multicopter yan yatma sorunu

TEVFİK

Yeni Uye
selamünaleyküm arkadaşlar ben tevfik 35 yaşındayım istanbul da yaşıyorum,mekanik teknisyeniyim
bende bir başlangıç yapayım diyerek ten aliexpress den drone aldım f14891-c modeli ,sorunum şu şekilde quatcopter bütün calibrasyonlardan tam olarak geçiyor arm ediyorum motorlar devreye giriyor fakat hiç bir şekilde sağa yada sola yatırdığımda motor devirlerinde değişim olmuyor buda kalkışda direk takla atmasına sebep oluyor pıd ve trım kontrolleri denedim hiç fark etmiyor,ve motorlar devredeyken hiçbir şekilde sağ sol yapamıyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

mıssıon planner kullanıyorum
2212 1440kv motor
30a esc
apm2.8 autopılot
at10 radıolink kumanda ve alıcısı
gps

Bir Apm 2.8 sorusu daha...

Keşke bunları almadan önce bir danışsaydınız...

Sent from my iPhone using Tapatalk

quadcopter toplama

Abi şimdi öncelikle pervane yönlerinden emin olmalısın motor dönüş yönlerini falan kontrol et ondan da eminsen hangi modda arm ediyorsun birde arm edince direk sağa sola yatırınca motor deviri değişmez biraz gaz vermen lazım.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Motor ve pervane yönleri doğru 2 tanesi saat yönü tersi 1 ve3 numaradiğer2 si saat yönü stabil modda Arm yapıyorum, yüzde 50 civarı iken sağ sola yaptırıyorum lakin tık yok ve sağ sol yaptığımda motor devirlerinde en ufak bir değişim olmuyor sadece hız :rolleyes:

Bence sağa sola kontrol edilemiyor olması değil sorununuz.

kaldırmaya çalışırken takla atıyor ise başka bir sorun var.

Radio calibration yaptınız mı? pitch ve roll kanalları doğru çalışıyor olarak görünüyor mu? ( pitch= ileri-geri / Roll=sağ-sol yapar.)

Pervane yönlerini kontrol ediniz, doğru mu?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor esc girişleri apm ye doğru sırayla girildi mi?

accel kalibrasyon doğru yapıldı mı? Mission planner HUB ekranından bunu teyid ettin mi?

Mission planner hub ekranı
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pusula doğru kalibre edildi mi ? Bunun mission planner HUB ekranından teyid ettiniz mi?

Esc Kalibrasyonu yaptınız mı? Esc kalibrasyonu sonrası motorlar aynı anda spin atmaya başladı mı?

Quad örnek veriyorum hiç havalanmıyor belli bir oranda gazdan yukarısını almıyor ise, "THR_MAX: Maximum Throttle parametreniz değerine bakın kaç gösteriyor? ( Buna full parameter list'ten bakabilirsiniz.)

Yukarıdakilerin tümü için cevabınızı bekliyorum.

Bahsettiğiniz ekran dan da baktım gps üzerinde sorunsuz gözüküyor, kalibrasypnlar hepsini sorunsuz bitiriyorum, calibrasyonları sırasında da kumandanın roll kısmı çalışıyor fakat cihazı çalıştırdığımda hiç bir faaliyet yok sadece gazı verebiliyorum sonuna kadar Pıd ayarlarını denedim trim ayarlarını denedim gene fark yok sanırım kontrolcünün gyro su çalışmıyor calibrasyonları defalarca denedim hepsi Check oluyor ama sonuç aynı

APM yi sadece usb ile bağlayın.
Misson planer Hub ekranından, quadcopteri sağa sola ileri geri yaptığnızda hub ekranında da bire bir görüyorsanız Gyro sağlamdır.
Bağlantılarınızı gözden geçirin. ESC kalibrasyonunu tekrar tekrar yapın. Kumanda kalibrasyonunu tekrar yapın. Kalibrasyon Oldukdan sonra size max ve min değerleri gösterir.
Genelde bu gibi problemlerin çoğu düzgün kalibrasyon yaptığımızı sanıp, aslında yapamamış olmamızdır. Eğer kumanda kalibrasyonu düzgün yapılmadıysa,
veya yapılıp kaydedilemediyse. Max ve min değerleri ortada birbirine eşit kalıyor. Siz ne kadar hareket ettirsenizde değişmez.

Aslında kafama takılan şu gps takılı iken dediğiniz gibi ekranda hareket leri görüyorum lakin izlediğim bir kaç videoda direk kontrolcüyle calibrasyonları yapıyorlar live calibrasyonları ben denedim fakat sonuç alamadım tabiki neyse tekrar söylediklerinizi titizlikle uygulayacağım bakalım değişiklik olcaktı teşekkürler

Tevfik Demirci' Alıntı:
Aslında kafama takılan şu gps takılı iken dediğiniz gibi ekranda hareket leri görüyorum lakin izlediğim bir kaç videoda direk kontrolcüyle calibrasyonları yapıyorlar live calibrasyonları ben denedim fakat sonuç alamadım tabiki neyse tekrar söylediklerinizi titizlikle uygulayacağım bakalım değişiklik olcaktı teşekkürler

Yanlış yaptığınız, bilmediğiniz birşeyler var bence.
Accelerometer, Pusula, Kumanda ve ESC kalibrasyonunu quad üzerine montajlı iken yapacaksınız.
Bu video size yardımcı olabilir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

YouTube linki icin su Konuya bakabilirsin Ilker ;)