elimde bilgisayar güç kaynağı var. Hatta şarj cihazımın güç kaynağı da var. Ama sadece hafif ısıtıyor şarj cihazının güç kaynağı. 12v 500-600w bir güç kaynağı. Eğer 15cm falan yaparsam istediğim gibi ısınıyor ama o da benim işime yaramıyor. Benim istediğim şey 60cm kanat kesmek. Yani 65 cm tel ısıtmak istiyorum. İşin aslı matematikten işimi görecek kadar anlarım ama bu tel ısıtma işini bir türlü anlayamadım. Şu kalınlıkta şu uzunlukta şu voltajı veren bişey alman lazım diyebilecek biri var mı acaba :D (0.20mm nikel krom telim var)

Elektrikli battaniye teli 220v da ısınıyor. Ben battaniyenin içindeki tellerin hepsini 1 metre uzunluğunda böldüm ve hepsini matkapla birleştirip kalın bir tel elde ettim. Fakat anında eridi o kalın tel. Demek ki kalınlık incelik çok fark etmiyor.

12v lipo pil ile denedim, 25v lipo pil ile denedim. Ilıtmak harici bişey yapmadılar.

Her neyse. En azından yaptıklarımı anlatayım da başkaları yapıp riske girmesin. Pek doğru şeyler değiller muhtemelen.

Onu da denedim. Eski bir ütü buldum. Telini bulmak için parçaladım falan. Ama tel falan bulamadım :D Daha doğrusu teli bulacak kadar parçalayamadım :D Sonra saz teli gibi bişey aldım. Adamlar saz teli yerine bundan verelim dediler. Daha iyi olduğunu söylediler. Biraz daha pahalıydı. Kalınlıkları da 0.20 mm. Çelik tel dedi ama ben pek inanmadım. Ama olabilir tabi. Yarın elime geçecek olan 0.20mm nikel krom tel ile, elimdeki güç kaynağını denerim. Bakalım onda nasıl olacak.

Aman Ali Haydar ne yaparsan yap ama çarpılma, dikkat et kardeşim .
Fotoğrafı görünce aklıma ilk gelen bu oldu:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Hocam senin aldığın dimmer bu iş için uygun değil, zaten potansiyemetrende hassas değilki, 10-220 volt aralığını,büyük ihtimal potansı çevirdikçe , 10-30-50 v gibi adımlarla geçiyordur. Bu işe kalktığına göre multimetren vardır, potansı çevirdikçe çıkış voltajına bakabilirsin. Köpük kesimi kanat mı olacak yoksa başka amaçlamı kullanacaksın. Ona göre yardımcı olalım.
Dimmer voltajı düşürmez ki...

• Beğen
Aman Ali Haydar ne yaparsan yap ama çarpılma, dikkat et kardeşim .
Fotoğrafı görünce aklıma ilk gelen bu oldu:saygilar:
Fotoğrafta fiş takılı değildi tabii :)

Genel anlamda bu tarz şeylerde çok dikkat ederim.

Hocam senin aldığın dimmer bu iş için uygun değil, zaten potansiyemetrende hassas değilki, 10-220 volt aralığını,büyük ihtimal potansı çevirdikçe , 10-30-50 v gibi adımlarla geçiyordur. Bu işe kalktığına göre multimetren vardır, potansı çevirdikçe çıkış voltajına bakabilirsin. Köpük kesimi kanat mı olacak yoksa başka amaçlamı kullanacaksın. Ona göre yardımcı olalım.

Var multimetrem ama ölçmedim hiç. Bu dimmeri geri göndericem. Şuan elime nikel krom tel geçti. Bu yumuşak ve bükülebilir bir tel. Benim denediklerim gerçekten Çelik telmiş. Büktüğümde tekrar düzeltince kırılıyordu.

Ben 65cm köpük kanat kesmek istiyorum. 0.20mm krom nikel telim var elimde.

Dimmer voltajı düşürmez ki...
Sanırım düşürmüyor abi. Çünkü düğmenin iki tarafında da tel hemen eridi. 10v olsa bu şekilde erimezdi. Ama neden 10/220v yazmışlar onu anlamadım

"Sanırım"? Allah kolaylık versin kardeşim sana...

Abi ben yanlış ifade ettim kendimi.
Öncelikle elektrik okumadım. Özelliklerinde 10v-220v yazıyor. Tecrübe ettiğime göre de söylediğin gibi düşürmüyor. Sonuçta sen neyin ne olduğunu bildiğin için 'hayır kesinlikle düşürmez' diye rahatça söyleyebiliyorsun. Ama ben bu konuda bilgim olmadığı için net konuşmuyorum. Bu yüzden 'sanırım' diye kullandım. Yoksa hala düşürdüğünü savunmuyorum :)

Fotoğrafta fiş takılı değildi tabii
Birkaç sene önce tamir için açık halde duran laptop adaptörünü fişten çeker çekmez elime aldığım aklıma geldi. Bir güzel çarpmıştı beni :D Aman dikkat.

Bu mesajlar yardımcı olur size.

Bende zamanında şöyle bir konu açmıştım.

Fotoğraflar silinmiş, uygun fırsatta birkaç görsel çekip konuya ekleyeyim. Benim kullandığım trafoda uzun telleri yeterince ısıtmaya yetmediği için en son 4s lipo pil bağlayarak kullanıyorduk.

• Beğen
Şarj cihazının 12v 5a adaptörü ile rezistans teli gayet iş görüyor.
Tel bulmakta sorun yaşıyorsan gönderebilirim..

• Beğen
Birkaç sene önce tamir için açık halde duran laptop adaptörünü fişten çeker çekmez elime aldığım aklıma geldi. Bir güzel çarpmıştı beni :D Aman dikkat.

Bu mesajlar yardımcı olur size.

Bende zamanında şöyle bir konu açmıştım.

Fotoğraflar silinmiş, uygun fırsatta birkaç görsel çekip konuya ekleyeyim. Benim kullandığım trafoda uzun telleri yeterince ısıtmaya yetmediği için en son 4s lipo pil bağlayarak kullanıyorduk.

Tekrar tekrar okuyunca biraz daha oturdu. Benim elimdeki tel baya ince. Bunu ısıtmak için yüksek voltaja ihtiyacım var. 12v ile anca 20/25cm falan ısıtabiliyorum. Ben 6s lipo ile 25v verebilirim. Ama lipoya zarar verir mi acaba?

Veya kalın tel alıp 12v ile deneme yapmam lazım.

Güncelleme yapayım. Öncelikle 12v bilgisayar güç kaynağı ile ısıtmaya çalıştım. 0.20mm teli 10 kat yapıp matkapla döndürdüm. Sonunda 70cmlik kısım kesecek kadar ısındı. Tabi hiç deneme yapmadım çünkü hem baya kalın oldu hemde matkapla döndürüp yaptığım telden pek bir hayır gelmezdi. Ama az buçuk fikrim oldu.

Çarşıya gittiğim zaman elektrikçiden bir tane 32v 65va trafo aldım. Bakır telden sardırmış adam. 200₺ olur en son dedi. Artık fiyat normal mi bilmiyorum ama aldım geldim. Evde küçük bir deneme yaptım. 0.20 tel ile çok iyi kesiyor. Bununla kanat kesmek için sabırsızlanıyorum :)

Yardımcı olan herkese tekrardan teşekkürler :)