Naza F450 İçin GPS seçimi

Halil Can Demir

İzmir - Zonguldak
İlgi Alanı
Multikopter
F450 setim için gps alacağım fakat piyasaki 2 gps arasında kaldım. Kullandığım uçuş kontrol kartım Naza M-Lite. İkisi arasında ki uydu bulma farkı var mı ? Fiyat farkı baya var aralarında çünkü hangisini tavsiye edersiniz ?

Bir tanesi klasik M-Lite için verilen dji naza gps

Diğeri Yeni nesil ublox gps neo-m8n

Ömer abi orjinal olmayadan aldı ve oldukça memnun.

Bu mesajı görürse, mutlaka yorum yapacaktır ;)

CanDemir' Alıntı:
F450 setim için gps alacağım fakat piyasaki 2 gps arasında kaldım. Kullandığım uçuş kontrol kartım Naza M-Lite. İkisi arasında ki uydu bulma farkı var mı ? Fiyat farkı baya var aralarında çünkü hangisini tavsiye edersiniz ?

Bir tanesi klasik M-Lite için verilen dji naza gps

Diğeri Yeni nesil ublox gps neo-m8n

İkisini de kullandım ama görsel olarak major bir fark hissettiğimi söyleyemem. birebir karşılaştırma yapıp M8N in daha başarılı olduğunu yorumlayan kişilere ait videoalar var youtube'ta

Benim asıl uyarım şu, sizin verdiğiniz M8N gps pixhawk/ apm gibi kontrolcülere göre soket yapısına sahip, verdiğiniz linkteki ürünü direk naza ya bağlayamazsınız.

NAZA için aşağıdaki linkteki gibi NAZA için soket yapısı ve muhtemelen firmware i naza ya uydurulmuş olan M(N i kullanmalısınız.

sevgili can

naza m lite in gps ve mag verisi rx ve tx ile gidip gelmektedir. ancak sizin gösterdiklerinizden bir tanesinde mag verisi i2c üzerinden sda ve scl portlarından olmaktadır. bu nedenle donanım uyumsuzluğu vardır. ercan hocamızın görüşüne birebir katılmaktayım.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Yorumlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Peki bir soru daha soracağım. Naza m-lite dji gps takarken v2 versiyon çok iyi mutlaka onu al dermisiniz ? Uyumlu mudur m-lite uçuş kartına ?

https://tr.aliexpress.com/item/Foldable-Bracket-Holder-Ublox-M8N-GPS-Compatible-with-DJI-NAZA-Lite-V1-V2-Flight-Controller/32435942069.html?spm=a2g10.10010108.1000014.6.ae4ac8b6Ok0Yz&traffic_analysisId=recommend_3035_3_83054_iswinstore&scm=1007.13338.83054.0&pvid=cb6f291f-7e7f-4352-9f91-0ecfba6d890d&tpp=1

bu gps alabilirim o zaman tutucusu da var hem daha iyi olur sanırım ?

Ben Banggood'dan almıştım, ama şimdi aynısı yok. Sanırım 40 USD civarıydı. O zaman NAZA'nın kendi GPS'i ile uyumlular arasında 3 katından fazla fark vardı. Benim öyle çok uzaklara göndermek gibi bir iddiam olmadığı için, uyumlusunu almıştım. Bugün olsa o bağlantısını verdiğin 19,49 USD olanı alırdım.

Son attığım linkteki gps sorun yaratır mı ? Direk uyumlu yazıyor web sitesinde çünkü.

CanDemir' Alıntı:
Son attığım linkteki gps sorun yaratır mı ? Direk uyumlu yazıyor web sitesinde çünkü.

Elektronik bilgim, elektronik olarak uyumluluğu konusunda bir şey söyleyemek için yeterli değil. Denemek lazım! Bendeki dış görünüş olarak aşağıdaki bağlantıda verdiğim ile aynı. Ama içi konusunda bir şey diyemem.

https://tr.aliexpress.com/item/32bit-GPS-Compass-Module-for-DJI-NAZA-M-V2-LITE-Flight-Control-System-w-Upgrade-Cable/32809871806.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.d6c0185fGUJcli&isOrigTitle=true

Omer Erkan' Alıntı:
Elektronik bilgim, elektronik olarak uyumluluğu konusunda bir şey söyleyemek için yeterli değil. Denemek lazım! Bendeki dış görünüş olarak aşağıdaki bağlantıda verdiğim ile aynı. Ama içi konusunda bir şey diyemem.

https://tr.aliexpress.com/item/32bit-GPS-Compass-Module-for-DJI-NAZA-M-V2-LITE-Flight-Control-System-w-Upgrade-Cable/32809871806.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.d6c0185fGUJcli&isOrigTitle=true

Verdiğiniz linkteki usb programlama kartını kullandınız mı peki ?

Benim aldığımda o ilave programlama aygıtı yok. Ben sadece dış görünüşü aynı olduğunu belirtmek için koydum o bağlantıyı.

Merhabalar,

Naza M Lite ile gelen GPS i Naza V2 PMU ile ve Naza M lite (V2 ye upgdare edilmiş) FC ile beraber kullanabilir miyim?
Bu soruyu sordum zira denememde PMU V2 üzerinden GPS takınca Naza Assistant da GPS ayarları aktif olmuyor. GPS V2 mi kullanmam şart?
Veya bendeki PMU V2 de mi arıza olabilir?
Diğer sorum da Naza M lite dan V2 ye dönüşmüş FC ile, PMU V2, GPS (lite) ve iOSD çalışır mı?
Araştırdığıma göre iOSD çalışmıyor sanırım?
Teşekkürler.
İstanbul Anadolu yakasında oturupta özellikle Naza V2, PMU V2 ve GPS V2 olan elimdekilerde arıza mı var diye test edebileceğim kimse var mı acaba?

Elimdekiler :
NAZA M Lite (Upgraded V2)
PMU V1
GPS V1
PMU V2
İOSD
Naza V2 (Bazı pinleri arızalı)

Son düzenleme: