Ne Olacak Bu RcKolik'in Hali ?

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Çok kısa bir süre rc helikopterler ile haşırneşir oldum ve 3 senedir yarış quadcopterleri ile ilgileniyorum.
Gördüğüm izlediğim kadarıyla rc helikopterler artık tamamen zengin hobisi. dolar 1.5-2 tl iken yine kıt kanaat insan diğer şeylerden kısıp helikopter vs edinebiliyordu ama şimdi bakıyorum kaliteli bir helikopterim olsa sadece pili 2x 150$ = 1000küsürTL.

Belki bazı arkadaşlar bana katılmayacak ama bu hobinin Türkiye de sürdürülebilir olması yeni insanlar kazanması gerçekten çok zor.
Belki bitmese bile yeni başlayan insan sayısı çok az olacak sanırım.

Size tavsiyem gelin Racer drone toplayın; Kendimce olan nedenlerini size açıklayim.

THSF destekli İHA spor branşı oluşturuldu. 2018 de milli takım oluşturulup sporcular yurtdışında yarışmalara katılacaklar.
Türkiyede çok hızlı olmamakla beraber Dünyada inanılmaz yaygınlaştı. Dünyanın her yerinde yarışma ve organizasyonlar yapılıyor.
Türkiyede bile 2017 de 5-6 tane yarışma düzenlendi. ( yıl sonuna kadar +3 daha olacak)
Uçurduğunuz cihaz parçalar ve yazılımlar güncel ise en ucuzu da aynı işlevi görecektir en pahalısı da. Bu hobide %80 pilotaj önemlidir.
Kullandığımız cihazlarda GPS, geri dönme vb yoktur. Çoğunlukla 6 kanal mantığı ile çalışır.
Artık Türkiyenin çoğu şehirinde gruplar halinde arkadaşlarımız her hafta toplanıyor ve yarışıyor.
Pratik oluşu bağajınızda dursun tatile gidin. üstüne biri otursa bile bişey olmaz.
Toplamak ve ayarlar artık çok basitleşti PID ayarları çok yakın zamanda sona erecek. Bütün RC piyasası bu sektör üzerine yoğunlaştı.
Çok keyiflidir. gözlüğü taktığınız an dış dünya ile irtibatınız kesilir.

Maliyetini merak edenler için açıklıyorum;
(Bu verdiğim ürünlerin fiyatları tamamen şahsımca test edilmiş olup, en ucuzundan en pahalısına kadar çoğunlukla aynı işlevi görmektedir, pahalı ürünler çoğunlukla tercih meselesidir (Hız,menzil vsvs) ( Hazır kitler kesinlikle kullanılmamalıdır. En pahalısı olsa bile!)

Demirbaş olarak;
1 kumanda s-bus veya ibus veya sat olan 40$-200$ arası
1 gözlük kutu şeklinde veya goggle şeklinde 40$- 400$ arası
Şarj aleti 30$- 300$
Uçan kısım :laugh: ;
1 quadcopter gövdesi 10$ - 100$
4 motor ve 4 blheli destekli esc 60$ - 200$
1 kontrolcü betaflight destekli 10$-50$
4 adet pervane 1$-4$
1 yüksek c değerli pil 25$-40$
1 video verici ve kamera 50$ - 100$

Yani bu hobiye 350$ ile de başlayabilirsiniz 1500$ ile de.
İnsanlar uzun süreli hobi arayışında bence 1500-2500tl harcayabilir.( şahsi düşüncem )
Çimlik alanda öğrenirseniz kırım maliyetiniz sadece pervanedir.

malesef ki hala meskun mahal ihtiyacımız var. İnsan üzeri veya çevresi uçmak yine çok tehlikeli!

Not: bahsettiğim cihazlar motordan motora 130-250 milimetre olan toplama quadcopterlerdir. Kesinlikle DJI veya başka marka cihazlar ile karıştırmayın
RCKoliK.com u da bu şekilde daha güzel ayakta tutabiliriz
Bu yazınız benim gibi heli tuttuklarını vaz geçirmez belki, ama Keep RC helis alive
Kampanyası başlattığımız şu aylarda yeni başlayan ardaşlara eminim çok faydası olur [emoji106] [emoji106]

Ben mini quad da uçurdum,eğer durum pahalılık ve parça fiyatlarının maliyeti ise mini quad ucuz demek bence çok yanlış. Uzun vadede mini quad da cepten epey para çıkartıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
malum dolar yüksek ancak bizi heli uçurmaktan vazgeçiremez dolar kuru [emoji106] dolar kuru haliyle racing quadlar içinde geçerli. mini quadların ilk zamanlarında uzun süre uğraşmıştım ancak bir süre sonra bana sıkıcı gelmeye başladı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Çok kısa bir süre rc helikopterler ile haşırneşir oldum ve 3 senedir yarış quadcopterleri ile ilgileniyorum.
Gördüğüm izlediğim kadarıyla rc helikopterler artık tamamen zengin hobisi. dolar 1.5-2 tl iken yine kıt kanaat insan diğer şeylerden kısıp helikopter vs edinebiliyordu ama şimdi bakıyorum kaliteli bir helikopterim olsa sadece pili 2x 150$ = 1000küsürTL.

Belki bazı arkadaşlar bana katılmayacak ama bu hobinin Türkiye de sürdürülebilir olması yeni insanlar kazanması gerçekten çok zor.
Belki bitmese bile yeni başlayan insan sayısı çok az olacak sanırım.

Size tavsiyem gelin Racer drone toplayın; Kendimce olan nedenlerini size açıklayim.

THSF destekli İHA spor branşı oluşturuldu. 2018 de milli takım oluşturulup sporcular yurtdışında yarışmalara katılacaklar.
Türkiyede çok hızlı olmamakla beraber Dünyada inanılmaz yaygınlaştı. Dünyanın her yerinde yarışma ve organizasyonlar yapılıyor.
Türkiyede bile 2017 de 5-6 tane yarışma düzenlendi. ( yıl sonuna kadar +3 daha olacak)
Uçurduğunuz cihaz parçalar ve yazılımlar güncel ise en ucuzu da aynı işlevi görecektir en pahalısı da. Bu hobide %80 pilotaj önemlidir.
Kullandığımız cihazlarda GPS, geri dönme vb yoktur. Çoğunlukla 6 kanal mantığı ile çalışır.
Artık Türkiyenin çoğu şehirinde gruplar halinde arkadaşlarımız her hafta toplanıyor ve yarışıyor.
Pratik oluşu bağajınızda dursun tatile gidin. üstüne biri otursa bile bişey olmaz.
Toplamak ve ayarlar artık çok basitleşti PID ayarları çok yakın zamanda sona erecek. Bütün RC piyasası bu sektör üzerine yoğunlaştı.
Çok keyiflidir. gözlüğü taktığınız an dış dünya ile irtibatınız kesilir.

Maliyetini merak edenler için açıklıyorum;
(Bu verdiğim ürünlerin fiyatları tamamen şahsımca test edilmiş olup, en ucuzundan en pahalısına kadar çoğunlukla aynı işlevi görmektedir, pahalı ürünler çoğunlukla tercih meselesidir (Hız,menzil vsvs) ( Hazır kitler kesinlikle kullanılmamalıdır. En pahalısı olsa bile!)

Demirbaş olarak;
1 kumanda s-bus veya ibus veya sat olan 40$-200$ arası
1 gözlük kutu şeklinde veya goggle şeklinde 40$- 400$ arası
Şarj aleti 30$- 300$
Uçan kısım :laugh: ;
1 quadcopter gövdesi 10$ - 100$
4 motor ve 4 blheli destekli esc 60$ - 200$
1 kontrolcü betaflight destekli 10$-50$
4 adet pervane 1$-4$
1 yüksek c değerli pil 25$-40$
1 video verici ve kamera 50$ - 100$

Yani bu hobiye 350$ ile de başlayabilirsiniz 1500$ ile de.
İnsanlar uzun süreli hobi arayışında bence 1500-2500tl harcayabilir.( şahsi düşüncem )
Çimlik alanda öğrenirseniz kırım maliyetiniz sadece pervanedir.

malesef ki hala meskun mahal ihtiyacımız var. İnsan üzeri veya çevresi uçmak yine çok tehlikeli!

