Loctite Nedir? Çeşitleri Nelerdir? RC Modellerde nerede ve nasıl kullanılır?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Aynen eskilerin SANA yağı misali :D

Sent from my iPhone using Tapatalk
Mintax da var. :)

Cahit Kaş' Alıntı:
Zaten Loctite marka adı değil mi. Ama en çok kullanılan marka olduğundan o isimle anılıyor diye biliyorum

Loctite evet marka ama ben sadece bir japon yapıştırıcısı markası olarak biliyordum. Bu yüzden herhangi bir siyanoakrilat uyguladım markası önemli değil diye ;D

Siyanoakrilat, yani CA, bildigimiz adiyla japon... Feathering'de... Bilemedim.

Emre Kaman' Alıntı:
Siyanoakrilat, yani CA, bildigimiz adiyla japon... Feathering'de... Bilemedim.

Ben de bilemedim ne yapsam ki :-\

Neyse ki elimde yedek feathering var.İçim rahat değil, orta seviye bi thread locker alıp bunu kullanacağım artık.

Ben kuyruk pallerinin civata başlarına ca kullanıyorum, vida boyu kısa olduğundan locktite az tutabiliyor, sökerken tak diyo kırıluyor ca, sıkıntı olmuyor. ama vida boyuna ca kullandıysan sökerken ne olur bilemiyorum, deneyimini paylaşırsın artık şafak bey. :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Ben kuyruk pallerinin civata başlarına ca kullanıyorum, vida boyu kısa olduğundan locktite az tutabiliyor, sökerken tak diyo kırıluyor ca, sıkıntı olmuyor. ama vida boyuna ca kullandıysan sökerken ne olur bilemiyorum, deneyimini paylaşırsın artık şafak bey. :saygilar:

Mustafa bey thread locker gibi sadece civata ucuna 1mm kadar sürdüm. Hafif yokladm gevşetmek için salmadı kendini. Çok ta zorlamaya cesaret edemedim civata başına zarar vermemek için.

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Türker abi eline sağlık. Videoların hepsini izledim gerçekten çok fikir edindim. Emeğine sağlık. :bravo:

Lakin buvideoyu izlemeden önce ben feathering shaft civatalarına siyanoakrilat uyguladım. Aslında loctite uygulanması gerektiğini biliyordum ama ben loctite ı marka olarak biliyordum ve thread lock tan haberim yoktu siyanoakrilat türevi diye düşünmüştüm.
Bu durumda ;
- Siyanoakrilat iş görür mü?
- Feathering shaft zarar görmüş müdür? Bundan sonraki işlemde loctite uygulamamı etkiler mi?
- Mevcut siyanoakrilatı ı nasıl temizleyebilirm tamamen?

Faydalı olduysa ne mutlu bana Şafak. :thumbup:

Feathering shaftta CA kullanarak bir zarar vermiş olacağın sanmam. Bence yeteri kadar kuvvet uygularsan vidaları sökebilirsin. Söktükten sonra da vidalara çakmakla kısa süreli sıcaklık uygulayarak CA'i yakıp alkolle temizlemeni öneririm. Sonra rahatlıkla tekrar loctite'layıp kullanabilirsin. Feathering shaftın içerisinde kalan CA içinde vidayı alkolle temizledikten sonra boştayken bir kaç kez takıp çıkarman feathering shaft içerisindeki CA'inde mekanik olarak temizlenmesini sağlayacaktır. ;)

CA temizlemek için nitromethan aldım. Aldığım malzemenin içerisine sökmek istediğim CA lı malzemeyi atıyorum. Sonra peçete ile silip kullanıyorum. Ama sökülebilir ve temiz olması sebebiyle loctite daha avantajlı. Ama hiç sökmek istemediğim parçalarıda CA ile sabitliyorum. Tek beceremediğim nokta ayarında loctite damlatmak. [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Beyler konu ile alakasız olacak ama geçen gün torq dişlilerini değiştirdim, şaft ile hub ı sabitleyen set screwi mavi lock sürüp sıktım. Maueli karıştırdığım da yapışkan kullanın diyordu ufak bir miktar jopan altına süreyim yapıştırayımmı diye düşünüyor iken Ediz 'in yazdığı "Hatta goblin 700 dfc modelimde kuyruk T hub ile tail safti birbirine sabitleyen setscrew vida bende yesil loctite" konuyu gördüm... 500 L kullanıyorum, kararsız kaldım kırmızı lockmu yoksa japonmu bu vidada kullanılması gerekli?

kadir kocaman' Alıntı:
Beyler konu ile alakasız olacak ama geçen gün torq dişlilerini değiştirdim, şaft ile hub ı sabitleyen set screwi mavi lock sürüp sıktım. Maueli karıştırdığım da yapışkan kullanın diyordu ufak bir miktar jopan altına süreyim yapıştırayımmı diye düşünüyor iken Ediz 'in yazdığı "Hatta goblin 700 dfc modelimde kuyruk T hub ile tail safti birbirine sabitleyen setscrew vida bende yesil loctite" konuyu gördüm... 500 L kullanıyorum, kararsız kaldım kırmızı lockmu yoksa japonmu bu vidada kullanılması gerekli?

