Modelcilikte Lehim Yapımı ( Videolu Anlatım )

Bu bilgiler baya işime yarayacak gerçi flux kullanımı biliyordum üstüne baya işe yarar bilgiler edindim paylaşımlar için teşekkür ederim. :RCKolik:

Durumu ucuz ve profesyonelce atlatmışsınız, geçmiş olsun.

Mehmet abinin de dediği gibi, lehim yenilemek diye birşey yok. Ancak özellikle bu konnektörleri lehimlemek için birkaç püf noktası vereyim.

-Lehim sırasında kablo üzerinde lehim teli eritmek, konnektör üzerinde lehim teli eritmek gerekir. Ancak sonra ikisini birbirine sadece arada lehim teli eriterek bağlamaya çalışmak yanlıştır. Lehim yapılacak tüm elemanların sağlıklı bir lehim bağlantısı sırasında lehim telinin erime sıcaklığına ulaşması gerekmektedir ki, bağlantı sağlıklı ve tek parça olsun.

-Farklı bir ifade ile, lehim sağlıklı ise, havya temas ederken hem kablonun, hem konnektörün hem de yeni eklenen bağlantı lehiminin Terminatör 2'deki sıvı metal abi gibi pırıl pırıl parlaması gerekir. Sadece "araya" eritilmiş lehim ekleme bağlantısı sağlıksız olur.

-Lehim edilecek metalin büyüklüğüne göre, uygun enerji seviyesine sahip bir havya kullanılmalıdır.

-Bu nedenle, 5-6 mm ve üzeri bullet bağlantı içeren konnektörlere, sadece ve sadece 50-60 watt'lık lehim cihazları ile lehim yapılmalıdır. Daha düşük lehim watt / ısı güçlerinde, konnektörün lehimlenecek kısmında yeterince hızlı ısı artışı sağlanamaz (ısı enerjisi esc ve batarya kablolarına, oradan da içlerine doğru yayılacaktır, sonuçta lehim noktası sıcaklığını kaybedecektir)

-Özellikle konnektör lehimi yaparken, mümkünse konnektörün metal bullet kısmını herhangi bir metal tutacak / sehpa ile sabitlemeyin. Tutacağa - sehpaya hızlıca metalden metale ısı kaybı olacak, siz istenilen sıcaklığa erişemeden elinizdeki havya ısı enerjisini tüketecektir.

-Eğer büyük bir konnektöre, düşük watt havya ile lehim yapılacaksa, konnektörün boyutunda bir ahşap parçasına oyuk açılıp, konnektör bunun içine sabitlenebilir (ahşap erimez ve metal teması kadar hızlı ısı kaybettirmez).

-Havya ucundaki kalay kaplama, erimiş lehimin havya ucuna yapışabilmesini sağlar ve bu normaldir. Havyalar, ucunda erimiş lehim olmadan sağlıklı ısı transferi yapamaz.

-Havya ucundaki kalay kaplama üzerinde oksitlenme var ise havya ucu değiştirilmelidir. Oksitlenme oluşmaması için havya ucu lehim işlemleri sonrasında sadece uygun temizleyici bakır tel ile (kesinlikle bulaşık teli / ıslak sünger vb değil) temizlenmeli ve üzerinde bir miktar lehim teli eritilerek saklanmalıdır (kalay uç, lehim ile kaplanmalıdır)

-Eğer havyanın sehpanızda aşırı ısınmasına izin verirseniz, üzerinde erimiş lehim olmadan saklarsanız, uygun olmayan şekilde kalay kaplamaya zarar verecek şekilde temizlik yaparsanız, bundan sonraki lehimleri sağlıklı yapabilmek için havya ucunu değiştirmeniz gerekir.

Bunlara dikkat edilirse, lehim gerçekten eğlenceli bir iş olmaya başlıyor. Ben genelde takımı kutudan çıkartırken içimde bir mutluluk olur, "hehe lehim yapacağım" diye :)

Bu mesaj Yönetim tarafından aşağıdaki konudan taşınmıştır.

Videolar ve Ergün beyin yazısı oldukça güzel, aslında uygulama eksikliklerimizi bu uygulama ve tecrübeler dikkate alınırsa daha güzel sonuçlar çıkartabiliriz teşekkürler. :RCKolik:

Yeni havya ve lehim teli almistim v977 anakartim yolda gelince lehim gerekecek kuyruk motoruna lehimle ilgili konuyu cok aradim bulamamistim megerse lipo pillere bakarken tesadufen burda cikti karsima :eek: emegi gecenlere tesekkurler. Birde bugun multimetre aldim gerci arizali cikti degistirecegim de bu gidisle heralde cok yabancisi oldugum e sini bilmedigim elektronikle ilgili epey birsey ogrenecegiz bu hobi sayesinde

sertac kaymaz' Alıntı:
...bu gidisle heralde cok yabancisi oldugum e sini bilmedigim elektronikle ilgili epey birsey ogrenecegiz bu hobi sayesinde
Bu hobi sayesinde öyle şeyler öğreniyor ki insan sırf bu yönü bile ayrı bir yere konulabilir modelciliğin...

Bu hobinin bana en büyük katkılarından birisi çok meraklı olduğum lehim yapma işini bana öğretmesidir diyebilirim.:)

:saygilar: arkadaşlar merhaba, lehim yaparken kullanılan ,tezgah ve penselerini nereden alabilirim ,lehim yaparken çok gerekiyor , şimdiden teşekkür ederim , :RCKolik:

Adnan abi selamlar, yurtdisi model magazalarindan konnektor lehimlemek icin ozellestirilmis olanlarini bulabilecegin gibi, yurticinde elektronikcilerden cesit cesit bulabilirsin. Uc kollusu, dort kollusu, uzerinde isigi, buyuteci olanlar vs falan da var.

Forumun resmi elektronik tedarikçisi (!)... :D

Verdiğiniz bilgiler çok yararlı bütün herkeze teşekkürler, saygılar. :RCKolik:

Bütün lehim yanlışlarını yapıyormuşum :laugh: :laugh:

Mr Barış soldering stand

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha önceden hiç lehim yapmamış biri olarak, sırf konnektörleri güvenilir bir şekilde lehimleyebilmek için bende bu işe adım attım. Konuları okuduğumda videolardan bir şeyler çıkartabildim ama yinede bir bütünlük içerisinde konuyu devam etmek isterim. Bazı malzemeler aldım. Bu malzemelerle videoları izleye izleye ufak tefek lehim işlerini yapıp becerebilirsem video çekip, videoyu sizlerle paylaşıp. En sonunda 50cc uçak üzerindeki ubec konnektörünü değiştirmeyi düşünüyorum. Hedefim önümüzdeki hafta sonuna kadar bu ubec konnektörünü değiştirmek. Bakalım hayırlısı. :)

Sunline 936B Isı Kontrollu Lehimleme Havya İstasyonu

PROSKİT PD-372 MİNİ MENGENE

Havya Ucu Temizleme Kılıflı

Lötfett Lehim Pastası

0.75mm 200gr Proskit Lehim Teli

Doğuş kardeşim, mengene hiç sağlıklı olmuyor konnektör ve kabloyu tutmak için. Aşağıda linkini verdiğim kıskaçlı aparatlar mengeneye göre daha pratik olacaktır emin ol :laugh: Bende ilk zamanlar mengeneyle girmiştim işin içine ama baktım olacak gibi değil değiştirdim :laugh:

Şuan da RC ProPlus markasının sehpasını kullanıyorum, çok rahat oluyor..

Doğuş' Alıntı:
Daha önceden hiç lehim yapmamış biri olarak, sırf konnektörleri güvenilir bir şekilde lehimleyebilmek için bende bu işe adım attım. Konuları okuduğumda videolardan bir şeyler çıkartabildim ama yinede bir bütünlük içerisinde konuyu devam etmek isterim. Bazı malzemeler aldım. Bu malzemelerle videoları izleye izleye ufak tefek lehim işlerini yapıp becerebilirsem video çekip, videoyu sizlerle paylaşıp. En sonunda 50cc uçak üzerindeki ubec konnektörünü değiştirmeyi düşünüyorum. Hedefim önümüzdeki hafta sonuna kadar bu ubec konnektörünü değiştirmek. Bakalım hayırlısı. :)
Özellikle lehim cihazı doğru tercih %p Biraz teknik biraz da el alışkanlığı ile bence gayet rahat yapabilirsin Doğuş ;)

Sıfırdan bu işe girişen birisinden videolu anlatım çok daha güzel olacaktır. Merakla bekliyoruz %p

Bu arada Doğukan'ın tavsiyesi ettiği "kıskaçlı aparatı" mutlaka al, kesinlikle işlemi çok kolaylaştırıyor ;)