Micro FPV yarış quadı / Kingkong 130GT

Quad inşa, ilk uçuşlar ve karşılatığım sorunlar derken bir türlü konuya devam etme fırsatım olmadı. Kaldığım yerden sonraki aşamaları aktarmaya çalışacağım.

Uçuş kartı bilindik F3 Acro ve bulunana kamera+xTX elime ulaştıkdan sonra hemen quadı tamamlamaya başladım.

Unutmadan hemen belirtmek istiyorum, kullandığım 130GT gövde için kesinlikle AIO bir FPV tavsiye etmiyorum. Bunun başlıca sebebi, 2S pil uçuşu beni tatmin etmediği için 3S pil kullandım ve boyu büyüdüğü için pil gövdenin ön tarafına yaklaşıyor, ve de en ufak bir kırımda vTX anteni hemen zarar görüyor. Benim başıma geldi, anten vtx bağlantısı çok zayıf olduğu için kart üzerinden ayrıldı ve aslında karta da bir miktar zarar verdi. Baya bir uğraştan sonra, anteni tekrar sabitledim ve ileriki hasarlamalara karşı koruma amaçlı sıçak silikon ile bağlantıyı kapladım, üzerine de loktide ile bir kaplama yaparak sıcak silikonun biraz daha sert ve daha az esnak hale getirdim. Şu an için sorun oluşmadı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gövde ile yaşadığım bir başka büyük problem ise yukardaki resimlerden de görüldüğü gibi, 3 inç pervaneler gövdeye çok yakın dönüyor. Bu da pil e milimetrelerle teğet gemçesine sebep oluyor ki, 1 tane 2S pilim bu yüzden çöp oldu.

Orijinal frame ile gelen gövde aliminyum sütunlar 17.5mm uzunluğunda. Gövde arasındaki boşluğu arttırmak, yani pili daha yukarı taşımak için 25mm boyunda sütunların siparişini verdim. Bu arada uçuşlara devam edebilmek için de her bir sütun altına ve üstüne 2mm kalınlığında somun koyup, kullanılan vidaları 2.5mm daha uzunu ile değiştirdim. Bu şekilde hem gövdenin sabitlenmesi için gerekli vida adamını sağlamış hem de gövde altı ve üstü arasındaki boşluğu yaklaşık 5mm arttırmış oldum. Bu yarım cm lik mesafe de pili pervaneden daha uzak tutup, daha emniyetli bir kurulum yapmamı sağlamış oldu.

yukarıdaki vXT anten ile ilgili koyduğum resimlerden en soldaki ve en sağdaki, koyduğum sonumlardan önce ve sonra olarak ayrıca belirtmek isterim. Konuyu kalabalıklaştırmamak için tekrar resim koymuyorum.

Bu quadın FPV sorunları bunlarla da bitmedi. Görüntüde ciddi parazitlenmeler yaşadım. Daha doğrusu, görüntü yok sadece parazit var...

Bunu da yine forumdaki arkadaşların tavsiye ve yardımları ile, her bir ESC gün bağlantılarına 16V lık 1000 UF lik kondansatörler koyarak aşmış oldum.

Kullandığım motor/pil/pervane performansı ile ilgili olarak;

Öncelikle 10A lık ESC almakla hata yapmışım. en az 15A gerekiyor bu quad için.. İlerde bir gün 20A lık bir 4 in 1 ESC ile değiştireceğim.

Kullandığım pervaneler, 3 kanat 3045 ve pil 3S 1500mAh 40C. Uçuşundan çok memnunum, hızı gerçekten çok tatmin edici. Komutlara çok seri cevaplar alıyorum. Aynı pervaneler ile 2S 800mAh 40C pillerle sadece sakin uçuşlar için tatmin edici diyebilirim. Biraz akrobatik takılmak istediğimde içimden bir his quad ın yanına gidip "hadi koçum sen yaparsın! Acı yok Rocky!" diye destek olasım geliyor :D

Bunun dışında, çok memnunum. Link göreceğiniz üzere 6 çift için ancak daha uygun fiyata almanızı tavsiye ederim. Ben pişman oldum. Bunu da pervaneler kırıldığı için demiyorum. Aslına bakarsanız yamuluyor ama kırılmıyor :) Bir kırımda siyaklardan bir tanesinin bir kanadı ciddi yamuldu. Elimle biraz düzelttim ve kırılacak, yamuk kalacak sandım. Ancak dümdüz oldu, tekrar o pervane ile uçuş denedim ve hiç sorun yaşamadım. (Biraz cahilce bir hareket oldu ama :D)

Ayrıca bu quad için benim alacağım yeni Bu ESC daha önceki quad da kullanmıştım ve de memnun kalmıştım. Ancak bu ESC her ne kadar dshot destekliyor dese de ben dshot ile sorun yaşayıp multishot olarak kullanmıştım. Bu ESC yerine yine aynı marka de düşünülebilir. Şu an Banggood da fiyatı çok uygun. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, 25A 4 in 1 ESC nin vida mesafeleri 20x20 mm. Yani quad üzerindeki 30.5x30.5mm deliklerden küçük. Bu ESC yi sabitlemek için ihtiyacınız olacaktır.

Quad inşa aşamaları ve de son hali ile ilgili bazı resimler de aşağıdaki gibidir.

Evet abi ta kendisi :) Resimler daha önceden ama bir türlü fırsatım olmamıştı konuyu tamamlamaya. Bugüne nasip oldu. Buluşmadan birkaç gün önce tam stabil hale gelmişti açıcası :)
Uçuşunu canlı canlı görmüş birisi olarak oldukça başarılı ve güzel bir model olmuş Hakan, ellerine sağlık.

Konuyu güncellendiği için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ
Uçuşunu canlı canlı görmüş birisi olarak oldukça başarılı ve güzel bir model olmuş Hakan, ellerine sağlık.

Konuyu güncellendiği için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:

Teşekkür ederim abi, inşallah daha güzel projeler yapıp onları da paylaşıyor olurum. Bu arada dün akşamdan beri fireball videoları izleyip duruyorum :laugh:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Hakan günaydınlar elinde uçuş videoları varsa dört gözle bekliyorum paylaşmanı :)

Hakan günaydınlar elinde uçuş videoları varsa dört gözle bekliyorum paylaşmanı :)

Açıkcası hiç uçuş videosu yok :( Şenlikte de çekildi mi bilmiyorum...

Bugün veya yarın DVR kayıt cihazı elime ulaşmış olacak, FPV kameradan görüntüleri paylaşırım kayıt yaptığımda.

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı