köpük kesim aleti için trafo

Yalçın Aydın

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
selam
siteden araştırdım ama tam kavrayamadığım sorularım var
geçenlerde sigma profilden bir masa tipi strafor kesmek için 400*500 bir alet yapmaya başladım
fakat trafo işi olmadı bende hazırda
12v 5a 30w adaptör ile denem sıkıntılı oldu
tel boyu 0,60*300mm ısınması güzel fakat trafo da ısınmakta acaba daha yüksek bir 12v 20a 100w led trafosu mu alsam
bu konuda yardımcı olurmusunuz

Surda bir calculator var, belki isinize yarar

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tavan spotların trafosundan kullanmıştım. Yıllarca hizmet etmişti.
Şu sırada bozulan halojen başucu lambası trafosunu kullanıyorum.

• Beğen
emre bey
bu motor sürücü değil mi bunumu trafo olarak kullanacağız
yada 100w trafoyu buna mı bağlayacağız

Simdi trafo farkli, guc kaynagi farkli. Trafo genel olarak voltaj ayarlamasi icin kullanilan ve ilave dogrultucular ile birlikte dalgali akimi duz akima ceviren sarimlar icin kullanilan tabir. Guc kaynagi ise “adaptor” olarak tabir ettigimiz dalgali akimi duz akima ceviren hazir cihazlar. (Sicak tel icin ac veya dc kullanmak mumkun, hangisini tercih edeceginiz kullanilacak devreyi belirliyor)

Siz 12v 100w dediginiz icin guc kaynagi kullanacaksiniz ve dc tercih edeceksiniz diye dusunup o motor surucuyu tavsiye ettim. Evet kendisi bir motor surucudur, ayni zamanda led surucu olarak da, bizim durumumuzda bir sicak tel surucusu olarak da kullanilabilir. Tek isi voltaj ayarlamasi yapmak bu arkadasin. Bunu guc kaynaginin cikisina bagliyorsunuz, teli de bu arkadasin cikisina. Telden gecedek voltaji, dolayisiyla da telin sicakligini ayarlayabiliyorsunuz.

• Beğen
Bence hiç trafo ile uğraşmayın. Fırçalı bir ESC ve servo tester ile ayarlanabilir akımlı çok güzel bir KKA yapabilirsiniz.
Ben bu şekilde bir KKA yapmıştım, Hobbyking'den "Servo Tester" ve "20A Brushed ESC" almıştım.

Aynılarını Türkiye'de ki sitelerden temin edebilirsiniz. Servo tester 9-10 TL, ESC'yi de 20-30 TL ye bulursunuz.

günaydın cevaplarrım biraz geç olabiliyor özür dilerim

tel cinsi 0,60 krom karışım aliminyum kullanıyorum