Not: bahsettiğim cihazlar motordan motora 130-250 milimetre olan toplama quadcopterlerdir. Kesinlikle DJI veya başka marka cihazlar ile karıştırmayın
RCKoliK.com u da bu şekilde daha güzel ayakta tutabiliriz

Bir ülkede 5 tane üniversite öğrencisinin oturduğu masada en az 4 iphone 6s ve üzeri oluyorsa ve bu bahsettiğimiz ülkede bu telefonlar normal fiyatlarının iki katına satılıyorsa; herhangi bir hobinin pahalılığından bahsetmez çok manasız.
Etrafınıza bakın; çocuğuna 4-5 bin TL verip de son model telefon alan çok olmasına rağmen aynı parayı hobiye yani kültürel gelişime ayıran aile bulmak çok zordur. Bu aslında ülkece sadece ekonomik anlamda değil, mental ve kültürel manada da her geçen gün daha da geriye gittiğimizin bir göstergesi.
Ben helikopteriniz harikaymış yaaa, ama biz alamayız kimbilir kaç lira diye soranlara elinizdeki telefon kadar diye cevap veriyorum.

Kısacası bu hobiyle uğraşan insanların sayısının azalması bence kesinlikle maddiyatla alakalı değil.

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ

Konu başka yerlere kaymasın ama.
Drone işi de modelcilik ile karıştırılmasın lütfen, belki DRONE toplama ve uçurma hobisi diye adlandırılabilir.
RcKolik in haline gelirsekte bence gayet stabil. ;) :RCKolik:

Levent UYGUN' Alıntı:
Konu başka yerlere kaymasın ama.
Drone işi de modelcilik ile karıştırılmasın lütfen, belki DRONE toplama ve uçurma hobisi diye adlandırılabilir.
RcKolik in haline gelirsekte bence gayet stabil. ;) :RCKolik:

Güzeelll... :)

Arkadaşlar genel olarak haklısınız tabiki forum ağırlık olarak helikopter üzerine kurulu, düzgün postların çoğu helikopterciler tarafndan oluşturuluyor ve dediğiniz gibi ben biraz yanlış yerde konuyu açtım "Keep rc helis alive" konusu daha doğru olacaktı.
Malesef racer droneların ilgisinin önüne rc helikopter firmaları bile geçemedi ve şahsi fikrim ilgi günbegün azalıyor.
Dediğim gibi drone lara karşı mesafelisiniz çünkü forumda gerçekten drone çöplüğü postlar var ve insanların içerisinde uçan bilinçsiz kullanıcılar bu hobiyi öldürme noktasına getirdi.
Yanlış cihaz ve parça seçimi tüm hobilerde olduğu gibi bizim hobide de uzun vadede para kaybına yol açacaktır.
Ancak şahsi fikrim önyargılı olarak yaklaşmayın.
Tabiki aynı muhabbet arkadaşlık racer dronelarda da var. Bizim tek amacımız toplanıp yarışmak.
DRONE TOPLAMA bizim amacımız değil aracımız.
Tekrar söylüyorum bizi hazır kit alıp direk ucan bilinçsiz kullanıcılar ile karıştırmayın.
Modelci değilsek Hobiciyiz. Benim için ismin bir önemi yok.
Tabiki tercih meselesidir. Dünyadaki en ünlü pilotlar bile bu hobiye kaymış durumda.

Adana bölgesinde olanları Türkiye Drone Şampiyonası 2. Ayağına 14-15 Ekim 2017 tarihinde Kelaynak Havacılık Kulübüne bekliyoruz.

Ben bi fikir oluşturması açısından bizim buluşalardan bir kesit paylaşayım.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ve buluşma dışı ucuslarından bir kesit
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol