Mikado Vbar Neo - VBASIC Receiver

Ali Yalçın' Alıntı:
İçinde olan donanımı (özelliği) yazılımla kapatıp, sonra açmak için exta para istemek firmaya olan sevgiyi arttırıyor [emoji1]

570 de hem brain (ikon), hemde vbar mini kullanmış biri olarak şunları söyleyebilirim. Vbar brain den daha başarılı uçuş performansı sergiliyor, gainleri biraz daha yüksek kullandığım halde herhangi bi titreme yok, özelikle agility harika çalışıyor , dayadım 120 ye modeli havaya yapıştırdı resmen, hareketler daha keskin çıkıyor, brain de agility arttırınca pek bi fark hissetmediğim halde vbar da çok farkediyor, hem yüksek gain de hemde başarılı agility performansı sayesinde vbar mini den daha çok memnun oldum.

Doğal olarak içimden şunu dedim bide rescue olsa mis gibi ünite,

Yani yiğidi öldür hakkını yeme misali.

1 Euro =1 tl olsa bas parayı tareq gibi döşe full mikado tesisatı bak keyfine, malesef dolar kuru bizi fiyat performans ürünlerine mahküm ediyor.

Ali Brain'deki agility parametresi ile Vbardaki agility aynı şey değil ki. İsimleri aynı ama farklı işlere yarıyorlar bildiğim kadarıyla. Üstelik ters çalışıyor, yani Brain'de heliyi daha sert uçan daha robotik bir makine yapmak istiyorsan agility kısıyorsun.

Bir de Tareq'in kullandığı ekipmana, daha doğrusu herhangi bir ünlü pilotun kullandığı ekipmana çok takılmamak lazım. Zira bu adamlar her an başka bir şey kullanabilir, daha doğrusu, parayı kim verirse onun ürününü kullanırlar. Brain'i piyasaya yerleştiren adam da Tareq'di, adamın işi bu :)

Vbar - Brain karşılaştırması, daha doğrusu, herhangi iki ünitenin birbiriyle uçuş olarak karşılaştırılması pek anlamlı değil, zira üniteler zaten geniş ayar seçenekleri sunuyorlar ve her türlü uçuş elde edilebiliyor. Tareq'in 3GX-Brain karşılaştırması sorusuna verdiği bir yanıt vardı mesela, diyor ki, üniteleri karşılaştırırken onu düşünmeyin, hepsi aynı şekilde uçabilir. Ama benim gözlemlediğim, Alan (Szabo Jr.) istediği ayarı yakalayabilmek için benim Brain ile uğraştığımın çok daha fazlasını yapmak zorunda kalıyor, tüm gün uğraşıyor gibi bir şeyler söylemişti. Aslında bu konuda Tareq referans almak da çok anlamlı değil, adamın kuyruğunun titremediği uçuşunu izlemedim ben, sallamıyor pek kendisi :D

Neyse, ünite karşılaştırırken uçuş en son bakılacak şey benim için. Benim listem şöyle;

- Ünite ne kadar güvenilir ve tutarlı?
- Kaç para?
- Üniteyi alınca iş bitiyor mu, yoksa uygulama içi satın alımlar var mı?
- Gelişime ne kadar açık?
- Kullanımı ne kadar pratik?

Bunlar düşünüldüğünde, evet vbar güzel ünite. Brain icat edilmemiş olsaydı kesin vbar alırdım :D

Tareq 3GX için zamanında aynen şunu söylemişti:

"kesinlikle kötü ünite değil. Mesela Alan çok güzel ayarlayıp uçuyor ama ben o kadar zeki değilim" demişti ;D

Ünite tercih sıralamamamız çok benzer. Hele bizim pilotajlar dikkate alındığında bize göre performans konusunda tüm üniteler bir kaç gömlek büyük :)

Liste çok güzelmiş, kendimce cevaplar vereyim.

- Ünite ne kadar güvenilir ve tutarlı?

Son derece güvenilir ve tutarlı. Sorun yaşamadım. Yaşayan arkadaşlar olmuştur ama onların da helilerini ben toplamadım, neye ne kadar dikkat ediyorlar, logları nasıl inceliyorlar, titreşim ne seviyede gibi sorulara verecek cevabım yok.

- Kaç para?

175 dolar ünite fiyatı, pro+rescue da ayrıca 81 dolar...

- Üniteyi alınca iş bitiyor mu, yoksa uygulama içi satın alımlar var mı?

Yukarıda yazdığımdan ekstra bir ücret yok. Rescuelu ünite 256 dolar diyebiliriz bir diğer deyişle... (Brainden yaklaşık 100 dolar daha pahalı)

- Gelişime ne kadar açık?

Gelişime gayet açık, ama adamlar kapalı sistem kendileri geliştiriyor. Brain de msh tarafından geliştiriliyor gerçi, onda da dışarıdan ekstra bir çaba yok geliştirme adına. Hatta yetmiyor spektrumun, futabanın geliştirmesi gereken şeyleri de adamlar kendileri geliştiriyor... Gelişimle ilgili konuda ara ara paylaşımlar yaptım, telemetri konuları scorpion tribunus kontronik telme vb, ünitenin vplane vcopter yazılımları, multikopterde rescue sunması (action quadcılar için) gibi gibi gelişmeler oldu oluyor, ben pek takip edemiyorum ama son dönemde...

- Kullanımı ne kadar pratik?

VBC ile kullanımı inanılmaz pratik, ayar tembeli yapacak kadar, bilgisayardan neyi nerden yaptığını unutturacak kadar, yerde havada, paller motor kabloları sökülü takılı... Diğer kumandalarla standart ünitelerden çok bi farkı yok...

Emre abi agility ters çalışıyorsa benim için tam fail olmuş diyebiliriz [emoji1]

İlk fırsatta denemem lazım

Onun dışında yazdıklarına katılıyorum, belkide ben kbar dan beri alışık olduğum için üniteye daha rahat ayarladım ve rahat ettim diyebilirim,

Tareq konusunda bende bi röportajında 3gx sorulduğunda direk ümitsiz vaka diyip geçmişti [emoji23]