multikopter havada kalma süresi ?

evren

Uye
benim çok önemli ve bir türlü çözemediğim bir sorunum var.cihazın havada kalma süresi.
cihaz üzerinde baya çalıştım ancak havada kaldığı süre normalmi yoksa hatamı yapıyorum bir şeylerde.
anlmadığım için sürekli aklımda takılı kalıyor.buna benzer bir cihazı olan ve bu konuda deneyimli bir arkadaş
bana yardımcı olabilirse sevinirim.

Cihazın özellikleri;

Tarotironman 650 quad 476 gr
sunnysky 4108s 600 kv motor 113 gr x 4 452 gr
hobbywing 30A esc 20grx4 100 gr
2 eksen rctimer gimbal 165 gr
gopro3 75gr
200 mw boscam verici 100gr
nazamv2+gps+miniosd+pmu+kablolar vs 250 gr
gensace 5000 mah 35-50C Lipo 550 gr
4 adet 13x4 carbon pervane 100 gr

bu şekliyle cihaz çok hareketli olmamk kaydıyla ileri geri sağa sola yerden 10 m yüksekte 10m lik çapta dolaşıyorum %70 gazla dolaşıyorum.
8 dk havada kalıyor.bu normalmi? daha fazla kalabilirmi?
10000 lik pil 900 gr taksam kaldırırmı sıkıntı olurmu?

Boşlukları doldurun , hoverda kaç amper çektiğini veriyor , oradan pile göre süre hesaplanabilir.

İlker Sönmez' Alıntı:

Boşlukları doldurun , hoverda kaç amper çektiğini veriyor , oradan pile göre süre hesaplanabilir.

ekteki gibi çıktı sonuç. 1motor 1 saatte 5A mı çekiyor demek.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet motor hover tek motoru , total drive tüm motorların toplam çektiği akımı gösteriyor. En soldaki sütunda sürelerde veriliyor zaten. Bu kutulardan istediğiniz özelilkleri değiştirip uçuş süresine ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz. yanılma payı %10 diyorlar.

Bu arada tekrar hatırlatmakta fayda var , multikopterler uçaklar ile karşılaştırıldığında uçan tuğlalardır. Uçuş süreleri kısadır. Sabit durması gereken çekimlerde kullanılır. Uzun mesafe uzun süreli uçuşlar için çok güzel uçaklar var . Bu arada bildiğim kadarıyla bir multinin maksimum havada kalış rekoru (hoverda) 94 dakika kadar. Bu süre herhangi bir video ekipmanı olmadan sadece pili kaldıracak güç ile büyük proplar ve hafif motorlar ile elde edilebiliyor. Yani pratikte bir işe yaramaz. Tablodada görüldüğü gibi hover süresini uçuş süresine çevirince süre bayağı bir azalıyor.

Flight Time: 3.7 min
Mixed Flight Time: 8.4 min
Hover Flight Time: 11.1 min

burdan anlaşılan benimkiyle aynı değerler olduğuna göre dopru gibi.öyleyse süreyi arttırmanın tek yolu 10000lik lipo kullanmak gibi.peki 10000lik lipo 900 gr .
acaba benim cihaz kaldıracakmı? motorlara yada esc ye zarar gelirmi?

Tabloda pili 10000 mah ile değiştirin uyarı çıkıyormu bakın , uçuş sürelerine bakın. Deneme yanılma yapmaya gerek yok , tablodan sonuçlar çıkar.

fligt time 14 dk kaya çıktı ve bir sorun yok gibi.burdan muhteşem görünüyor.10000 lik pil siparişi vermiştim yarın elimde olacak.denemeyi yapacağım sonucu bildiririm.
yardımın için çok sağol.gröüşmek üzere

Ilker hocam harbi harbi quadrocu olma yolundasin :) Bu çalı gormuş ama quadro kısmı hic dikkatimi çekmemişti :) paylaşım ıcın tesekkur ederi, ellerine saglık. Konuyu hemen Quadro Indeks sayfamıza ilave edelim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Valla herşey internette yazıyor. Sabır ile okumak gerekiyor. Okurken birçok işe yarar bilgi çıkıyor , bir kısmı sonra işe yarar deyip bookmark koyuyorum. Lazım olunca geri dönüp bulabiliyorum. Herşeyi okuyarak öğreniyoruz. Tembellikten ve hazırcılıktan kurtulursak uzaya bile çıkarız :)

Merhaba arkadaslar ben syma x5c aldim amator isi takiliyorum simdilik. Pil siparis etmeyi unuttum yedegim yok orjinal pili 3.7 v 500 mah.. ben 3.7v 1500 mah pil takarsam bisey olurmu araca fikri olan varsa cevaplarinizi bekliyorum.

cagatay asik' Alıntı:
Merhaba arkadaslar ben syma x5c aldim amator isi takiliyorum simdilik. Pil siparis etmeyi unuttum yedegim yok orjinal pili 3.7 v 500 mah.. ben 3.7v 1500 mah pil takarsam bisey olurmu araca fikri olan varsa cevaplarinizi bekliyorum.
Voltaj olarak her iki pilde 3.7 olduğu için öncelikle modele zarar vermeden deneme yapabilirsin. Eğer pildeki ağırlık değişimi modelde dengesizliğe neden olmuyorsa bence kullanabilirsin.

Sadece uçuş süresine dikkat et. Büyük ihtimal her ne kadar yeni pil biraz daha ağır olsa da toplam uçuş süresi artacaktır. Modelin motorları FIRCALI tip motor. Bu nedenle orjinal pil ile ne kadar eskiden uçuyorsan o kadar havada kal. Sonra biraz motorları dinlendirip öyle uçmaya devam etki motorların ömürleri olması gerekenden daha önce bitmesin ;)

Yine de ağırlıktan dolayı modelin aynı irtifaya yükselmesi için motorların daha fazla efor sarfedeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Mehmet Beyin dediği gibi uçuş süresine dikkat etseniz dahi bence motor eskisine göre daha çok ısınacaktır.

hocam benim alacağım motor komple pervane esc ve motorla birlikte geliyor hobbykinden aldım ldpower 3508 380kv 4lü set olarak geliyor fakat arkadaşın önerdiği sitede benim motor yok ne yapabilirim ?