Kumanda Sticklerini Nasıl Kullanıyorsunuz?

Kumanda Sticklerini Nasıl Tutuyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    106

Türker Akgün' Alıntı:
Hibrit stick kullanımını ilk kez duydum. :) Gayet mantıklıymış esasında. :)

Herifin A330 eski F/O olduğunu düşünürseniz çok da anormal değil. Sağ eli ile sidestick'i "pinch" metoduyla tutarken sol eliyle gaz kolunu (Airbus'ta gaz koluna ek dokunmazlar ya neyse) "thumb" yöntemi ile tutuyor ya... Ama artık kaptan olacağı için işler değişecek... :lol:

Arkadaşlar bende tek parmak kullanıyorum bu thump stick lerden kullanan oldumu kullanımı ne yönde etkiler . Benim parmak yapım biraz kalın almamı tavsiye edermisiniz
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Muammer Akbulut' Alıntı:
Arkadaşlar ben de tek parmak kullanıyorum bu thump stick lerden kullanan oldu mu kullanımı ne yönde etkiler . Benim parmak yapım biraz kalın almamı tavsiye eder misiniz

Baş parmakla kullandığım dönemde almıştım. Sonra doğru yolu bulunca bir arkadaşıma verdim. Memnun kalmadığını söylemişti.

Muammer Akbulut' Alıntı:
Arkadaşlar bende tek parmak kullanıyorum bu thump stick lerden kullanan oldumu kullanımı ne yönde etkiler . Benim parmak yapım biraz kalın almamı tavsiye edermisiniz
Bunun 1 Tik kucugunu zamaninda biz de denemistik Turker kardesimle beraber ama memnun kalmamistik. Bizce en guzeli DX9 uzerinde gelen tirtiklari bariz hissedilen orjinal basliklar. Ama kisisel bir tercih oldugu icin sen denersen belki memnun kalabilirsin :)

Memnun olan yokmuş bende bir arkadaşın kumandasında deneme fırsatı buldum dx9 in stickleri daha rahat geldi banada . :halay:

Arkadaşlar yeni konu açmaktansa buraya yazmak daha uygun geldi, umarım öyledir.

Yeni yeni başlıyorum modelciliğe(Heli). Simulatorde her 2 tutuşu da deneyerek belirli sürelerde kullandım. 2 parmak kullanımı daha keyifli ve kontrollü geldi bana. Ancak benim ellerim biraz küçük sanırım, 2 parmak ile stickleri kullanırken bir de rescue ya da TH için 3. ya da 4.parmağımı switchlerin oraya koymaya kalktığımda çok geriliyor parmaklarım ve rahat kontrol edemiyorum stickleri. Switch işi olmasa sorun yok ama switchlere rahatlıkla ulaşabilmek için tek parmak kullanmaya başladım simulatorde son birkaç gündür. 2 parmak kullanımında, kumandayı kavrayış ile ilgili bir tavsiyeniz olur mu switchlere ulaşmak için yoksa tek parmak ile alışıp öyle devam ettirmem mi daha mantıklı olur sizce.

Teşekkürler

Burada kumandanın ergonomisi ve kendi anatominize uygun kumanda seçimi de önemli, kumandanız nedir ?

Bazı durumlarda tepsiyle kullanımda rahat ettirebilir fakat genelde heliciler pek fazla tercih etmiyor.

Evet anatomiye göre kumanda seçimi hiç aklıma gelmemişti, Futabaya karşı içimde çok sempati olduğu için T10J aldım kumanda olarak Türker Bey.

Ali Emre' Alıntı:
Evet anatomiye göre kumanda seçimi hiç aklıma gelmemişti, Futabaya karşı içimde çok sempati olduğu için T10J aldım kumanda olarak Türker Bey.

Güncel bir kumanda, tutuşunun rahatsız olacağını zannetmiyorum. :rolleyes:

Söylemem saçma olacak belkide ama stickleri iki parmakla tutarak kullanırken askı kullanmanız gerekiyor, o şekilde de yine konforsuz mu :-\

Türker Akgün' Alıntı:
Güncel bir kumanda, tutuşunun rahatsız olacağını zannetmiyorum. :rolleyes:

Söylemem saçma olacak belkide ama stickleri iki parmakla tutarak kullanırken askı kullanmanız gerekiyor, o şekilde de yine konforsuz mu :-\

Orjinal kumanda askısı almamıştım, kutudan da çıkmadı. Başka bir ürün için olan askı ile denedim, biraz daha rahattı ama ikinci parmağım ile üçüncü parmağım arasında gerginlik yine de oluyor, switchlere ulaşım konusunda tedirgin ediyor beni simulator dışında kullanırken. Kumandalar için olan bir askı alıp deneyeyim farkedecek mi diye yine de ben. Belki ellerim çalıştıkça biraz daha rahatlar, genelde çalışa çalışa kaslar alışıyor ya. Olmazsa da tek parmak ile alışma yoluna gitmek zorunda kalacağım sanırım.

Stick kullanımı konusunda en orjinali Markus Chelios :D İşaret parmakları ile tek parmak kullanıyor, deli gibi uçuyor... (04:06)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Adam popstar gibi birşey, klibinide çekmiş tam olmuş :saygilar:

Ben çift parmak tutmaya alıştım öyle de gidiyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Stick kullanımı konusunda en orjinali Markus Chelios :D İşaret parmakları ile tek parmak kullanıyor, deli gibi uçuyor...
Desene bu arkadaşa da başka bir manyak :laugh: ;D

Video izlemeye vakti olmayanlar için küçük bir kare paylaşalım :eek:

O nasıl tutuş öyle :eek:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Stick kullanımı konusunda en orjinali Markus Chelios :D İşaret parmakları ile tek parmak kullanıyor, deli gibi uçuyor...
Normal değil, hiçççççç normal değil. :lollol: :lol: :lol: