Lipo Pil Kablo Değişimi

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var. Elimde yurtdışından getirdiğim chinehobbyline marka lipo pil var. 4S 30C 8000mAh, şimdi ben bunun kablosunun ucuna konnektör bağlamaya çalışırken nötr kablosunu haddinden fazla kısalttım. Bu sebepten kabloyu olduğu gibi değiştirmek istiyorum. Yurt dışından yollanırken 8AWG kablo ile gönderilmiş. Kablo o kadar kalın ki xt90 a bile montajında ciddi sorun yaşadım. Acaba ben değişimi yine bu boyutlarda bir kablo ile mi yapmalıyım yoksa yerine 12 18 awg arası bir kablo ile birlikte xt60 konnektörü bağlasam sorun oluşturur mu? Fikirlerinizi bekliyorum. :)

Lipo Pil Kablo Değişimi

İzzet pilin eger yazili ozellikleri dogruysa zorlanmadan 240a verebilmesi lazim ki, 8 awg az bile bu kadar akim icin. Ama tabi sen bu pili kisa surede bu kadar akim cekmek icin degil uzun sureli kullanabilmek icin kullaniyorsun sanirim, zira xt60 adindan da anlasilabilecegi gibi max 60a icin tasarlanmis.

Diger yandan, pilin icini acip kabloyu degistirme fikrinden acilen vazgec :) pillerin icinde iki tip baglanti yaparlar, birincisi punto kaynak, ikincisi ise lehim. Punto kaynak zaten ozel aleti yoksa yapamazsin. Pil lehimi ise oldukca zor. Pil hucresini fazla isitmadan (bozmadan) saglam bir is cikarmak cok zor. Ben bir iki kere denedim, ki lehim konusunda iyiyimdir, pek tatmin edici sonuclar alamadim. Ozellikle ucan bir seye takilacak pile asla bunu yapmam ben olsam. Pilin orjinal kablosunun uzerine ek yapabilirsin en guzel cozum olarak.

Lipo Pil Kablo Değişimi

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Evet pilden almayı hedeflediğim sürekli akim 60-80 amper arası pik akımda 100 civarı olacak. Xt60 ile ilgili 60 amper olduğunu biliyorum ancak pixhawk ile birlikte gelen power board üzerinde 12awg kablo olduğunu gördüm heralde ideal olmasa bile kullanılabilir diye düşündüm.

Daha önce pilin içini hiç açmadım doğrusu lehim yeteneğime de çok güvenmiyorum öneriniz de çok mantıklı geldi kabloya ek yapmak için direk ucuna lehim yapmamda bir sakınca var mı?

Son olarakta bana bu pil ve pixhawk powerboardı için önereceğiniz bağlantı nasıl olacaktır. Konnektör olarak ve kablo olarak önerinizi alabilir miyim?

Lipo Pil Kablo Değişimi

İzzet bey merhaba.Emre hocam ile aynı fikirdeyim.Kısa olan kabloya lehim ile uzatma yapın diyeceğim ama şöyle bir problem var.Normal şartlarda kabloya lehim yaparken lehim aletini kabloya bir süre dokundurduğumuzda bir uçtan bir uca kablo boyunca ısı transferi gerçekleşir.Kablonun boyu kısa olduğu için ısı transferi daha hızlı gerçekleşecek ve hücrelerde(bağlantının olduğu bölgede) ısınma gerçekleşecek bu da risk oluşturacaktır.Uzun kabloda bile az da olsa ısınma oluyor lehim aleti ideal ısıda olsa bile.İlle de yapacağım derseniz çok çok dikkatli olmanızı öneririm.Allah korusun başınıza birşey gelmesini istemeyiz.Kolay gelsin. :)

Lipo Pil Kablo Değişimi

Yorum için çok teşekkür ederim Tamer bey valla bende çok kararsız kaldım. Ne yapayım diye diye bugünü de geçirdim.

Şimdi xt90 konnektörü bağlamayı düşündüm uzun bir süre ama pixhawk power board olarak xt90 uyumlu olanı yok. Yani power board kullanırsam mecburen xt60 ve 12awg kablo olacak asıl amperi taşıyan o zaman bende pile doğrudan xt60 takılı kablo mu lehimlesem diyorum. Ama göz göre göre o kadar akım xt60 üzerinden bana sorun çıkaracak gibi de geliyor. Önerileri bekliyorum :eek:f:

Lipo Pil Kablo Değişimi

Kabloyu 220 volt için kullanılan klemensle ekleyebilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Lipo Pil Kablo Değişimi

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Yorum için çok teşekkür ederim Tamer bey valla bende çok kararsız kaldım. Ne yapayım diye diye bugünü de geçirdim.

Şimdi xt90 konnektörü bağlamayı düşündüm uzun bir süre ama pixhawk power board olarak xt90 uyumlu olanı yok. Yani power board kullanırsam mecburen xt60 ve 12awg kablo olacak asıl amperi taşıyan o zaman bende pile doğrudan xt60 takılı kablo mu lehimlesem diyorum. Ama göz göre göre o kadar akım xt60 üzerinden bana sorun çıkaracak gibi de geliyor. Önerileri bekliyorum :eek:f:
Ben olsam en azından XT90 tercih ederdim bu bataryada.Ya da bulunduğunuz yerde bu işi yapan profesyonel kişiler varsa kabloyu komple yenilemek en iyisi gibi.Bir araştırın en iyisi. :)

Lipo Pil Kablo Değişimi

İzzet motorlarin toplam kac amper cekecek? Pixhawk modulunu kullanacaksan zaten o modul 50a ile sinirli degil miydi? Tam hatirlayamadim.

Her neyse, pilin kac amper verebilecegi degil de, senin ne kadarini alacagin asil mesele. 60a'den dusukse xt60 takmanda bir sakinca yok. Yok xt90 takacaksan modulu de xt90'a cevirirsin olur biter :)

Lipo Pil Kablo Değişimi

Levent Suberk' Alıntı:
Kabloyu 220 volt için kullanılan klemensle ekleyebilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Valla görünce benimde aklıma yattı, daha önce hiç aklıma gelmemişti ama çok mantıklı gerçekten önerinizi dinleyeceğim en azından deneyeceğim sadece hareketli bir noktada olacağı için acaba zamanla gevşeme gibi bir sorun yaşatır mı diye endişe ettim :eek:

Tamer Öztürk' Alıntı:
Ben olsam en azından XT90 tercih ederdim bu bataryada.Ya da bulunduğunuz yerde bu işi yapan profesyonel kişiler varsa kabloyu komple yenilemek en iyisi gibi.Bir araştırın en iyisi. :)

Aslında öneri çok mantıklı ama doğrusu Trabzon'da profesyonel olarak bu işle ilgilenen biri olduğunu hiç sanmıyorum. Varsada ben hiç denk gelmedim. Bir de dürüst olmak gerekirse kendim halledebilirsem daha mutlu olurum :laugh:

Emre Kaman' Alıntı:
İzzet motorlarin toplam kac amper cekecek? Pixhawk modulunu kullanacaksan zaten o modul 50a ile sinirli degil miydi? Tam hatirlayamadim.

Her neyse, pilin kac amper verebilecegi degil de, senin ne kadarini alacagin asil mesele. 60a'den dusukse xt60 takmanda bir sakinca yok. Yok xt90 takacaksan modulu de xt90'a cevirirsin olur biter :)

Emre bey motorlar toplamda 84 amper yük altında çekecek. (Bu datasheet verisi daha önce bu değerin üzerine çıktığını gördüğüm için akımın çok emin olamadım) Setin içerisinde gelen power module'ün detaylarında 90 ampere kadar akım ölçümü yaptığı yazıyor. Ben o yüzden 50 amper sınırı olduğunu hiç düşünmemiştim. XT90 ile değiştirmem gerekip gerekmediği konusunda tam emin olamadım. Xt60'ı kablolu olarak sipariş vererek doğrudan pile lehimlemeyi veya klemensle bağlantı sağlamayı düşündüm en son olarak. Sanırım pilin çıkışını xt60ı ekleyip evde bir kaç sefer tam güçte ısınmasını kontrol edebilirim. İnternette baktığım bazı pillerde de çok yüksek akım isteyen multicopterlarda da xt60 olduğunu gördüm yine de deneyimleyen varsa veya önerisi olan varsa dinlemeye hazırım :saygilar:

Lipo Pil Kablo Değişimi

Klemens önerisi bence burada çok uygun değil, çünkü;

Klemensler 220V ve bir kaç amperlik uygulamalar için kullanılır. Burada geçireceğiniz akım 90A civarında olacaği için klemensin kontak direnci nedeni ile XT60 konnektörde yaşayacağınız sıkıntının kat kat fazlasını(kontak direnci ve yüksek amper sebebi ile oluşacak ısı) klemenste yaşama ihtimaliniz son derece fazla.

Kabloyu düzgün bir lehim ile uzatmak bence en doğru çözüm olacaktır.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Lipo Pil Kablo Değişimi

Klemensler değişik amperajlarda üretilir. Yüksek amperajlı klemenslerde vardır.

Lipo Pil Kablo Değişimi

Zafer SAHIN' Alıntı:
Klemens önerisi bence burada çok uygun değil, çünkü;

Klemensler 220V ve bir kaç amperlik uygulamalar için kullanılır. Burada geçireceğiniz akım 90A civarında olacaği için klemensin kontak direnci nedeni ile XT60 konnektörde yaşayacağınız sıkıntının kat kat fazlasını(kontak direnci ve yüksek amper sebebi ile oluşacak ısı) klemenste yaşama ihtimaliniz son derece fazla.

Kabloyu düzgün bir lehim ile uzatmak bence en doğru çözüm olacaktır.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Zafer bey video gerçekten çok başarılı bir çözüm sunmuş. Çok teşekkür ederim. Uygun bir zamanda bu metod ile uzatmayı deneyerek sonucu paylaşacağım. Çok teşekkür ederim. :bravo:

Levent Suberk' Alıntı:
Klemensler değişik amperajlarda üretilir. Yüksek amperajlı klemenslerde vardır.

Klemens konusunda tekrardan araştırdım, farklı amper desteklileri mevcut, gerçekten güzel bir çözüm olduğunu düşünüyorum ama pil çok hareketli olduğu için ters bir hareketle kabloların çıkması daha kötüsü kısa devre riski oluşturacak olması yüzünden biraz riskli gibi duruyor klemens kullanmak.

Lipo Pil Kablo Değişimi

Bende linkteki pixhawk power modülünü kullanıyorum. xt60 Konnektörlerini linktekilerle değiştirip kullanıyorum şu anda.
Fotoğraf göndermek istiyordum ama gövdeye sabitleyip üzerini kapattığım için gönderemiyorum.

Lipo Pil Kablo Değişimi

Ertuğrul ÖZER' Alıntı:
Bende linkteki pixhawk power modülünü kullanıyorum. xt60 Konnektörlerini linktekilerle değiştirip kullanıyorum şu anda.
Fotoğraf göndermek istiyordum ama gövdeye sabitleyip üzerini kapattığım için gönderemiyorum.

Öneri için teşekkür ederim. Yalnız bir kaç sorum olacak :laugh:. Sisteminiz toplamda kaç amper çekiyor? Power module'ün sadece konnektörlerini mi değiştirdiniz yoksa kabloları ile birlikte mi değiştirdiniz? Bir de ısınma sorunu hiç yaşadınız mı?

Lipo Pil Kablo Değişimi

Benim kullandığım motor ve Esc 60A lik . Tam gazda kalkış esnasında 35A çekiyor. %50-55 gazda kalkıştan sonra 7-8A çekiyor.
Power modülün sadece konnektörleririni değiştirdim. Power modülün 90A kadar desteklediğini belirtmişler.