LIPO Piller ve Üzerindeki İfadelerin Anlamları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Piller helikopterlerin en önemli parçalarından biridir. Başta elektrikli helikopterlerde olmak üzere toplam uçuş süresini etkileyen en önemli parçalardan biridir. Pillerin yapısında bulundurdukları kimyasallara göre Nickel Cadmium (NiCd), Nickel Metal Hydride (NiMH), and Lithium Polymer (LiPo) çeşitleri vardır. Her pil tipinin şarj , deşarj edilmesi ve saklanması farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle pilleri kullanmadan önce mutlak kullanım kılavuzlarını okumakta fayda vardır.
Piller üzerinde 2100mAh, 22C, 11.1 V. 3S1P gibi veriler vardır. Helikopteriniz için pil seçerken bu değerleri anlamını bilip ona göre pil seçmeniz gereklidir. Bu nedenle pil hakkında bu verileri teorik olarak inceleyelim .

Bu verileri anlamlarını Align T-rex 450SE V2 kitinde gelen pili örnek alarak inceleyelim :

11,1 V :V, gerilim birimi Volt anlamında kullanılmaktadır. Yani bu pilin gerilim değeri 11.1 Volt demektir. Helikopterde kullanılması gereken pilin gerilim değeri kullanılacak olan helikopterin üreticisi tarafından verilir.

3S1P :
Pilin yapısını oluşturan hücrelerin bağlanma şeklidir. S, Serial – Seri anlamına, P de Parallel – Paralel anlamına gelmektedir. Yani 3S1P, 3 adet seri bağlanmış pil hücresi demektir.

Piller ihtiyaç olan gerilim ve akımı sağlamak için pil hücrelerinin çeşitli kombinasyonlarda bağlanması ile oluşur. Hücreler seri bağlandığında dava fazla gerilim (Volt) vermektedirler. Daha fazla akım içinse piller parallel bağlanır. Bu yöntem tercih edilen bir yöntem değildir. Paralel bağlı pil hücrelerindeki gerilimlerin ve iç dirençlerinin birbirinden farklı olabilmesi nedeni ile hücrelerin birbiri lerini etkileyip durduğu yerde pilin boşalmasına neden olabilmektedirler.
Bir LiPo pil hücresi 3,7 volt gerilim vermektedir. Örnek pilimizdeki gerilimi alınabilmesi için 3 pilin (11,1V / 3,7V = 3) seri bağlanması gerekir

2100mah :
2100 mili Amper saat demektir . Yani bu değer pilin toplam kapasitesini göstermektedir. Bu değer, pilden 2100ma yada 2,1 A akım çekildiğinde pilin bir saat boyunca hizmet verebileceği anlamına gelir.

22C :
C, Capacity anlamında kullanılmaktadır. Bu değer pilden anlık olarak çekilebilecek akım kapasitesini gösterir. Bu pil için 1 C = 2100mA = 2,1 A. (1A = 1000 mA) dir. Yani 2100mAh, 20C lik bir pilden anlık olarak 2100mA x 22 = 462000mA = 46,2 A akım çekilebilir. Çekilen akım miktarını helikopterinizde (model aracınızda) olan elektronik (motor, Servo, ESC, Gyro gibi.) parçalar ile kullanım tarzınız belirler. Hover uçuşu ile 3D uçuşu arasında pilden çekilen akım değeri farklılık gösterecektir.
Örnek olarak Align T-Rex 450SE V2 kiti ile gelen 430XL motoru ortalama kullanımda 35A akım çekmektedir. Buna ilaveten servo, ESC, Gyro gibi parçalarda ortalama 1 A kadar akım çektiğini varsayarsak, toplam akım değer 36 A olur. Bu durumda bu helikopterde kullanılması gereken 2100mAh pilin C değeri 36A / 2,1A =17,14 C yani 18C olmalıdır. Bu değer ortalama bir uçuş için geçerlidir. Aşırı yükleme anlarında da fazla akım çekileceğini düşünürsek 20C- 22C lik bir pil yeterli olacaktır. Daha fazla C değeri olan pil almanın fazla para harcamaktan başka faydası olmayacaktır.

Ayrıca çekilen akım miktarı pilin hizmet vereceği süreyi de belirler. Örnek pilimizi ele alırsak, bu pilden 2,1 A. (1C) akım çekildiğinde pilimiz bir saat hizmet verebilir. Yukarda yaptığımız hesapta sürekli 36A akım çekilirse pilin dayanma süresi 36A / 2,1A = 17 kat daha az olacaktır yani 60 dakika / 17 = 3,5 dakika. Bu süre sizin kullanım tarzına göre değişiklik gösterir. Genelde bu değer pratikte ortalama 5 dakika kadardır.

Yukarıdaki hesaplamalar sürekli maksimum akımın çekilmesine göre yapılmıştır. Pratik hayatta uçuş süresi uçuş sitiliniz, motor devri, motora takılan dişliye, pal büyüklüğüne ve rüzgâr gibi birçok faktöre bağlıdır. Ayrıca motorun devir artışı çekilen akımda exponasiyel bir artış yapar. Örnek vermek gerekirse 2000 devir yapan motorun devri 2100 e çıkarıldığında çekilen akım 1,16 kat artmaktadır.

Bu bilgilerden sonra muhtemel sorulacak sorulara cevaplar verelim :

Soru : 2100mah, 20C, 11.1 V. değerindeki bir pil yerine 2100mah, 25C, 11.1 V. lik pil alsam uçuş sürem artar mı ?
Cevap : Hayır uçuş süreniz artmaz. Bunun yerine bu pilden alabileceğiniz anlık akım değeri 2,1A x 25C = 52,5 A e yükselmiş olur. Fakat helikopterinizdeki konfigürasyon değişmediği için toplam ihtiyaç olan akım değer 38A dir. Yani toplam süre aynı kalacaktır. 38A / 2,1A = 18 ; 60 dakika / 18 = 3,3 dakika.

Soru: 4500mAh, 15C, 11.1 V. Pil alsam toplam uçuş süresini artırmış olur muyum ?
Cevap : Bu soruya cevap vermek için önce helikopterin ihtiyacı olan 38A. akımı bu pilin karşılayıp karılamadığına bakalım. 4,5 A x 15C = 67,5 A. Bu durumda bu pil ihtiyacımız olan akımı rahatlıkla karşılayabiliyor. Toplam uçuş süresine baktığımızda 60 dakika /( 38A/4,5A) = 7,14 dakika.

NOT: Alıntıdır ama orjinal kaynağını hatırlamıyorum.

Ynt: LIPO Piller ve Üzerindeki İfadelerin Anlamları

Güzel bir bilgilendirme yazısı teşekkürler.

Çok faydalı, teşekkür ederiz.

mehmet abi
bende turnigy 9x kumandama daha önce lipo pili vardı fakat şişti elimde başka bir lipo var fakat boyutları farklı kumanda pili gibi değil.
pil 3s
bunun bağlantısını kumanda bağlantısına çevirsem sıkıntı olurmu?

Ynt: Ynt: LIPO Piller ve Üzerindeki İfadelerin Anlamları

Merhaba Hakan,

Öncelikle henüz bakmaya fırsatın olmadı ise mutlaka aşağıdaki konuyu okumanı tavsiye ederim ;)

RC Kumandada Batarya Süresini Uzatma - Lipo Pil Kullanımı ne kadar uygun ?

Bu konuda da ifade etmeye çalıştığımız üzere kumandalarda LIPO pil kullanımı belli avantajlarıda olsa beraberinde bir takım riskler getiriyor. Üreticiler bu riskleri MIN indirmek adına 1C değerinde yani düşük akım tüketimlerine uygun, özel kumanda pilleri üretiyor. Buna rağmen risk sıfırlanmış değil.

Şimdi sen mevcut risklere ilave olarak 1C değerinden cok daha yüksek, tahminimce en az 20C bir LIPO pili kullanmayı düşünüyorsun. Bence uygun olmaz :(p. Senin yerinde olsam yeni LIPO pil sipariş eder, onlar gelinceye kadar da Ni-CD ya Ni-MH piller ile idare etmeye çalışırdım.

teşşekkur ederim

Bilgilendirmeler çok güzel olmuş, son örnek sorular da bana lise hocalarımı hatırlattı :D
Eline sağlık abicim :)

bu durumda mah değerini istediğimiz kadar yüksek tutabilirmiyiz. volt ve c si aynı olma şartıyla.
birde mesela 25c yerine 35c kullansa sorun olurmu?

barış altun' Alıntı:
bu durumda mah değerini istediğimiz kadar yüksek tutabilirmiyiz. volt ve c si aynı olma şartıyla.
birde mesela 25c yerine 35c kullansa sorun olurmu?

25C pilin verebildiği akımı anlatır . yani 2000 mah 25C bir pil 2x25=50 amper verebilir , bu bağlamda ESC ve motor 100 amper kullanıyor ise mesela en az 100 amper pil lazım, eğer 200 mahtan büyük pil yerine sağmıyor ise ozaman 2000 mah 50C pil kullanmak lazım 2c50=100 amper verebilir pil.

haa yer uygun ise 5000 mah 25C pil taktık diyelim bu 125 amper eder . istersen 35C tak farketmez , 5000 mahta 35C 5x35 = 175 amper yapar. pilin verebildiği akım. ama diyelimki esc 100 amper, esc en fazla 100 amper çekebilir pil 175 amper olsada , bunun bir zararı yok

en basit örnek tarifi şudur

bir musluk var evde. Musluk ESC olsun. pilimizde su bidonu

musluğun arkasına 20 litrelik su bidonuda koysan 100 litrelik su bidonuda koysan musluktan tam açıkken akan su oranı değişmez ikisindede aynı şiddette akar ;)

teşekkür ederim
sayende bu pil olayını çözmeye başladım...

peki 7.4V 2S lipo yerine 7.4v 2s 1p veya 2s 2p kullanmak uygun olur mu? faydası veya zararı olurmu bana buşekilde.burda bağlanan paralel bağlantı seri bağlantı üzerinde denge felan mı oluşturuyor .

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Piller helikopterlerin en önemli parçalarından biridir. Başta elektrikli helikopterlerde olmak üzere toplam uçuş süresini etkileyen en önemli parçalardan biridir. Pillerin yapısında bulundurdukları kimyasallara göre Nickel Cadmium (NiCd), Nickel Metal Hydride (NiMH), and Lithium Polymer (LiPo) çeşitleri vardır. Her pil tipinin şarj , deşarj edilmesi ve saklanması farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle pilleri kullanmadan önce mutlak kullanım kılavuzlarını okumakta fayda vardır.
Piller üzerinde 2100mAh, 22C, 11.1 V. 3S1P gibi veriler vardır. Helikopteriniz için pil seçerken bu değerleri anlamını bilip ona göre pil seçmeniz gereklidir. Bu nedenle pil hakkında bu verileri teorik olarak inceleyelim .
.......

Benim anlamadığım nokta şu;
Elimde 180 amperlik motoru olan Volantex firstar modeli var...Önerilen pil ise 7,4 v 20c 800-1000mah...(Elimde 7,4 v 1000mah 20c lık pil var diyelim)
Benim pilim 1 amperliktir doğrumu?
1000mA x 20c = 20000mA = 2 A akım çekilebilir doğrumu?
Kullandığım modelin motoru 180 A.
Esc 10 A Toplam 190 A olmazmı?
180 Amperi pilin Amperine bölersek 180/1= 180 olurmu? Yukarıdaki hesaba göre 180 c oluyorki mantıksız...Ben nerde yanlış yapıyorum? Mantığını çözemedim..?

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Benim anlamadığım nokta şu;
Elimde 180 amperlik motoru olan Volantex firstar modeli var...Önerilen pil ise 7,4 v 20c 800-1000mah...(Elimde 7,4 v 1000mah 20c lık pil var diyelim)
Benim pilim 1 amperliktir doğrumu?
1000mA x 20c = 20000mA = 2 A akım çekilebilir doğrumu?
Kullandığım modelin motoru 180 A.
Esc 10 A Toplam 190 A olmazmı?
180 Amperi pilin Amperine bölersek 180/1= 180 olurmu? Yukarıdaki hesaba göre 180 c oluyorki mantıksız...Ben nerde yanlış yapıyorum? Mantığını çözemedim..?
1-2 matematik hatası var Ferhat Bey :D

Bir kere o modelin motorun 180 A çekiyor olması teknik olarak mümkün değil. Olsa olsa max 18 A çekebiliyordur. ESC'ler kendileri akım çekmezler.

Şimdi pilin verebildiği max akım hesabına bakarsak 1000mA x 20c = 20000mA = 20 A akım verebilir. (Pil akım çekmez)