Multikopter İçin Kumanda tavsiyesi

Selam arkadaşlar.

Naza sistemli bir multikopter için tavsiye edebileceğiniz kumandalar hangileridir?

Sorunun içinde,

1-Multikopterler kısa sürelerde uçabiliyor ve dolayısıyla kumanda mesafesi ne kadar önemli?
2-Multikopter için minimum kanal sayısı 6 mıdır? (Naza için dahil)
3-Multikopterde FPV vericisi ile karışma sorunu varmıdır?

Şimdiden teşekkürler.
:saygilar:

Kağan bey, sorduğunuz üç sorunun cevabı da forumda onlarca defa anlatılmış durumda. Hatta sadece bugün en az üç ayrı kumanda konusu okudum ve aynı şeyler konuşuluyor hep. Kumandanın mutisi, helisi, uçağı olmaz. Kumanda kumandadır. Bütçeye göre en iyisi alınıp, yıllarca sorunsuzca kullanmak ümit edilir. Hangisi en iyisi derseniz, buyrun:

Daha fazla bilgi isterseniz, şurdan buyrun:

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
Selam arkadaşlar.

Naza sistemli bir multikopter için tavsiye edebileceğiniz kumandalar hangileridir?

Sorunun içinde,

1-Multikopterler kısa sürelerde uçabiliyor ve dolayısıyla kumanda mesafesi ne kadar önemli?
2-Multikopter için minimum kanal sayısı 6 mıdır? (Naza için dahil)
3-Multikopterde FPV vericisi ile karışma sorunu varmıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Kağan bey naçizane multi pek ilgi alanıma girmemesine rağmen karşılaştığım konularda graupner markasının menzilde ve menüsünde multilere uygun olduğunu bir kaç yerde görmüştüm.

Graupner düşünürseniz de şu sıralar Cengiz Okkalı arkadaşımızın satışta olan sıfır 8 kanal graupner kumandası mevcut.

Fpv vericilerle kumanda sinyallerin karismasi riski ile ilgili olarak su konu size yardimci olacaktir. Isterseniz bir goz atin :)
Net olmayan hususlarda ilgili arkadaslar yardimci olacaklardir.

Selamlar.
Multicopter için size tavsiye edeceğim kumanda Frsky Taranis'tir. Ben max.menzili denemedim ama stock X8R alıcı ile 4km giden var.

Ne kadar bütçe ayırdığınız bilmiyorum net olarak ama beni ekonomik olarak yormasın, kullanayım diyorsanız eğer kesinlikle Turnigy 9x- Frsky XJT modül ve X8R alıcı tavsiye ederim. Menzil olarak 1.5-2.5km rahat görürsünüz. ha yok bana bir süre sonra yetmez diyorsanız birde wifi booster alırsınız 5-6km garanti menziliniz olur. Pahalı en iyidir diyen millet olarak size bu kumandayı pek tavsiye eden olmaz ama Dünya genelinin kullandığı en çok ar-ge yapılan mis gibi kumandadır. Farklı modifikasyonlar ile 80+km menzil görenler mevcut.

Ha yok benim maddi durumum çok iyi benden kralı olmasın diyorsanız. Futaba 14sg güzeldir, candır...

Alacağınız kumanda ne olursa olsun kullanılma oranına bakın. Takılacağınız noktalarda kaynağa çabuk erişmeniz çok çok önemlidir.

FPV konusu frekans ile alakalıdır.. Tavsiye ettiğim kumandalar genel olarak kullanılan 2.4gHz'dir. Eğer FPV sisteminizin frekansı 1.2- 1.3 veya 2.4 ise mutlaka sinyal çakışması olacaktır.
1.2 veya 1.3gHz frekans kullanacaksanız; Low-pass filter ile sinyal karışmalarının önüne geçebilirsiniz.
Ama multicopter kullanıcıları genel olarak 5.8gHz kullanır. Menzil olarak 1.2 - 1.3gHz kadar verimli olmasa da kumanda ile karışma söz konusu değildir.

İyi akşamlar arkadaşlar,

8 kanal graupner kumanda aldım cengiz arkadaşımızdan. Fakat kumandanın sisteme nasıl tanıtılacağı ile ilgili bir bilgim yok. Daha doğrusu quadcoptere nasıl tanıtılacağı ile ilgili bir bilgim yok. Nazanın güvenli uçuş modları falan nasıl atanıyor bilmiyorum.

Quadı sonunda topladım. Tüm kablolar, bağlantılar, naza, alıcı bağlandı. Alıcı eşleştirildi. Sonra naza nasıl çalıştırılacak? Nazaya kullanılan pil voltajı vs. tanıtımı sözkonusumu? Nazayı bilgisayara bağlayıp bir ayar yapmak gerekiyormu? Yoksa tek ayar kumanda menülerindenmi yapılıyor?

Bilen bir arkadaş varsa anlatırsa çok memnun olacağım. Forumda bu konu ile igili arama yaptım ama ben bulamadım. Eğer varsa ve linkini verirseniz okurum. :)

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba abi öncelikle hayırlı olsun tekrar güzel kumanda aldınız naza sistemlerinde kumandadan aadrce ucak modunda bir kanal açacaksınız ve diğer tum ayarları pc den yapıyosun diye biliyorum ama bu işler sıfır bilgiyle zor abi alıcıyı felan eşleştirrken baglantıları yaparken yakma sakın alıcıyı veya uniteyi aslında en güzeli bir bilen ile beraber yapmak sizin için çok daha saglıklı olur

kağan bey bence birde assistan proğramı ne diyor bir göz atmalısınız :D