LOGO 500 BUILDING BY TEVFİK SIKILI

Tevfik Abicim hayırlı olsun :thumbup:
Makine beklemekten tozlanmıştı artık :laugh:
Bu iyi oldu %p
Maiden yakındır o zaman :saygilar:

Arkadaşlar kafama takılan birkaç şey var.

1- Modelle birlikte gelen Yge 90 lv esc nin üzerinde ferrite ring çıkmadı. Bu ring olmazsa sorun olurmu?
HF'de bunu birisi sormuş ama tam anlayamadım olayı.
Biriside şöyle cevaplamış : I believe the manual does state that if your current ESC has an internal BEC and you choose to use it then no ferrite ring is needed however with an external BEC yes cause your bypassing the internal built-in filter.

2- İnternetten bulduğum Bob White adlı kişinin step step kurulum video serisinin step1b frame videosunda ana şaft rulmanlarının dışına plastik ile temas eden kısma shoe goo isimli yapıştırıcı sürülmesini öneriyor. Bu gereklimi?

3- Esc üzerinde bir üçlü kablo (sanırım master olan) Birde başlangıcı üçlü olup uç kısmında iki ayrı sokete ayrılan tek ve iki kablo.
Bunlar hakkında bilgi sahibi değilim.

Aydınlatırsanız çok memnun olacağım. Teşekkürler.

Tevfik abi, tekrardan hayırlı olsun, sona geliniyor anlaşılan..

1- Ferrite ring artık pek kullanılmıyor. Ben Protoslarımda hobbywing kullanıyorum, ikisinde de ring yok. Sen zaten internal bec'i kullanacaksın, eleman da demiş internal kullanıyorsan gerek yok diye, haliyle sıkıntı olmaz abi.
2- Bence shoe goo ya gerek yok, çünkü ana şaftı yataklayan frame üzerindeki iki rulmandan üsttekini üstten collar sıkıştıracak (ana şaft yukarı aşağı oynamasın diye), alttan da frame plastiği faturalı... Alttaki rulmanın üst tarafı frame plastiği faturalı, alt tarafından da autorotasyon kasnağı ve ana dişli tarafından destekleniyor (ve shimler)... Haliyle rulmanların kaçacak bi yerleri yok. Onu söylemesinin asıl nedeni rulmanların zamanla yataklarını aşındırarak şaftla beraber dönmeye çalışmaları, ama o kadar gevşek bi montaj yok rulmanın yanal yüzeyi ile yerleştiği yatak arasında... Tatlı sıkı bir temas var, frame iki tarafını birleştirince gayet güzel tutunuyorlar yerlerine... Ben kullanmadım hiç shoe goo, modeli 40-50 uçuştan sonra demonte ettiğimde oralarda hiçbir aşınma görmedim.
3- ESC üzerinde üçlü kablo dediğin gibi master kablo, throttle/esc kanalına takılacak. İkili kablo siyah/kahverengi ve kırmızı olsa gerek, ilave bec kabloları, bunları da herhangi bir enerji verilecek aux kanalına takılabilir. Üçü de sinyal olan porta takılmaması gerekiyor ki ünite üreticileri uyarıyorlar zaten buraya enerji vermeyin diye... Kalan tekli muhtemelen rpm output kablosu... Bunu da ünite governoru kullanacaksan uygun yere takmak gerekiyor ama esc governoru her türlü yeter abi, haliyle bunu bir yere takmadan boşta da bırakabilirsin.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
2- İnternetten bulduğum Bob White adlı kişinin step step kurulum video serisinin step1b frame videosunda ana şaft rulmanlarının dışına plastik ile temas eden kısma shoe goo isimli yapıştırıcı sürülmesini öneriyor. Bu gereklimi?
Aslında malzemeyi kolay temin edebilsek de kullansan abi. Kesinlikle zararı olmayan ve bir ihtimal yararıı olabilecek bir uygulama.

Bu malzeme ayakkabı yapıştırıcına çok benziyor aslında. Amaç plastik içinde duran metali sabitlemek. Ama Rasim'in de dediği gibi pek sorun olmuyor ve bu uygulamayı yapan nerede ise hiç yok.

Zamanında Türker'e Amerika'dan getirtmiştik. Vaktin varsa şu konuya bakabilirsin abi :saygilar:

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
....
....

Öncelikle kolay gelsin Tevfik abi, montaj hızla devam ediyor anlaşılan. :hoppa:

Rasim Shoe Goo'nun kullanılmasının neden tavsiye edildiğini çok güzel anlatmış. :bravo: Rulmanların yüksek devirlerde kendi iç sürtünmelerinden meydana gelen dönme kuvveti sonucunda dış cidarının dönmesi ve sonrasında içerisine oturduğu plastik yuvayı aşındırmaya başlamasını engellemek amaç. :agreed:

Bob'un bu konuda tahmin ediyorum bazı kötü tecrübeleri olmuş. Birçok defa Shoe Goo kullanımını tavsiye ettiğini gördüm başka kitlerde de. Eğer rulman yatağında gevşek kalıyorsa bence de kullanılmasında fayda var. Bu arada nereden bulacağız " Shoe Goo " denen yapıştırıcıyı diyeceksin şimdi haklı olarak :rolleyes: ben Türkiye'de bulamadım çünkü. :laugh:

Bildiğin " Bally "dir abi bahsi geçen yapıştırıcı. Yalnız çok dikkatli uygulayıp rulmanın içerisine kaçırmamak gerekiyor. ;)

Gelişmeleri merakla takip ediyoruz, habersiz bırakma bizi. :RCKolik:

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum arkadaşlar. :saygilar: Kafamda soru işareti kalmadığına göre montajı biran önce bitireyim artık. :)

Hayırlı olsun... Kırımsız uçuşlar...

Tevfik abi hayırlı olsun. Kazasız kırımsız uçuşlar dilerim :)

Teşekkür ederim arkadaşlar. :)

tavfik abi hayırlı olsun sende logo cu oldun :thumbup:

Tevfik abi hayırlı olsun :thumbup: Kırımsız,keyifli uçuşlar dilerim :saygilar:

Teşekkür ederim arkadaşlar. :saygilar: