LattePanda Windows Device İnceleme Konusu

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
Merhabalar,
uzun süre Raspberry pi 2 ve 3 kullandıktan, linuxa aşina olduktan sonra hem becerisi hem Arduino Chipseti olan bu minik Windows aygıtı becerileriyle beni büyüledi. Ve kartı Yurtdışı ile fazla fiyat farklı olmaması sebebiyle Türkiyeden sipariş verdim.

Kısaca özetlemek gerekirse bu cihaz bir windows bilgisayar. Windows 10 ile geliyor. Benim aldığım cihaz aynı zamanda 64 bit. Bu maharetli minik cihaz 4gb ddr3 ram 64gb eMMC hafızayla geliyor.
ayını zamanda 32bit sürümü 2gb ddr3 ram 32gb eMMC hafızaylada windows 10 lisanslı şekilde satın alabiliyorsunuz.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arduino Yazılımı windowsla birlikte yüklü geliyor

Cihaz fiyatından dolayı henüz çok tutulmamış ama ne istediğini bilen son kullanıcılar tarafından rağbet görüyor. Boyuna göre güçlü performansı programlayıcılar linux dahil çift işletim sistemi tercih edenler için birebir. Ve bu kart için fazla henüz yan aksesuar (Soğutma, Kasa vb) gibi ürünler fazla yok. Ama zamanla artacağına eminim.
64 Bit olan bende ki kartın Başlıca Özellikleri şöyle;
Processor: Intel Cherry Trail Z8300 Quad Core 1.8GHz
Operation System: Pre-installed full edition of Windows 10
Ram: 4GB DDR3L
Storage Capability: 64GB
GPU: Intel HD Graphics, 12 EUs @200-500 Mhz, single-channel memory
One USB3.0 port and two USB 2.0 ports
WiFi and Bluetooth 4.0
Built-in Arduino Co-processor: ATmega32u4
Video output: HDMI and MIPI-DSI
Onboard touch panel overlay connector
Supports 100Mbps Ethernet
GPIO:
6 GPIOs from Cherry Trail processor
20 GPIOs from Arduino Leonardo
6 Plug and play Gravity sensor connectors
Power: 5v/2A
Dimension of board: 88 * 70 mm/ 3.46 * 2.76 inches
Packing Size: 110 * 94 * 30 mm/4.33 * 3.70 * 1.18 inches
N.W.: 55g
G.W.: 100g

Tr Fiyatı: 574 TL

Evinde Server kurmak isteyenler, Online Media Server isteyenler, o büyük kocaman tv lerimizi büyük bir Windows 10 yüklü cihazlara çevirmek isteyenler, hem performans hemde kaliteyi yaşayabiliyorlar.
Valla ben çok memnun kaldım açıkçası :)

HDMI desteği var
4K destekliyor
USB 3.0 Desteği var
Ben ayrıca 500GB eski bir Laptop HDD bağladım. Harika :)
Online Media Server Kurarak Heryerden filmlerimi takip edebiliyorum
Kalblosuz Klavye ve Mouse Salonumun Sehpasının üstünde beni bekliyor.
Aynı zamanda Torrent Makinası olarakta kullanıyorum( Kotalarımız ziyan olmasın diymi)
yakında Arduino projeleri içinde Start vereceğim
Çünkü Üzerinde GPIO pinleri ve Sensörler için direk girişler var.

Ürünün adresi
Tanıtım Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kısa zaman sonra kendi inceleme videomu göndereceğim. Cihazı biraz daha kullanıp test edeyim. İş yerinde olduğumdan fazla detaylı yazamadım ama en azından inceleme videosu hazırladığımda o eksiğide kapatacağım.

Sevgiler.

Rezerve

TV arkasına güzel bir "Media Server" olarak en ideal çözümlerden birisi. Son zamanlarda benim de dikkatimi çekmeye başlamıştı bu tarz ürünler. :) Güzel oldu bu konu Selçuk, ellerine sağlık %p

Özellikle kullanım sonrası izlenimlerini merakla bekliyoruz ;)

Aynen öyle Mehmet abi ufak yer kaplamayan Windows 10... daha ne olsun. Aynen dediğin gibi Tv arkasına yerleştirdim ama monte etmedim. 5v bir fanla Cpu yu soğutmayı düşünüyorum.
Plex Media Server ve Kodi yi direk kurdum zaten. Birde ikinci işletim sistemi olarak Linux kurarsam ki işlemci ve chipset destekliyor, Süper olur. Laptopu aç kapa ufacık şey için prize tak topla. Kablo derdi yok. Logitech Klavye Mouse setim süper oldu buna Minik hoş şık.

Rahat bir şekilde Office uygulamalarını kullanıp işimi gücümü görüyorum. Teamviewer uzak erişim ile iş yerimdende direk yapmam gerekenleri yapıyorum. İş yerindeki Pc ler engelli olsada Lattepanda 7/24 açık duruyo uzak erişimle işlerimi görüyorum.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
.... Teamviewer uzak erişim ile iş yerimdende direk yapmam gerekenleri yapıyorum. İş yerindeki Pc ler engelli olsada Lattepanda 7/24 açık duruyo uzak erişimle işlerimi görüyorum.

Bu bile tek başına yeterli bir sebep Selçuk :laugh: ;D

Selçuk Kardeşim, konu için çok teşekkürler. Oldukça heyecan verici bir ürün gibi.
Birkaç sorum var. Yardımcı olabilirsen sevinirim.
Piyasada biraz araştırdım. Forumun elektronik tedarikçisi (!) direnc.net'te buldum. Ancak Windows 10 lisanslı olanı 2GB/32GB model. Neden bilmiyorum ama lisanslı 4GB/64GB yok. Üzerindeki 30 günlük Windows ile online satın almak mümkün ve mantıklı mı Windows'u? Ya da basit bir multimedia PC olarak kullanmak için 2GB/32GB yeterli midir sence?
Ekran çözünürlüğü 1024 * 600 diyor ama bir taraftan da HDMI çıkışı var. HD video oynatabiliyor mu? Oynatıyorsa 600 satır ile nasıl oluyor bu?
Çok teşekkürler.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Selçuk Kardeşim, konu için çok teşekkürler. Oldukça heyecan verici bir ürün gibi.
Birkaç sorum var. Yardımcı olabilirsen sevinirim.
Piyasada biraz araştırdım. Forumun elektronik tedarikçisi (!) direnc.net'te buldum. Ancak Windows 10 lisanslı olanı 2GB/32GB model. Neden bilmiyorum ama lisanslı 4GB/64GB yok. Üzerindeki 30 günlük Windows ile online satın almak mümkün ve mantıklı mı Windows'u? Ya da basit bir multimedia PC olarak kullanmak için 2GB/32GB yeterli midir sence?
Ekran çözünürlüğü 1024 * 600 diyor ama bir taraftan da HDMI çıkışı var. HD video oynatabiliyor mu? Oynatıyorsa 600 satır ile nasıl oluyor bu?
Çok teşekkürler.

Sümer abi bende henüz iyice tanıma arefesindeyim. Bildiklerimi cevaplayayım.
- Bir kere cihazın bildiğimiz Windows 10 olarak gelmesi harika bir şey. İntel chipsetli işlemcili küçük bir canavar.
-Eğer office uygulaması internette gezme ve Multimedya oynatıcısı olarak düşünürsek 2gb/32Gb yeter kesinlikle. Ama her ne kadar Kodi xbmc gibi uygulamalarla internetten sınırsız film keyfi yaşasakta zaman zaman arşivleyecek filmler olabiliyor, bende eski bir hdd yi dışarıdan Y kablosuyla elektriğini verip data girişi içinde USB yi latte pandaya bağladım ve 500gb ekledim sisteme.
Hafızayı büyütmek faydalı olacaktır.
Ekran görüntüsü şöyle şu an aldığım Teamviewerdan

-Evet lisanslı windows sadece 2gb/32gb 32 bit versiyonunda oluyor. Çünkü üretici firma 64 bitlik 4gb/64gb yi lisanssız satıyor. Burada şu yorum yapılıyor. Microsoft ile anlaşan bu üretici gençler genel performans arayışı içinde olanların windows alışverişini yapmaları için ürün size aktifleşmemiş bir windows ile geliyor. Yani normal şekilde windowsunuz açılıyor kullanıyorsunuz ama aktivasyon anahtarı girilmemiş oluyor.
Burada 2 şekil yolumuz var. Ya kullanmadığınız bir windows 10 un anahtarını oraya transfer edeceksiniz, ya da satın alacaksınız.
Ya da aktivator kullanarak :D işin içinden çıkacaksınız. Ne de olsa ticari kullanmıyorum ;) evimde server gibi duruyor kerata. Akıllı tv lere Plex uygulamasını yükleyip direk serverımdaki tüm filmleri izliyorum kolaylıkla örneğin.
Ya da bilgisayardan;)

Abi ekran görüntüsünden de anlayacağın üzere HD grafik kartı var üzerinde ki artık zaten tüm bu mikro cihazların görüntü aktarımları HDMI ile yapılıyor ve hemen hemen hepsi HD veriyor görüntüyü.
Intel HD Graphics, 12 EUs @200-500 Mhz, single-channel memory
hatta youtube dan hd video testi yaptım. multimedya sisteminde iş görüyor fazlasıyla.
ekran çözünürlüğü 1024 ile sınırlı değil abi mesela ben LG 55inc tv ye taktım orada 1300 x bilmem neye çekiliydi sanırım. Yani ekrana göre ölçekliyor.

Uzun yazdım SÜmer abi kusura bakma belki bilmek isteyenler olur diye. Kullandıkça daha çok bilgi paylaşırım.

Müthiş bir sistem. Orası kesin. Ben de epey araştırdım. Çözünürlük 1024 x 600. Ölçekleyen ise TV. Yani HD değil görüntü çıkışı. Buna rağmen çok çekici bir alet.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Müthiş bir sistem. Orası kesin. Ben de epey araştırdım. Çözünürlük 1024 x 600. Ölçekleyen ise TV. Yani HD değil görüntü çıkışı. Buna rağmen çok çekici bir alet.

Abi nereden bakıyorsun bilmiyorum ama yanılıyorsun. alet HD 1080p 60fps. Ürün özellikleri aşağıda. 30 dolarlık raspberry pi bile 1080p

Birçok kaynak bunu söylüyor. Örneğin http://www.zdnet.com/article/meet-the-lattepanda-a-tiny-windows-10-pc-for-the-internet-of-things/
HD video decode ediyor ama ekran çözünürlüğü HD değil benim görebildiğim kadarıyla. Kendi dokümanları da burayı es geçiyor. :)
Yani ben okuduklarımın yalancısıyım. Yanlış yorumluyor olabilirim.

Ama üzerinde ki ekran kartı HD :D 1080p onlar yanlış biliyo bence :D

Aslında anlamanın kolay bir yolu var. Sistemin hazır olduğunda windows ekran çözünürlüğü seçeneklerine bi bakıver. Ben de hemen bi tane alayım. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Aslında anlamanın kolay bir yolu var. Sistemin hazır olduğunda windows ekran çözünürlüğü seçeneklerine bi bakıver. Ben de hemen bi tane alayım. :)

Evdeyken bakarım inşallah abi, buradan team viewer ile bakayım isterdim ama uzaktan mevcut ekran ile kısıtlı olarak çözünürlük gösteriyor. Aldıracam onu sana :D

• Beğen
Tepkiler: Orhun ounce

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Evdeyken bakarım inşallah abi, buradan team viewer ile bakayım isterdim ama uzaktan mevcut ekran ile kısıtlı olarak çözünürlük gösteriyor. Aldıracam onu sana :D
Valla eğer HD çözünürlük varsa hemen alırım. Yoksa da belki alıp 7 inch ekran takıp portatif Arduino merkezi yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Orhun ounce