Kumanda üzerinden GYRO Mod Ayarı / Seçimi Nasıl Yapılır ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Her ne kadar "6 Kanal CCPM Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup" serisinin GYRO kısmında paylaşıyor olsak da, daha kolay erişim amacı ile, GYRO Mod ayarının kumanda üzerinden nasıl yapıldığını anlatan videoyu bu başlık altında da paylaşalım istedik.

GYRO modlarının neler olduklarını ve aradaki farkı daha önceki konularımızda anlatmaya çalışmıştık.

Bu modlardan hangisinin seçili / aktif olduğunu 2 şekilde anlayabiliyoruz :

1- GYRO üzerinde bulunan LED ışıkları sayesinde
2- Kuyruk Pali Slider konumundan

Peki gelelim esas soruya :laugh: GYRO' da kullanmak istediğim modu nasıl seçiyorum :rolleyes: İşte bunun cevabı aşağıdaki videomuzda ;)

Kumanda üzerinden GYRO Mod Ayar / Seçim Videosu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlarda resimli anlatım ;)

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• GYRO Gain Mode Ayari.jpg
    GYRO Gain Mode Ayari.jpg
    80.9 KB · Görülme: 612
Çok güzel bir anlatım ve video olmuş Mehmet abi, eline sağlık. :bravo:

Abi bir türlü head lock moda geçiremedim aynısını yapıyorum switch de atadım geçişlerde 3gx üzerinde ışıklar değişiyor ama sürekli rate modda ne yapmam lazım kumanda futaba 7c :( :(

Mustafa Atabek' Alıntı:
Abi bir türlü head lock moda geçiremedim aynısını yapıyorum switch de atadım geçişlerde 3gx üzerinde ışıklar değişiyor ama sürekli rate modda ne yapmam lazım kumanda futaba 7c :( :(
Mustafa senin kullandigin FBL unite oldugu icin Asagidaki 3gx ayarlarina bakman lazim. Kendim bireber kullanmadim icin net olarak yonlendiremiyorum kusura bakma :-\

Abi %20 devir ile denedim head lock görevini yapıyor elimle ittirdim düzeltmeyi tekrar verdi ama slider hareketi rate lock gibi aynı yani stick hareketlerinde slider yanlarda kalmıyor ortaya geliyor yine 3GX V5 de böylemi acaba

Mustafa Atabek' Alıntı:
Abi %20 devir ile denedim head lock görevini yapıyor elimle ittirdim düzeltmeyi tekrar verdi ama slider hareketi rate lock gibi aynı yani stick hareketlerinde slider yanlarda kalmıyor ortaya geliyor yine 3GX V5 de böylemi acaba

mustafa ünite üzerinde ışıklarda değişme oluyorsa rate ve head lock moda geçiş yapıyordur.
yeşil head kırmızı rate mod oluyor.
futaba nasıl bilmiyorum ama 50 üzeri head 50 altı rate spektrumda.
bence slidera takılı kalma sen 60 gibi bir dene sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama ünite üzerindeki status ışığının yeşil olduğundan emin ol %p

Evet ışık yeşil yanıyor ben slider hareketlerinden kıllanmıştım sadece Futabada A(Head lock mod), N(Rate mod) bu şekilde biyerde okumuştum mesela diğer kumandalarda gyro gain değeri 65 ise futabada head lock için A=15 olmalıymış kafadan -50 yani google da arattığımda futaba 7c yi anlatan bi siteden okumuştum ne kadar doğru sahada görecez artık :-\

yeşil ışık yanıyosa head lock moddadır %p
yine de pc'den baglayarak setting display menüsünden rudder değerlerini bir gözlemle.
kumandadan değerler değiştikçe ordaki değerlerde değişiyormu emin ol. ama değerlere takılı kalma kumanda ile ünite birbirini tutmaz.

Ünite üzerinden ışık yeşile dönüyorsa bence de sorun olmaz Mustafa. ;)

Merhaba,
Aklıma birşey takıldı, normalde rate mod'un rüzgara karşı kuyruk düzeltmesi yapmadığını öğrendik sayenizde. Buradaki anlatımda, idle up kapalıyken yani normal moddayken rate mode ayarlanması, idle up açıkken avcs ya da headlock mode olacak şekilde ayarlanması örnek olması açısından yapılmış bir ayar mıdır ? Anladığım kadarıyla normal mod'da da headlock olacak şekilde bir ayar yapmamız gerekiyor değil mi ?

emrah ozdemir' Alıntı:
Anladığım kadarıyla normal mod'da da headlock olacak şekilde bir ayar yapmamız gerekiyor değil mi ?

Aynen, her koşulda headlock kullanıyoruz. Rate mod kullananlar ayrı bir challenge istedikleri için kullanıyor olsalar gerek.

Ayar safhası her gyronun farklılık gösterebilir, kimisi ayar aşamasını rate modda yaptırıyor olabilir, ama kullanım esnasında her zaman headlock %p

Beyler konu devam ederken 3gx de ışık yeşil yanarken slider geri geliyor bende kafayı yedim bu ünite yüzünden

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

kadir kocaman' Alıntı:
Beyler konu devam ederken 3gx de ışık yeşil yanarken slider geri geliyor bende kafayı yedim bu ünite yüzünden
Model hangi sınıf ? 250 - 450...

Bu sınıfta kuyruk slider'ı hele de biz hareket alanını homojen ayarlamadıysak bir tarafa doğru o kadar az hareket eder ki bazen 3GX Rate-Mode'dan Head-Lock Mode'a geçmiyormuş gibi bu şekilde hareket edebilir. Ayar olarak Head Lock Mode'da bile olsa Rate Mode'daymış gibi kontrol kesildikten sonra slider merkeze döner.

Servonun hareket range'ini büyüttüğünüzde bu sorun ortadan kalkıyor. Bunu yapmak için ilk yapılabilecek şey ball-linkleri sıkıp açarak servonun fiziki olarak iki tarafa da yeterli miktarda hareket edebilmesini sağlamak olabilir. Eğer bu yeterli gelmezse kuyruk servosu horn'unda ball linki bağladığımız yeri merkeze doğru kaydırarak servonun hareket range'ini arttırmak işe yarayabilir. Aynı sorunla bende karşılaşmıştım ama bu şekilde servonun hareketini arttırdığımda normal tepkileri almaya başladım. Bu arada illa her zaman problem olacak diye bir durumda yok, o da ayrı bir konu. :(