Mikado VBar NEO -- IMU Sensor Fail Hatası Hakkında Bilgilendirme...

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar selamlar,

Fazla sayıda arkadaşta bu sorunla karşılaşmadık fakat bu ilerde karşılaşmayacağımız anlamına da gelmiyor. Son zamanlarda bu hata ile ilgili şikayetler var ve sonuçları kötü olabiliyor. Haliyle helifreak ve vstabi'deki gelişmeleri burdan da kısaca paylaşalım, yeni haberler gelirse duyuralım diye böyle bir başlık açma ihtiyacı hissettim.

Hatamızın ismi: IMU Sensor Fail

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle Edward ve Rainer'in anlattıklarından Neo sensor yapısını ve hatanın ortaya nasıl çıkabildiğini, neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalışayım;

** Vbar Neo'da gyro sensorleri var (muhtemelen 3 tane) ve bunlar bu hatadan etkilenmiyorlar. İki adet de Rescue sensörü var (biri daha fazla hassas, biri daha az hassas), normalde sürekli biri devrede, ama onda bir hata olduğunda diğeri otomatik devreye girip rescue kontrolünü eline alıyor. Bu sensörler artık sebebi neyse uçuşta bu sıkıntıdan etkileniyorlar ve bir sonraki enerji vermede IMU... hatasını veriyorlar.

** Rescue sensorlerinin içinde mikro mekanik yapılar var ve bunlar uçuş sırasında titreşim veya başka bir sebeple sapıtabiliyorlar, takılıp kalabiliyorlar... Bazen uçuş bitmeden kendini toparlayabiliyorlar... Ama eğer öyle kalmışlarsa ve uçuş bitip enerji kesilmişse (ki böyle bir şeyi tespit etmemizin imkanı yok), o zaman bir sonraki enerji vermede IMU sensor fail hatası veriyor ünite, kırmızı yanıp sonüyor ve yaklaşık otuz saniye boyunca swash yukarı aşağı hareket ederek bildirimde bulunuyor. Yanii ünite initialization safhasında bütün sensörleri kontrol ediyor ve hepsinin düzgün çalışmadığını görüp, uçuş yapmamıza izin vermiyor. (Ya dediğim gibi bu sensörleri devre dışı bırakan bir versiyon veya mikado'dan bir çözüm/update beklemek, o üniteyi kullanmamak)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

** Bu hata ile karşılaşanların çoğunda kırım yok. Çünkü havada bir sensör sapıtsa da diğeri devreye giriyor ve uçuş böyle bitiyor. Sonra enerji vermede daha başlangıç aşamasında ünite kontrolünden geçemiyor bir önceki uçuşta sapıtan sensör ve böylece yeşil ışık yanmıyor, haliyle uçuş ve kırım olmuyor. FAKAT çok daha az sayıda da olsa, havada da vukuatlar var. Fatih Cebir'in 570 modelinde ve yurtdışında birkaç örnekte rescueda modeli çakıyor. Bu durumda tahmin, muhtemelen rescue için olan iki sensör de sapıtıyor.

Bu hata ile karşılaşanlar rescuesuz versiyona (pro veya express) geçerek (rescue sensorlerini devre dışı bırakarak), initialization hatasından kurtuluyorlar, ama rescue kullanamıyorlar.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

** Komik gelebilir ama bu hataya rescue sensörlerindeki mikro mekanik yapıların titreşim vs. sebeplerle takılması, sıkışması gibi durumlar sebep olabileceği için ünite üzerine bir araçla hafifçe vurunca düzelebileceğini raporlayanlar olmuş. Şu konuda #88 ve #90 nolu mesajları okursanız;

Bu durumda sorunun hardware kaynaklı sonucu çıkar ve bir firmware update ile çözüleceğini sanmam...

** Mikado konu üzerinde çalışıyor. Konu hakkında en yetkili isim olan Vbar Geliştiricisi Ulrich Röhr özetle şöyle demiş;

** Mikromekanik yapı sıkışmıyor, sadece travel'ının sonunda asılı kalıyor. 6 tane internal sensorun sadece birisi... Ama hep aynısı...

** İlginç bi çözüm yöntemi ile bu hareket alanının sonunda asılı kalan sensör serbest bırakılabilir ve düzgünce çalışır... Neden bunu yaptığını hala araştırıyoruz, bulunca paylaşacağız. Sensör üreticisi datasheetinde bu davranıştan bahsetmemiş (doğal olarak)... Haliyle çözüm bulma konusunda tek başımızayız.

** Eğer bir sonuç alamazsak, InvenSense in karşısına çıkacağız bu mesele ile ilgili.. (r.ö.: sensör firması) Bu iş zaman alacaktır fakat sonuçları hepimiz için önemli... Çünkü Invensense sersörleri kullanan diğer FBL üreticilerini de etkileyecek. (diğer bir deyişle bütün üreticiler, çünkü ulriche göre hepsi bu firmanın sensörlerini kullanıyor)

** Şans şu ki, NEO rescue için ikinci bir sensör daha kullanıyor. Ve bu sensörün ne zaman ve nasıl kullanılacağına yazılım karar veriyor. Haliyle yazılımsal güncelleme ile çözüm mümkün.
Bu sensör farklı bir üreticiden, (Analog Devices), çok farklı parametrelere sahip... Ve bu hata ile karşılaşılmıyor bu sensörde...

Dipnot: InvenSense aslında iyi bir firma olsa gerek. Smart tv lerin harekete duyarlı kumandaları, Samsung Galaxy telefonları, Apple Iphone 6 telefonları, Nintendo Wii hareket kontrolcüleri ve Oculus Rift DK1 gibi ürünlerde sensörleri var.

Konu ile ilgili bilgiler şimdilik bu kadar ama gelecektir daha...

Asıl soru; biz ne yapacağız?

Bu soruya herkes kendince cevaplar verebilir. Bu hata ile kırım yapmadan, sıfır aldığı ünitenin atıyorum 4. uçuşunda karşılaşan var, 10. uçuşunda karşılaşan var. Haliyle kırım geçirmiş bir ünitede olan bir sıkıntı değil, ulrich in dediği gibi bir sensörde olan üretici hatası belki de... Sonucu ne olacak takip edeceğiz fakat o zamana kadar;

1) Uçuş hiç yapılmayabilir.

2) Rescuesuz devam edilebilir.

3) Initialization safhasında hata verirse zaten ünite kendini başlatmadığından kırım olmaz. Bahsi geçen sensör havada takılı kalırsa, ikincil sensör devreye giriyor ve yine düzgün çalışıyor. Bir sonraki enerji vermede ilk sensör testi geçemediğinden, ünite hata veriyor.
Haliyle ilk başlangıç safhasında yeşil ışık varsa "sıkıntı olmaz, uçun" diyorlar. Yine de ikinci sensör de sapıtırsa diyenler için, GO TO "1" or "2"

İlk serilerde bu durum çok yoktu.. Nedense son partilerde mi bilmem. Sonradan alanlarda oldu sanırım sıklıkla... Olay muhtemelen sensör üreticisinden kaynaklı ama bizim muhatabımız tabii ki Mikado... Hesap soracaklarsa da onlar sorsun kimden sensör aldılarsa...

Bu durumda herkes istediği yolu tercih edebilir. Ben warp ile 5-6 uçuş, Protos ile 3 uçuş, Logo ile 35-40 uçuş yaptım bu hata henüz denk gelmedi. Son versiyon yüklü ünitelerde (iki adet var, rescuelu)... Loglarıma da dikkat ederek uçuşlara devam edeceğim. Bi taraftan da vstabi takipte olacağım gelişmelerle ilgili...

Ama bir sıkıntı olduğu gerçek ve ben rahat edemem diyenler için en doğrusu uçmamak olacaktır.

Dipnot: Rescue kullanmayanlar için bi sorun yok, aynen kırbaca devam ;)

Rezerve

Gayet güzel bir konu olmuş Rasim ellerine sağlık, olayı çok güzel ve net bir şekilde özetlemişsin.

Bu durum ne yazık ki bizden Fatih'in 2 tane NEO başına geldi :-\

İlk NEO'yu bu arızayı yapınca servise Almanya'ya gönderdik. Dün gelen cevaba göre fiziksel bir sıkıntı yok, yani tüm sensorlar çalışıyor. Ama isterseniz biz garanti olsun diye uniteyi değiştirelim dediler.

Diğer tarafından 2.aldığı NEO'da geçenlerde benzer sorunu verdi. Fatih'de HF konuya istinaden RESCUE özelliği iptal etti ve sorun geçici olarak çözüldü.

Olay bu noktaya kadar netleştiğine göre illaki bir çözüm olacaktır. Ama tüm ünitelerde bu sorun olmadığı için çözümlemesi biraz vakit alabilir.

Rasim eline saglık çok açıklayıcı bir konu olmuş teşekkür ederiz, evet iki ünitemde aynı problemi yaşadım hala bir ünitede yaşıyorum bu sorunu ama en yakın zamanda bu sıkıntıların aşılmasını temenni ediyorum, bu sıkıntılı süreçte başta mehmet abinin ve sizlerin çok yardımları oldu burda bir vesile ile teşekkürlerimi iletiyorum.

İkinci ünitede mehmet abinin dedigi gibi rescu sistemi iptal ettim, setupları baştan yaptım, uçuşlara başladım şu an bir sıkıntı ile karşılaşmadım, test etmeye devam ediyorum logları kontrol ederek, sıkıntılı veya olumsuz bir durum ile karşılaşırsam bu konu altınta paylaşacagım :saygilar:

Bu hatalı sensör serisi olayı kuvvetle muhtemel ama hangi neoları etkilediğini bilmek güç... Firma çalışsın bakalım konu hakkında...

Şimdi bende iki neo var, birinin seri numarası 2400 küsür, diğerinin 5700 küsür... İlkinde 40 uçuş falan oldu sıkıntı yok... İkincide en fazla 10 uçuş olmuştur, ondan daha çok şüpheleniyorum. Sıkıntı çıkarırsa o çıkarır diye ona daha dikkatli bakıyorum.

Sendeki seri numaraları nasıl Fatih abi yaklaşık???

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu hatalı sensör serisi olayı kuvvetle muhtemel ama hangi neoları etkilediğini bilmek güç... Firma çalışsın bakalım konu hakkında...

Şimdi bende iki neo var, birinin seri numarası 2400 küsür, diğerinin 5700 küsür... İlkinde 40 uçuş falan oldu sıkıntı yok... İkincide en fazla 10 uçuş olmuştur, ondan daha çok şüpheleniyorum. Sıkıntı çıkarırsa o çıkarır diye ona daha dikkatli bakıyorum.

Sendeki seri numaraları nasıl Fatih abi yaklaşık???

Benim ünitelerin ikiside 2000 küsür seri numaralı, sen peki üniteler geldiginde son sürüm yüklümüydü yoksa güncelledin mi ? Dikkatli kullanmak için neler yapıyorsun ?

Abi ilk sıradaki 2000 i demiyorum, son dört haneyi merak ediyorum. Yoksa hepsi 2000 ile başlıyor.

4707.. ve 6196.. seri bunlar

İşte benim ikinci neo da tam arada, yanii ondan çekiniyorum :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
İşte benim ikinci neo da tam arada, yanii ondan çekiniyorum :D
Benim LOGO 800 üzerindeki 4628 :eek:f: :D

Ben vstabi konuya bişeyler yazdım, Edward herzamanki tavrı ile yaklaşmış :) Aynı şeylerin tekrarı gibi ama uzunca bir cevap. Dileyen ordan okuyabilir.

En son firmware sanırım sensörleri biraz daha yakından inceliyor ve hata varsa veriyor. Eski firmware ise o kadar iyi bir inceleme yapmıyor ve hata vermiyor, initialize oluyor... Takılmış durumda olan sensörle havalanınca ve ünite bunu tespit etmeyince rescue çeker çekmez çakmış olabilir kırımlarda...

Şimdiki firmware ile, eğer başta hata vermemişse, uçun bişey olmaz diyor...

Senin kırım olayı sanırım en son güncellemeden önce oldu Fatih abi? Zaten son yaşadıkların yerde hata vermesi olayıydı, onlar kırımlık bir duruma sebebiyet vermedi.

Rasim mikadodan açıklama ve güncelleme gelene kadar dikkatli olmak lazım :laugh: Yani yerdeyken rescu demek lazım, zaten seninde bahsettiğin gibi sensörlerin ikisi birden arıza yapmıyor, benim kırım yaşamamın bir nedeni de rescu ilk bastıgım da yukarı degilde kendini ileri dogru atmasıvdı, sonrasında indirsem sıkıntı olamayacaktı, aksi giden birşeyler oldugunu ünite fiziki olarak anlattı aslında ben acaba mı diyerek tekrar bastıgımda kırım oldu. Bilmece gibi bir durumun içindeyiz mikado bunu çözüme ulaştırsın artık yavvv :mad:

Zaten arkadaşlar ile istişare ettigimizde iki seçenek var önümüzde, ya mikado bize güncelleme ile bu durumu çözdük sıkıntı yok artık diyecek, yada yok fiziki olarak bir sıkıntı var yani sensör üreticisinden kaynaklanan sorun üniteleri geri isteyip değiştirecekler ama bu sıkıntılı süreci bir an önce çözmesi lazım mikadonun, yoksa ciddi yaralar alabilir bence bekliyecez :(

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben vstabi konuya bişeyler yazdım, Edward herzamanki tavrı ile yaklaşmış :) Aynı şeylerin tekrarı gibi ama uzunca bir cevap. Dileyen ordan okuyabilir.

En son firmware sanırım sensörleri biraz daha yakından inceliyor ve hata varsa veriyor. Eski firmware ise o kadar iyi bir inceleme yapmıyor ve hata vermiyor, initialize oluyor... Takılmış durumda olan sensörle havalanınca ve ünite bunu tespit etmeyince rescue çeker çekmez çakmış olabilir kırımlarda...

Şimdiki firmware ile, eğer başta hata vermemişse, uçun bişey olmaz diyor...

Senin kırım olayı sanırım en son güncellemeden önce oldu Fatih abi? Zaten son yaşadıkların yerde hata vermesi olayıydı, onlar kırımlık bir duruma sebebiyet vermedi.

Çok emin değilim ama güncelleme yapmıştım galiba :-\

Anlamadığım nokta bu kullanılan sensörleri diğer fbl üreticileride kullanıyor . Peki diğer fbl üreticilerinden hangileri kurtarma özelliğine sahip.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi