Oluklu mukavvadan(koli kartonu) uçak yapılır mı?

ArmaganUnal33

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Oluklu mukavvadan(koli kartonu) uçak yapılır mı?Deprondan gibi 3d modeller yapılır mı?
Uçuşu nasıl olur yapılırsa?Yutupta bir videoda güzel uçuyordu.Yapan var mı hiç?

Oluklu mukavva bu iş için en son seçilebilecek malzeme bence. Ben şimdiye kadar hiç rastlamadım, düşüneni de duymadım. O Youtube videosundaki oluklu plastik, yani coroplast olmasın?

Yapılır, yapılır. Çok sayıda örneği var. Hafif olan her türlü malzemeden uçak yapılır.
3s 1000-1500 mAh'lık bir pil, tercihen 7 mm'lik sıcak silikon tabancası, 1500-2200 kv'lik motor, 25-30 Amp'lik bir ESC, 6x4 - 7x5 pervane, 2 adet 5 veya gr'lık servo, biraz koli bandı ve biraz çelik tel (pushrod için). Çok güzel uçan bir delta kanat yapılabilir. Karton uzun ömürlü bir malzeme değil, ama neredeyse bedava. Yığınla video var.

Edit: dayanamadım ve bir örnek buldum:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu linkteki mesela biraz serbest çalışmış ama uçuyor uçak.

adresinde hem planları hemde çeşitleri bol miktarda bulabilirsin. Ben buradan 3 uçak yaptım.

planlar bende de var ama uygun depron bulmakta sıkıntım var. koli kartonuyla da olabilir diye düşündüm.

Kirtasiyecilerde foambord diye satılıyor 5 yada 10 mm olabilir.

Depron bulması sıkıntı gerçekten. Onun yerine maket kartonu ile model yapabilirsiniz.

Depron artık üretilmiyor maalesef. Ben piyasadan kalkmadan önce bir 20'li koli almıştım toptancısından :) Hala duruyor. Önemli sayıda plan ile değişik projelerim var ilerisi için. "İtina" ile saklıyorum.
Depron'a doğrudan alternatif bir malzeme yok maalesef. En yakını Kapron. Bir zamanlar Koçtaş'ta vardı ama artık satmıyorlar. Daha yumuşak/esnek alternatifler var onun yerine. Kapron'u İstanbul'da bulamadım. Ege'de ve daha güneyde birçok büyük nalbur ve parke işi yapan firmaların satış yerlerinde bulmak mümkün. Bazı büyük nalburlarda da mavi renkli izolasyon levhaları var. Çeşitli kalınlıklarda oluyorlar. Çok da ucuz. Onları tavsiye ederim. Ama elinizdeki planları mutlaka uyarlamanız gerekiyor.
Büyük kırtasiyelerde maket kartonu diye satılan levhaları, şayet tezgahtar biraz yabancı dile yatkın biriyse "foamboard" olarak 5 mm'lik levhaları temin edebilirsiniz. Bazı yerlerde de "Foto-bilmemne" adıyla satılıyor. FliteTest planları ile birebir uyumlu bir malzeme. Ama Depron planlar 6 mm'lik levhalara uygun olarak çizildiği için bunların 5 mm'ye uyarlanması gerekiyor. Atla deve değil neticede.