Multikopterlerde motor seçimi neye göre yapılır ?

Zafer Abi kolay gelsin benim bir sorum var bu Kv değerini Rpm değerini Thrust değerlerini bana biraz anlatabilirmisin kafam sürekli karışıyor. Demin hobby king'den motor bakıyodum motora pervane takılı değil henüz fakat Thrust değeri yazıyor pervane olmaksızın thrust ddeğerini nasıl ölçüyor. Birde uçaklarda kullanılan thrust değeri itki gücünü veriyo yani şu kadar kg itebilir diye veya gram neyse. Multicopter motorlarında verilen thrust değeri ne kadar ağırlığı havaya kaldıracağını mı gösteriyor.Cevaplarsan bilgiye aç bir üniversite öğrencisini doyurmuş olacaksın. Zaten üniversitelerde bilim namına birşey üretilmiyor siz bize öğretirseniz çok iyi olur

Mehmet selamlar,

Motorun itiş gücü sadece ve sadece bir pervane ile beraberken ölçülebilir ve ancak o zaman anlamlıdır. Mesala Sunnysky X2212-13 KV 980 motoru ele alalım.

Aşağıda da bu motorun değer tablosu bulunuyor. Tablonun en solunda ise bu tabloyu oluşturmak için kullanılan pervaneler(boyutları) gözüküyor. HK motoru da aynı şekilde pervane bağımlı olarak bir itiş gücü üretebilir. En azından kendi sınıfında önerilen ortalama bir pervane ile tahmini itiş gücü belirtilmiştir.
[attachimg=1]

İtiş gücünün nasıl ölçüldüğü konusu ise aslında düşündüğünden çok daha basit. Elinde pervanesi TERS takılı(yani havayı tukarı iten, kendi kendisini ise aşağı iten) bir motor olduğunu düşün. Onu bir mutfak terazisisinin üstüne dik olarak yapıştırdığını ve terazinin darasını sıfırladığını farzet. Ve motoru çalıştır. TAM GAZDA iken okuduğun değer motorun itiş gücü olacaktır. Aşağıdaki gibi :
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu ise biraz daha farklı ama aynı sonuca ulaşan bir yöntem.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RPM(Rotations/Revolutions Per Minute) değeri ise motorlarla çok alakalı olmayan bir tanım. Bir cismin kendi ekseni etrafında dakikada kaç defa döndüğünü ifade eden bir terim. Mesela semazenler yaklaşık 40 - 50 RPM ile döner.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

KV konusu da çok karışık bir konu değil. Motora uygulanan her volt başına elde edilecek dakikadaki dönüş sayısı(RPM), KV olarak ifade edilir. Sunnysky X2212-13 KV 980 motoru örnek alacak olursak, bu motora 1 volt uyguladığımızda, dakikada 980 defa döneceğini kestirebilirsin. 11 volt uyguladığımızda(3S lipo voltajı) yaklaşık 10800 defa dönecektir. Yanlız KV değeri boşta iken hesaplanan bir değerdir. Yani pervane takılı iken RPM değeri düşer.

KV değeri ile ilgili Mehmet Bey'in de yazdığı bir konu zaten varmış. Şimdi ARA özelliği ile buldum :D.

Ekli dosyalar

• 2015-03-18_224338.png
    2015-03-18_224338.png
    7.1 KB · Görülme: 335

Bu forum donanımlı abilerimiz sayesinde bir okula dönüşmeye başladı teşekkür ederim zafer abi gerçekten açıklayıcı olmuş :thumbup:

hocam cok teşekkür ederim yazıklarınız için. alacağım
motor şu bundan 4 tane olacak
esc lerim şu
bataryam : hocam sizce alacaklarım nasıl ? amaçladıgım şu 250-300 metre yukarıya cıkarması 12-20 dk arası havada kalması ve yaklaşık 4 kg olacak belki geçebilir bile sizce bu sistemler kaldırır mı yoksa tavsiyeniz nedir ? birde pervane olarak kaç inç ve kac kalınlıkla olsun ( 11' 5.5 yada 11' 4 ) 8-9-10-11-12-13-14-15 inchlerden hangisini kullanmalıyım ?

ancak bu kadar güzel anlatılırdı. teşekkürler..

Merhabalar,

internette gördüğüm kadarıyla Banggood'daki SunnySky motorlar sahte olabilirmiş.
Aslına bakarsanız gördüğüm her yazıda sahte diyor ama ben yine de aksi olasılığı da düşünerek sahte olabilir diyorum.

Bu durumda arkadaşlar SunnySky x2212-13 980Kv adlı ürünün orjinalini nereden alabilirim, önereceğiniz yurt dışı site var mıdır?
Bir de CW CCW olayı motora göre değişen birşey mi yoksa pervane mi? Ben pervane 'de bu farklılığın olduğunu düşünürken CW CCW diye satılan motorlar görünce aklım karıştı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,
Emrah

CW CCW olayı pervanelerde var o kesin.
Normalde esc nin iki kablosunu yer değiştirip dönüş yönü değiştirilebilir. Multilerden anlamam ama mantık uçaktaki ile aynı olmalı. Motorun dönüş yönü pervaneyi sıkan vidayı sıkacak yönde olursa daha sağlıklı olur. Değilse de loctite kullanan varmış.

Zafer SAHIN' Alıntı:
SORU:
Zafer Abi kolay gelsin benim bir sorum var bu Kv değerini Rpm değerini Thrust değerlerini bana biraz anlatabilirmisin kafam sürekli karışıyor. Demin hobby king'den motor bakıyodum motora pervane takılı değil henüz fakat Thrust değeri yazıyor pervane olmaksızın thrust ddeğerini nasıl ölçüyor. Birde uçaklarda kullanılan thrust değeri itki gücünü veriyo yani şu kadar kg itebilir diye veya gram neyse. Multicopter motorlarında verilen thrust değeri ne kadar ağırlığı havaya kaldıracağını mı gösteriyor.Cevaplarsan bilgiye aç bir üniversite öğrencisini doyurmuş olacaksın. Zaten üniversitelerde bilim namına birşey üretilmiyor siz bize öğretirseniz çok iyi olur.
..........

Dün aradığım sorumun cevabı burada fazlasıyla varmış, süpersin zafer hocam...

Herkese iyi günler.

Bi quadcopter için seçtiğim motorlar ilgili tavsiyelerinizi almak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. (Yeni konu açıp kalabalık olmasın diye buraya yazdım, isterseniz yeni konuda açabilirim.)

Tübitağın IHA yarışmasına katılıcaz, yük bırakma görevi var o yüzden biraz ağır olucak.

Quadcopterimiz yaklaşık 3800gr olacak galiba, motorlarla ilgili ilk olarak hobbyking e baktım ama orada motorların kaldırma kuvvetiyle ilgili tablo pek bulamayınca banggood sitesine yöneldim, düçük KV sayılı motorlara bakınca kendim bazı şeyleri göz önüne alarak bir motor seçtim.

Motoru seçmek için kendimce nedenlerimi şöyle,

*11.1 V ile maksimumda 1910gr çekiş gücü sağlıyor tek motor, 1:2 oranını düşünürsek 4 motor benim quadıma yeter diye düşünüyorum. Ayrıca 11.1 V ile bu değeri sağladığı için 3S pil kullanıcam. (4S pil gereken motorla kıyaslayacak olursam, aynı pil ağırlığında ama daha büyük mah kapasiteli pil kullanıcam)
*Bir kaç motorla 1000gr çekme gücündeki verimliliklerini kıyasladım, bununki 7.26, diğerlerinden daha iyiydi.
(Tasarımı yaparken pervane boyutlarını dikkate aldık, 13" pervane yerleştirilebilecek şekilde yapıldı.)

Düşündüklerim sizce doğrumu? Bide çok tecrübeli birisi değilim, aklıma gelmeyen bazı şeyler olabilir, yorum ve tavsiyede bulunursanız sevinirim.

Sunnysky X3114 900KV

EDİT: Şimdi farkına vardım "for Air Plane" yazıyormuş. Quadcopterle uçaklarda kullanılan motorlar birbirlerinden farklımı oluyor, ne gibi farklılıklar var?

Emrah Ozkan' Alıntı:
Merhabalar,

internette gördüğüm kadarıyla Banggood'daki SunnySky motorlar sahte olabilirmiş.
Aslına bakarsanız gördüğüm her yazıda sahte diyor ama ben yine de aksi olasılığı da düşünerek sahte olabilir diyorum.

Bu durumda arkadaşlar SunnySky x2212-13 980Kv adlı ürünün orjinalini nereden alabilirim, önereceğiniz yurt dışı site var mıdır?
Bir de CW CCW olayı motora göre değişen birşey mi yoksa pervane mi? Ben pervane 'de bu farklılığın olduğunu düşünürken CW CCW diye satılan motorlar görünce aklım karıştı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,
Emrah
buddyrc.com adresinden alabilirsin, C CCW pervanenin donus yonudur. Mevcut motorlarda ki 3 kablonun 2 tanesini yer degistirdiginde donme yonu degisecektir. Hatta yeni cikan motorlarda ufak bir switch eklediler, bunu degistirip motor yonunu degistirebiliyorsun. CW CCW, saat yonu-saat yonunun tersi anlamindadir. Daha cok pervanelerin yonune dikkat etmek gerekiyor.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle merhaba arkadaşlar ben bir proje üzerinde çalışmaktayım hover boat projesi hover craftın bir benzeri catamaran tarzından yaptıgım teknenin arkasına 2 adet emax cf2822 1.200kv değerinde motorlar bağlayarak su üstünde botu itmek istiyorum motorlar sudan bağımsın arka kuyrukta konumlandırılmış şekilde 230 mm pervane çapı bulunmakta ve sorum şu projemin toplam ağırlığı 2kg yi bulmakta su üstünde bu motorlarla bu tekneyi haraket ettirelirmiyim ???

özgür özcan' Alıntı:
Öncelikle merhaba arkadaşlar ben bir proje üzerinde çalışmaktayım hover boat projesi hover craftın bir benzeri catamaran tarzından yaptıgım teknenin arkasına 2 adet emax cf2822 1.200kv değerinde motorlar bağlayarak su üstünde botu itmek istiyorum.

Bunu ne alakası var şimdi benim sorduğum soruyla hocam ? ilk defa bir foruma üye olmadık yani nedir bu ağırdan satmalar ? sorunum var üye oldum üstadlardan yardım istedim oda oda kalkıp millete ben özgür diyemi tanıtacağım !!! konseptiniz çok yanlış hiç hoş olmadı

özgür özcan' Alıntı:
Bunu ne alakası var şimdi benim sorduğum soruyla hocam ? ilk defa bir foruma üye olmadık yani nedir bu ağırdan satmalar ? sorunum var üye oldum üstadlardan yardım istedim oda oda kalkıp millete ben özgür diyemi tanıtacağım !!! konseptiniz çok yanlış hiç hoş olmadı
Valla nerelere uyesin bilemeyecegiz ama burasi boyle cins bir yer iste ...

özgür özcan' Alıntı:
Girdiğin bir ortamda soru sormadan önce kendini tanıtmanın nesi yanlış. Ha gözden kaçabilir ya da ne de olsa sanal bir ortam deyim başta önemsememiş olabilirsiniz. Ama size hatırlatıldıktan sonra bu çıkışınız hiç olmamış.