Next Sim Çalışmalarım - ROzturk

Piroflip Çalışmalarım - ROzturk

Hehehe :D , Rasim hırs yapmış , bu yüzden normal karşılamak lazım , ben de bazen kafama takılıp gece lavabo molasında 15 dakika uçup yatarım :lol:

Hırsı dün yaptım fena halde, model bir iki ağladı dayanamayıp :laugh: Deniyorum beceremiyorum, harrrtt diye rescue... Onunki de can tabii :rolleyes: Ama keyif aldım, bundan sonra şiddetlenerek devam :)

selamınaleyküm rasim hareketinde hata var gibi geldi bana sağdaki stick aileron oluyo sanırım ileri itipte kuyruğu çevirmen lazım sen sağa yatırıyosun helikopteri benim gördüğüm bu şekilde yol alabileceğini düşünüyorum bence biraz daha düşük hızda ilerlemelisin görüşürüz.

kemalcan' Alıntı:
selamınaleyküm rasim hareketinde hata var gibi geldi bana sağdaki stick aileron oluyo sanırım ileri itipte kuyruğu çevirmen lazım sen sağa yatırıyosun helikopteri benim gördüğüm bu şekilde yol alabileceğini düşünüyorum bence biraz daha düşük hızda ilerlemelisin görüşürüz.

Kemal ben anlamadım ne demek istediğini, bi video ile gösterir misin doğrusunu?

emre hocam rasimin heli direkt olarak sağa yatıyo. İ lk önce ileri gidip ondan sonra sağa yatması gerekiyo piro flipte.Harekette bi kısıtlılık var inşallah akşam video çekebilirsem atıyım.

Aslında şöyle olmuş, hareketin ilk 0.1sn'lik kısmı eksik. Rasim ön elevatör + sağ aileron ile harekete giriyor. Aslında harekete ön elevatör ile girmesi lazım. Ancak öyle yaptığında da, flip için irtifa yetişmiyordur, çünkü ilk baştaki hafif pitch artışını az yapıyor.

Rasim, daha yavaş piro hızında, modeli daha belirgin "zıplatarak" ve halfpiro flip'in orta noktası olan knife edge & kuyruk 90 derece yanda (90 derece flip + 90 derece piro) pozisyonundan modeli geçirmeye dikkat ederek çalışmanı öneririm.

Ergün abi yorum için teşekkürler, modele irtifa kazandıracak collective trickleri aklımda, çalışmaları ona dikkat ederek ilerleteceğim. Yıllık izinler vs bitti, artık aynı disiplinde devam %p

Bu başlık yerine gölyaka kısmında paylaşsam iyiymiş, sim olunca elim bu tarafa gitmiş. Tamamen yoldan dönüşte bir dakikalık bir geyik videosu idi niyet :laugh: Hızımı alamadım gibisinden...

Selamınaleyküm emre hocam. Kendi videomu kaydettim fakat youtube a yükleyemedim. .rec dosyası olduğu için you tube dan bulduğun rasgele bir video ile anlatmak istediğimi ifade edebilirim sanırım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

piro flip hareketinin temeli budur sağdaki stick den ilk önce ileri yönlü bir hareket verilmesi gerekiyo fakat rasim sağa doğru bi hareket veriyo bu sebeple piro flip e giremiyo bunu anlatmak istedim.

ukalalık etmek istemedim rasim beni yanlış anlamış olabilir (cevap yazma lütfunda bulunmadı rasim) hatasını düzeltmesi açısından yazdım .
bu hobiye çoğunuzdan sonra başladım belki ama pilotajda geldiğim noktada iddaalıyım.

herkese kırımsız uçuşlar.

kemalcan' Alıntı:
Selamınaleyküm emre hocam. Kendi videomu kaydettim fakat youtube a yükleyemedim. .rec dosyası olduğu için you tube dan bulduğun rasgele bir video ile anlatmak istediğimi ifade edebilirim sanırım.

piro flip hareketinin temeli budur sağdaki stick den ilk önce ileri yönlü bir hareket verilmesi gerekiyo fakat rasim sağa doğru bi hareket veriyo bu sebeple piro flip e giremiyo bunu anlatmak istedim.

ukalalık etmek istemedim rasim beni yanlış anlamış olabilir (cevap yazma lütfunda bulunmadı rasim) hatasını düzeltmesi açısından yazdım .
bu hobiye çoğunuzdan sonra başladım belki ama pilotajda geldiğim noktada iddaalıyım.

herkese kırımsız uçuşlar.

Kemalcan pilotajin iyidir-kotudur, inan beni hic ilgilendirmiyor. O kadar iyiyse ne mutlu sana, insallah bizim de olur.
Yukardaki nukteyi anlamis ve biraz savunmaya gecmissin anladigim kadariyla, ama yanlis anlamissin. Ben hicbir zaman soylenileni soyleyenin pilotajina gore degerlendirmem. Bunun fevkalade yanlis oldugu kanisindayim, zira forumlara pek takilmayan, pilotaji cok keyifle izlenen, ama modeli sehir efsanelerine takili kalmis olarak ucuran kac tane adam var. Modelcilik surekli gelisiyor ve degisiyor ve bu degisim sadece forumlardan takip edilebiliyor, dolayisiyla forum kulturu olmayan pilotlar ne kadar iyi ucarlarsa ucsunlar olmuyor, en azindan benim gozumde bu boyle. Ornegi cok, uzatmayalim.
Buradan yola cikarak, Yukardaki nukteye gelince, ordaki (en azindan benim kafamdaki) ana fikir suydu, "arkadas aylardir tek laf etmemissin dise dokunur, gelmissin videoyu begenmiyorsun". Yani sen yapamazsin demiyorum, dedigim gibi yapip yapmaman beni ilgilendirmiyor, forumda paylasim yapan sohbete muhabbete dahil olan biri olmadigin icin senin pilotaj seviyen benim icin anlamli degil.
Olayin kisa ozetini gecmek gerekirse, Ergun bir piroflip egitim serisi cekti, forumda bir piroflip akimi basladi ve bir piroflip takimi kuruldu. Takim uyeleri ise das gidi stabil piroflip yapabilenler degil, hedefi das gibi stabil piroflip yapmak olanlardan olusuyor. Yani Rasim'in videolari da gosteris icin degil, calismada aldigi yolu gostermek icin cekilen videolar.
Bu videolara kimse (das gibi stabil piroflip yapanlar da dahil) "olmamis" diyerek baslamiyor yorumunda.
Ozetlemek gerekirse, "sen kimsin ki piro yapiyorsun" DEGİL "sen nerden ciktin da boyle yorum yapiyorsun" demek istiyorum.
Umarim anlatabilmisimdir, herkesin pilotaji kendine, muhabbeti sohbeti hepimize lazim. Sen de ucuslarini cek, paylas, biraz ortama dahil ol, elbet soyleyecek iki laf buluruz videoda, eline saglik deriz. Kirimsiz ucuslar.

Emre hocam ben mesajın başında belirttim ukalalık yapmak istemem dedim pilotajım aman aman çok iyide demedim kısa zamanda çok yol aldım belirtmek istediğim buydu.
İkincisi rasimin yanlışını düzeltmeye çalışıyorum rasim çıkıp tek kelime söylemiyo komik olan bu zaten deveyi diken lafı doğruymuş demekki aylarca yazmamamın sebebi farklı sadece takip ediyorum bi kaç konuyu o kadar.Ben rasimin uçuşu güzel kötü demedim dememde kimsenin uçuşunu değerlendirmem size söylediklerimi dikkatli okumamış olsanız gerek phoenixteki uçuşumu kaydettim fakat .rec dosyasını mpeg mov dosyalarına çeviremediğim için atamadım o yüzden de you tube dan bi video ile örnekledim. bi yanlışım varsa düzeltelim.

Küçük bi çalışma/antreman videosuyla devam edelim :)

Rasim masallahin var kardesim. Disiplinine hayranim inan :saygilar:
Ve her bir video daha iyi geliyor.
Devamini temenni ederim kardesim.
Bizde hayirlisiyla izini bitirirsek kendi kendimize kalir ve çalışırız insallah :laugh:

Canlı gözle izlerken zaten girişler tamamdı. Son uçuşlarında benim gözüme estetik geliyordu.

Çıkışlar için konuşmuştuk zaten şimdi bu videoda oldukça iyi gözüküyor. Biraz daha pratik yaptımı tamamdır. :bravo:

Teşekkürler İbrahim, Mehmet abi, Arda :yuppi:

Her akşam eve gidince bi kapak sim içiyorum :) Son videoda baş kısımlarda iyi aktı sonrası sarpa sardı. Full piro gibi bir hedef kısa vadede yok, önümüzdeki yıllar ne getirir bilemeyiz. Akıcı bir şekilde üst üste birkaç tane half piroflip gelirse bir tatmin oluşacak. Bu videonun 00:09 - 00:15 arası gibi... Çok daha az deplase olarak, harekete girişlerde collective pompalamaya dikkat ederek...

Uzunca bir aradan sonra Gölyaka ve ardından iki günlük sim çalışması var elde... Zamanla daha iyi olacak :)