Maltepe Üniversitesi Uçuş

ediz dumankaya

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
herkese merhabalar arkadaşlar dün , yağan yağmurun şiddetine aldırmadan helikopterlerımızı ucuramadan rahat edemedık özelliklede ben :islik: :islik:
erkan abıyle beraber bizede çok yakın olması sebebiyle ögrencisi olmamın kolaylıgı ıle ( kapıda kimlik istiyorlar ) üniversiteye gittik.

bardakdan boşalırcasına yağan yağmura aldırmadan , gectık kafede oturduk yağmurun dinmesını azalmasını bekledık fırsattan istifade ederek de erkan abinin modelın 600 EFL nin ayarlarına baktık yagmurun dınmesını bıraz azalmasını beklerken.

Yagmur da çise ye dönünce ben ucarım dedım :D :hoppa: :hoppa: :hoppa:

önce görsel resimler ile başlıyalım :halay:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlarda videolar , bazı videolar snapchat 'den kayıt ettıgım ıcın kısa :islik:

uçuşa giderken :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

uçuş alanına bakıp erkan abiyle okulun içini bilenler vardır belkı otelin yanındaki kafede yagmurun dinmesini beklıyoruz :

bu kısımdan sonrada yagmur çamur demeden , uçuşlar ve alan çekimleri var :halay:

Erkan abinin Uçuş videosu

Gobin G700 uçuşları :

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Bu video da( aşagıdaki ) , biraz panikliyorum inişe gecerken o panikden dolayı bıraz kontrolsun ınıyorum otoyu , çıkan sesi çözüyoruz tabi , yagmurlu havada ucunca kayış ıslanmı onun sesi , birde pallerin altında reflektor etiketler var , onlarda soyulmuş bırazda onlardan ses gelıyormuş ...

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Bu videoda da hala tedirginim fıtı fıtı sesden dolayı birde gain fazla olunca rahatsız etti rahat uçamadım , video nun sonunda blurpiros özelliginin ne demek oldugu var :RCKolik: :RCKolik:
normalde kuyruk derecem 540 deg/s^2 , kuyruga 2. bır farklı mod tanımlayarak blur pıros aktif ediyorum , uçuş sırasında rudder %100 lımıtlere dayadıgınızda kuyruk 900deg/s^2 bır açı alıyor alıncada işte böyle oluyor ;D ;D

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bu konuyla alakasız ama kışında uçuşumuz vardı onuda köşeye sıkıştırıyım , 4 mevsım ucan modelci pilotu plaketini almaya adayım :D

Maltepe Sahil Karda uçuş Videolarımız bunlarda :

Maltepe Universitesi Uçuş

İste modelci dediğin budur :bravo: ne yağmur çamur ne de kar engel olamaz :halay:

Dun hava akşam üstüne kadar burada da böyleydi. Hatta bugün daha bile kötü :D

Siz bir şekilde arada derece eğlenmeyi bilmişsiniz ki önemli olan da bu degil mi :halay:

Uçuş videolarını iftardan sonra çay eşliğinde seyretmek icin özellikle bırakıyor ve bu güzel ve süpriz paylaşım icin ellerinize sağlık diyorum :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Maltepe Universitesi Uçuş

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İste modelci dediğin budur :bravo: ne yağmur çamur ne de kar engel olamaz :halay:

Dun hava akşam üstüne kadar burada da böyleydi. Hatta bugün daha bile kötü :D

Siz bir şekilde arada derece eğlenmeyi bilmişsiniz ki önemli olan da bu degil mi :halay:

Uçuş videolarını iftardan sonra çay eşliğinde seyretmek icin özellikle bırakıyor ve bu güzel ve süpriz paylaşım icin ellerinize sağlık diyorum :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

bişey degil abi , aynen abi dedigin gibi fırsatını bekledık eglenmek ıcın en kotu gezer geri gelırız dıye , yaklaşık 1 saat bekledik vakıt gecırdık ayardı muhabbetti derken . farklı bir keyif oldu bizim icin ..

]Maltepe Üniversitesi Uçuş

Edizcim tşk ederim paylaşımların için ellerine sağlık;vizörün ıslanmasın modelinin palleri yere değmesin yağmura rağmen güzel keyifli uçuş yaptık gerçi biz karda bile parmaklarımız sızlamasına rağmen uçuş yapıyorsak yağmur bize vız gelir .:laugh:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Videolari izleyince fark ettim, yagmur dinmis ama hava epey bir kapaliymis. Sahsen bu tur kapali havalarda ucarken nedense pek keyif alamiyorum ben :embarras:

Guzel yere tezgah acmissiniz ama :) hafta ici nasil olur bilemem ama alan ucus icin gayet uygun gozukuyor. Sahada elektrik buldunuz mu peki, bakacagim demissin ama :)

Gelelim videolar hakkindaki yorumlarima:

-- Erkanin ucus videosu
Sancaktepe ile ilgili yorumlari Fatih duymasin Aman :)
Bu arada 500 epey bir ileriye dusmus. Nasil gitti oraya kadar ya

--Senin 700 ucusun
Yine izlemesi keyifli pirolar gelmis ardardina :thumbup:
Modelden gelen o tuhaf sesi ucus sirasinda fark etmedim ama inis sirasinda ses bariz sekilde ortaya cikmis. Insan ister istemez ne oluyor yahu diye heyecan yapiyor dogal olarak.

BLUR PIROS dedigin sey Skooum ozel bir parametre galiba. Gerci Dogukanin yaptigi gibi gain kisa sureligine devre disi birakmaya es bir etki veriyor gibi anladim, eger yanlis anlamadimsa ?

Ramazan nedeniyle ara verilen bulusmalar sonrasi bu ucuslar ilac gibi geldi. Sticklerinize ve emeginize saglik arkadaslar, tekrar cok Tesekkur ederiz :bravo:

Karda ucmak gercekten de cok farkli oluyor. Karda yaptigimiz Logo 800 maiden bulusmasinin tadi hala damagimda. Insallah seneye hep beraber karli bir havada bunu tekrar edelim :RCKolik:

Not: Modelci dedigin biraz catlak olmali ve masallah siz de az catlak degilsiniz :lol: :lollol:

Mehmet abi güzel yorumlarınız için tşk ederim,benim 500 uçuşuma gelirsek model uzaklaştı baya nasıl oldu anlamadım modelin hangi tarafaı nerede belli değil,tabi havadayken bayağı bilmeyerek te olsa ne tarafa çevirsem takla atıyo:laugh: bir türlü getiremedim baktım olmayacak hold çektim gittim model aramaya telefonla yön tarifi alarak yaklaşık 1200 metre mesafe uzaklıkta zorda olsa palleri havada bi şekilde buldum Ediz kumandanın sticleri ile oynuyo bulmama yardımcı olmak için DSMX lerin demekki 1200 metre mesafede bile iletişimde olduğunu öğrenmiş olduk ama modelin palleri bile kırılmamıştı herşeyi sapasağlam dı ben bile şaşırdım ayrıca bulmam bile büyük şans ve sağlam olması ayrı bi şans...halay:halay

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Videolari izleyince fark ettim, yagmur dinmis ama hava epey bir kapaliymis. Sahsen bu tur kapali havalarda ucarken nedense pek keyif alamiyorum ben :embarras:

Guzel yere tezgah acmissiniz ama :) hafta ici nasil olur bilemem ama alan ucus icin gayet uygun gozukuyor. Sahada elektrik buldunuz mu peki, bakacagim demissin ama :)

Gelelim videolar hakkindaki yorumlarima:

-- Erkanin ucus videosu
Sancaktepe ile ilgili yorumlari Fatih duymasin Aman :)
Bu arada 500 epey bir ileriye dusmus. Nasil gitti oraya kadar ya

--Senin 700 ucusun
Yine izlemesi keyifli pirolar gelmis ardardina :thumbup:
Modelden gelen o tuhaf sesi ucus sirasinda fark etmedim ama inis sirasinda ses bariz sekilde ortaya cikmis. Insan ister istemez ne oluyor yahu diye heyecan yapiyor dogal olarak.

BLUR PIROS dedigin sey Skooum ozel bir parametre galiba. Gerci Dogukanin yaptigi gibi gain kisa sureligine devre disi birakmaya es bir etki veriyor gibi anladim, eger yanlis anlamadimsa ?

Ramazan nedeniyle ara verilen bulusmalar sonrasi bu ucuslar ilac gibi geldi. Sticklerinize ve emeginize saglik arkadaslar, tekrar cok Tesekkur ederiz :bravo:

Karda ucmak gercekten de cok farkli oluyor. Karda yaptigimiz Logo 800 maiden bulusmasinin tadi hala damagimda. Insallah seneye hep beraber karli bir havada bunu tekrar edelim :RCKolik:

Not: Modelci dedigin biraz catlak olmali ve masallah siz de az catlak degilsiniz :lol: :lollol:

Hahaha [emoji23][emoji23] erkan abi fatih abiye diss atti ( bknz diss atmak[emoji23]. https://www.google.com.tr/search?q=diss+atmak+ne+demek&rlz=1CDGOYI_enTR704TR704&oq=diss+a&aqs=chrome.1.69i57j0l3.3121j0j9&hl=tr&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8 )

Abi elektrik olayi illegal cozdum gibi ama [emoji23] ordaki videolarda acik bi kapi var normalde o kapi acik degil [emoji23][emoji23] jenarator var abi yanimizda zaten , tam tesekkul gitti o yagmura ragmen .

Yagmur ben ucarkende cise seklinde devam ediyordu , bise olmaz deyip ucurduk olmadida , o ses biraz urkuttu cekirge gibi ciyak ciyak sonradan coZduk kuyruk kismindan geliyor kayis islandigindan dolayi , birde pallerin altindaki reflektor etiketler biraz soyulmus o yuzden . Hal oyle oluncada rahat edemiyorum psikolojik olarak tedirgin ediyor surekli bilincaltinda rahat edemiyorum.

Blurpiros olayi skookuma has bi parametre , skookum clear versiyonlari haric hepsinde 2 mod atiyabiliyorsunuz hem cyclic hemde tail icin , boyle oluncada ucus esnasinda gecisler yapilabiliyot atanilan swich ile .( blurpiros ozelligi sk540 clear unitede mevcut tur )

Ben o gun hem pichboost hemde blur piros denedim . Iki farkli swich atiyarak sirasiyla .

Yalniz blur piros denemeden once kuyrugunuz kesinlikle ve kesinlikle kontrol edin elden gecirin , ben cogu onemli noktada kirmizi vida tutkali kullaniyorum . Hatta goblin 700 dfc modelimde kuyruk T hub ile tail safti birbirine sabitleyen setscrew vida bende yesil loctite [emoji23]

Blur piros nedir onuda anlatiyim ;

Normalde biz kuyrugun donus hizini kuyruk menusunden ayarlariz , benim kuyruk hizim 540 deg/s^2 , tabi skookumun 540 derecelik acisal hizi ile baska unitelerinki farkindalik gosterebilir veya gostermeye bilir bunu bilmiyorum .
Bu derece tamamiyle ksisel bir tercih 540 aci , herkes kendine uygun hizi deniyerek bulabilir , ben bert kammerer in bi yazisinda sanirim priflip icin en ideal kuyruk hizi 530-550 yanilmiyorsam belirttigini hatirliyorum denedim hosuma gittiginden bu derecede kullaniyorum . ( kabaca bilmeyenler icin soyle diyelim , Kuryuk donusu tam turunu 540 derecelik bir aciyla tamamliyor demek , ne kadar fazla o kadar hizli ne kadar az o kadar yavas kuyruk donus hizi )

Blur piros ozelligini tail 2 modunda bir kutucuk tikleyerek aktif hale getirdikden sonra , ucus esnasinda rudder komutunu %100 sag veya sol limitlere dayadiginizda sizin uctugunuz kuyruk acisi yerine 900 derecelik bir aci ile kuyrugu hizlandiriyor.

Kuyruguna guvenmeyen denemesin [emoji23][emoji23]

Dogukanin yaptigindan temel farklilik 2-3 sey var ;
dogukan gyro kapatirken , bende gyro kapama olayi olmuyor bu yuzden rudder komutum var her iki yondede %99 luk bir skalada kuyruk hizim 540 olucak sekilde , %100 de 900 oluyor, yani tam limitlerde.

Bir diger temel fark ise ben her iki yonde yaparken , (dogukana sordum onuda gecenlerde kendisenede tesekkur ederim bilgi icin bu arada ) dogukanin ucusda tek yon var , daha dogrusu o yonde yok pilotun tercihine kalmis bisey degil , gyro kapandigi icin kendisi donuyor tamamiyle siz ufak bir kuyruk komutu verdiginizde .

Goblindeki guzelligi ise , kuyruk dislisi olmadigindan kuyruk dislisine yuk binmediginden kuyruk dislisi deformasyonuda olmuyor :) torktube lu modelde ister istemez asiri yuk biniyor . Bir digeri ise gyro bi anda gidip bi anda geldiginden disliye bi anda asiri yuk biniyor tork patlamasi oluyor , bende ise gecisler daha yumusak baslangic ve bitis de .

Goblinde guzel oluyor bide kayis sesinden dolaui tabi kayis koparmaza [emoji12]

Bunun disinda abi modelci dedigin adam zaten biraz extreme olucak , tatli su modelcisi olmiyacak firsatini buldumu ucucak .
Yalniz karda ucus , mukemmel zevkli tabi biz tipide ucmayi denedigimizden donduk [emoji23]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Valla süper olmuş, yağmur çamur demeden buluşma gerçekleştirilmiş. :bravo: :bravo:

Ben bu tarz zamansız buluşmalara bayılıyorum, lakin Mehmet abi nin de dediği gibi ben de böyle kapalı havalarda nedense tad alamıyorum, bi tedirginlik oluyor içimde. :-\

Arkadaşlar güzel bir buluşma olmuş yağmur çamur dinlemem demiş uçuşlar yapmışsınız. :) ramazanın şu son günlerine yaklaşırken dönüşümüz muhteşem oluvericek diyorum ;D

Edizcim erkanın yaptığı dısslar tris gelir trıs gider, yani bilmem anlabildim mi :lol: :lol:

Neyse sahada daha ayrıntılı dısslaşırızzzz :lol: :lol:

Bu arada uçuşlar süper goblinin kuyruk çevirme olayıda süper görünüyor adı herneyse :)

Erkan abininde bu ara kara bulutlar üzrinde dolaşıyor inşallah en kısa zamanda bu zorlu süresi atlatır :saygilar:

Maşallah diyorum. :bravo: :bravo: :bravo:

Birbirinizi niye disshhlıyorsunuz, güzel güzel geçinmek varken. :laugh: :lollol:

En kötü buluşmanız böyle olsun. :RCKolik: