Modelcilikte Lehim Yapımı ( Videolu Anlatım )

Teşekkür ederim önerileri dikkate alacağım her zamanki gibi. [emoji846] Elime ulaştığında fotoğraflarım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ürün bugün elime ulaştı, direnç.net üzerinden sipariş vermeme rağmen stoklarında ürün kalmadığı için iptal ettik ürünü. Bende gittigidiyor üzerinden aldım. Bugün ulaştı ürün. Hemen ilk işim masamda bir yer açmak ve hemen lehime başlamak oldu. Ufak tefek denemelerden sonra hemen asıl işe koyuldum. İlk lehimimi gerçekten beğendim. Videosuda var ama videoda sadece ben çıkmışım. Masaya yaslamıştım ama lehimle alakalı hiçbir şey yok maalesef videoda.

İlk başta lehimlenecek yüzeye pasta sürdüm. Havyayı 400 dereceye ayarladım. Konnektörü mandallarla sıkıştırdım. Sabitledim. Havya ile pastayı ısıttım ardından konnektörü ısıttım. Lehim telinin ucunu havyaya değdirdim konnektörün üzerindeyken. Birden lehim teli eridi ve tüm konnektörün üzerine yayıldı. Ardından birazda yığın yaptım ve telin üzerini lehimlemeye geçtim. Telin açık tarafını pastaya soktum. Ardından havya ile ısıttım. Sonra telin sabitledim. Alt taraftan havya ile ısıttım üsttaraftan lehim telini değdirdim. Su gibi aktı gitti lehim telin üzerinden. Ondan sonra arada havya kalacak şekilde konnektör ile kabloyu üst üste getirdim. İki lehimde erimeye başlayınca havyayı aradan çekip kablonun üzerine koydum. Ardından hemen çekip 3 sn kıpırdatmadan bekledim. Ve işlem tamamlandı. İnce kablo lehimlemek kolaydı. Ama ben bir adet liponunda konnektörünü değiştirmeye karar verdim. O biraz zorladı beni hepsi bu. Ama oda sağlam oldu gibi. Asıl soruma geleyim.

Bir lehimin sağlam olup olmadığını kontrol etme imkanımız var mıdır? Ben elimle bir iki tık çekiştirince gram oynamıyor. Başka bir yolu varsa denemek isterim. Sonuçta uçağı o iki temas noktasına emanet ediyoruz.

Konnektörü değiştirmeme rağmen kolay takılıp çıkıyor gibi geliyor bana T konnektör. O nedenle konnektörleri araştırma işine girdim. Evde ne kadar bakır kablo ne kadar konnektör varsa lehim yapıyorum. :)

Lehim işi yaptıkça gelişiyor Doğuş. Ekipman da güzelse zevkli oluyor hatta. Benim tecrübeyle gördüğüm bir iki püf nokta var, arz ediyim.

- Lehimi yaptıktan sonra soğuyana kadar 3-5sn hareket ettirmemek lazım.
- Güzel lehim parlak olur, yüzeyi pürüzsüz olur.
- Havyayı lehim yaptığın yerden ayırdığında lehimin yuvarlak bir hal alması lazım, havyayla beraber sünüp sivri bir ucu kalmaması lazım.
- Pil-esc gibi kalın kabloların uçları lehimli olarak gelir. Ben her zaman o kısmı keserim. Sonra kablonun ucunu konnektöre göre sıyırır, bir miktar pastaya bular, sonra lehimi tele yedire yedire bir miktar ısıtırım, ama fazlaca ısıtıp, kablonun gereğinden fazlasının lehimi emmesini ve sertleşmesini istemem. Sonra konnektöre de lehim koyar, ikisini birleştiririm. Kablo konnektöre göre küçükse, konnektörün içini mutlaka lehimle doldururum.

Deans konnektörden ise nefret ederim :) Max 40-45A konnektör için XT60 veya EC3 öneririm. Bir de EC3-XT60 karışımı bir konnektör var, adını hatırlamıyorum, EC3 pro falan olabilir, o da güzel. SupraX ise konnektörlerin kralı, tabi fiyatı da ona göre :)

Emre Kaman' Alıntı:
Lehim işi yaptıkça gelişiyor Doğuş. Ekipman da güzelse zevkli oluyor hatta. Benim tecrübeyle gördüğüm bir iki püf nokta var, arz ediyim.

- Lehimi yaptıktan sonra soğuyana kadar 3-5sn hareket ettirmemek lazım.
- Güzel lehim parlak olur, yüzeyi pürüzsüz olur.
- Havyayı lehim yaptığın yerden ayırdığında lehimin yuvarlak bir hal alması lazım, havyayla beraber sünüp sivri bir ucu kalmaması lazım.
- Pil-esc gibi kalın kabloların uçları lehimli olarak gelir. Ben her zaman o kısmı keserim. Sonra kablonun ucunu konnektöre göre sıyırır, bir miktar pastaya bular, sonra lehimi tele yedire yedire bir miktar ısıtırım, ama fazlaca ısıtıp, kablonun gereğinden fazlasının lehimi emmesini ve sertleşmesini istemem. Sonra konnektöre de lehim koyar, ikisini birleştiririm. Kablo konnektöre göre küçükse, konnektörün içini mutlaka lehimle doldururum.

