Multikopterlerde motor seçimi neye göre yapılır ?

Merhaba arkadaşlar,
Toplam drone ağırlığımız 2100 gr.
4S (14.8V) pilimiz
30A ESC miz (Max 36A)
frame olarak HX frame mimiz var ve motordan motora çapraz uzaklık 40 cm
Ana gövde boyutlarımız 26X15 cm boyutlarında.

Soruma gelecek olursam bu gövde ve özellikteki bir dronu
Sunnysky R2205 2300KV özelliklerinde 4 adet motorun kaldırıp kaldıramayacağı?
Motor özelliklerine bakarsak internet katalog bilgisine göre aşağıdaki bilgiler mevcut. Elimizde 5*4*3 lük bir pervane var.
Bu motor secimimizi buradaki bilgiler ışıgında yapmıştık. Ancak gecenlerde bir drone malzeme satışı yapan dükkanda mevcut pervanelerin ve motorların elimizdeki frame i kaldıramayacağını motoru yakabileceğimizi soylediler. Fakat hem burada verdiginiz bilgilere hemde benim arastırmalarıma gore bu motorun uçurması gerekiyor yanlış hesap yapmıyorsam. Fakat bir hesap hatasımı yaptık acaba diye sizlerin tecrübelerine yönelik soruyorum sorumu. Elimizdeki pervane 5*4*3 lük bir pervane(Yani 5" lik 3 lü pervane).
Tecrübeyle sabit üstadların fikirleri bizlere yol gösterecektir.
Acil olarak doğru yönlendirmeye ihtiyacımız var. Eğerki bu motor kaldırmaz olursa (ki umarım öyle olmaz) hangi motor bu ESC ve frame özelliklerine göre bizim işimizi görür.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Merhabalar öncelikle olarak güzel bir konu yakalamışsınız diyebilirim. :) Şimdi durum şu uçurur mu uçurur kaldırma gücü açısından bir fark yok datasheet verileri gerçektir kullanabiliriz. Burada fark şu noktada 1000gr kaldırma kuvveti için motor 26 amper akım çekecek. Ancak aşağıda göreceğiniz gibi sıradan bir 2212/920kv motor 960 gram için sadece 10 amper akım çekecek.

Bunun nedeni ise şu biri küçük bir pervaneyi deli gibi çevirmeye çalışarak elde ettiği kaldırma kuvvetini diğeri daha büyük pervane ile daha yavaş döndürerek elde edecek. Bu da 10'a 30 amperden yola çıkarak size yaklaşık 3'te biri uçuş süresine mal olacak anlamına gelmekte. Verdiğim motor sadece örnek olsun diye paylaştım motor önerisinde bulunmayı sevmiyorum kendimi farklı bir sürü motor deneyimim olmadığı için bu konuda yetkin görmüyorum. Paylaştığım motor sadece örnek olması amacıyla paylaşılmıştır :)

Son olarakta pilinizin kaç C değerinde olduğunu bilmiyorum ama üstteki konfigürasyonda 27,7x4= 110amper çeken bir pile ihtiyacınız olacak. Bunun anlamıda daha büyük C daha ağır pil demek oluyor bu noktayı da atlamamak gerekli diye düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Merhaba İzzet bey,
Teşekkürler oldukça faydalı oldu. Her zaman söylerim bilen insan saygılı insandır diye. Hem nezaket hem bilgi ne güzel ikili.
Konumuza dönecek olursak uçurur noktasında mutabık kaldığımıza sevindim ve kafa karışıklığım azaldı. Evet bahsettiğiniz konularda(pil ömrü, uçuş süresi) tamamen haklısınız. Bunun farkındayım. Sadece şimdilik motor seçiminde yanlış hesap diyelim fakat pilimiz yüksek C değerine sahip ve gerekli akımı sağlayabilecek durumda.
Teşekkürler yeniden.

Merhabalar öncelikle olarak güzel bir konu yakalamışsınız diyebilirim. :) Şimdi durum şu uçurur mu uçurur kaldırma gücü açısından bir fark yok datasheet verileri gerçektir kullanabiliriz. Burada fark şu noktada 1000gr kaldırma kuvveti için motor 26 amper akım çekecek. Ancak aşağıda göreceğiniz gibi sıradan bir 2212/920kv motor 960 gram için sadece 10 amper akım çekecek.

Bunun nedeni ise şu biri küçük bir pervaneyi deli gibi çevirmeye çalışarak elde ettiği kaldırma kuvvetini diğeri daha büyük pervane ile daha yavaş döndürerek elde edecek. Bu da 10'a 30 amperden yola çıkarak size yaklaşık 3'te biri uçuş süresine mal olacak anlamına gelmekte. Verdiğim motor sadece örnek olsun diye paylaştım motor önerisinde bulunmayı sevmiyorum kendimi farklı bir sürü motor deneyimim olmadığı için bu konuda yetkin görmüyorum. Paylaştığım motor sadece örnek olması amacıyla paylaşılmıştır :)

Son olarakta pilinizin kaç C değerinde olduğunu bilmiyorum ama üstteki konfigürasyonda 27,7x4= 110amper çeken bir pile ihtiyacınız olacak. Bunun anlamıda daha büyük C daha ağır pil demek oluyor bu noktayı da atlamamak gerekli diye düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Merhaba İzzet bey,
Teşekkürler oldukça faydalı oldu. Her zaman söylerim bilen insan saygılı insandır diye. Hem nezaket hem bilgi ne güzel ikili.
Konumuza dönecek olursak uçurur noktasında mutabık kaldığımıza sevindim ve kafa karışıklığım azaldı. Evet bahsettiğiniz konularda(pil ömrü, uçuş süresi) tamamen haklısınız. Bunun farkındayım. Sadece şimdilik motor seçiminde yanlış hesap diyelim fakat pilimiz yüksek C değerine sahip ve gerekli akımı sağlayabilecek durumda.
Teşekkürler yeniden.
İşinize yaramasına çok sevindim son olarakta eğer bu konfigürasyon ile uçuş yapacaksanız öncesinde pilinizin voltaj kalibrasyonunu çok iyi yapmanızı ve uçuşta bir gözünüzün sürekli pil değerinde olmasını tavsiye ederim. Bunun dışında kesin bilgi vermesede yaklaşık bir değer elde edebilmek için gerekli verileri girerek uçuş süresi öngörüsü elde edebilirsiniz. :) Kırımsız uçuşlar dilerim :)

Teşekkürler. Adresini vermiş olduğunuz siteyi inceledim. Böyle bir site arıyordum zaten :thumbup:. Oldukça işime yarayacak bu linkte. Her ne kadar free versiyonunda benim özellikteki motor kapalı olsada tahmini değer için işime yarayacaktır. Tekrar teşekkürler.:saygilar:

İşinize yaramasına çok sevindim son olarakta eğer bu konfigürasyon ile uçuş yapacaksanız öncesinde pilinizin voltaj kalibrasyonunu çok iyi yapmanızı ve uçuşta bir gözünüzün sürekli pil değerinde olmasını tavsiye ederim. Bunun dışında kesin bilgi vermesede yaklaşık bir değer elde edebilmek için gerekli verileri girerek uçuş süresi öngörüsü elde edebilirsiniz. :) Kırımsız uçuşlar dilerim :)

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Abi ben lise 2ye geçtim ve f330 gövdesine bir quad toplamayı düşünüyorum motor olarak racerstar 2212 1400kv motor 8040 pervane takmayı düşünüyorum şu xxd marka 30a esclere bu markalar güzel mi ve cc3d evo kontrol kartına fs i6b alıcıyı nasıl bağlıyacağım konusunda yardımcı olur musunuz kafamda bir sürü soru var ama önce bunları sorayım malum yaşım küçük ve öğrenciyiz çok fazla da para harcayamıyorum dolar da yüksek zaten şimdiden teşekkürler

Abi ben lise 2ye geçtim ve f330 gövdesine bir quad toplamayı düşünüyorum motor olarak racerstar 2212 1400kv motor 8040 pervane takmayı düşünüyorum şu xxd marka 30a esclere bu markalar güzel mi ve cc3d evo kontrol kartına fs i6b alıcıyı nasıl bağlıyacağım konusunda yardımcı olur musunuz kafamda bir sürü soru var ama önce bunları sorayım malum yaşım küçük ve öğrenciyiz çok fazla da para harcayamıyorum dolar da yüksek zaten şimdiden teşekkürler

Liselerde nokta, virgul kalkti mi yahu? Soru isareti, unlem isareti falan? Buyuk kucuk harfe girmiyorum artik...

Emre beyin önerisi doğrultusunda yazılarına devam edeceğine eminim ki bu sayede okunması ve anlaşılması kolay yazılar ortaya çıkacaktır.

Soruna gelince bu konu forumda bir çok yerde konuşulan bir konu, buna cevap vermenin karşılığı multikopterini bizim toplamamız. Öncelikle parça seçimleri ile ilgili genel bilgileri de paylaştığım bakabilirsin. Bunun dışında sorduğun kart ile ilgili bilgim çok fazla değil ne yazık ki. Bununla ilgili forumda yer alan bir alt başlık mevcut. ( ) İçerisinde eminim ihtiyaç duyduğun bilgilere ulaşabilirsin.

ESC ve motorlar ile ilgili tercihler konusuna gelicek olursak o kadar çok çeşit alternatif var ki bu noktada kendi bütçeniz ve kalite beklentinize göre seçim yapılması gerekiyor. Ben yazdığınız marka modeller için özellikle bir sorun veya şikayete rastlamadım. Ancak kaldırma gücü yeterli mi? Motor pervane uygun mu? ESC'ler motorlar için yeterli mi? gibi sorulara kendi yapacağınız araştırmalar sonucunda karar vermeniz daha doğru olacaktır. :) Son aşamaya geçtikten sonra bariz bir hata olmaması adına değerlendirme yapabiliriz tabi.

Bu arada iki mesaj önce bahsettiğim siteden gerekli bazı kontrolleri yapabilirsin. :)

Bunun dışında kesin bilgi vermesede yaklaşık bir değer elde edebilmek için gerekli verileri girerek uçuş süresi öngörüsü elde edebilirsiniz. :) Kırımsız uçuşlar dilerim :)

Emre beyin önerisi doğrultusunda yazılarına devam edeceğine eminim ki bu sayede okunması ve anlaşılması kolay yazılar ortaya çıkacaktır.
bir yerde yanlışlık mı olmuş
internet ortamında genelde kullanmıyorum noktalama işaretleri

İşte tam da bu sebeple, özellikle internet ortamında noktalama işaretlerine özen göstermen lazım ki ne dediğini anlayabilelim. Tonlama yok, mimik yok, sadece yazı var. Noktalama işareti olmazsa ne dediğin anlaşılmaz.