Mini Racer FPV - ImpulseRC Alien 5" Projem

dwain

Yeni Uye
Herkese merhaba,

Kısa süre önce aranıza Drone'lara olan yeni merakım sayesinde katılmıştım. Henüz hala bir drone sahibi olmasam da çok yakında olacağım için kendimi şimdiden çok keyifli hissediyorum. Bu işe yeni başlayan birisi olarak farkında olarak ve biraz da olmayarak kesenin ağzını fazlaca açmış olabilirim ama ne kadar çok ilgilendiğimi ve sürekli bir şeyler okuduğumu görünce kendimi de durdurmak istemedim. 2 gün önce birçok parça siparişimi verdim. Bazıları birkaç gün içerisinde piyasaya çıkacak olan parçalar ancak Preorder yaparak hepsinin siparişini verdim. Umuyorum ki en geç 1 ay içerisinde aşağıda isimlerini paylaştığım siparişlerim elimde olacak ve ben yavaş yavaş yapmaya başlayacağım. Daha önce böyle bir şeyi hiç yapmadım. Ama birkaç gündür çok fazla video izledim. Kafamda bir şeyler bayağı oturdu. Ama elbette burada tanışacağım ve işime yarayabilecek her türlü bilgiyi paylaşabilecek tüm hobi severlere şimdiden teşekkür ederim. Daha önce leğim dahi yapmadığımı düşünürsek önümde zorlu bir süreç var ama kendime güveniyorum.

Şimdilik ürünlerin sadece internetteki görüntülerini paylaşacağım. Ancak elime ulaştıkça bu başlığı sürekli güncel tutmaya da çalışacağım.

1. Alien Frame 5" - ImpulseRC

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2. LittleBig ESC 20A

3. Cyclone Flight Controller

4. Emax RS2205 Motor

5. MultiStar Racer Series 1400mAh 4S 40-80C Pil

6. FrSky Taranis X9D Plus

7. FrSky XSR 2.4GHz 16CH ACCST Receiver w/ S-Bus & CPPM

8. HS1177 FPV Camera

9. Dragon Rider Drak 5.8G 40 Channel Transmitter

10. Fatshark Spironet Antenna

11. Fatshark Dominator HD V2

12. ImpulseRC 10 CM SMA Pigtail

13. Diatone Bull Nose Plastic Propellers 5 x 4.5

14. Header Pins 2x10

15. CP2102 USB 2.0 to TTL UART Module

16. Impulse RC Lipo Strip

17. Servo Lead Cables 10CM

Evet tüm siparişlerim şimdilik bunlar. Henüz leğim makinem yok. Onu da yakında alacağım. Bir de Bateriler için şarj aleti yok. Onu da almam gerekiyor. Ancak onları yurtdışından getirtmek zorunda değilim. Sanıyorum Türkiye'de de çok iyi olan cihazlar bulabilirim. Bu konularda da tavsiyelerinize her zaman açığım. Özetle elektrik bandı, çift taraflı bant, tornavida, yan keski, kablo kesici vb. bazı şeylerim elimde kısıtlı da olsa onları da baştan alarak yapmaya başlayacağım.

Yorumlarınıza her zaman açığım. Bana yardım etmek isterseniz de seve seve beraber bile yapmaya hazırım :) Daha sonra sizlerin de uçuş için gittiğiniz yerde hep birlikte buluşup uçuş yapacağımız günleri de sabırsızlıkla bekliyorum.

Görüşmek üzere...
Kaan

Hoşgeldin :)

Oldukça güzel parça seçimleri yapmışsın tebrik ederim. Eğer ilk defa quad uçuracaksanız, tavsiyem bu model ile değilde daha az kırılgan, daha sakin ve daha ekonomik bir frame-pil ile başlamanız olurdu. Benzetecek olursa araba kullanmayı hızlı bir yarış arabasında öğreniyor olacaksınız :) Avantajları da olmasına rağmen dezavantajları daha fazla.

Sarj aleti için önerim benimde kullandığım GT-500. Şuan kampanyası var parallel board ile 155 dolar.
Eğer daha uygun bir sarj aleti istiyorsanız Cellpro Multi4 Charger with GP/KO (JST XH/JST EH/HR) Adapter Combo fiyat olarak uygun. Ama 4s'e kadar destekliyor.

Kaan bey hayırlı olsun [emoji1303] şarj aletini ben de diyecektim Burak abi sagolsun söylemiş [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Burak S' Alıntı:
Hoşgeldin :)

Oldukça güzel parça seçimleri yapmışsın tebrik ederim. Eğer ilk defa quad uçuracaksanız, tavsiyem bu model ile değilde daha az kırılgan, daha sakin ve daha ekonomik bir frame-pil ile başlamanız olurdu. Benzetecek olursa araba kullanmayı hızlı bir yarış arabasında öğreniyor olacaksınız :) Avantajları da olmasına rağmen dezavantajları daha fazla.

Sarj aleti için önerim benimde kullandığım GT-500. Şuan kampanyası var parallel board ile 155 dolar.
Eğer daha uygun bir sarj aleti istiyorsanız Cellpro Multi4 Charger with GP/KO (JST XH/JST EH/HR) Adapter Combo fiyat olarak uygun. Ama 4s'e kadar destekliyor.

Burak Bey çok teşekkürler. Elimden geldiğince iyi bir şey yapmaya çalıştım. Evet dediğiniz gibi daha ekonomik de olabilirdi. Ama bazı videoları izledikten sonra böyle bir şey sahip olmak istediğime karar verim. Umarım sıkıntısız bir şekilde de kullanırım.

Dediğiniz şarj cihazları sanıyorum Türkiye'de yok değil mi? Ben şarj cihazını Türkiye'den bulabilir miyim acaba diye düşündüm. Açıkçası detaylarına da çok bakmadım. Mesela parallel board nedir bilmiyorum. Henüz o kadar araştırmadım. Onu da araştıracağım. Bir de bahsetmiş olduğunuz model için ayrıca bir de güç kaynağı mı almak gerekiyor?

Şöyle bir cihaz işimi görmez mi?

Aynen burak abinini dediği gibi harika bir model ama ehliyetini henüz almamış birine ferrari vermek gibi bir şey olur bu, ben dışarıdan bakıldığı kadar kolay olmadığını düşünüyorum şahsen. olası kırımlar veya kayıplar sizi çabuk soğutacaktır.
Birden hızlı cihaz kullanmakta hiç kolay değil. hatta alışma sürecinizde mutlaka 3s pil kullanın

Anladım. Peki kumandadan ne kadar hızlı kullanacağımı kendim ayarlayamıyor muyum? Yani her şey ilk anda çok hızlı olmak zorunda mı :)

Kaan abicim madem sipariş verdiniz, sizin için mutlaka hızlı bir başlangıç olacak. Öncelikle size tavsiyem kumandanız geldiğinde fpv similasyonu çalışmanızdır. Freerider fpv diye bir program var taranis için ayarlarını yapıp bolca sim çalışın öncelikle. program paralı bende var isterseniz mail yolu ile gönderebilirim.
Şimdi sizin toplayacağınız cihazın 4s'deki gücünü şöyle özetleyim; gaz kolu %20 olduğunda cihaz hover'da sabit kalır. %100 e geldiğinde 1.5 saniye olmadan gözden kaybolur. Bu güç similasyonda bile yok :laugh: . Cihazın kolu, motoru vb kırılsın bunlar küçük şeyler ama minilerde genelde bu tip durumlarda ilk fpv uçuşta cihaz kayboluyor. Size tavsiyem önce 3s pil alın. en iyisi olmasına gerek yok çünkü geçiş süresi için gerekli. Similasyon ile paralel şekilde cihaza ve sticklere alışın, artık rahat rahat 3s ile dolanmaya başladığınız andan itibaren 4s e geçebilirsiniz.

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Kaan abicim madem sipariş verdiniz, sizin için mutlaka hızlı bir başlangıç olacak. Öncelikle size tavsiyem kumandanız geldiğinde fpv similasyonu çalışmanızdır. Freerider fpv diye bir program var taranis için ayarlarını yapıp bolca sim çalışın öncelikle. program paralı bende var isterseniz mail yolu ile gönderebilirim.
Şimdi sizin toplayacağınız cihazın 4s'deki gücünü şöyle özetleyim; gaz kolu %20 olduğunda cihaz hover'da sabit kalır. %100 e geldiğinde 1.5 saniye olmadan gözden kaybolur. Bu güç similasyonda bile yok :laugh: . Cihazın kolu, motoru vb kırılsın bunlar küçük şeyler ama minilerde genelde bu tip durumlarda ilk fpv uçuşta cihaz kayboluyor. Size tavsiyem önce 3s pil alın. en iyisi olmasına gerek yok çünkü geçiş süresi için gerekli. Similasyon ile paralel şekilde cihaza ve sticklere alışın, artık rahat rahat 3s ile dolanmaya başladığınız andan itibaren 4s e geçebilirsiniz.

Merhaba, Öncelikle detaylı cevap için çok teşekkür ederim. Durumu gayet iyi anladım. Kesinlikle başlangıcım 3S lipo ile olacak. Alıştıkça 4S'e geçiş yapacağım.

Aklıma takılanları burada mutlaka soruyor olurum :) Tekrar çok teşekkürler.

Arkadaşlar proje için arada yazamadım ama nihayet dün akşam %95 her şey bitti. İstanbul'da uçuş arkadaşları arıyorum anadolu yakasında :)