Kullanıp Memnun Kaldığınız Lipo Bataryalar Nelerdir?

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Tüm abilerime ve arkadaşlarıma merhabalar.Günümüzde gerek yurtdışında gerek yurtiçinde farklı marka ve özellikte lipo bataryalar mevcut.Şuan aktif olarak standart Turnigy marka (mavi renkli) lipo bataryayı kullanıyorum.Ortalama iki buçuk yıl oldu hala kullanıyorum.Turnigy 9X V2 kumandamda ise Turnigy Nanotech 2500mah 5-15C kumanda pili kullanıyorum.Fakat zorlamadan kullanmama rağmen iç dirençleri kısa bir süre içinde arttı.Turnigy standart olan ise gayet iyi durumda.En son yurtdışına çıktığımda mavi lipo bataryamı bir arkadaşıma vermiştim kullanması için kullanım hatasından dolayı liponun kaplaması yırtıldı hafif ve çok az şişme meydana geldi(hemen hemen belli bile değil) fakat iç direncinde problem yok ve performans olarak uçuş süresinde 1-2 dakika azalma var.Bir de az da olsa ısınıyor uçuş sırasında sakin uçmama rağmen.Eskiden hiç ısınmazdı.Bu durumdan dolayı riskli buluyorum ve emniyetten ödün vermek istemiyorum. Elimde bulunan 2 adet standart mavi lipoları yakıtlı modelim için alacağım starterde kullanmayı düşünüyorum ve Wing Tiger modelim için yeni lipo almayı düşünüyorum.

Sizlerin de bildiği gibi Turnigy,Turnigy Nanotech,Turnigy Graphene,Multistar,Turnigy Bolt(LİHV),Turnigy E-Flite,Zippy,Rhino,Gens Ace,MKT Racing gibi piyasada orta kalitede sayılacak lipo bataryalar bulunmakta.

Ben şuana kadar kısa dönem Zippy, iki buçuk yıl Turnigy ve Turnigy Nanotech kullandım.Sizin kullanıp memnun kaldığınız lipo bataryalar nelerdir? Farklı marka ve çeşitteki bataryaların diğer bataryalara nazaran farkları nelerdir? Bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz lütfen?

Not: Forumda küçük bir araştırma yaptım ve konuyla ilgili index konusu göremedim.Belki vardır da ben görmemiş olabilirim.Göz ağrısı çektiğim için bütün konuları tek tek baştan sona okuma şansım yok.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Hem diğer arkadaşlarımız da faydalanabilirler.Direkt konunun linki de paylaşılabilir bulunuyorsa.Saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: selman

Tamer bey merhabalar ,sizinde yazdığınız gibi ,orta kalite piller yazdıklarınız, ben memnun olduğum markaları yazayım size ,pulse.gensaece, son olarak
benim vazgeçemediğim marka optipower sayabilirim, pillerden maksimum güç almak isteseniz,boşaltmada % 25 i dolu kalacak şekilde modeli uçuralım .ve uzun
uzun süre kullanmıyacaksak ,ben bir haftadan fazla duracaksa store modunda saklarım , şimdilik yazabileceklerim bu kadar , ;)

adnan kaptan' Alıntı:
Tamer bey merhabalar ,sizinde yazdığınız gibi ,orta kalite piller yazdıklarınız, ben memnun olduğum markaları yazayım size ,pulse.gensaece, son olarak
benim vazgeçemediğim marka optipower sayabilirim, pillerden maksimum güç almak isteseniz,boşaltmada % 25 i dolu kalacak şekilde modeli uçuralım .ve uzun
uzun süre kullanmıyacaksak ,ben bir haftadan fazla duracaksa store modunda saklarım , şimdilik yazabileceklerim bu kadar , ;)
Adnan bey değerli yorumunuz ve bilgiler için teşekkürler.Ben de kullanmadan önce rodaj yapıyorum lipo bataryalarıma ve storage modunda saklıyorum.Peki bu yazmış olduğunuz markaların diğerlerine göre ne gibi farkları var? En azından siz ne gözlemlediniz? Performans ve güç açısından ciddi fark var mı? Sizin ve diğer hocalarımızın görüşleri benim için çok önemli.Saygılar. :saygilar:

Tekrar merhabalar, perförmans ve dayanıklılık açısından tabiki çok fark var,bunu özellikle biz heliciler idleup açınca çok daha iyi anlıyabiliyoruz ,dediğiniz bakımları yaptıktan
sonra modele optipower pili koyunca zaten fark ortaya çıkıyor ,model daha atik ,motorun sesinden bile kaliteyi anlatmaya yeter, dayanıklılık daha fazla tabiki,modelciliğimin
ilk günlerinde zippy ,turnigy bende kullandım ,ama fazla ömürlü olmadılar ,modelin kaliteyse ,pilde kaliteyi aramak gerekli diyorum, :agreed:

Bundan modelin kalitesizse pilin kalitesiz anlamını çıkarmıyalım,çünkü pil çok önemli bir parça ,model kalitesiz olabilir ama bence pil kalite olmalı . :agreed:

Tamer istersen şu mesaj da bir göz at. Konu demiyorum, çünkü konu başka yerlere gitmişti zamanında :)

Pilin kalitesini nasıl anlarız? Pil seçimini neye göre yapmalıyız?

Diğer taraftan eğer kullanacağın model Wing Tiger ise bence Turniyg piller senin işini hayli hayli görecektir.

Gönül elbet bir Optipower, SAB ya da en azından GENS almanı ister ama bir de bunun ekonomik durumu var. Kaldı ki bu pilleri de alınca öyle yıllarca kullanamıyorsun. MAX 3 yıl. Sonra iç direnç değerleri aynı kalsa bile pillerde ciddi performans sıkıntısı çıkabiliyor. Özellikle 6S ve altı sistemlerde.

Gens, ThunderPower, Optipower vb. pil markalarını kullandım ancak tartışmasız Optipower aralarında kullandığım en iyi pil ve hala kullanıyorum...

1 seneden fazladır helikopterlerimde Optipower serisini kullanıyorum, ilk geldiği gün de muazzam performans vardı hala da öyle... Uzun vade de performans kaybı olmayan pil istiyorsanız Optipower'ı önerebilirim. Diğer markaları kötülemiyorum Gens ve Thunderpower markalarda kaliteli ve bu hobide ki yerini sağlamlaştırmış köklü firmalar ancak ben edindiğim tecrübeleri size aktardım :)

Doğukan Ocak' Alıntı:
Gens, ThunderPower, Optipower vb. pil markalarını kullandım ancak tartışmasız Optipower aralarında kullandığım en iyi pil ve hala kullanıyorum...

1 seneden fazladır helikopterlerimde Optipower serisini kullanıyorum, ilk geldiği gün de muazzam performans vardı hala da öyle... Uzun vade de performans kaybı olmayan pil istiyorsanız Optipower'ı önerebilirim. Diğer markaları kötülemiyorum Gens ve Thunderpower markalarda kaliteli ve bu hobide ki yerini sağlamlaştırmış köklü firmalar ancak ben edindiğim tecrübeleri size aktardım :)

+1 :saygilar:

Gens harici kalite grubunda başka pil kullanmadım.
Pil taze olacak ustalar,3 gensin ikisini yüzde 10 kampanyadan almıştım, birini yurt içinden aldık.
Kampanyalı piller patates oldu , öbüründe hala tık yok :D
Turnigy ise , gariban modelcinin ekmeğidir , ne olursa olsun , hakkı yenmez , köfte ekmek hesabı , parası kadar verimi vardır. :)

Benim açıkçası yorum yapabilecek kadar çok kullandığım bir marka olmadı ;D. Ancak hiç ismi geçmeyen ve bana rc araba modelimden miras kalan bir pil var. KYPOM marka. Yaklaşık 2 yıl storage modda bekledi. Onun öncesinde uzunca bir süre arabada kullanıldı. Şimdide performans sorunu olmaksızın multicopterda kullanmaya devam ediyorum. Bu tarz aletlerde bazen şans olabiliyor, başka bu marka pil kullanmadım, ama bunun performansından çok memnun kaldım :) Fiyatıda çok yüksek değil bildiğim kadarıyla :)

Merhaba
ilk rc macerama 6 yıl once arabayla başladım. 2 adet 5000 mah 30C traxxas marka pil aldım. arabada ve spartan teknede pilin canına okudum.bazen boş bazen full dolu bekledi. Halen kulannmaktayım.halen canavar gibi. hiç şişme yok.

Benimde merak ettğim traxsas kendimi üretiyor yoksa başka bir firmaya yaptıryor ?

Turnigy ve nanotech lerinden kullandım lokuma döndüler kısa zamanda

Gens ve opti kullanıyorum şimdi iki markadanda memnunum ama optiler bir başka, bir tık daha önde bende :saygilar:

Protos 500 de optipower kullanıyorum. Çok memnunum. Birde micro sınıfında xtreme production piller harika. Büyük boyutlu piller çıkarsalar kesin denerdim.

3S 2200mAh 30-35C optipower lipo bataryayı nereden temin ediyorsunuz peki? Bilindik sitelerde göremedim.Fiyatlarını merak etmiştim doğrusu.Fiyat farkı çok değildir inşallah.Olmadı gariban işi Turnigy ile devam edeceğiz. :)

burdan bakabilirsiniz. Kullanıcı girişi yapılınca vergi otomatikman düşecektir. :saygilar: