Micro 130 mm FPV Quad Toplayalım ( Evde FPV Keyfi )

Can Kütük

Çalışkan Uye
Bu yaz 500'lük quad'ım la yaptığım 2km lik fpv uçuşlarından aldığım keyiften sonra aklım hobide, haftasonu 1 günlük iznimde bile camın arkasından 'bugün hava iyi olsa da uçuşa gitsek' diyerek bakar oldum. Ama kar, soğuk ve kışın iyiden iyiye bastırmasıyla birlikte dışarı çıkamaz olduk.

Bu projenin çıkış amacı ise; belli bir irtifada gps ile fpvde sıkıntı çekmemiştim ancak işin içine 250 sınıfı girince kendimi fazla geliştiremediğimi biliyordum. Evdeki zmr250'yi tur ve takla atma için kullanıyordum fırsat buldukça.Birkaç fpv denemem başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evden dışarı çıkmadan fpv de kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşünürken micro fpv sistemi toplayıp, oyuncaktan hallice eachine h8'e bağlayıp uçmayı denedim ama çok hafif olan bu sistemi bile taşımakta zorlandı. Çünkü motorları 6mm ve kontrolcüsünün escleri belli bir yere kadar akım verebiliyordu. Zaten sonradan anladım ki fpv sistemini taşısa bile, kendi küçük kumandası benim kendi kumandamın vereceği tecrübeyi kazandırmayacak ve naze uçurmadığım için de yine bana bir kazancı olmayacaktı. Ben de işte tam burada naze yükleyip kendi pid ayarlarımı girebileceğim, kendi kumandam ile kontrol edebileceğim, fpv ekipmanı kaldırabilecek ve ev ortamında oraya buraya çarpmadan uçabilecek boyutta kendi quad'ımı yapmaya karar verdim. Frame olarak internette çizimini bulduğum 130mm'lik quad'ı kendi yazıcımda bastım. 120Mm'lik farklı çizimler de mevcut. Kendi quadını toplamak isteyen olursa basabilirim. İşlerden fırsat bulup fpv olayına başlayabilirsem, evdeki uçuş videolarımı da paylaşırım. Referans olması için detayları aşağıda veriyorum;

Frame ~13gr

3d Pla'dan kendi bastığım frame
130mm (motordan motora uzaklık)
Fpv donanımı yüklü uçuş ağırlığı: 68gr
1S 520mAh uçuş süresi: 3-4dk

Uçuş Kontrolcüsü 4gr

Beef's brushed board (fpv donanımı için filtreli 3.3v çıkışıda mevcut, fpv için gerekli gücü buradan alacağız)
Benim kumandam Hitec olduğu için ben bu uçuş kartını tercih ettim çünkü üzerinde ppm çıkışı mevcut ve aşağıdaki HK'dan aldığım alıcı ile birlikte kullandım. Ppm bağlantısının üzerinde spektrum kumanda alıcıları için de bağlantı ayağı bırakılmış. Kartın en güzel yanı üzerinde baseflight yüklü geliyor ve naze son sürümünü yükleyip ayarlarını yaparak 250 sınıfı quadlarımızın uçuşuna yakın bir zevk alabilirsiniz evde. Tabiki burada kullandığımız motorların fırçalı motorlar olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca isteyen cleanflight da yükleyebilir.

Alternatif (Banggood)
Üzerinde Spektrum alıcısı entegre şöyle bir kart da mevcut, ayrıca alıcı almak gerekmiyor

Alıcı (Hitec kumandalar için) 2gr

Motorlar

8,5mm fırçalı motor
Hobbyking

Alternatif (Banggood)

Pervaneler

~6cm
Hobbyking

Alternatif (Banggood)

FTDI veya CP2102 usb bağlantı arayüzü (Siz elinizde hangisi varsa onu kullanabilirsiniz)

Lipo ve şarj aleti

Ben elimde olan Eachine H8 lipo pilleri kullandım. İki adet 3.7V 260mAh pili paralel bağlayarak 520mAh elde ettim ve yine eachine şarj aletini kullanıyorum (şarj süresi ~1 saat). Siz ~750mAh civarı 1S lipo kullanabilirsiniz.
İniş takımı olarak 8 adet en kısa boy naylon spacer kullandım. Framein üst parçasını da bunlara lastikle tutturdum. Kendi zevkinize göre iniş takımı yapılabilir.

Fpv ekipmanı

Her nekadar fotoğrafta sisteme bağladığım harici lipo gözükse de, Beef's uçuş kontrolcüsünde dahili fpv için 3.3v çıkış olduğundan bu pili iptal edip direkt karta bağladım ve 5gr hafiflemiş oldum. Kart üreticisi fpv için temiz güç kaynağı olarak lanse etse de benim sistemim üzerinde ekstradan çıkma bulduğum ferit nüve ve 10uF den oluşan LC filtresi var ayrıca gerilim düşürmek için koyduğum 1N4007 diyotu seri bağlamış bulunmaktayım. Bu sistemin lipo'suz ağırlığı ise 7gr.

Verici (TX5823)

200mW gücünde 1km gördüğünü söyleyenler var. Ev ve açık alanda fazlasıyla yeter. Güç tüketimi az 170mA. 3.3v gerilim ile çalışıyor. Benim sistemimde hiç ısınmıyor desem yeridir çalıştığı süre zarfında.

Kamera (600TVL 170 derece geniş açı)

3.3-5v arası çalışma gerilimi, ~100mA güç tüketimi var.

Anten
Kablo anten kullanabilirdim ancak çekim kalitesi bakımından cloverleaf anten yapmaya karar verdim. Şu aşağıdaki sayfalardan faydalanarak hesaplamaları yaptım (tel boyu, açılar vs.) ve biraraya getirdim.

Telefon teli diye tabir edilen bakır teli kullandım hafif olması için. Başka yaptığım bir antende daha kalın ve ağır bir bakır tel kullanmıştım kırım durumunda kolay yamulmaması için.
İşi bitirdiğinizde telleri (ki en zor kısmı 3 teli birbirine lehimleme) tırnakları boyamada kullanılan ve evde mevcut acı oje (şeffaf) ile boyadım. Çünkü eğer yalıtmazsanız bakır tel üzerindeki yalıtım malzemesi soyulup havaya maruz kalınca kapkara bir renk alıyor ve bu canımı sıkıyordum. Bunu da böyle çözmüş oldum.
Görüntü, diğer odaları dolaşsam da kaliteli bir şekilde aktarılmaya devam ediyor. Herkese kendi antenini yapmayı tavsiye ederim. Yakında, helical anten yapmayı düşünüyorum alıcılar için.

Evde fpv keyfi (micro fpv quad)

..:Rezerve:..

Göz ucu ile bakabildim ÇOK ÇOK ilgilendiğim harika bir konu :halay: tebrik ediyorum, suan dısarı çıkmak zorundayım gelince detaylı inceleyip yorum yapacağım. görüp yorum yapmamak istemedim :laugh:

Edit: Eve geldim :laugh:

Hocam çok başarılı buldum ama ben daha önce brushless'ları araştırdım, micro brushless motorların tanesi 18-19$ olunca erken vazgeçtim.. taaa ki sizin yazınızı görene kadar.

Şimdi tecrübelerinize dayanarak, yazıcıdan frame'i alırım,

Motorlar ve proplar önerdikleriniz;

Kontrolcü olarak;

DSM2 ve DSMX alıcı varmış içinde

frsky taranise dsm modülü,

FPV'de zaten sizin önerdiğiniz sistem çok uygun..

Merak ettiğim konu siz cihazı toplamışsınız 520mah ile kaç dk havada kalabiliyorsunuz? Ben de ona göre lipo seçimi yapacağım.

Tebrikler cok başarılı [emoji2] [emoji573]

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eline sağlık. Herkes aynı dertten muzdarip.

Bu bana da ilham verdi. Benzer bir quad'da ben yapacağım herhalde.

Teşekkürler.

Valla çok sevimli ve güzel bir model. Eminim ki çok kişinin dikkatini çekecek :thumbup: Yakın takipteyim :halay:

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Göz ucu ile bakabildim ÇOK ÇOK ilgilendiğim harika bir konu :halay: tebrik ediyorum, suan dısarı çıkmak zorundayım gelince detaylı inceleyip yorum yapacağım. görüp yorum yapmamak istemedim :laugh:
....
Merak ettiğim konu siz cihazı toplamışsınız 520mah ile kaç dk havada kalabiliyorsunuz? Ben de ona göre lipo seçimi yapacağım.

Buğra bey sizin seçtiğiniz kontrolcü daha ekonomik.
benim lipo ile 4dk civarı uçuş. siz 700mah üzeri tercih edin. Brushless motorlar ev içinde eşyaya zarar verme açısından ve bebek olduğu için tercih etmedim. Çünkü tork ve hızları yüksek.

Çok güzel bir uygulama olmuş ellerinize sağlık. Tam da düşüncelerimde olan ama bu Tür Uçuş kontrol kartlarının varlığını bilmediğimden yapılabilirliğine ihtimal vermediğim bir modeldi. Size zahmet Fpv donanımını çıkartıp bir de öyle Uçuş süresi paylaşırmısınız?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Çok güzel bir uygulama olmuş ellerinize sağlık. Tam da düşüncelerimde olan ama bu Tür Uçuş kontrol kartlarının varlığını bilmediğimden yapılabilirliğine ihtimal vermediğim bir modeldi. Size zahmet Fpv donanımını çıkartıp bir de öyle Uçuş süresi paylaşırmısınız?

Pil konusunda sıkıntı var, 7gr fpv ekipmanı taktığımda 2-3dk uçabiliyorum. Ayrıca özdeş iki lipo yu paralel kullanmıştım ama şarj ederken birinin gerilimini referans alıyor şarj aleti örneğin,
1. pil 4.20v 2. pil 4.13v olsa da paralel bağlandığı için 4.20v alıp şarjı kesiyor. Bu da uçuş süresinin kısalması demek. Gerçi ben iki pili tamamen tam dolu şekilde paralel bağlantı yapmıştım ama pillerin iç dirençleri birbirinden farklı olacağından voltaj değişimleri olacak zamanla ve piller kullanılmaz hale bile gelebilir. Yeni sipariş verirsem sepete 700mah lık bir lipo ekleyeceğim sanırım..

Muhtesem olmus, elinize emeginize saglik.
Benim gibi fpv ye adim atmak isteyen kullanicilar icin oldukca faydali bilgiler olmus.
Bahsi gecen fpv sistemi ile ucus mesafesi ne kadardir?
Ayrica bu sistemi cheerson cx-20 icin de kullanabilir miyiz?
Tesekkurler.
Serhan

Serhan Engin' Alıntı:
Muhtesem olmus, elinize emeginize saglik.
Benim gibi fpv ye adim atmak isteyen kullanicilar icin oldukca faydali bilgiler olmus.
Bahsi gecen fpv sistemi ile ucus mesafesi ne kadardir?
Ayrica bu sistemi cheerson cx-20 icin de kullanabilir miyiz?
Tesekkurler.
Serhan

Evet kullanabilirsiniz hatta anteni yapmak istemiyorsanız sma konnektör lehimleyip elinizdeki mantar anteni takabilirsiniz. cx20 kolay kaldıracaktır. Bangood gibi satış sitelerinde verici için 1km üstü görüntü aldım diye yazanlar var. Ben henüz sahada denemedim.

Bu konuya bakmamam lazım :laugh: :laugh: Yoksa durduk yere iş alacağım başıma :D ;D

aaaa ne kadar güzel, çok güzel de uçuyor keşke benim olsaa... ;D

Yaptığım bazı değişiklikler;
*Baştaki iki paralel eşdeğer lipo'mu ağırlık sebebiyle tekrar ikiye ayırdım, Banggood'dan 400mah'lık lipo gelene kadar idare edecek..
*fpv antenin boyunu en sonuna kadar kısalttım ve düştüğünde zarar görmemesi için frame'in üst bölümünü araya 4 adet spacer uzatma koyarak yukarı kaldırdım, fpv ekipmanı içeri almış oldum

Fırsat bulamadığım için fpv denemesi yapmıyorum şu sıralar...

leandro' Alıntı:
.. *fpv antenin boyunu en sonuna kadar kısalttım ve düştüğünde zarar görmemesi için frame'in üst bölümünü araya 4 adet spacer uzatma koyarak yukarı kaldırdım, fpv ekipmanı içeri almış oldum
Bu revizyon güzel olmuş ellerine sağlık Can :thumbup: Ama bu sefer de spacer dolayı kat biraz yüksek olmuş :D Ama buna bir çözüm yok gibi. O öyle olacak ya da böyle :)