Kadir bey, 500 X kılavuzunda T43 mavi thread lock sıvısı kullanın yazıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben helikopterde kırmızı loctite kullanımına pek sıcak bakmıyorum, nitro dahil hiçbir helimde kırmızı kullanmıyorum. Zarar vermeden geri sökmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Isıtınca sökülüyor, ancak her parçayı da ısıtamıyorsunuz. Kaliteli mavi loctite yağdan arındırılmış ve miktarı doğru ayarlanmışsa, her vidada işimi görüyor benim.

Yeşile gelirsek, daha önce tecrübe ettiğime göre, vidalarda yeşil rulman hiçbir işe yaramıyor. Yeşil loctite rulmanın şaft veya yatağında dönmesini çok güzel engelliyor, ancak bir şafta yeşil loctite ile sabitlenmiş bir rulmanı şaft üzerinde yanlamasına hareket ettirirseniz, loctite'ın rahatlıkla bıraktığını görürsünüz, örneğin tork tüp rulmanlarında.

Yeşil, mavi ve kırmızı loctite ile aynı boyuttaki vidalarda deneme yapmışlığım var; yeşil hemen bırakıyor, mavi vidayı tutuyor ve biraz zorlayınca bırakıyor, kırmızı sökülmüyor, vidayı yiyor :D

Levent Suberk' Alıntı:
Kadir bey, 500 X kılavuzunda T43 mavi thread lock sıvısı kullanın yazıyor.

Levent Bey,
bende ki 500L manuel in de glue ibaresi geçiyor.

Emre Kaman' Alıntı:
Ben helikopterde kırmızı loctite kullanımına pek sıcak bakmıyorum, nitro dahil hiçbir helimde kırmızı kullanmıyorum. Zarar vermeden geri sökmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Isıtınca sökülüyor, ancak her parçayı da ısıtamıyorsunuz. Kaliteli mavi loctite yağdan arındırılmış ve miktarı doğru ayarlanmışsa, her vidada işimi görüyor benim.

Yeşile gelirsek, daha önce tecrübe ettiğime göre, vidalarda yeşil rulman hiçbir işe yaramıyor. Yeşil loctite rulmanın şaft veya yatağında dönmesini çok güzel engelliyor, ancak bir şafta yeşil loctite ile sabitlenmiş bir rulmanı şaft üzerinde yanlamasına hareket ettirirseniz, loctite'ın rahatlıkla bıraktığını görürsünüz, örneğin tork tüp rulmanlarında.

Yeşil, mavi ve kırmızı loctite ile aynı boyuttaki vidalarda deneme yapmışlığım var; yeşil hemen bırakıyor, mavi vidayı tutuyor ve biraz zorlayınca bırakıyor, kırmızı sökülmüyor, vidayı yiyor :D

Emre verdiğin bilgiler süper teşekkürler.. Benim soruya gelirsek manual in o yaprağını ekliyorum, işin tuhafı heliyi toplarken orada japon kullandım mı hatırlamıyorum kullanmadım gibi de geliyor :) bu güne kadar sorunsuz uçtu mavi lockla ama şimdi içime bir kurt düştü :)

Kılavuzda sabitleme sıvısı için glue kelimesi kullanılıyor olabilir. Kırmızı Loctite M4 Set screw için uygun. CA yapıştırıcı şaftın içine sızabilir.

kadir kocaman' Alıntı:
Emre verdiğin bilgiler süper teşekkürler.. Benim soruya gelirsek manual in o yaprağını ekliyorum, işin tuhafı heliyi toplarken orada japon kullandım mı hatırlamıyorum kullanmadım gibi de geliyor :) bu güne kadar sorunsuz uçtu mavi lockla ama şimdi içime bir kurt düştü :)
Tork Tube Rulmanlarını sabitlemek harici, Align toplarken hiç CA kullanıldığını hatırlamıyorum Kadir. Belli ki manual bir yanlışlık var. Eski 500 manuallerini mesela 500ESP bir kontrol etsene sana zahmet :rolleyes: