Neden 4 kanallı model önermiyoruz?

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Rckolik ailesi olarak gelen her soruda 4 kanallı model önermediğimizi belirtiyoruz. Bu konu model helikoptere hevesli olup başka kaynaklarda 4 kanallı modeller ile ilgili yanlış bilgi alan arkadaşlara bir açıklama linki olarak düşünülmüştür. Ben ilk aklıma gelen bir kaç maddeyi yazacağım. Katkılarınızı bekliyorum.

RC Model helikopterlerin tüm esprisi üç boyutlu düzlemde her türlü hareketi yapabilmesidir. Bu fonksiyonu için özellikle havada ters durabilmesi şarttır. Bu özellik ancak 6 kanal modeller ile pervanelerin aşağı doğru hava akımı vererek modeli ters olarak havada tutması ile mümkündür.

1- 4 kanallı modellerde modelin yüksekliği pervane dönüş hızının kontrolü ile sağlanır. İlk olarak bu modellerde öğrenenler model düşerken gaz kolunu en aşağı çekerek motoru susturma alışkanlığı kazanmaktadır. Bu alışkanlık 6 kanal modellerde modelin yere doğru hızlanarak çarpmasına sebep olduğu için çok daha fazla hasar almasına neden olur.

2- 4 kanallı modeller genel olarak düşük malzeme kalitesi ve düşük teknolojili makinalardır. Misal bu modellerde kullanılan fırçalı motorların belli bir ömrü vardır ve bu ömür çok uzun değildir. Düşük bütçesi ile hobiye giriş yapmak isteyen arkadaşlar bu gibi modelleri tercih etmektedir. Ancak kısa sürede birçok arıza yaşayıp paralarının heba olduğunu görerek hobiden soğumaktadırlar.

3- Dört kanallı modellerin yapabileceği hareketler kısıtlıdır. Belli bir alanda git gel ve alan turu denen uçuş alanının etrafını dolaşmak dışında bir özellikleri yoktur. Bu özellikler kısa sürede insanı sıkar. Daha ileri aşamaya geçmek için yeni bir 6 kanallı model alınması gerekir.

4- Modeller küçük bile olsa kapalı mekanlarda uçurulması zordur. Sık sık sağa sola çarpar, kırılır. Açık alanlarda ise 4 kanallı modeller rüzgara dayanıksız olduğu için rüzgarsız ortamda uçurulmalıdır. Çoğu arkadaş bu noktayı atladığı için bu modeller genelde rüzgara kapılıp kaybolur.

Bu yüzden dört kanallı modellere verilen para ile simülatör edinilerek modellere yatkınlık sağlanması , daha sonra bütçeyi biraz daha arttırarak 6 kanallı bir model seçilmesini tavsiye ederiz.

Deneyimler göstermiştir ki acele eden zarar eder.

Üyelerimizin İlaveleri
1- Mehmet Kucuksari
2- Özkan Kaya
3- Türker Akgün
4- Tevfik Sıkılı
5- Mustafa Çoban

Bir de zamanında 4 kanal ile 6 kanal arasındaki farkları anlatmak için şu videoyu hazırlamıştık.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu özet yazı için ellerine sağlık Ilker hocam. Konuyu hemen sabitleyip, gerekli yerlere LINK olarak veriyorum

Ekonomik yönden insanlara cazip gelen 4 kanal modelleri bizler önermeyince, doğal olarak insanlar biraz şaşırıyor ve inanmak istemiyorlar. Bunda başka kaynaklarda bunun tam tersini okumuş olmaları da önemli bir etken oluyordur muhtemelen.

Ben olayları irdelerken tarihe bakılması gerektiğini düşünenlerdenim. Mesela bundan 2 yıl önce yapılan bir öneri artık gelişen teknoloji ile günümüzde farklı bir noktaya gelmiş olabilir. Bu durumda güncel bilgilere göre hareket etmek elbetteki en mantıklısı olacaktır.

Bu nedenle günümüzde bu işe başlamak isteyen ama kısıtlı bütçesi olan arkadaşlar için bizim önerimiz kesinlikle 4 kanal değil bunun yerine :

1- Simulator çalışması (Sim kumandası 60 TL)
2- 6 Kanal micro heli ($100)

Eğer bu rakamlar bile bütçe içerisine giremiyorsa, o zaman çoğumuzun zamanında yaptığı gibi hobiye başlama tarihini ileri bir zamana ötelemek en doğrusu diye düşünüyorum.

Ayrıca 6 kanallı helikopterin pilota verdiği heyecan 4 kanallı ile kıyaslanamaz bile. Bunun sebebide 6 kanallı helikopterin Hover invert , iler, geri, sağ, sol V.b hareketlerde sürekli kontrol edilme ihtiyacı vardır. Yani parmaklarınız sürekli stick lerde olmak zorunda ve helikopteri kontrol etmek zorundadır. Buda pilotun bırakın sıkılmasını 6 kanalıyla Bağımlı olmasına sebep olur. :RCKolik:

Çok yerinde bir konu olmuş İlker abi, eline sağlık. :bravo:

4 Kanallı modellerle alakalı bende aklıma gelen küçük bir ilave yapayim. 4 Kanallı modellerde kullanıcının işini kolaylaştırmak için model üzerinde mekanik olarak etkili olan ve bu sebeple de devre dışı bırakılamayacak bir auto-leveling etkisi vardır. Yani modelci kuyruk dönüşü haricinde herhangi bir istikamette modeline kumandadan yön verdiğinde ortaya çıkan zorlayıcı kuvvet ile model o yöne doğru ilerler ve bu kontrolünü kesmesiyle beraber ana palle beraber dönen denge çubuğunun etkisiyle yönlenme son bulur. Denge çubuğu dönüşün etkisiyle sürekli olarak yere paralel olarak dönen ve modelci tarafından kontrol edilemeyen uçuş sırasında yalnızca merkezkaç kuvvetinin etkisinde bulunan bir aksamdır. Bu sebeple uçuşlarına dikkat edilirse esasen 4 kanallı modeller hiç eğilmez her zaman yere paralel olarak ilerlerler. Siz sürekli hover'da duran bu modeli verdiğiniz kontrollerle sağa, sola, ileriye, geriye iteklersiniz sadece. Oysaki 6 kanallı bir modeli isterseniz verdiğiniz kontollerle 90 derece bile eğebileceksinizdir.

Sonuç olarak eğer modelcinin beklentisi modelinin bir yöne doğru ilerlemesinden öteye akrobatik bir takım manevralar yapması ise 6 kanallı bir model edinmesi zaruri olmaktadır.

Gelelim biz neden 4 kanallı helikopterleri desteklemiyoruz kısmına. Desteklemiyoruz çünkü 4 kanallı helikoperlerle kazandığınızı düşündüğünüz pilotaj gelecekte sizin karşınıza çıkacak ve düzeltebilmek için son derece vakit harcamanıza sebep olacak (6 kanallı bir helikopter kullanabilmek için) yanlış bir alışkanlıktır. Kazanılan alışkanlıkları değiştirmek ise en iyi ihtimalle zor olacaktır. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Gelelim biz neden 4 kanallı helikopterleri desteklemiyoruz kısmına. Desteklemiyoruz çünkü 4 kanallı helikoperlerle kazandığınızı düşündüğünüz pilotaj gelecekte sizin karşınıza çıkacak ve düzeltebilmek için son derece vakit harcamanıza sebep olacak (6 kanallı bir helikopter kullanabilmek için) yanlış bir alışkanlıktır. Kazanılan alışkanlıkları değiştirmek ise en iyi ihtimalle zor olacaktır. :saygilar:

Aynen katılıyorum.

Ben bu 4 kanal helideki alışkanlık sebebiyle en az 3 kere sert kırım yaşadım, hold yerine gazı çektim aşağıya ve model olanca hızıyla yere yapıştı. :( Hala o alışkanlık sebebiyle içimde tedirginlik oluyor ve kendimi gazı çekmeme konusunda sürekli telkin edip unutmaya çalışıyorum. :D

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Aynen katılıyorum.

Ben bu 4 kanal helideki alışkanlık sebebiyle en az 3 kere sert kırım yaşadım, hold yerine gazı çektim aşağıya ve model olanca hızıyla yere yapıştı. :( Hala o alışkanlık sebebiyle içimde tedirginlik oluyor ve kendimi gazı çekmeme konusunda sürekli telkin edip unutmaya çalışıyorum. :D
Bendede aynı durum var Teyfik abi. O adı Acil servis numarası olan modelin bana maliyeti 150 lira + 600 lira diğer modelin kırım maliyeti = 750 lira şu an için, ilerleyen zamanda ne olur bilemem. Bence çok maliyetli ve pahalı bir model, birde şu var 15 gün sürdü tam manasıyla öğrenmem ondan sonra sıkılıyor insan ve 6 kanal arayışına gidiyorsun 1 ay kullanmak için 4 kanallı alınmaz bence.

Birde şöyle bir fikrim var bu forumda adından bolca bahsedelim google de çıksın ve tıklayınca yanlış model olduğunu millet görsün daha faydalı olmazmı?

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Birde şöyle bir fikrim var bu forumda adından bolca bahsedelim google de çıksın ve tıklayınca yanlış model olduğunu millet görsün daha faydalı olmazmı?
Aman Mustafa, bence hiç riske girmeyelim :laugh: :D

6 kanal da sıkıyor bu aralar :laugh: Yeni bir iki hareket çalışmak lazım simde... Hep aynı şeyler olmaya başladı...

Rasim Öztürk' Alıntı:
6 kanal da sıkıyor bu aralar :laugh: Yeni bir iki hareket çalışmak lazım simde... Hep aynı şeyler olmaya başladı...
Buna heli dünyasında BD-3SX çıktı mertlik bozuldu deniyor Rasim. :laugh: :lol: :lol:

Sahsen 4 kanalla başlamanın sıkıntılarını canlı olarak yaşamaktayım

Bir zamanlar 4 kanal mikrolarda tek seçenekti yapacak birşey yoktu şimdi ise 4 kanalda ısrar edenler için hem 4 hem de 6 kanal olarak çalışan mikro yapıldı 4 kanalın ilerisi illaki 6 olacak bu şartlarda daha gidip 4 kanal almanın mantığı ne olabilir ki 2 kere masraf başka bir şey değil.[emoji106]

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Bir zamanlar 4 kanal mikrolarda tek seçenekti yapacak birşey yoktu şimdi ise 4 kanalda ısrar edenler için hem 4 hem de 6 kanal olarak çalışan mikro yapıldı 4 kanalın ilerisi illaki 6 olacak bu şartlarda daha gidip 4 kanal almanın mantığı ne olabilir ki 2 kere masraf başka bir şey değil.[emoji106]

Yalnız Celalettin bey,

Ben sadece 6 kanal uçan v922 den aldığım zevki, v977 den alamadım. sanki v977 de 4 kanal özelliğide olduğu için, 6 kanal bile uçsan sanki 4 kanalı anımsatıyor gibi, yani v977 nin kontrolü daha kolay v922 ye göre. ondan dolayıda şu an v977 den HCP100S e geçiyorum bakalım. sonuçta v922 nin fiırçasız motor hali.

Eminim gecen bir yil icinde Celalettin abi boyle bi yazi yazdigini unutmustur. [emoji1]
Neyse, Ozkan bey, 977'nin 6 kanalda bile 4 kanal ayarinda ucmasi kismini anlayamadim. 977 ile tadimlik, kisa bir beraberligimiz olmustu zamaninda, boyundan buyuk bir ucusu oldugunu hatirliyorum. Hisky'den de cok fazla sey beklemeyin, ayni olacaktir.

Yani Emre bey,

4 kanal modunda demiyelimde, yani v922 yi ben zor zaptederdim, yani tam bir 6 kanallı olduğu belliydi, biliyorsun 6 kanallı sürekli kontrol edilme ihtiyaç duyar ki buda pilota ayrı bir uçuş zevki kazandırır. Ama v977 de onu göremedim. Belki ben öyle hissettim. Bu benim şahsi fikrim tabiki. :)

Öncelikle herkeze selam ben yeni başlıcam bu hobi olayına baya baktım okudum şimdi genelde ilk başlangıçta 6 kanallı öğrenme için para kaybı gibi geldi bana çünkü daha ilk defa kumandayı elime aldığımda eminim kırılma yaşayacağım ben V9XX diye bi model gördüm ve başlangıç için ideal gözüktü tabi sonuçta siz yılların deneyimine danışmadan almadım daha şimdi bu sabit konuyu görüncede tabi bilgi almak istedim şimdi aslında sorum çok kısa V9XX 135tl lik başlangıç için uygun değilmidir? :new:

Edit: V9XX modeli arama motorlarinda cikamamasi amaciyla editlenmistir.