Deans konnektörden ise nefret ederim :) Max 40-45A konnektör için XT60 veya EC3 öneririm. Bir de EC3-XT60 karışımı bir konnektör var, adını hatırlamıyorum, EC3 pro falan olabilir, o da güzel. SupraX ise konnektörlerin kralı, tabi fiyatı da ona göre :)

Abi suprax gördüm ama tel çok küçük onun boyutları varsa alayım diyorum. Pilotaj harici bir şey ile uçak kırmayı hiç sevmiyorum. Yakında XT60 ile değiştireyim hepsini hem onun içi yarım hilal gibi olunca lehim ile doldurmakta kolay olacaktır. Bahsettiğin detaylara çok önem verdim abi, soğuk lehim olmaması için. Bu tarz lehimleme işlerinde havyayı kaç derecede kullanmak makuldur abi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Suprax'ın da boyutları var, 4mm'den başlıyor. Ama xt60 her ihtiyacını görecektir.

Havya sıcaklığı ve uç kalınlığı yapacağın işe göre seçilir. Ben çok ince bir iş yapmıyorsam genelde 400 derece kullanıyorum, ki aslında biraz fazla. Özellikle plastikle birleşik konnektörlerde konnektörü eritme riski var. Benim konnektörle işim 2sn bile sürmüyor, o yüzden 400 kullanıyorum. Ama eğer havyayı çok tutman gerekiyorsa sıcaklığı düşürebilirsin. 250'den başla, 300,350 derken rahat olduğun sıcaklığı bulabilirsin.

Emre Kaman' Alıntı:
Suprax'ın da boyutları var, 4mm'den başlıyor. Ama xt60 her ihtiyacını görecektir.

Havya sıcaklığı ve uç kalınlığı yapacağın işe göre seçilir. Ben çok ince bir iş yapmıyorsam genelde 400 derece kullanıyorum, ki aslında biraz fazla. Özellikle plastikle birleşik konnektörlerde konnektörü eritme riski var. Benim konnektörle işim 2sn bile sürmüyor, o yüzden 400 kullanıyorum. Ama eğer havyayı çok tutman gerekiyorsa sıcaklığı düşürebilirsin. 250'den başla, 300,350 derken rahat olduğun sıcaklığı bulabilirsin.
Suprax 4 mm ben kullanıyorum çok güzel hem plastik eritme derdide yok.

Ben Protos380 de D4, Logo ve Max ta D6 kullanıyorum.

D4 tam alt sınır gibi 6s 1400-1800 mah civarı piller için. Tabii kabloyu bir miktar inceltmek de çözüm konnektör içine sokmak için ama sonradan uğraşmaya gerek yok, uygun konnektör almak en kolayı...

450 heliler için D4, geniş geniş olsun dersen D5... Üstüne D6...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eğer klasik kurşunlu lehim kullanıyorsanuz 300 320 derecede çalışın. Kurşunsuz lehimde 350 gibi uygun.
Elektronik elemanlar için klasik sınır 300 derecede 10 saniyedir.
Düşük sıcaklık da çok güvenli değil. Lehim işlemi ne kadar uzarsa plastik vs hasarı riski o kadar artar. O nedenle 250 dereceleri hiç önermem.
İyi lehimin yüzeyi parlaktır ama asıl iyi lehim kriteri lehim ile lehimlenen metalin birleşme bölgesidir. Yazı ile anlatmak zor ama, metal ile lehim arasındaki geçiş bölgesi merkezi dışarıda olan bir daire çiziyorsa lehim iyidir. Lehim birleşme hattına doğru merkezi lehimin içinde kalan bir daire çiziyorsa lehim soğuktur. Bir ara şekil çizip koyarım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Suprax 4 mm ben kullanıyorum çok güzel hem plastik eritme derdide yok.

Abi şimdi ben lipo-esc birleşmesi olmayınca lipo ubec oluyor. Ubec zaten 15A kilitlenmeleri için suprax'ı çok beğendim. Ama işlevsellik açısından benim için zaruri olacaktır. Benim asıl amacım birbirine geçtiklerinde gün boyunca birbirlerinden kolay ayrılmayacak iki konnektör. Zaten ubec 15A ki 6 servo hepsi stalla düşse 30A çekecek. Konnektörden önce ubec gider sinyali keser abi. Ama fiyatlar uygun olsa yada 4 çift yerine 2 çift alabilsem belki düşünülebilirdi.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben Protos380 de D4, Logo ve Max ta D6 kullanıyorum.

D4 tam alt sınır gibi 6s 1400-1800 mah civarı piller için. Tabii kabloyu bir miktar inceltmek de çözüm konnektör içine sokmak için ama sonradan uğraşmaya gerek yok, uygun konnektör almak en kolayı...

450 heliler için D4, geniş geniş olsun dersen D5... Üstüne D6...

Abi şayet helide kullanacak olsaydım şaşmazdım. Videolarını hayranlıkla izledim gerçekten.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Eğer klasik kurşunlu lehim kullanıyorsanuz 300 320 derecede çalışın. Kurşunsuz lehimde 350 gibi uygun.
Elektronik elemanlar için klasik sınır 300 derecede 10 saniyedir.
Düşük sıcaklık da çok güvenli değil. Lehim işlemi ne kadar uzarsa plastik vs hasarı riski o kadar artar. O nedenle 250 dereceleri hiç önermem.
İyi lehimin yüzeyi parlaktır ama asıl iyi lehim kriteri lehim ile lehimlenen metalin birleşme bölgesidir. Yazı ile anlatmak zor ama, metal ile lehim arasındaki geçiş bölgesi merkezi dışarıda olan bir daire çiziyorsa lehim iyidir. Lehim birleşme hattına doğru merkezi lehimin içinde kalan bir daire çiziyorsa lehim soğuktur. Bir ara şekil çizip koyarım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi sorun şurada ben lehime başladığımda havyanın ucuna bir miktar lehim koymam gerektiğini bilmiyordum. O zamanda konnektör ısınmayınca soğuk lehim oluyordu. Ama o şekilde lehimi eritmeye başladığımda ardından ben konnektörün en ucundan lehimi değdirsem bile o en dibe kadar yayılıyor. Ardından ufak bir tepecik oluşturuyorum ve lehim teli ile konnektörün kenarlarınıda geziyorum. Tutunma yüzeyini arttırabilmek için. Kısaca abi lehim yağ gibi akıyor konnektörün üzerinde. Sanıyorum ki bu doğru bir şey. Tek yapamadığım nokta kablo ile konnektörü birleştirirken, orada kablo ile konnektör arasında havya kalacak şekilde tutuyorum ardından havyayı çekip kablonun üzerine alıyorum iki saniye öyle beklettikten sonra havyayı çekiyorum 3 saniye kıpırdatmadan tutunca taş gibi olmuş gibi duruyor abi. Ama emin olamıyorum.

Havyayı aşırı sıcak ayarda kullandığın için öyle oluyor. Tabii elektronik eleman lehimlemediğin için büyük bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Konnektör konusuna değinmişken birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.Konnektörleri lehimlerken konnektöre ve ekipmanlara fazla ısı uygulamaktan kaçının.Fazla ısı uyguladığınız takdirde pinler eriyecek ve kullanılamaz hale gelecektir.Lehim yaparken varsayıyorum lipo pilin konnektörünü değişeceksiniz.Lipo bataryalara bilindiği üzere dişi konnektör takıp kullanıyoruz.Konnektör lehimlerken eğer dişi konnektörü lehimleyeceksek ucuna erkek konnektörü, erkek konnektör lehimleyeceksek dişi konnektörü de birbirine takıp öyle lehimlemenizi öneririm.Bunu yaptığınız takdirde lehimleme esnasında homojen bir ısı transferi olacağından daha az ısınma meydana gelir ve daha güvenlidir.Ben XT60 konnektör lehimlerken 60W kalem tipi havya kullanıyorum fiyatı 25-30 TL idi sanırım.Lehim istasyonları daha avantajlı tabi bu konuda.Kullandığınız lehim telinin kalitesi de çok önemlidir.Lehimleme sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmezseniz soğuk lehim dediğimiz durum gerçekleşebilir.

-Lehim esnasında ısı eksikliği
-Lehim telinin kalitesiz olması
-Lehim yaparken lehim yapılacak yerin hareket etmesi,el titremesi...vs

Lehim yaparken ısı ne çok fazla, ne de az olmalıdır.Lehim yaptığımız yüzey eğer parlak ise lehim işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.Tabi lehim telinin kalitesi de önemli.Konnektörlere ve lehim yapılacak yerlere fazla ısı uygulamaktan kaçınmamız gerekiyor.Mesela fazla ısı uyguladığımızda ısı transferi gerçekleştiğinden kısa kablolu lipo bataryalarda ısı lipo pilimize kadar gidiyor.Bu risklidir.Kendi tecrübelerim doğrultusunda lipo pilinizin kablosunu kesip kısaltmamanızı öneririm.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Bu yazdıklarımı tecrübeli büyüklerim elbette biliyordur fakat kendi tecrübelerim doğrultusunda, deneyimlerimi paylaşmak istedim diğer modelci arkadaşlara yardımcı olması açısından.Saygılarımla.

Bu mesaj aşağıdaki konudan Yönetim tarafından kopyalanmıştır.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN