Multi rotorlar

ishak parmak

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar,kim derdiki helokopter modelciliği hobbysi sürekli kan kaybedecek.tabi bunun en büyük nedeni dron olayı hani tüfek icat oldu mertlik bozuldu gibi.online satış sitelerinde artık yedek parca genel olarak bulmak bile zorlaştı.çünkü satış siteleri ticari bakıyor sektör nereye kayıyorsa hedef orası oluyor.kaldiki fuselage multi rotor v.s bulmak cok daha zor.sanırım bize düşen bu satış sitelerine sürekli mail gönderip istekte bulunabiliriz.gecenlerde e Hirobo sitesinden gelen mail e baktığımda mesajin dronla alakalı falan olduğunu görünce,kendilerine ben helikopter hobby cisiyim falan deyince nasıl yardım edebilir gibi cevap geldi.bende helikopter hobby yedek parca multi rotor bunlari görmek satın almak istiyorum dedim.yine ilginc bir cevap geldi aranan ürünlerin şuan olmadığını ama yeniden stoklarına almak için çalışacaklarını söylediler.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Nezaketen verilmiş bir cevaba benziyor.İnşallah dedikleri gibi olur İshak.:(
Gerçi Hirobo köklü bir marka, müşterisini kırmayabilir, ancak özel üretim yapan CNC malzeme satan siteler bile heliden yavaş yavaş kayıyor.Bu işin çaresi kendi imalatımızı kendimiz yapmak ,ki İngiltere ve Avrupadaki modelciler klüpleşerek, çoğu kritik parçayı hatta custom modellerini kendileri üretiyorlar.Durum bana göre bu yönde olmalı, olmalı da hangi modelci grubu ve imkanı ile :rolleyes:
Hele hele bizim memleket de ....:embarras:

• Beğen
Tepkiler: ishak parmak
Hakan ,katılıyorum muhtemelen nezaketen yazmıştır zira yarin bana rotor bulmak için kolları sıvamayacaktır.bu tür talep lerde bulunursak belki işe yarar.tabi kendi aramizda kluplesip imalatımızı yapmak için mikro cnc program vs keşke olabilse ...

• Beğen
Konuyu Scale basligindan sohbet kismina aldim.

Meselenin artik multilerle ilgili oldugunu da pek dusunmuyorum acikcasi. Son 2-3 yildaki multikopter akimi artik eskisi gibi degil. O isin de trendi gecti gitti. Bunlari cok konustuk tartistik zaten...

Dunya capinda, genel olarak bu tarz hobi islerine, ozellikle saglam paralar harcanan islere ilginin azaldigini, daha cok kendin yap tarzi, nerdeyse bedava veya hazir urun yerine yari mamul olarak daha ucuza satilan seylere ilginin arttigini gozlemliyorum.

Tabi bu trend de gececek. :) Bence ferah olalim, ucmamiza bakalim.

RC dünyasında tek ilgimi çekmeyen hobi Helikopter.
Dışarıdan bakınca eksileri
1. Fpv için uygun değil.
2. pahalı
3. çok hassas
4. uzun mesafe gidilemiyor
5. daha tehlikeli (insanı öldürebilir bence)
6. ufak bir kazada tamamen pert olabiliyor.
Dışarıdan bakınca eksikleri bunlar. Hobinin neden gelişmediği hakkında belki fikir verebilir.

• Beğen
Savas bey bazi noktalarda yanlislariniz var :)

1. Fpv icin gayet uygun. Multiler piyasaya cikmadan once fpv ve hava cekimleri icin ucaklar ve helikopterler yogun olarak kullaniliyordu. Ciddi is yapan firmalar hala her uc model tipini de kullaniyor. Uzun sureli cekimler veya kotu hava sartlari gibi durumlarda ucak veya helikopter hala vazgecilmez.
2. Ciddi ucaklar ve multiler de ucuz degil. Ayrica cok ucuz helikopterler de var
3. Evet hassas, zaten zevki de orda :)
4. Cok uzun mesafeler gidilebiliyor. 2 saat havada kalabilen ve 150km suratle ucabilen helikopterler de var.
5. Belli bir boyutun uzerindeki her model bir insani rahatlikla oldurebilir. Ucmasina da gerek yok.
6. Ucan bir modelin pert olmasi veya olmamasi model tipine bagli bir durum degil.

Zaten mesele hobinin gelismemesi degil, gelisimini tamamlayip inise gecmesi

Savas bey bazi noktalarda yanlislariniz var :)

1. Fpv icin gayet uygun. Multiler piyasaya cikmadan once fpv ve hava cekimleri icin ucaklar ve helikopterler yogun olarak kullaniliyordu. Ciddi is yapan firmalar hala her uc model tipini de kullaniyor. Uzun sureli cekimler veya kotu hava sartlari gibi durumlarda ucak veya helikopter hala vazgecilmez.
2. Ciddi ucaklar ve multiler de ucuz degil. Ayrica cok ucuz helikopterler de var
3. Evet hassas, zaten zevki de orda :)
4. Cok uzun mesafeler gidilebiliyor. 2 saat havada kalabilen ve 150km suratle ucabilen helikopterler de var.
5. Belli bir boyutun uzerindeki her model bir insani rahatlikla oldurebilir. Ucmasina da gerek yok.
6. Ucan bir modelin pert olmasi veya olmamasi model tipine bagli bir durum degil.

Zaten mesele hobinin gelismemesi degil, gelisimini tamamlayip inise gecmesi
Emre bey siz isin icindesiniz muhakak ki daha iyisini biliyorsunuz. 150 km ve 2 saat olayini bilmiyordum. Ben sadece disardan gordugumu soyledim. Belli ki yaniliyormusum :)

Savaş beyin yazdıkları , helikoptere olan bakış açısını bir bakıma yansıtıyor.Durum ülkemize göre yorumlanınca, bazı şıkları da elersek,
1- Öğrenmesi ve uygulaması zor görünen bir hobi olması
2-Pahalı bir hobi olması ( dolar kurunun bizleri vurmasıyla daha bir ağır oldu )
3- Oturmuş bir hobi kültürümüzün olmaması (genele bakarak ve gelecek yılları da tahmin etmeye çalışarak yazıyorum , armut pişmeli ağzımıza düşmeli )