Kumanda seçimi

İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar.
İlk olarak aklımla 10 kanallı uygun fiyatlı flysky fs-i6s kumanda vardı. Sonrasında ise at9s e yöneldim. Yönelmemin sebebi telemetri idi bu arada. Sonrasında ise taranis q x7 gördüm. Onu araştırmaya başladım. Onu araştırırken th9x kumandayı gördüm. Bu sefer de onu araştırmaya başladım :D Ama bir türlü sonuca varamadım. Ama genel olarak düşüncelerim şu şekilde:
-bu kumandalardan birini seçmem gerekirse en önemli faktör menzili olacak. 1km ötede uçuşnyaptığım zamanlar mecbur fpv ile kullanacağım. Telemetriyi osd ile monitörden zaten göreceğim. Bu açıdan uygun fiyatıyla i6s yeniden öne çıktı. Ama switch lerin çokluğu açısından da th9x öne çıktı. Sizin öneriniz nedir bu konuda? Sizce hangisini almalıyım? Başka öneriniz var mı?
Şimdiden teşekkürler

Kumanda seçimi

Merhaba Oğuzhan kardeşim.Alacağınız kumandadan menzil beklentiniz ne kadar? Çok uzun mesafelerden bahsediyorsanız modüllü bir kumanda almalısınız. FPV ve Telemetri gibi konularda bilgili değilim fakat gördüğüm kadarıyla uzun mesafelerde EzUHF ve DragonLink modülleri yaygın olarak kullanılıyor. Bu arada ben de Turnigy 9X V2 kullanıyorum flysky th9x ile hemen hemen aynı (bildiğim kadarıyla sadece yazılımsal olarak geliştirme yapılmış). Kullandığım kumandadan genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim sadece yakın bir zamanda problem yaşamıştım sanıyorum alıcıdan kaynaklı.FrSky DJT 2.4 Ghz Combo modül setini kullanıyorum. Sinyal konusunda en ufak sorun çıkarmadı. Birkaç defa sınırları zorladım ve gidebildiği kadar uzağa gönderdim modeli en ufak bir sorun olmadı. Kendi modülü yerine bu modülü alıp takmıştım zamanında. LCD ekranı ve diğer malzeme kalitesi elbette JR,Futaba,Spectrum,Hitech,...vs gibi değil. Fakat fiyatına göre gayet iyi olduğunu düşünüyorum.Bu kumandayı almayı düşünürseniz şayet, 1 adet ekran aydınlatma kiti almanızı öneririm.Fiyatı ucuz olduğu için önyargıyla yaklaşılsa da kötü bir kumanda olduğunu düşünmüyorum.Şayet uçuşlarımızda diğer pahalı kumandaların bile sinyal kaybına neden olduğuna gözlerimle şahit oldum. ;) Kumanda seçiminde bütçe kısıtlıysa eğer Radiolink AT9S veya Radiolink AT10II tercih edilebilir.Ben de kötü günlerde kullanmak için 2. bir kumandayı alıp kenara koyma düşüncesindeyim.Araştırdığım kadarıyla Radiolink'in de güzel olduğunu söylüyorlar. Gönül isterdi ki Futaba,Hitech kullanmak ama fiyatlar uçuk durumda ne yazık ki.Yazımı biraz uzun tuttum kusura bakmayın. Sizin sayenizde belki ben de fikir edinmiş olurum. Selamlar. :)

Kumanda seçimi

Oğuzhan bey merhabalar,
kumandaların bir çoğu hakkında deneyimi olan forum üyeleri de mesaj yazacaktır ancak at9s r12ds alıcısı ile birlikte çok ciddi bir menzil ve bu menzilde çalışan telemetri imkanı sağlıyor. Ben uzun süredir kullanıyorum r9ds ile birlikte daha kısa menzil elde edebilmiştim ancak r12ds gayet başarılı ve 12 kanal imkanı sağlıyor kumanda güncellemeleri yapıldıktan sonra.

Yanlış hatırlamıyorsam drone topluyorsunuz bu konuda size yasal mevzuatla ilgili bir hatırlatma yapayım ilk olarak drone'u iha talimatnamesi gereği sadece görerek uçurabilme iznimiz var. İkinci olarakta bu yasayada bağlı olarak, 500m dikey uzaklığın üzerine götürülmemesi gerekiyor. Şunu da hatırlatayım kurallar dışı uçuş yapmanın çok ciddi mali karşılıkları var "uçuş sorunsuz gerçekleşmiş olsa bile". Bu yasakların kuralların gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum yeri gelmişken paylaşmak istedim :saygilar:

Kumanda seçimi

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba Oğuzhan kardeşim.Alacağınız kumandadan menzil beklentiniz ne kadar? Çok uzun mesafelerden bahsediyorsanız modüllü bir kumanda almalısınız. FPV ve Telemetri gibi konularda bilgili değilim fakat gördüğüm kadarıyla uzun mesafelerde EzUHF ve DragonLink modülleri yaygın olarak kullanılıyor. Bu arada ben de Turnigy 9X V2 kullanıyorum flysky th9x ile hemen hemen aynı (bildiğim kadarıyla sadece yazılımsal olarak geliştirme yapılmış). Kullandığım kumandadan genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim sadece yakın bir zamanda problem yaşamıştım sanıyorum alıcıdan kaynaklı.FrSky DJT 2.4 Ghz Combo modül setini kullanıyorum. Sinyal konusunda en ufak sorun çıkarmadı. Birkaç defa sınırları zorladım ve gidebildiği kadar uzağa gönderdim modeli en ufak bir sorun olmadı. Kendi modülü yerine bu modülü alıp takmıştım zamanında. LCD ekranı ve diğer malzeme kalitesi elbette JR,Futaba,Spectrum,Hitech,...vs gibi değil. Fakat fiyatına göre gayet iyi olduğunu düşünüyorum.Bu kumandayı almayı düşünürseniz şayet, 1 adet ekran aydınlatma kiti almanızı öneririm.Fiyatı ucuz olduğu için önyargıyla yaklaşılsa da kötü bir kumanda olduğunu düşünmüyorum.Şayet uçuşlarımızda diğer pahalı kumandaların bile sinyal kaybına neden olduğuna gözlerimle şahit oldum. ;) Kumanda seçiminde bütçe kısıtlıysa eğer Radiolink AT9S veya Radiolink AT10II tercih edilebilir.Ben de kötü günlerde kullanmak için 2. bir kumandayı alıp kenara koyma düşüncesindeyim.Araştırdığım kadarıyla Radiolink'in de güzel olduğunu söylüyorlar. Gönül isterdi ki Futaba,Hitech kullanmak ama fiyatlar uçuk durumda ne yazık ki.Yazımı biraz uzun tuttum kusura bakmayın. Sizin sayenizde belki ben de fikir edinmiş olurum. Selamlar. :)
Tamer bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şu anda th9x ağır basıyo doğrusu. Ama dün yine farklı bir kumanda gördüm. Turnigiy 9xr pro. Bu kumanda da çok iyi duruyor. Üzerine hiç modifikasyon yapmaya da ihtiyacı yok gibi. Direk djt veya uhf modülü ile kullanılabilir durumda duruyor. Ama araştırmaya devam edicem kumandayı :) buraya bilgilendirme yazacağım ;D

Kumanda seçimi

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Oğuzhan bey merhabalar,
kumandaların bir çoğu hakkında deneyimi olan forum üyeleri de mesaj yazacaktır ancak at9s r12ds alıcısı ile birlikte çok ciddi bir menzil ve bu menzilde çalışan telemetri imkanı sağlıyor. Ben uzun süredir kullanıyorum r9ds ile birlikte daha kısa menzil elde edebilmiştim ancak r12ds gayet başarılı ve 12 kanal imkanı sağlıyor kumanda güncellemeleri yapıldıktan sonra.

Yanlış hatırlamıyorsam drone topluyorsunuz bu konuda size yasal mevzuatla ilgili bir hatırlatma yapayım ilk olarak drone'u iha talimatnamesi gereği sadece görerek uçurabilme iznimiz var. İkinci olarakta bu yasayada bağlı olarak, 500m dikey uzaklığın üzerine götürülmemesi gerekiyor. Şunu da hatırlatayım kurallar dışı uçuş yapmanın çok ciddi mali karşılıkları var "uçuş sorunsuz gerçekleşmiş olsa bile". Bu yasakların kuralların gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum yeri gelmişken paylaşmak istedim :saygilar:
Hatırlatmalarınız için teşekkürler. Ama şehir içi değilde daha çok şehir dışı uçuş yapmayı planladığım için yakakancağımı sanmıyorum. R12ds ile acaba sayısal olarak ne kadar mesafe elde ettiniz? Prm 002 modülü at9s lerde iyi telemetri sağlıyo.

Kumanda seçimi

oğuzhan taşdemir' Alıntı:
Tamer bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şu anda th9x ağır basıyo doğrusu. Ama dün yine farklı bir kumanda gördüm. Turnigiy 9xr pro. Bu kumanda da çok iyi duruyor. Üzerine hiç modifikasyon yapmaya da ihtiyacı yok gibi. Direk djt veya uhf modülü ile kullanılabilir durumda duruyor. Ama araştırmaya devam edicem kumandayı :) buraya bilgilendirme yazacağım ;D
Turnigy 9XR Pro da gayet iyi kumanda. Grubumuzda FPV uçuşlarında kullanan bir abim var.Açıkçası ben bu kumandayı dış görünüşünü beğenmediğim için almamıştım.Zevk meselesi tabi ki.Ama sizin de dediğiniz gibi modifikasyona gerek kalmıyor bu kumandada ekran aydınlatması hazır olarak geliyor ve yazılımı OpenTx(Er9x ile aynı altyapı).OpenTx'in açık kaynak kodlu olması da birçok programlamaya izin verdiğinden avantaj olduğunu düşünüyorum.Kafanıza yattıysa bu kumandayı da tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. :)

Kumanda seçimi

Tamer Öztürk' Alıntı:
Turnigy 9XR Pro da gayet iyi kumanda. Grubumuzda FPV uçuşlarında kullanan bir abim var.Açıkçası ben bu kumandayı dış görünüşünü beğenmediğim için almamıştım.Zevk meselesi tabi ki.Ama sizin de dediğiniz gibi modifikasyona gerek kalmıyor bu kumandada ekran aydınlatması hazır olarak geliyor ve yazılımı OpenTx(Er9x ile aynı altyapı).OpenTx'in açık kaynak kodlu olması da birçok programlamaya izin verdiğinden avantaj olduğunu düşünüyorum.Kafanıza yattıysa bu kumandayı da tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. :)
Evet görünüş olarak çok hoşuma gitmedi benimde ama özellik olarak daha iyi gibi. Siz th9x ile multi mi kuklanıyorsunuz? Uçuş modları atamada sıkıntı oluyor diye okudum. Acaba bu doğru mu? Çözümü bulundu mu acaba?

Kumanda seçimi

oğuzhan taşdemir' Alıntı:
Evet görünüş olarak çok hoşuma gitmedi benimde ama özellik olarak daha iyi gibi. Siz th9x ile multi mi kuklanıyorsunuz? Uçuş modları atamada sıkıntı oluyor diye okudum. Acaba bu doğru mu? Çözümü bulundu mu acaba?
Ben Turnigy 9X V2 kullanıyorum.Flysky th9x değil benimki.Hobbyking'in açıklamasına göre Turnigy de yazılımsal geliştirmelerin yapıldığı söyleniyor.Helikopter ve Quadcopter kullanmadığım için kesin yorum yapamayacağım fakat Er9x ve OpenTx'in sorunsuz çalıştığını duymuştum.En kötü ihtimalle yazılımı değiştirirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Turnigy 9XR Pro kullanan var mı? varsa hangi alıcı ile kullanıyorsunuz mesafe konusunda nasıl?
şu anda sizin bahsettiğiniz at9s r12ds alıcısı ile birlikte ve Turnigy 9XR Pro seçeneklerini değerlendiriyorum. Hangisini önerirsiniz ya da başka önereceğiniz bir kumanda var mı?

İhtiyaçlarım şunlar:

Şu an için bir trainer model yapıyorum. bu modeli her kumanda karşılar biliyorum. Ancak bir sonraki adımda bilimsel bir amaç için kullanılacak görev planlaması yapıp belirttiğim kordinatlara otomatik olarak uçacak bir uçak yapacağım. Telemetri bilgilerini mümkün olan en uzun mesafeden okumak istiyorum. Gerektiğinde UHF gibi modülleri destekleyen bir kumanda olmalı. Belki ileride FPV bir model de yapabilirim o biraz kendim için olur :)

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Ali
Turnigy 9XR Pro kullanan var mı? varsa hangi alıcı ile kullanıyorsunuz mesafe konusunda nasıl?
şu anda sizin bahsettiğiniz at9s r12ds alıcısı ile birlikte ve Turnigy 9XR Pro seçeneklerini değerlendiriyorum. Hangisini önerirsiniz ya da başka önereceğiniz bir kumanda var mı?

İhtiyaçlarım şunlar:

Şu an için bir trainer model yapıyorum. bu modeli her kumanda karşılar biliyorum. Ancak bir sonraki adımda bilimsel bir amaç için kullanılacak görev planlaması yapıp belirttiğim kordinatlara otomatik olarak uçacak bir uçak yapacağım. Telemetri bilgilerini mümkün olan en uzun mesafeden okumak istiyorum. Gerektiğinde UHF gibi modülleri destekleyen bir kumanda olmalı. Belki ileride FPV bir model de yapabilirim o biraz kendim için olur :)
Ali Emre bey merhaba.Turnigy 9XR kullanmadım fakat şuan FrSky Taranis QX7 ve D8R-II Plus ACCST 2.4Ghz alıcı ile birlikte kullanıyorum.Size de tavsiye ederim.Bu kumandanın bana göre en büyük avantajı OpenTx yazılımı kullanıyor olması.Kumandada yapamayacağınız ayar yok sanıyorum tek ihtiyacınız olan şey hayal gücünüz. :) Kumandayı satın aldığınızda alıcı ve kumanda bataryası gelmiyor sadece kumanda, 6xAA batarya ile uyumlu yatak ve boyun askısı ile birlikte geliyor.Alıcıyı sizin almanız gerekiyor.Kumandanın telemetri özelliği de mevcut.Bu kumandanın en güzel özelliklerinden biri de kendi radyo entegresi olmasına rağmen istediğiniz modülü takıp kullanmaya fırsat vermesi.Tek yapmanız gereken kumanda ayarlarından gerekli ayarı yapıp harici modülü devreye sokmak.Bu kumandanın bir de Taranis QX7S ve Horus modelleri de bulunmakta.Bütçenize göre tercih yapabilirsiniz.Ben kullanıyorum ve size de tavsiye ederim.

İlk çıktığında deneme amaçlı Turnigy 9XR edinmiştim bir tane. Malzeme kalitesi olarak biraz zayıf bulmuştum. Pro versiyonu da aynı diye biliyorum. Bunun da üzerinde OpenTx var diye hatırlıyorum.

Tamer dediği gibi yapamayacağı şey yok ama model ayarlamak gibi basit işlemler bile ilk zamanlar biraz karışık gelebilir, hele ki daha önce klasik menüye sahip bir Kuman’da kullanmış iseniz. Ama alışılmayacak şey değil, nette bolca ayar videosu var zaten. Sadece bilerek alın ve özellikle ilk kullanım sırasında biraz zor geleceğini şimdiden kabul edin :)

Mehmet abiye katılıyorum fakat çok da zor değil.Turnigy 9X kumandamda yaşadığım sorundan dolayı epey keyfim kaçmıştı.Acaba Radiolink AT9S mi alsam? Yoksa AT10II mi alsam? derken bir arkadaşımız Taranis QX7 önerdi.İyi ki bu kumandayı almışım diyorum.Malzeme kalitesi ise elinize kumandayı aldığınızda kaliteyi hissediyorsunuz hem de ergonomik.Bizim dernekte Kıbrıs'ın en eski modelcilerinden saygıdeğer ve çok sevdiğim bir ağabeyim var.Kendisi Futaba kumanda kullanıyor ve Taranis QX7 kumandaya hayran kaldı desem yeridir.Tabi Futaba kötüdür demek istemiyorum yanlış anlaşılmasın.Özetle, ilk başta biraz garipseyebilirsiniz fakat ben kısa sürede kavradım kumandayı.Olayın mantığını kavrayınca iş bitiyor aslında. :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
Taranis QX7'ye yüzeysel bir baktım da gördüğüm kadarıyla kullanıcılar bilgi bulmakta zorlanıyorlar gibi. Ne dersiniz beni uğraştırır mı?

Son oylamaya iki adayla çıkıyorum :p
Taranis QX7 mi ?
Radiolink AT10II mu?

İnternette bolca kaynak var Ali Emre hocam.Ben olsam Taranis QX7 alırdım.Karar yine sizin.Eğer bulamazsanız kaynak konusunda yardımcı olurum.Hatırladığım bazı siteler vardı.

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN