MSH Protos Max V2 Swash Leveling Tool Kullanımı

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Selamlar arkadaşlar,

Protos Max v2 modeli ile gelen blade pitch checker veya swash leveling tool'un kullanımı ile ilgili bir video paylaşalım. 2:00 dan itibaren izlemeye başlayabilirsiniz, baş tarafı muhabbet :)

Kullanımı ile ilgili manualin 58. ve 59. sayfalarında bilgi var, ordan da bakabilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk yorum benden gelsin :)

Rasim bu tarz paylaşımların benim için çok faydalı oluyor. Eline koluna sağlık :bravo: %p
İlk etapta senin çekmiş olduğun bir video sandım, giriş kısmındaki animasyon fln vayyy be adam baya uğraşmış özenmiş derken ingilizce konuşmaya başladı. :D :D Ama şu da varki sen de çeksen bi farkı olmazdı eminim :)
Levelin tool çok hoşuma gitti, açıkçası 450 de kafayı söküp ayar yapmak çok işime gelmiyor :)

Demeden geçemeyeceğim : Adam monitörün altına bildiğin yığma tuğla koymuş ya ;D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Öncelikle paylaşım için teşekkürler Rasim, ellerine sağlık :bravo:

"Pitch Checker" güzel ve pratik bir uygulama olmuş %p "Pitch Indicator" zaten epeydir diğer bazı modellerde de var.

Ama olası milimetrik imalat hatalarına karşı modeli ilk toplarken daima açı ölçer kullanıyor ve bunlara şahsen pek güvenemiyorum :D En azından 1 kere fiziki olarak kalibrasyon kontrollü bence şart ;D

NOT: Yeni fark ettim. Bu arada şu meşhur kuyruk açı sorununa şahane bir çözüm olmuş "Tail Blades pitch Checker" :thumbup: Bunu gerçekten beğendim :bravo: :bravo:

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Levelin tool çok hoşuma gitti, açıkçası 450 de kafayı söküp ayar yapmak çok işime gelmiyor :)
En güzel ve pratik LEVEL TOOL :laugh: :thumbup: %p

Yıllarca inat edip, bir sürü modele has Leveler aldım ama hata yapmışım meğer ;D

Bu leveler işine benim de farklı çalışmalarım oldu, değişik yöntemler denedim. Hepsi birbirinden uğraşlı :D

Msh'ın bu konuya yaklaşımı ise süper olmus, gerçekten en güzeli bu. Tek sorun, sadece tek bir helide işe yarıyor :D Keşke her marka bu çözümü geliştirip kitin içine dahil etse Msh gibi...

Bravo MSH!! :bravo: :thumbup:

Ben daha montaja başlamadığımdan hazır videolarla idare ediyoruz :D

Pitch checker olayına gelince, gerçekten hoş :) Aynı parçanın farklı yüzeylerini kullanarak hem swash servoları için, hem kuyruk servosu hornları için 90° ayarı yapabilmek ve üniteden trim işleri ile uğraşmamak güzel..

Sadece swashı level yapmıyor, link uzunluklarını manuale göre yaptıysak eğer, araya o parçayı koyunca paller tam 0° oluyor ve servo hornlar da tam 90° oluyor... Tabii kumandada orta stick konumunda olmak gerekiyor veya ünitelerin bazı modları var servoları orta pozisyona alıp, kumanda komutlarına orta civarında veya tamamen yanıt vermemesi için... Videoda da bundan yararlanmış.

İlk defa jr forza 450 de kullanmıştım servo horn adapter ve beğenmiştim. Bu modelle de birlikte geliyor hem adapterlar ve hornlar, hem de blade checker... Olması şart değil upgrade olarak da sunulabilirdi, sonuçta toplamda 70 dolarlık malzeme var...

Diğer yandan rotordaki pitch indicatora bakarak ayar yapmam ben. Yani arada bir bakarım belki ilerde, kabaca bir fikir verir... Ama rcloggerıma daha çok güvenirim. Zaten dijital pitch gauge kullanmak için helinin bir yerini sökmemiz gerekmiyor, kullanımında çok bi zahmet yok.

Level tool ise pratik bir çözüm ama ben hep tek tek değil de üçünü aynı anda görmek istedim. Zaten vbar neoda da servoları tek tek değil de aileron elevator ve collective olarak (ikili veya üçlü kombinasyonlar halinde) hareket ettirip ayarlıyoruz trimleri... Gerçi artık bu ekranda da trimler orta yerinde kalacak, hornu bi diş yukarı, olmadı bi diş aşağı, o da olmadı trim ile ayarla gibi arayışlarda olmayacağım :)

Emre abi haklısın, keşke hepsinde olsa :) Zamanla olur inşallah diyelim.. Forza 450 de de vardı dediğim gibi... Tail için olmasa da main rotor için vardı plastik bir parça swashın altına konulan.. Helinin boyutlarından dolayı o kadar da precise olmuyordu belki ama vardı yine de :)

Ya işte olması lazım... Her marka hem swash ayar aparatını, hem de bu yeni tip servo hornları çıkarmalı, kite koymalı, hadi kite koymadın, bari haricen sat... Ayrıca bütün linkler ters diş - düz diş olmalı, çok ince ayar yapılabilmeli. Çok da zor bişey değil ama yapmıyorlar nedense. :rolleyes: :-\

Çok mantıklı aslında ters ve düz diş ama olası titreşimden dolayı ayarların bozulması göz önünde bulunduruluyor olabilir.A ma kontra sistemiyle o da halledilebilir. :saygilar:

Benim gibi 180 CFX için bile swash leveler alan biri için çok güzel bir kit. :laugh: Protos hanesine yazılmış bir artıdır bence. :bravo:

Paylaşım için teşekkürler Rasim. :RCKolik:

Swash leveler' ın kitten çıkması gayet güzel ve markanın konuya ne kadar ciddi yaklaştığının da delilidir, öyle acayip maliyeti olmayacağı da düşünülürse, bütün markalar koymalı kitlerine bu tip aparatları. :)
Fakat asıl mesele bence ayarlı servo hornları. %p

Zaten olmazsa olmaz bir kaç ayar var, adamlar onları da şansa bırakmamışlar ve asıl hoşuma giden "MANUAL" oldu, sanki nerede ise hiç tecrübesi olmayan birisi için hazırlanmış. :saygilar:

Rasim paylaşım için teşekkürler.

Ben Trex 150 için bile leveler almıştım :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Raptor G4 swash leveler olayını tarihe gömeli yıllar oldu. Link uzunlukları tam doğru ise sadece alyan takımı ile swashı paralel ve paller 0 derece yapabilirsiniz. Çok çok az hata payı var.
Ama tabi burada leveler aparatının kitten çıkması cidden güzel.

Tamam da o dedigin butun modeller icin gecerli ki Cahit. Mesele o hata payi zaten, yoksa goz karari da yapilir, ki yapanlar var :)

Mesut abi bi önden bakıyordu, bi yandan bakıyordu... Gereken trimleri veriyordu... Sonra da uçuyordu :)

Alaylı yaklaşım genelde pratik oluyor ve iş görecek sonuçlar veriyor.

Bende hep göz kararı ayarlarım hiç kullanmadım şahsen[emoji28]

Ünite zaten çok ufak hata paylarını absorbe ediyor. Heli sağa sola kaymıyor hertürlü.

Çubukluda da havaya kaldırıp ne tara kayma varsa ona göre trim vererek havada asılı kalacak şekilde ayarlıyorum Mİs gibi oluyor.