Mikado Vbar Control -- RC Voltage Monitor

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar arkadaşlar,

Bu küçük konumuzda kısaca Vbar Control'ün telemetri uygulamalarından biri olan RC Voltage Monitor'e göz atacağız.

Bu uygulama yardımı iki şey yapabiliyoruz;

1- vbar neo'nun okuduğu voltaj değeri bir miktar hatalı ise kalibre edebiliyoruz.
2- alıcı voltajı ayarladığımız bir değerin altına düştüğünde çeşitli şekillerde uyarılabiliyoruz.

Bunları nasıl yapabildiğimizi video ile görelim;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RX voltajını izleyebilmek gerçekten güzel bir özellik. Spektrum'un telemetresini de nerede ise birebir aynı özelliklere sahip :) Tek ve en önemli fark, telemetri çalışması için ne yazık ki extra TM1000 denilen ilave bir modüle gerek duyması. Mikado o anlamda daha kolay bir çözüm sunuyor ;)

Mikado konularında pek bir talep yok, aktif 1 (bir) kullanıcısı olduğundan :D Ben yine de arza devam ediyorum, geleceğe yatırım olarak...

Bu konu da alıcı için yardımcı güç sistemlerinin devreye girmesinin, ledli bildirim yoksa ama telemetrili kumanda varsa nasıl olacağı ile ilgili ihtiyaca binaen oldu :)

Tabii hemen devreye girdiği anlaşılmıyor, videodan ayarladığım gibi en azından 0.3-0.4V luk bir voltaj düşümü payı vermemiz gerekiyor. R2 buffer pack discharge curve den gördüğüm kadarıyla bu yaklaşık 2sn lik bir gecikme demek. Toplamda 35-40sn lik bir kullanımdan kaybımız bu kadar... LEDli sistemlerde de o ledi görmek ve durumu algılamak da en azından 2sn sürebilir diye düşünüyorum oryantasyona göre...

Rasim Öztürk' Alıntı:
.... LEDli sistemlerde de o ledi görmek ve durumu algılamak da en azından 2sn sürebilir diye düşünüyorum oryantasyona göre...
Telemetriden uyarı ile LED uyarası kesinlikle aynı şey değil. Ama şimdi bunu burada açıp, konuyu dağıtmayalım. Bir ara detayları konuşuruz ;) Emre'nin ifadesi ile "Dolu bardak- Boş bardak" meselesi :D

Onu whatsapp tan konuştuk zaten... Devreye girdiğinde bir taraftan da boşalıyor kondansatör diyor da... Ben de diyorum ki 8V tan 3.0-3.5V voltlara kadar düşüyor buffer pack ve bu işlem paylaşılan videolara ve grafiklere göre, ve Sümer abinin faradlı coulomblu %50 verimlilikli hesabına göre yaklaşık 40 saniye sürüyor. Yine grafikten gördüğüm kadarıyla uyarıyı kumandadan alana kadar geçen süre (0.4V voltaj düşümü için geçen süre) yaklaşık 2sn... Yani olayın farkına varmam 2sn sürüyor...

Şimdi art arda paylaşıyorum, kumandam ve telemetri uyarısı özelliği de ilk mesajda var. Aydınlanmak istiyorum :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
150 Farad kondansatörümüz var. Bu kondansatöre 2.7 V gerilimle yükleyebileceğimiz yük miktarı 405 Coulomb. Tabii kayıpsız ideal bir sistemden söz ediyorum. Şimdi yine kayıpsız bir şekilde bu kondansatörü 5A ile boşaltalım. 5A ne demek? Saniyede 5 Coulomb yük akıyor demek. 405 Coulomb yük kaç saniyede biter? 81 saniye. Kayıpsız bir sistem temel enerji yasalarına aykırı. Kaliteli bir tasarımla % 50 verimli bir sistem yakalasak, 40.5 saniye 5 Amper çekebiliriz gibi görünüyor.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ama ben alıcıma yedek besleme yapacaksam elektriğin birkaç saniyede boşalacağı kesin bir kondansatörden gelmesi yerine bir LiPo'dan gelmesini tercih ederim.

Diyelim ki LiPo dolu ama BEC gitti. Sistem de devreye girdi. Yaklaşık 30 - 40 saniyemiz var. Ama biz bunun farkında değiliz. Eee o zaman ne olacak???

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şu videonun da 3:07 den sonrası R2 tek başına devrede...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Şimdi art arda paylaşıyorum, kumandam ve telemetri uyarısı özelliği de ilk mesajda var. Aydınlanmak istiyorum :)
Aydınlanacak pek bir şey kalmamış, sen zaten teorik olarak olayı çözmüşsün :D İnşallah teorik yaklaşımlar pratikte de bu kadar tutarlı olur :) Ama yalan yok, benim içime hala sinmiyor ...

Konu için eline sağlık Rasim. :thumbup: :RCKolik:

Ben özellikle voltajın kalibre edilebilir olmasını çok beğendim. %p