Lipo Pillerin Soğuk Havadaki Performansı ve Lipo Isıtıcıları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Malum önümüz kış, artık havalar gittikce soğuyor. Özellikle Eskişehir gibi iç anadolu bölgesinde bu durum daha da kritik hala gelebiliyor :D

Peki soğuk havada uçuş yapmanın modellerimiz üzerindeki etkisi nedir ?

Soğuk havadan tahmin edeceğiniz üzere en fazla LIPO pillerimiz etkileniyor ne yazık ki :-\ Düşük sıcaklıklarda lipo pillerdeki kimyasal reaksiyon azaltarak ciddi performans kaybı yaşanabilmekte.

Bu nedenle soğuk havalarda uçuş öncesi mutlaka LIPO pillerimizi ısıtmamız tavsiye ediliyor.

Bunu değişik şekillerde yapmak mümkün :

1- Cebimizde veya elimize alarak pili ısıtmak
2- Sıcak arabanın içinde pillerimizi muhafaze ederek soğuktan korumak.
3- Kendimizin yapacağı ya da hazır alınan özel "ISITICI Torba" ları kullanmak.

Bu özel ISITICI Torbalarına güzel bir örnek olarak şu ürünü verebiliriz :)

Turnigy Programmable Lipo Battery Warmer Bag (12v DC)
Ürün Linki : https://hobbyking.com/en_us/turnigy-programmable-lipo-battery-warmer-bag-12v-dc.html?wrh_pdp=3
Fiyat : $13

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özellikler:
Besleme Voltajı : 10v ~ 13v DC
Bekleme Akım Değeri: <30mAh
Çalışma Akım Değeri : 2A
Programlanabilen Sıcaklık Değeri : 25/27.5/30/32.5/35/40/45ºC (2 button -/+ operation with LED display)
Çalışma Aralığı : -10ºC ~ 45ºC
Torbanın Ebatı: 295mm x 230mm
Lipo Pil Haznesi Ebatı: 195mm x 230mm
Ağırlık : 135g
Besleme Bağlantısı : XT-60 + Croc Clip Lead (supplied)

Kullanıcı Yorumları :
-- 3S 2200 ile direkt besleyip, sıcaklığı 35 C ayarlayınca 2-3 saat çalışabiliyor.
-- 2 adet 6S 5000 mAh pil biraz sıkışıkta olsa sığıyor
-- Şu adet ve kapasiteki pillerle de kullanılabiliyor.
4x 4s 3200mAh oder
1x 4s 10000mAh oder

Ürün Tanıtım Videosu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Valla ben genelde 2. şıkkı kullanıyorum, alana gidene kadar araba zaten ısınmış oluyor. Pillerde oda sıcaklığını koruyor, havada da 10 saniye falan hoverdan sonra başlıyorum aksiyona :D

Kullanıcı yorumları da ilave edildi ;)

-- 3S 2200 ile direkt besleyip, sıcaklığı 35 C ayarlayınca 2-3 saat çalışabiliyor.
-- 2 adet 6S 5000 mAh pil biraz sıkışıkta olsa sığıyor
-- Şu adet ve kapasiteki pillerle de kullanılabiliyor.
4x 4s 3200mAh oder
1x 4s 10000mAh oder

Ben daha çok 3. seçeneği düşünmeye başladım. Aklımdaki fikir ısıtılabilen bir kutu yapmak, bunu da aküden veya 3s başka bir pilden beslemek. Hazırını almak da, hele ki bu fiyatla, gayet mantıklı görünüyor, ancak boyut olarak sorun yaşayabilirim. Bakalım bir inceleyeyim :)

Bu sorun patates olmuş pillerde kendini daha iyi belli ediyor.Dün akşama doğru Ömer ile uçuş yaptık,hava ciddi soğuktu, ilk pille ben uçtum, sonra video çekmeye niyetlenirken, 2. ve 3. pille Ömer bir türlü uçamadı.Piller daha 30 saniye uçmadan çöktüler.
HK bu durumu çakmış olmalı ki, tam zamanında çıkan iyi bir çözüm olmuş.Kışın da uçan hobicinin baya yardımcısı olur bu torbalar.Hem yaz kış , enerji vermedikten sonra lipo saklama torbası olarak da kullanılabilir zannedersem :thumbup: