Ne tür pal kullanmaliyim ? Farklari nelerdir ?

sertac kaymaz' Alıntı:
Hakan bey Feathering shaft veya main shaft a baktığımda ben bir yamukluk göremedim ama belkide orda problem olabilir bilmiyorum. Ayar konusunu da forumdan yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum expo ile ilgili hiç bir şey bilmiyorum :)
Evrim bey fiberglass kolay kırılmıyor ve heliye zarar veriyorsa çok daha kötü bunu bilmiyordum. Ahşap pali bir araştırayım fiyatı carbonfibere göre oldukça uygun aşağıdaki ürün 2.99 dolar...

Şaftlardaki bazı yamuklukları gözle anlamak zordur , çok düzgün bir zeminde yuvarlayarak kontrol edebilirsin , ama şurası kesin , en hafif kırımlarda bile bu şaftlardan birisi mutlaka çok hafif de olsa yamulur.Ahşap pal kırılınca parçalanıp gittiği için , heliye çarparak zarar verme ihtimali yoktur , karbon paller parçalansa da , kopup dağılmaz , ve heliye çarparak zarar verir.(Kırımın tipine ve şiddetine bağlı tabii ki ) Yine de ahşap palle helide sert hareketler yapmak akılcı değildir , kolay kırılırlar , pilotaj olgunlaşınca , ahşap pal kullanılmasını tavsiye etmiyorum. :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Şaftlardaki bazı yamuklukları gözle anlamak zordur , çok düzgün bir zeminde yuvarlayarak kontrol edebilirsin , ama şurası kesin , en hafif kırımlarda bile bu şaftlardan birisi mutlaka çok hafif de olsa yamulur.Ahşap pal kırılınca parçalanıp gittiği için , heliye çarparak zarar verme ihtimali yoktur , karbon paller parçalansa da , kopup dağılmaz , ve heliye çarparak zarar verir.(Kırımın tipine ve şiddetine bağlı tabii ki ) Yine de ahşap palle helide sert hareketler yapmak akılcı değildir , kolay kırılırlar , pilotaj olgunlaşınca , ahşap pal kullanılmasını tavsiye etmiyorum. :saygilar:

Şaftlar konusunda aynen sana katılıyorum abi en hafif kırımda bile illa ki yamulma oluyor gözle görülmese bile uçuş anında farkettiriyor, bence her kırımda üşenmeden sıkılmadan ana ve feathering şaft yenisiyle değişmeli.
Ahşap pal konusunda ise bolca kullandım hala kullanmaya devam ederim, heli kırım yaşadıktan sonra ayarları iyice oturtana kadar ahşap sonrasında karbon kullanıyorum ben, ahşap pal her ne kadar kırım maliyetini azaltsa da karbon palleri taktığım zaman helinin atikligi, tepkisi , kullanım zevki çok artıyor 3d yapmasamda normal uçuşta bile farkedebiliyorum bunu. Fiberglass palde kullandım bir çok sefer ama ne ahşap palin ekonomikliği nede karbonun uçuş zevki yok bence plastikte o yüzden uzun zamandır ahşap ve karbon benim tercihim. Bu arada heliler hala FB benim daha Fbl olmadı yorumlarım FB üzerine o yüzden

sertac kaymaz' Alıntı:
...simulatorde invert haric destan yaziyorum hatta v977 ilk invert ucusumda bile 2 gun once destan yazdim havada taklalar alan turlari kendi etrafinda donmeler kirimin ucuna bile yaklasmadim...
Sertaç bey bu destan'ları biryerde yayınladınız mı çok merak ettim doğrusu, izlemek isterim... Nasıl yazıldığını her zaman öğrenmek istemişimdir, bir türlü beceremedim ben. :laugh:

Umarım espiri kaldıran bir tabiatınız vardır. ;D ;D ;D

Türker Akgün' Alıntı:
Sertaç bey bu destan'ları biryerde yayınladınız mı çok merak ettim doğrusu, izlemek isterim... Nasıl yazıldığını her zaman öğrenmek istemişimdir, bir türlü beceremedim ben. :laugh:

Umarım espiri kaldıran bir tabiatınız vardır. ;D ;D ;D

Turker bey sizin videolarinizi izledim arka bahcedeki mikro bir heliyi dansettiriyordunuz ama siniflarimiz farkli benimki beginner seviyesinde bir destan diyelim :) trex 450 nin burnunu bir kere cevirdim onda da kirim yasamistim hatirlarsaniz ama v977 de ilk 3d actigim gun her yone hover nose in dahil, havada yandan ve onden takla, cember cizerek alan turlari atma bunlari becerdigime ben bile sasirdim inanin cunku 450 deki ayarsizlik bunlari yapmama imkan vermez.
Celalettin bey ahsap pali sizden alabilirim ama oncelikle bir sorunum daha var bugun calismiyorum fethering shaft ve main shafti degistirmeyi deneyecegim kanopy tutucunun yerine normal vidayi takmistim ve yalama olmustu sanayide cikartmistim normal vidanin yerine de kanopy tutucunun girecegi duz vidayi takmistim onuda sokerken kirdim icinde kaldi :) Shaftlari degistirmem icin onu cikarmam gerekebilir yada sanayi yollari gozukecek bana...

VTX 697mm paller Logo 690sx üzerinde...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şu kırım çok etkileyici geldi, burda da bulunsun dedim. Arda teşekkürler ;)

Overspeedden düz geleni gördüm de, önce diğer videoda (cesena) kuyruk dikine dalmak, şimdi de bu yaklaşmada heliyi inverte almak... Etkileyici manevralar... Tabii burda palde bir malzeme hatası olabilir, olmayadabilir ama iflas etmiş o yüke dayanamayıp...

Rasim Öztürk' Alıntı:

Overspeedden düz geleni gördüm de, önce diğer videoda (cesena) kuyruk dikine dalmak, şimdi de bu yaklaşmada heliyi inverte almak... Etkileyici manevralar... Tabii burda palde bir malzeme hatası olabilir, olmayadabilir ama iflas etmiş o yüke dayanamayıp...
Yazıktır günahtır bu ne ya böyle, buna can mı dayanır ki pal dayansın :laugh: ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:

Abi bu uçuşa iyi bile dayanmış model ;D Adamın amacı sanki palleri parçalamak gibi zaten ;D

Ya yeni izleyebildim, X7'yimiş, içim acıdı ;D O red tip'lerden ben de kullandım, chord'u biraz geniş ilginç bir pal. Overspeed anında o kadar cyclic komutuna dayanamamış gariban pal... :D

Son harektte sağlam yüklendi. Böyle kırım'a insan üzülmez valla.resmen kamçıladı[emoji1]

Nasıl bir yüktür bilemem ama daha fazla kamçılayanlarda var mutlaka.
Malzeme sıkıntısı daha büyük ihtimal gibi geldi bana.